Решение по дело №2365/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 106
Дата: 28 януари 2021 г.
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20207040702365
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер           106                            от 28.01.2021г.,                                   град Бургас

 

                                                    В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                                      

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на четиринадесети януари две хиляди двадесет и първа година в публично заседание в следния състав:

 

                                                                                  Председател: Лилия Александрова

                                                                                   Членове: 1. Станимир Христов

                                                                                                     2. Диана Ганева

 

при секретаря И. Г. и прокурор Христо Колев като разгледа докладваното от съдия Ганева касационно наказателно административен характер дело номер  2365 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Н.В.П. ***, с ЕГН: ********** против Решение №260363/22.10.2020г., постановено по НАХД №2554/2020г. по описа на Районен съд -Бургас, в частта,  с която е потвърдено наказателно постановление №20-0769-001896/18.06.2020г., издадено от Началник група към ОДМВР Бургас, Сектор „Пътна полиция“, с което на Н.П., за нарушение на  чл. 174, ал.3 от ЗДвП, е наложено административно наказание "глоба" в размер на 2000 лева и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 24 месеца. Иска се от съда да отмени оспорваното решение в обжалваната част като незаконосъобразно, постановено в нарушение на процесуални правила и на материалния закон, както и поради неговата необоснованост. Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира по чл.348, ал.1 от НПК, във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН – неправилно решение поради съществено нарушение на съдопроизводствените правила. В подкрепа на твърденията не са посочени нови доказателства.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, се представлява от адв. А., който поддържа жалбата по доводите, изложени в нея. Пледира за отмяна решението на РС-Бургас в обжалваната част  и  отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по касация, редовно уведомен, не се представлява и не ангажира становище по оспорването.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за неоснователност на жалбата, като иска от съда да остави в сила обжалваното решение.

Касационната жалба e подадена в срока по чл. 211, ал.1 АПК, от надлежна страна по смисъла на чл. 210, ал. 1 АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, в  пределите на касационната проверка по чл. 218 АПК, Административен съд - Бургас, ХV-ти състав, намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

С Решение №260363/22.10.2020г., постановено по НАХД №2554/2020г. по описа на Районен съд - Бургас, е потвърдено наказателно постановление №20-0769-001896/18.06.2020г., издадено от Началник група към ОДМВР Бургас, Сектор „Пътна полиция“, с което на Н.П., за нарушение на  чл. 174, ал.3 от ЗДвП, е наложено административно наказание "глоба" в размер на 2000 лева и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 24 месеца. Със същото решение е отменено  обжалваното наказателно постановление в частта, с която на основание чл.185 от ЗДвП, за извършено нарушение на чл.186, ал.7 от ЗДвП, на П. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 10 лв.

Касаторът е наказан  за това, че на 22.05.2020г., около 17.45 часа, в гр.Бургас по ул.“Христо Фотев“ в посока ул.“Цар Калоян“  управлява личния си лек автомобил „Мерцедес Е 280 ЦДИ“, като отказа да му бъде извършена проверка с техническо средство Алкотест 7510 с №ARNA 0187 за установяване употребата на алкохол. Издаден е талон за медицинско изследване, с посочена дата и час, но П. отказал кръвна проба за анализ, както и да получи и подпише талона. Освен това контролните органи установили, че Н.П. като водач управлява МПС с наложено наказание глоба с фиш, незаплатена в срока за доброволно заплащане. За така установените нарушения на място в момента на проверката бил съставен АУАН, подписан с възражения, а впоследствие издадено и наказателно постановление.

За да постанови оспореното решение (в обжалвана част), районният съд е приел, че при образуването и провеждането на административнонаказателното производство са спазени всички процесуални правила. Съставеният АУАН и издаденото НП съдържат изискуемите от закона реквизити, като нарушението е безспорно установено и доказано.

Решението на въззивната инстанция е правилно, като съображенията за това са следните.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК. При постановяването на съдебното решение, съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание. Съдът в съответствие с изискванията на чл. 84 от ЗАНН, във връзка с чл. 14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитаните свидетели, представените писмени доказателства, степента на обществената опасност на нарушението, както и тежестта на наложеното административно наказание.

От анализа на доказателствата по делото касационният състав установява, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от страна на административнонаказващия орган, които да са довели до ограничаване правото на защита на касатора. Районният съд е изяснил всички релевантни за спора факти, при редовно събрани и обсъдени доказателства. От показанията на полицейските служители в проведеното съдебно заседание се установява, че касаторът е управлявал МПС, като е отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство Алкотест 7510 с №ARNA 0187 за установяване употребата на алкохол. Издаден е талон за медицинско изследване, с посочена дата и час, но П. отказал кръвна проба за анализ, както и да получи и подпише талона. Фактическата обстановка е правилно установена от районния съд в съответствие с приобщените писмени и събраните гласни доказателства и настоящата инстанция я възприема изцяло.

 Съдебният състав намира за неоснователни възраженията в касационната жалба, идентични с част от възраженията, направени и пред въззивната инстанция относно кредитиране на свидетелските показания във връзка с връчването на талон за медицинско изследване, като изложените в тази насока мотиви на РС-Бургас се споделят изцяло от касационната инстанция, поради което на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК /в сила от 01.01.2019 г. /, настоящият състав препраща към тези мотиви, без да е необходимо тяхното преповтаряне.

Съдът не споделя и възражението, изложено в касационната жалбата, че АУАН, който е връчен на касатора, е нечетлив. РС –Бургас е изложил мотиви и относно това възражение, като в допълнение съдът намира за нужно да отбележи и следното:

В хода на производството пред РС, процесуалният представител на жалбоподателя е представил като ново писмено доказателства екземпляра от АУАН, връчен на П.. Видно от така връчения екземпляр, АУАН (макар и трудно) е четлив. Връченият  акт за установяване на административно нарушение не  е поставил в невъзможност касатора да разбере какво нарушение му се вменява във вина, какви са неговите обективни и субективни признаци, дали правилно са описани фактическите обстоятелства, констатирани от контролните органи и каква е правната квалификация на нарушението, като същия е вписал и възражения.

При извършената служебна проверка настоящият съдебен състав установи, че решението на първоинстанционния съд в обжалваната част е допустимо, правилно и законосъобразно. При постановяването му не са допуснати съществени процесуални нарушения, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка и въз основа на събраните доказателства е формирал вътрешното си убеждение.

С оглед изложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.второ от ЗАНН, обжалваното решение, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от изложеното, Административен съд - гр.Бургас, ХV състав,   

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260363/22.10.2020г., постановено по НАХД №2554/2020г. по описа на Районен съд –Бургас.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                     

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.   

 

   

 

                                                                                                          2.