Определение по дело №83/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 125
Дата: 15 март 2021 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20217240700083
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

                                     15.03.2021 год.                         град Стара Загора

 

Старозагорският административен съд, в закрито съдебно заседание на петнадесети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                           Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                      Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                      МИХАИЛ РУСЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия М. Русев КАД №83 по описа за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното: 

                                         

Производството е по реда на чл.285, ал.1, изречение трето от ЗИНЗС вр. с чл.229 и следващите от АПК, образувано по жалба на адв. Г.Г.М., в качеството на пълномщник на А.Ф.Х. срещу Определение №4/05.01.2021 год., постановено по адм. Дело №722/2020 год. по описа на Административен съд Стара Загора.

С обжалваното Определение №4/05.01.2021 год, съдът е допълнил разпореждането №520/14.12.2020 год. в частта му за разноските, като осъжда Затвора Стара Загора да заплати на адв. Г.Г.М. сумата от триста лева, представляваща разноски по делото. За да постанови този резултат съдът е приел, че е налице основанието хипотезата на чл.38, ал.1 от Закона за адвокатурата, поради което е присъдил възнаграждение в размер на 300.00 лв..

Определението е връчено на 11.01.2021 год., с указания за 7-дневен срок за обжалването му пред тричленен състав на Административен съд Стара Загора, а жалбата е подадена на 14.01.2021 год. пред указаната касационна инстанция /плик от 12.01.2021 год./. Жалбоподател твърди, че не оспорва извода на съда, че е налице хипотезата на чл.38, ал.1 от ЗА, както и че възнаграждението следва да се определи в размерите, предвидени в Наредбата за минималните адвокатски възнаграждения. Счита обаче, че е налице хипотезата на чл.8, ал.3 от Наредбата – производството е без материален интерес и минималното адвокатско възнаграждение е 500.00 лв.

Настоящия състав на Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на жалбоподателят, съгласно доказателствата и закона, намира за установено следното:

Жалбата е допустима като подадена от лице, за което обжалваното определение е неблагоприятно и в рамките на 7-дневния срок от връчването, а разгледана по същество се явява недопустима.

Първоинстанционния състав на Административен съд Стара Загора е присъдил възнаграждение в размер на 300.00 лв. на основание чл.38, ал.1, т.2 във връзка с чл.36 от Закона за адвокатурата, в развилото се производство по допълване на разпореждането в частта за разноските.

С оглед на изразеното искане в депозираната жалба, може да се направи извод, че е направено искане за производство за изменение на определението за разноските, което обаче е подсъдно на първоинстанционният съд.

С оглед на това, молбата следва да бъде приета като молба за изменение на разпореждането, допълнено за разноските, поради което настоящето съдебно производство следва да се прекрати и делото да се върне на Административен съд Стара Загора за произнасяне по молбата за изменение на решението в частта за разноските, присъдени с определението за допълване на разпореждането. Така подадената молба съдържа искане за „допълване“ на определението за присъждане на адвокатско възнаграждение в минимален размер. Такова допълване от страна на касационната инстанция е недопустимо. Съгласно чл.236 от АПК, доколкото в тази глава няма особени правила, за производството по частните жалби се прилагат съответно правилата за касационното производство, с изключение на чл.227а, ал.1, 3, 4 и 5 /разпоредби относно таксите в касационното производство/. Съгласно чл.221, ал.2 от АПК, с определението по касационното производство може да се остави в сила определението или да се отмени в оспорената част, ако е неправилно. В конкретния случай определението е допустимо, уважено е искането, като същото съответства и на материалният закон, но вместо 500.00 лв. са присъдени разноски в размер на 300.00 лв. Ето защо не може да се постанови определение за отмяната на постановеното такова, а не е в правомощието на касационната инстанция да допълни или измени първоинстанционното определение. В този смисъл, частната жалба следва да се разгледа като молба за изменение на разпореждането в частта за разноските или като такова за поправка на явна фактическа грешка /доколкото мотивите на съда са за присъждането на адвокатско възнаграждение в минимален размер/.

Мотивиран от горното и на основание чл.235 от АПК,  Административен съд Стара Загора  

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на адв. Г.Г.М., в качеството му на пълномощник на А.Ф.Х. против Определение №4/05.01.2021год., постановено по адм. дело №348/2020 год. по описа на Административен съд Стара Загора, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело №83/2021 год. по описа на Административен съд Стара Загора.

 ВРЪЩА делото на административен съд Стара Загора за произнасяне по подадената молба от адв. Г.М..

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.     

                                                                         

 

                                                                                 2.