Решение по дело №124/2020 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 февруари 2021 г. (в сила от 19 февруари 2021 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20207190700124
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 13

 

Гр. Разград,  19 февруари 2021 година.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на девети февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                         ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА         

                                                               МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ТИХОМИР ТОДОРОВ разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА  дело №124 по описа за 2020г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във вр.чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Маклер комерс“ ЕООД, гр.София против Решение №260006/09.10.2020г., постановено по АНД №91/2020г.  по описа на Кубратския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) №0000029/08.05.2020г. на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните (ОБДХ) - Разград, с което на основание чл. 65, ал. 2 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз (ЗПООПЗПЕС) на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 лв. за извършено нарушение на разпоредбата на чл. 25, ал. 1, т. 2 от ЗПООПЗПЕС във вр. с чл. 13, §1, буква "б" от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 21 ноември 2012 г. относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни.

Недоволно от решението е останало наказаното лице. В жалбата си сочи, че то е постановено при допуснати съществени процесуални нарушения и в противоречие с материалния закон, поради което моли съда да го отмени, ведно със следващите от това законови последици.

          Наказващият орган е депозирал писмени бележки, в които сочи, че жалбата се явява неоснователна и недоказана и моли съда да остави в сила атакуваното решение на Кубратския районен съд.  Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да потвърди решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

          Съдът, след като прецени направените  оплаквания, анализира  събраните по делото доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, констатира следното:

          Жалбата е допустима, като подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от надлежна страна против решение, което подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни изводи:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно доказателства, които да установяват всички съставомерни факти и обстоятелства. Те са правилно преценени от районния съд и възприетата от него фактическа обстановка се явява безспорно установена.

Данните по делото сочат, че чрез системата за бързо съобщение RASFF е подадена Нотификация № 409529, съдържаща информация за открит на немския пазар продукт, етикетиран като "ФЕТАлисима/FЕТАlissima", произведен от "Маклер-Комерс" ЕООД с вет. peг. № BG 1712050. Приложени са и снимки от изложението в Германия, от който се виждат два продукта в опаковка, единият от които е наименован "Fetalissima", а в долната част е изписано "Danish Feta like/Като датска фета". Приложени са и изображения на продуктовия каталог на "Маклер-Комерс" ЕООД. Във връзка с това е разпоредено да се извърши проверка в млекопреработвателното предприятие, намиращо се в с. Брестовене, обл. Разград, стопанисвано от жалбоподателя. На 11.11.2019г. служители на ОБДХ са извършили назначената проверка в присъствието на представители на дружеството, като констатациите и резултатите от нея са отразени в съставения Констативен протокол. В него е посочено, че в хода на проверката е установено, че на 17.09.2019г. дружеството е произвело/етикетирало имитиращ продукт "ФЕТАлисима/FETAlissima" с общо количество от 490 кг, партида L170919. На основното зрително поле е изписано търговското наименование "ФЕТАлисима/ FETAlissima", като Feta е подчертано с главна буква, по-голям размер на шрифта и цветово. В долната част на полето е изписано "Danish Feta like/ Като Датска фета". Посочено е също, че "Фета" е защитено наименование за произход, като заявлението за регистрация на защитеното наименование за произход „Фета“ е подадено на 21.01.1994г. от гръцките власти и наименованието е регистрирано на 15.10.2002г. в Официален вестник OB L, от която дата означението „Фета“ се включва в регистъра на защитените наименования за произход и географски указания, като защитено наименование за произход. Съгласно правилото на чл.13, § 2 от Регламент (ЕС) № 1151/2012г. защитените наименования за произход и защитените географски указания не могат да бъдат родови.

Проверяващите са приели, че по начина на изписване на етикетите  Маклер комерс“ ЕООД е пресъздал защитено наименование на храна и на географско означение, което е вписано, но не съответства на вписаната спецификация. Противоправното поведение на дружеството е квалифицирано като нарушение на чл.25, ал.1, т.2 от ЗПООПЗПЕС във вр. с чл. 13, §1, буква "б" от Регламент (ЕС) № 1151/2012 и срещу него е съставен АУАН №0000034/12.11.2019г. Той е надлежно връчен на представител на уличеното лице. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН жалбоподателят е депозирал възражения. Същите са обсъдени от наказващия орган и преценени от него като неоснователни. Той е възприел изцяло фактическите констатации, отразени в Констативния протокол и АУАН и въз основа на тях с процесното НП на основание чл.65, ал.2 от  ЗПООПЗПЕС на касатора е  наложена имуществена санкция в размер на 5 000 лв. С решението си Кубратският районен съд е потвърдил НП като законосъобразно. Изложените от него мотиви напълно се споделят от настоящата инстанция.

При съставяне на АУАН и постановяване на НП са спазени процесуалните правила и норми. Тези актове са издадени от оправомощен орган, в кръга на неговата материална и териториална компетентност, при спазване на предвидените за това срокове. В тях ясно, точно и конкретно от фактическа и правна страна са посочени предпоставките и основанията и всички необходими елементи, които определят и индивидуализират както вмененото административно нарушение, така и неговия извършител. С оглед на това съдът приема, че по своята форма и съдържание те отговарят на изискванията на  ЗАНН. Наказаното лице е могло да разбере, в какво се изразява от фактическа страна административното нарушение, за което е обвинено и в пълен обем и достатъчно ефективно да организира своята защита. Правилно са приложени и съответните законови разпоредби, които са нарушени.

При преценка на събраните писмени и гласни доказателства се налага еднозначният извод, че с поведението си жалбоподателят от обективна страна е извършил вмененото нарушение. Съгласно разпоредбата на чл.13, §1, б.“б“ от Регламент (ЕС) №1151/2012г. защитата на регистрираните наименования обхваща забрана за всякаква злоупотреба, имитация или пресъздаване, дори ако е посочен истинският произход на продуктите или услугите или ако защитеното наименование е преведено или придружено от израз, като „стил", „тип", „метод", „както се произвежда във", „имитация" или друг подобен израз, включително когато тези продукти са използвани като съставка. Този регламент е част от вътрешното законодателство, има пряко и непосредствено действие и дори се ползва с предимство пред противоречащите му местни нормативни актове по арт. на чл.5, ал.4 от Конституцията. С оглед на това правилно и законосъобразно наказващият орган се е позовал на разпоредби от Регламент (ЕС) №1151/2012г. Наред с това, с императивната норма на чл.25, ал.1, т.2 от ЗПООПЗПЕС се забранява използването на знак, означение и/или наименование на географско означение за земеделски продукт или храна, който е вписан, но конкретният земеделски продукт или храна не съответства на вписаната спецификация. В казуса, при преценка на  приложения снимков материал към подадената нотификация се установява, че „Маклер Комерс“ ЕООД е нарушило тези забрани, тъй като е етикирало процесните хранителни продукти по начин, който пресъздава/имитира сирене „Фета“, което е със защитено наименование и използва изразаКато Датска фета“, което е географско обозначение.  Този извод не се опровергава от представените пред съда документи. Те установяват, че „Маклер Комерс“ ЕООД притежава регистрирана словна марка „ФЕТАЛИСИМА/FETALISSIMA“, с per. № 82893, за класовете 29, 30, 32, регистрирана на 20.12.2012г., със срок на действие до 28.06.2022г. Марката „ФЕТАЛИСИМА/FETALISSIMA“ притежава и международна регистрация с IR № 1299295 - чрез Международно бюро за световната организация на интелектуална собственост в Женева. Също така, дружеството притежава и регистриран дизайн на Европейската общност, в който присъства регистрираната словна марка „ФЕТАлисима/FETAlissima“. Дизайнът е регистриран на 08.11.2019г., т.е. след инкриминираната дата. Наред с това в него не присъства надписа „Danish Feta like/като Датска фета“.

Ето защо съдът приема, че са били налице фактическите и правни основания за да се ангажира отговорността на касатора на основание чл.65, ал.2 от ЗПООПЗПЕС. Наложеното наказание е в минималния размер, предвиден от закона и с оглед забраната на чл.27, ал.4 и ал.5 от ЗАНН ( в действащата редакция) липсва правна възможност то да бъде намалено или изменено.

Недоказани и неоснователни са твърденията, че конкретното нарушение съставлява маловажен случай по смисъла на чл.28, б.“а“ от ЗАНН. Легално определение за „маловажен случай” се съдържа в разпоредбата на чл. 93, т. 9 от НК , според която това е такова деяние, при което извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид.  В казуса не са установени такива обстоятелства, които да обуславят значително по-ниска степен на обществена опасност на извършеното нарушение в сравнение с типичните, обичайни случаи.

Въз основа на така изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение е валидно, обосновано и правилно, поради което следва да се остави в сила.

  Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2 от АПК Разградският административен съд

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260006/09.10.2020г., постановено по АНД №91/2020г.  по описа на Кубратския районен съд.  

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

            ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                               2./п/