РЕШЕНИЕ
№ 684
Пловдив, 21.01.2025 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Пловдив - XI Състав, в съдебно заседание на шестнадесети януари две хиляди двадесет и пета година в състав:
Съдия: | МИЛЕНА НЕСТОРОВА – ДИЧЕВА |
При секретар Д. Й. като разгледа докладваното от съдия МИЛЕНА НЕСТОРОВА – ДИЧЕВА административно дело № 20247180701060 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл.172, ал.5 от Закона за движението по пътищата и чл.145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс.
Образувано е по жалба на А. С. К., [ЕГН], от [населено място], [улица], против ЗППАМ № 24-6207-000049 от 09.04.2024 г., издадена от ВПД Началник група към ОДМВР Пловдив, РУ Труд, с която е наложена принудителна административна мярка по чл.171, т.1, б.“б“ от ЗДвП – временно отнемане на СУМПС до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца заради нарушение на чл.5, ал.3, т.1, предл. ЗДвП - управление на ППС след употреба на наркотични вещества или техни аналози и по-конкретно на амфетамини.
Жалбоподателят твърди, че никога не е употребявал наркотични вещества или техните аналози вкл.амфетамини вкл. и на процесната дата 09.04.2024 г.
Оспорената от него заповед намира за незаконосъобразна и иска нейната отмяна.
В съдебно заседание жалбата се поддържа по тези съображения.
За ответната страна се представя писмено становище, придружаващо административната преписка, в което се заема тезата за неоснователност на жалбата.
Съдът, като взе предвид становищата на страните и приетите по делото доказателства, преценени в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа и правна страна:
Жалбата е допустима, като подадена в срок (самата заповед е връчена на 09.04.2024 г., а жалбата е подадена на 23.04.2024 г.) и при наличието на правен интерес, срещу подлежащ на оспорване ИАА.
Разгледана по същество същата е основателна.
Предмет на процесното оспорване е ЗППАМ № 24-6207-000049 по чл.171 т.1 б.Б от ЗДвП, издадена от ВПД Началник група към ОДМВР Пловдив, РУ Труд, затова, че на 09.04.2024 г. около 08.16 часа в община Марица на път трети клас № 565 като водач на МПС – ДЕУ МАТИЗ с рег. № [рег. номер], на републикански път III – 565 4 км между [населено място] и [населено място], Коленаров управлява лек автомобил ДЕУ МАТИЗ с рег. № [рег. номер], негова собственост, като извършва следното нарушение – водача управлява след употребата на наркотични вещества или техните аналози, изпробван е с Dreger Drug Test 5 000 с фабричен номер ARMD 0126, който е отчел положителен резултат за амфетамини, за което му е наложена процесната ПАМ по чл.171 т.1 б.Б ЗДвП – временно отнемане на СУМПС до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца.
Съставен е и АУАН (л.14), с който деянието на жалбоподателя Коленаров, изразяващо се в управление на процесния лек автомобил след употреба на наркотични вещества или техни аналози (амфетамини), установено с техническо средство, представляващо дрегер “Drug Test 5000”, с фабричен ARMD 0126, се квалифицира като административно нарушение по смисъла на чл.5, ал.3, т.1, пр.2 ЗДвП.
Процесната заповед е издадена от компетентен орган – заповеди на л.18 и сл. по делото и при липсата на допуснати СПН в хода на проведеното административно производство, но в противоречие с материалния закон.
Съгласно разпоредбата на чл. 171, т. 1, б. "б" от ЗДвП за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилага принудителна административна мярка - временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, който управлява моторно превозно средство след употреба на наркотични вещества или техни аналози, установена с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване или с тест – до решаване на въпроса за отговорността му, но за не повече от 18 месеца.
В случая резултатите от техническото средство, с което е отчетено наличие на амфетамини, са преодоляни посредством даването на кръвна проба във времевия периметър, посочен в талона за кръвно изследване.
А според чл.171, т.1, б“а“ от ЗДвП, …при наличие на изследване от кръвна проба или изследване с доказателствен анализатор по реда на чл.174, ал.4 установените стойности са определящи.
В случая, като доказателство по делото е прието заверено копие на Съдебна химико-токсикологична /токсикохимична/ експертиза с Рег.№И-10725 от 20.11.2024г. (л.52 и сл.), изготвена от експерти във Военномедицинска академия (ВМА) за нуждите по ДП №43 по описа на С“РПТ“ – ОДМВР - Пловдив, отразяваща резултатите от извършеното изследване на взети от А. С. К., [ЕГН], проби, получени по служебен път в ХТЛ на ВМА – София на 12.04.2024 г.
Според част III. “Резултати от извършеното химическо изследване“ на посочената експертиза, резултатът от анализа на кръвната проба, взета от жалбоподателя Коленаров , е отрицателен за амфетамин, метамфетамин, екстази, кокаин, тетрахидроканабинол/метаболити, метадон, опиати, бензодиазепини и баритурати. Резултатът от анализа на пробата от урина, взета от жалбоподателя Коленаров, също е отрицателен за изброените по-горе вещества.
Пак според експертизата, част ІV “Заключение“, от извършените изследвания на предоставената проба кръв от лицето А. С. К., [ЕГН], не се установи наличие на наркотични вещества или техни аналози.
Съответно, фактическото основание, послужило за издаването на оспорената по делото заповед (управление на МПС след употреба на наркотични вещества или техни аналози) се явява оборено, поради което издаването на заповедта е направено в нарушение на материалния закон.
Установеното нарушение на материалния закон обуславя незаконосъобразността на заповедта и представлява достатъчно и самостоятелно основание за нейната отмяна.
Така мотивиран, съдът
Р Е Ш И:
ОТМЕНЯ ЗППАМ № 24-6207-000049 по чл.171 т.1 б.Б от ЗДвП, издадена от ВПД Началник група към ОДМВР Пловдив, РУ Труд, с която на А. С. К., [ЕГН], от [населено място], [улица], е наложена принудителна административна мярка по чл.171, т.1, б.“б“ от ЗДвП – временно отнемане на СУМПС до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца.
Решението е окончателно.
Съдия: | |