Решение по дело №4488/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 134
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 14 февруари 2020 г.)
Съдия: Николай Найденов Младенов
Дело: 20191100604488
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р          Е          Ш          Е          Н          И          Е

 

                                                     По  ВНОХД   4488/19 г.                                                                                                                   14.02.2020 год.

 

           В                     И  М  Е  Т  О                      Н  А                     Н  А  Р  О  Д  А

 

 

            Софийският Градски съд , Наказателно отделение , 7-ми въззивен състав , в публичното съдебно заседание на седми февруари две хиляди и двадесетата година , в състав :

Председател : Николай Младенов                                                                                                                                                       Членове:          Веселина Ставрева

              мл.с.Павел Панов       

                                                                                                                                                                     При участието на съдебен секретар Св.Матеева и прокурора Деян Захариев, разгледа докладваното от съдия   МЛАДЕНОВ ВНОХД№ 4488/19 г.по описа на СГС , като за да се произнесе по същество взе предвид следното :   

 

            Производството е по Глава ХХІ-ва от НПК/Въззивно производство/,чл.313-340 от НПК.

            Постъпила е Въззивна Жалба/ВЖ/ с Допълнение от защитника на подс.К.С.К. срещу Присъда на СРС,НО,115-ти състав по НОХД№ № 19155/2017 г., с което първоинстанционният съд е признал за виновен К. в извършването на престъпление по чл.195,ал.1,т.7,вр.чл.194,ал.1 от НК ,като на основание чл.54 от НК му наложил наказание „Лишаване от свобода“ /ЛОС/ за срок от 6 месеца ,изпълнението на което отложил за изпитателен срок от 3 години по реда на чл.66,ал.1 от НК.На основание чл.59,ал.1 от НК е приспаднато предварителното задържане.На основание чл.189,ал.3 от НПК подс. е осъден да заплати разноските.

            В своята ВЖ  и особено в Допълнението защитникът изразява недоволството на подзащитния си от така постановения съдебен акт на първата инстанция.Генерално се счита ,че постановения първоинстанционен съд. акт е неправилен  и незаконосъобразен.На следващо място , оспорва се автор на деяние да е подсъдимия, след като по делото св.М. Л.дава противоречиви показания.В СЗ последният казва ,че не видял подс. на охранителните камери,нито е видял подс. да взима инкриминираните стоки.Показанията на св.С.и П.също не установяват подс. да е извършил деянието.Релевира още ,че ако има деяние , то случаят е маловажен по смисъла на чл.93,т.9 от НК,поради ниската стойност на отнетото 107,97 лв.Поради горното се иска оправдаване на подсъдимия,поради недоказаност и липса на обществена опасност поради практическата липса на вреди.Алтернатвно се прави искане, да се преквалифицира деянието като такова по чл.194,ал.3,вр.чл.18,ал.1 от НК.

            В СЗ пред въззивния съд се явяват защитникът без подсъдимия.СГП изпраща прокурор.

            Подсъдимият не се явява нередовно призован.Същият е променил адреса си и след щателно издирване не можа да бъде установен.За целта съдът извърши възможните действия , като събра нужните справки,но не се установи къде се намира.Поради това бе даден ход на въззивното производство по реда на чл.269,ал.3,т.1 и 2 от НПК-задочно в отсъствие на подсъдимия.

            Защитата поддържа ВЖ,като  прави доказателствено искане,което съдът отклони по съображения в Протокола.Държавното обвинение оспорва ВЖ и  няма доказателствени искания.

            Защитникът  поддържа по същество ВЖ  като предлага на въззивния съд да я уважи и да оправдае подсъдимия,тъй като една присъда не може да се базира на предположения.Присъдата е неправилна и незаконосъобразна.Няма очевидец , който да е видял как подс. взима инкриминираната вещ от магазина. Алтернативно/ако искането за оправдаване не се уважи/ да се  наложи наказание „Глоба“.За аргументиране на исканията се повтарят доводите във ВЖ ,

            Прокурорът   намира депозираната ВЖ за непоснователна и пледира въззивния съд да я остави без уважение.Съд. акт на СРС е правилен и законосъобразен.Фактическата обстановка е установена правилно и се подкрепя от доказателствената съвкупност.М.е ясен и конкретен , като казва  къде са намерени инкриминираните вещи-от вътрешната страна на панталоните на подс.К., откъдето ги е предал на полицията. Степента на общ. опасност  в обжалвания съд. акт е преценена правилно и  е наложено справедливо наказание.Затова прокурорът предлага съда да потвърди първоинстанционния съд. акт.

Въззивният съд като взе предвид доводите и аргументите във ВЖ ,аргументацията на страните във въззивното производство пред СГС , както и събраните доказателства по делото и след служебна проверка на атакувания първоинстанционен съдебен акт, намира за установено следното :

            Обосновано е прието за установено от фактическа страна следното :

            Подсъдимият  бил осъждан в миналото за деяние в района на РС,гр-Несебър,като настъпила реабилитация по право.По-късно бил осъждан за кражба по осн.състав – чл.194,ал.1 от НК /съд.акт в сила от 17.02.2017 г./,като му било наложено наказание „Пробация“.Целите на наказанието обаче не били постигнати с оглед последващите  му действия.

            На 12.09.2017 г. подс.К. се намирал в хипермаркет „Хит“,гр.София,бул.“*****.Като се разхождал вътре, минал покрай щанд , който не се покривал от камерите на вътрешното видеонаблюдение , като взел оттам 2 бр. стелки за обувки „Scholl“ и автоматична пила за стъпала „Scholl“ с диамантени кристали.Поставил тези вещи от вътрешната страна на панталона си , преминал покрай касовата зона,без да ги заплати и излязъл извън магазина.Последните действия на подсъдимия били установени от св.М., който следял охранителните камери, който последвал подсъдимия и го спрял извън магазина,където установил скритите и незаплатени стоки от щанда.Били уведомени и органите на МВР , които по-късно дошли ,съставили Протокол за доброволно предаване и вещите са върнати на управителката на магазина.Стойността на вещите е 107,97 лв.

            Доказателственият анализ , извършен от първата инстанция отговаря на минималните процесуални изисквания и се споделя от въззивната инстанция.Приетите за установени фактически положения напълно се подкрепят от намиращите се по делото доказателствени източници.Последните наистина не  са коментирани детайлно и подробно,но с оглед чл.305,ал.2-3 от НПК са посочени базовите изисквания, на които следва да отговаря мотивите към един съдебен акт в частта за доказатествения анализ и оценка.Макар и без да се позовава на чл.305,ал.3 от НПК приемайки липса на противоречиви доказателствени материали,с което се съгласява и въззивния съд,първоинстанционният СРС не коментирал  пространно и обстойно отделните доказателствени източници. Първата инстанция е посочила  доказателствата, които кредитира.

            Останалите доказателствени материали експертните заключения и писмените доказателства няма пречка да бъдат кредитирани.Заключението на вещото лице е компетентно и професионално дадено и няма пречка да се кредитира.Аналогично е положението и с писмените доказателства-по описа.

            Въззивният съд намира ,че правилно и законосъобразно първоинстанционния съд е квалифицирал извършеното престъпление като такова по чл.194,ал.3,вр.чл.18,ал.1 от НК.,като подс. е оправдан за по-тежкото повдигнато обвинение/по чл.195,ал.1,т.7,вр.чл.194,ал.1 от НК/.С горното деяние подс. е осъществил състава на престъплението , както от обективна , така и от субективна страна.Отделните елементи от състава на това престъпление както от обективна , така и от субективна страна са коментирани и анализирани обстоятелствено от първата инстанция и не е нужно това да се прави отново по съображения от проц. икономия.Достатъчно е да се каже ,че въззивната инстанция се присъединява към този анализ.

            Обвинението е  доказано по безспорен и несъмнен начин.Обстоятелството ,че св.М.или някое друго лице не е възприело по кой начин и как точно подс.е взел вещите от щанда преди да ги скрие под панталона си, е ирелевантно за  горепосочения извод.Свид.казва ,че в този район/регала на памперсите/ няма камери и затова не е видял какво точно прави там господина.Този свидетел сочи откъде са извадени  инкриминираните вещи и това не е оспорено дори от подсъдимия,че вещите са от магазина/а не от друг магазин/.Поради тези си доводи въззивният съд не възприема показанията на св.М.да са противоречиви.Няма друг възможен извод, освен този че подс. е взел стоките от щанда и ги е скрил под дрехите си.Дори хипотетично да приемем,че някое трето лице е взело стоките и в магазина ги е предало на подсъдимия/за да ги скрие той под панталона си/ , отново наказателната отговорност следва да се носи за кражба от подсъдимия.Известно е  ноторно , че в рамките на даден търговски обект е обичайно и легитимно клиенти да си разменят стоки ,когато ги оглеждат и пробват.Който напуска магазина обаче е длъжен да заплати намиращите се в него и взети от магазина вещи.

            Не е налице хипотеза на чл.218Б,ал.1 от НК, тъй като сме изправени пред изключението на ал.2 от същата разпоредба.Подс.К. е осъждан вкл. и за „друго такова престъпление“ от кръга на визираните в хипотезиса на чл.218Б,ал.1 от НК.Това е съществена отрицателна процесуална предпоставка за приложение на облекчената отговорност.

            Не  са налице предпоставките за пълно оправдаване на подсъдимия,на основание чл.9,ал.2 от НК/в каквато посока съдът тълкува основното искане в неговия втори вариант,доколкото подс. не следва да се оправдае поради недоказаност, а именно поради малозначителност на деянието/,тъй като подс. е с обременено съд.минало , а и размера на щетите не е толкова нисък.Маловажността на случая в достатъчна степен е мотивиран от първата инстанция, къй който анализ се присъединява и въззивната инстанция.Макар и маловажен случай,деянието не е напълно лишено от обществена опасност.

            В частта за наказанието Присъдата също е правилна.Наложеното наказание е правилно отмерено,като е наложено „Лишаване от свобода“ 6 месеца под средния размер/при законови предеми от 3 месеца до 1 година/.Неподходящи се явяват другите видове наказание „Пробация“ или „Глоба“.Подс. е бил осъждан на „Пробация“ през същата 2017 г. , но 7 месеца по-рано – очевидно е ,че подобно наказание не е постигнало целите на наказанията,за да извърши подс. ново престъпление.В още по-малка степен  наказание „Глоба“ би постигнало тези цели.Затова въззивният съд намира ,че именно определеното наказание 6 месеца „ЛОС“ може да постигне целите по чл.36 от НК , като е възможно отлагане изпълнението на наказанието по чл.66 от НК.

Извън доводите и аргументите в депозираната ВЖ, които въззивният съд намери в по-голямата им част неоснователни, той дължи и служебна проверка изцяло на проверявания първоинстанционен съдебен акт.При служебната проверка съдът намери ,че преминаването в едно и също съдебно заседание от разпоредително заседание в класическото съдебно заседание /в което започва съдебното следствие/ не е най-прецизното решение,доколкото тази възможност „за незабавно“ разглеждане на делото е предвидена в чл.252,ал.1 от НПК/какъвто не е бил случаят пред СРС/,но въззивният съд не намира това процесуално развитие на делото пред СРС за съществено проц.нарушение , тъй като не са били накърнени нечии права.

            Ето защо , предвид изложените съображения и на основание чл.338 от НПК, съдът

 

                                 Р               Е               Ш               И               :

 

 

           ПОТВЪРЖДАВА Присъдата  на СРС,НО,115-ти състав по НОХД№19155/2017 г. , с която подс.К.С.К. е бил признат за виновен в извършването на престъпление по чл.194,ал.3,вр.чл.18,ал.1 от НК и на основание чл.54 от НК е бил осъден на 6 месеца „Лишаване от свобода“ с отложено изпълнение по чл.66 от НК за срок от 3 години,тъй като същата е правилна и законосъобразна.

            Решението не подлежи на касационно обжалване и протестиране.

                                                                                                                          

ПРЕДСЕДАТЕЛ : 

 

                                                                                                           1:

Членове :

                                                                                                                   2: