Решение по дело №243/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 503
Дата: 10 април 2020 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20207040700243
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 503                                 10.04. 2020 г.                             гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на пети март две хиляди и двадесета година, в публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. ХРИСТО Х.

         2. МАРИНА НИКОЛОВА

Секретар: И. Л.

Прокурор: Д.Х.

сложи за разглеждане докладваното от съдия М.Николова КАНД номер 243 по описа за 2020 година.

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Д.Д.Д., ЕГН: **********, с адрес: ***, чрез адв. С.И. против Решение № 1518/09.12.2019 г. постановено по а.н.д. № 3500/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 18-0769-006257 от 20.02.2019 г., издадено от началник група към ОД на МВР – Бургас, сектор „Пътна полиция”, с което на касатора, на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП, за извършено нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, са наложени административни наказания – глоба в размер на 2000 /две хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 /дванадесет и четири/ месеца.

В касационната жалба се излагат възражения, че оспореното съдебно решение е неправилно, поради нарушение на материалния закон, нарушение на съдопроизводствените правила и необосновано. На първо място се посочва, че не е конкретизирано мястото на извършване на нарушението, а на второ място, че НП е издадено след изтичане на едномесечния срок. Иска се отмяна на решението и на НП.

В съдебно заседание касаторът, редовно уведомен, не се явява и не се представлява.

Ответникът – сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Бургас, не изпраща процесуален представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Бургас, ХІХ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл. 218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

         С наказателното постановление отговорността на касаторът е ангажирана за това, че на 22.11.2018 г. около 12:45 часа, гр. Бургас, на ул. „Шар планина” до бл. 47, на ж.к. „Бр.Миладинови” е управлявал лек автомобил марка „Ауди А8“, с рег. № А Е 0800 КТ, като след като е спрян за проверка е отказал да бъде изпробван за употреба на упойващи вещества и техните аналози.

         За установеното е съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН), въз основа на който е издадено и процесното НП.

За да постанови оспореното съдебно решение РС – Бургас е приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалния и материалния закон, които да обуславят отмяна на издаденото НП. Посочил е, че обжалваното наказателно постановление и АУАН са издадени от компетентни органи в сроковете по чл. 34, ал. 1 и ал. 3 ЗАНН, като при издаването им са спазени императивните разпоредби на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Намерил е, че от доказателствата по делото, вкл. и показанията на двамата разпитани  свидетели се установява, че водачът е отказал да бъде изпробван с тест за употреба на наркотични вещества, а впоследствие не се е явил, за да даде кръвна проба за химико-токсикологично лабораторно изследване. Съдът е заключил, че с това си поведение Д. безспорно е нарушил разпоредбата на чл. 174, ал. 3 ЗДвП, поради което както в АУАН, така и в НП нарушението е описано по ясен и пълен начин.

Така постановеното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК. При постановяването на съдебното решение, съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание. Съдът в съответствие с изискванията на чл.84 от ЗАНН, във връзка с чл.14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитаните свидетели, представените писмени доказателства, степента на обществената опасност на нарушението, както и тежестта на наложеното административно наказание.

От анализа на доказателствата по делото касационният състав установява, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от страна на административнонаказващия орган, които да са довели до ограничаване правото на защита на касатора. Районният съд е изяснил всички релевантни за спора факти, при редовно събрани и обсъдени доказателства. От показанията на полицейските служители в проведеното съдебно заседание се установява, че касаторът е управлявал МПС, като е отказал да бъде изпробван за употребата на наркотични вещества. Фактическата обстановка е правилно установена от районния съд в съответствие с приобщените писмени и събраните гласни доказателства и настоящата инстанция я възприема изцяло.

Настоящият съдебен състав намира за неоснователни възраженията, изложени в касационната жалба, като счита за нужно да посочи, че видно от издаденото НП мястото, на което водачът на МПС е бил спрян от полицейските служители е достатъчно индивидуализирано - посочено е, че водачът е бил установен да управлява процесното МПС в гр. Бургас, на ул. „Шар планина” до бл. 47, на ж.к. „Бр.Миладинови” както след като е спрян за проверка е отказал да бъде изпробван за употреба на упойващи вещества и техните аналози. Относно второто възражение следва да се посочи, че предвиденият в чл. 52, ал. 1 от ЗАНН едномесечен срок е инструктивен и неспазването му не се отразява на законосъобразността на наказателното постановление.

С оглед изложеното, настоящият касационен състав приема, че изложените в касационната жалба възражения се явяват неоснователни, а оспореното решение, като постановено при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

         Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл. І-во АПК, във връзка с чл.63, ал.1 ЗАНН, Бургаският административен съд,

 

Р Е Ш И :

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1518/09.12.2019 г. постановено по а.н.д. № 3500/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас.

         РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ:1              

                                                       

                                                                                      2.