Решение по дело №1880/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 934
Дата: 22 май 2023 г. (в сила от 1 юли 2023 г.)
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20217180701880
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 юли 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

 

 

 

     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

            № 934

 

                гр. Пловдив, 22.05.2023 г.

 

 

            В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХІІ състав, в публично заседание на двадесети април през две хиляди и двадесет и трета година в състав:

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИАНА МИХАЙЛОВА

 

          при секретаря РОЗАЛИЯ ПЕТРОВА, като разгледа докладваното от председателя МАРИАНА МИХАЙЛОВА административно дело № 1880 по описа за 2021 г. на Пловдивския административен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.112, ал.1, т.4 от Закона за здравето (ЗЗ).

Образувано е по жалба, предявена от Д.Г.Б., с ЕГН ********** с адрес ***, чрез пълномощника си адвокат Б.П., със съдебен адрес ***, против Експертно решение (ЕР) № 1221 от 02.06.2021г., на Националната експертна лекарска комисия /НЕЛК/ - Специализиран състав по вътрешни, белодробни и сърдечно-съдови заболявания.

С жалбата се твърди, че решението на НЕЛК е неправилно и неаконосъобразно, и като такова същото следва да бъде отменено. Претендират се разноски.

Ответникът – Национална експертна лекарска комисия, чрез процесуалния си представител юриск. А., е на становище, че жалбата е неоснователна и като такава следва да бъде отхвърлена. Поддържа се, че оспореният административен акт е законосъобразен и съдържа фактическите и правни основания за неговото постановяване. Моли се присъждане на юрисконсултско възнаграждение и се възразява за прекомерност на претендирано от другата страна адвокатско възнаграждение.

Заинтересована страна ТЕЛК към УМБАЛ „ПЛОВДИВ“ АД, редовно уведомена, не е изразила становище по жалбата. 

Заинтересована страна АГЕНЦИЯ ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ, редовно уведомена, не е изразила становище по жалбата.

Заинтересована страна ТП НА НОИ ПЛОВДИВ, редовно уведомена, не е изразила становище по жалбата.

Заинтересована страна „МОДИС БЪЛГАРИЯ“ ЕООД, редовно уведомена, не е изразила становище по жалбата

Заинтересована страна РЕГИОНАЛНА ДИРЕКЦИЯ СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ, редовно уведомена, не е изразила становище по жалбата.

Административен съд-Пловдив след като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема от фактическа  страна следното:

Административното производство пред НЕЛК е образувано по жалба на Б. срещу ЕР № 1082 от зас. № 049/18.03.2021 г. на ТЕЛК към УМБАЛ „Пловдив“ АД, с което е извършено преосвидетелстване на Д.Г.Б. и е определена оценка на работоспособността - 40 % трайно намалена работоспособност (ТНР) със срок- две години до 01.03.2023 г. и дата на инвалидизация 19.11.2000 г., с водеща диагноза „Улцерозен (хроничен) илеоколит” и общо заболяване „Хроничен улцерозен хеморагичен колит – Е3 S2 – катарално ерозивен стадий, рецидивиращо протичане, средно тежка форма“. След преглед на приложените в медицинското досие медицински и други документи, НЕЛК е извършила пълно преосвидетелстване на лицето и с оспорвания акт е потвърдила ЕР на ТЕЛК „по всички поводи“. В ЕР на НЕЛК подробно е описано установеното по медицинската документация състояние на освидетелстваното лице, въз основа на което е направен извод, че оценката на ТЕЛК за определяне на по-нисък процент трайно намалена работоспособност е в съответствие с действалата при постановяване на ЕР на ТЕЛК, Наредба за медицинска експертиза /НМЕ/.

По делото са изслушани две СМЕ /от вещи лица от една специалност/, които достигат до идентични изводи относно здравословното състояние на жалбоподателя във връзка с диагнозата- „Улцерозен колит с рецидивиращо протичане“ към датата на двете освидетелствания от ТЕЛК и от НЕЛК, както и съобразена ли е нормативна уредба при издаването на ЕР към 2018 г. и 2021 г./Приложение № 1 към чл.63, ал.1 от Наредбата за медицинска експертиза/.

Видно от първата експертиза, изготвена от вещото лице /ВЛ/ по делото на д-р Д.С. – гастроентеролог, Д.Г.Б., е диагностициран с улцерозен колит  през 1999 г. със стадиране по Монреалската класификация ЕЗ - разпространен колит /т.е възпалителния процес преминава флексура лиеналис/- определен като S2 - умерено тежък. През годините лицето е с многократни обостряния на заболяването - с повишаване броя на дефекациите и ректално кървене. Лекуван със „Салофалк“, „Имуран“ и неколкократно кортикостероиди локално.

ВЛ посочва, че през февруари месец 2018г. жалбоподателят е приет в болница за оценка на състоянието с данни за 2-4 дефекации рядко с кръв по изпражненията, без нощни дефекации и наличие на болки по целия корем. След извършена видеоколоноскопия 17/02.02.2018 г. е изведено заключение за улцерозен проктит с умерена активност. Псевдополипоза. Хистологичната картина отговаря на тубуларен аденом и хилерпластичен полип на фона на улцерозен колит с умерена активност. Лабораторните показатели са в рефрентни граници, с изключение на Фекален калпротектин /специфичен маркер за възпаление при хронични възпалителни чревни заболявания/.

При хоспитализацията на Б. през 2021 г., същия е с оплаквания от редуващи се епизоди на констипация, диаричен синдром, повишено газообразуване и периодична коремна болка.  След извършена видеоколоноскопия 100/05.02.2021 г. е констатирано, се касае за хроничен улцерохеморагичен колит /ХУХК/ в ремисия. Всички лабораторни показатели са в рефрентни граници включително и фекален калпротектин. От извършените изследвания ВЛ, дава заключение, че пациентът е достигнал лабораторна, ендоскопска и хистологична ремисия, поради което и терапията му е претърпяла деескалация.

 ВЛ посочва, че правилно е преценен процента трайно намалена работоспособност при освидетелстването на Б. през 2018 г. и преосвидетелстването през 2021 г. При освидетелстването през 2018г. въз основа на стойностите на хемоглобина от предходни хоспитализации пациентът правилно е преценен като отговарящ на условията по точка 2.2 според Постановление на Министерския съвет №120/23.06.2017г. за приемане на Наредба за медицинската експертиза: Раздел XIV. Болести на червата. 2. Хроничен улцеро-хеморагичен колит (ХУХК) и регионален ентерит (Болест на Крон): 2.1. с рецидивиращо протичане без усложнения - 40 % 2.2. персистиращи, трудно влияещи се от лечение форми с консумативен, анемичен и адинамичен синдром 50-70%, 2.3. напреднали форми с усложнения - изразен консумативен, астено-адинамичен и анемичен синдром, белтъчно-електролитни нарушения и усложнения при ХУХК и Болестта на Крон (стенози и резекции): 71-100 %. При освидетелстването през 2021 г. поради подобрението основно на лабораторните показатели /стойностите на хемоглобина/ пациентът е преценен като отговарящ на т.2.1 - ХУХК с рецидивиращо протичане без усложнения - 40 %, според Постановление №152/26.07.2018г. за изменение и допълнение на Наредбата за медицинската експертиза, приета с Постановление №120 на Министерския съвет от 2017г. /публикуван в ДВ, бр. 51 от 2017 г./, Раздел XIV. Болести на червата 2. Хроничен улцерохеморагичен колит (ХУХК) и регионален ентерит (болест на Крон): 2.1. с рецидивиращо протичане без усложнения - 40 %; 2.2. персистиращи, трудно влияещи се от лечение форми с консумативен, анемичен и адинамичен синдром - 71 %.

Така изготвената и приета по делото съдебно-медицинска експертиза е оспорена от жалбоподателя и по негово искане е допусната повторна съдебно-медицинска експертиза изготвена от проф. д- р В.Н.А., ръководител Втора катедра „Вътрешни болести“ към Медицински университет – гр. Пловдив и ръководител клиника по „Гастроентерология“ УМБАЛ „Каспела“ – Пловдив.

Вещото лице в заключението си изцяло потвърждава изводите на  експертиза  изготвена от д-р. С. относно установеното увреждане, стадият на неговото развитие и обусловеният функционален дефицит на Б., като изрично сочи, че с оглед тези обстоятелства, правилно е преценен процента трайно намалена работоспособност при освидетелстването на Б. през 2018 г. и преосвидетелстването през 2021 г., с оглед съществуващата нормативна уредба.

В хода на съдебното производство са ангажирани и гласни доказателствени средства, като е разпитан свидетелят П.Т.А.-И. – лекуващ лекар на Д.Б.. В показанията си д-р А. сочи, че към февруари 2021 г. няма как жалбоподателят да е претърпял деескалация на заболяването, след като предписаната доза лекарство, лекуваща улцерозния колит е висока (4 пъти по 2 таб. от 500мг.). Според свидетелката през времето, с оглед заболяването, което Б. има, подобрението никога не може да бъде трайно. Заявява, че предвид наличието на възпалителни промени в дебелото черво, отбелязани и при ендоскопското изследване към 02.2021 г., не може да се твърди за подобрение на неговото здравословно състояние.

             При така установената фактическа обстановка, съдът достига до следните правни изводи:

Жалбата е ДОПУСТИМА – подадена е от надлежна страна и в преклузивния срок за оспорване, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

По силата на чл. 101, ал. 7 от Закона за здравето, принципите и критериите на медицинската експертиза, редът за установяване на временна неработоспособност, видът и степента на увреждане, степента на трайно намалена работоспособност, потвърждаване на професионална болест, както и условията и редът за извършване на медицинска експертиза по чл. 103, ал. 3 се определят с наредба на Министерския съвет. Това е Наредбата за медицинската експертиза (НМЕ).

Устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза са регламентирани в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи (наричан по-долу за краткост само „правилника“ или ПУОРОМЕРРКМЕ), приет по силата на законовата делегация на чл. 109 от Закона за здравето.

В случая, обжалваният административен акт е постановен от компетентен по смисъла на чл. 103, ал. 4 от Закона за здравето във връзка с чл. 3 от НМЕ орган, в установената от чл. 59, ал. 2 от АПК форма и при спазване на административнопроизводствените правила. Решението е взето от специализиран състав по вътрешни, белодробни и сърдечно-съдови заболявания, определен съобразно водещата диагноза, в изпълнение на чл. 49, ал. 1 от ПУОРОМЕРРКМЕ. Не е нарушено и изискването в специализирания състав да бъдат включени не по-малко от трима лекари заедно с неговия председател (чл. 18, ал. 3 от правилника). Експертното решение е постановено в състав от председател и трима специалисти, а консултациите на останалите специализирани състави на НЕЛК, подписването на ЕР от които не е дължимо, са вписани в решението и представляват неразделна част от мотивите му (чл. 49, ал. 2 от правилника).

Спорен между страните по делото е въпросът относно определения процент на ТНР на жалбоподателя за заболяването визирано в оспореното решение, който предопределя и заключението дали административният орган е приложил правилно материалния закон – чл. 63, ал. 1 от НМЕ (в приложимта му редакция) по отношение на преценката на установеното увреждане, стадият на неговото развитие и обусловеният функционален дефицит според Приложение № 1 към разпоредбата, съобразяването на процента ТНР със степента на установения дефицит, както и определянето на крайния процент намалена работоспособност при спазването на Методиката за прилагане на отправните точки за оценка на ТНР в проценти съгласно Приложение № 1 към чл. 63, ал. 3 от НМЕ.

Твърдението на жалбоподателя, че видът и степента на увреждането му е определено в противоречие с обективното му състояние, без реално отчитане на установени други заболявания е неоснователно. Същия е длъжен да докаже с допустимите доказателствени средства, защото този факт е в негов интерес и доколкото преценката за здравословно състояние изисква специални знания в областта на медицината, каквито съдът не притежава, своите изводи за основателност, респ. за неоснователност на оспорването, той прави с помощта на вещи лица, които имат съответната специалност. От допуснатите и приети две съдебно-медицински експертизи, които съдът кредитира като обективни и безпристрастни и които като краен резултат не си противоречат, се доказва, че здравословното състояние на жалбоподателя е такова, какво е описано в ЕР на НЕЛК и процентът ТНР е правилно определен. Необходимо е да се отбележи, че от събраните по делото свидетелски показания, не може да се изведе извод в обратна посока. В тази връзка съдът не кредитира показанията на свидетеля д-р А., която заяви, че вследствие на заболяването си, жалбоподателят е изпитвал физическа болка и е търпял значителни неудобства през годините. Тези показания не допринасят за установяване на относимите факти около здравословното състояние на жалбоподателя. Самият факт на заболяване от какъвто и да е вид предполага физическо неразположение, което обаче не е определящо за изчисление на процента трайна неработоспособност от страна на АО. Като такива са неотносими към административноправния спор, с който е сезиран съда, и който се свежда до проверка на правилността на ЕР на НЕЛК, с оглед съответствието му със закона.

При тези данни по делото съдът в настоящия състав приема, че обжалваният административен акт е постановен при правилно прилагане на материалния закон, като установената от НЕЛК оценка на работоспособността - 40 % ТНР е правилно определена.

При посочения изход на спора, на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК, на НЕЛК се дължи възнаграждение за осъществената юрисконсултска защита. То се констатира в размер на 100 лв., изчислено съгласно правилото на чл. 24 от Наредбата за заплащането на правната помощ, издадена на основание чл. основание чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ.

Воден от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 112, ал. 1, т. 4 от ЗЗ, Административен съд – Пловдив, ІІ отделение, XII състав

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Д.Г.Б., с ЕГН ********** с адрес ***, против Експертно решение № 1221, от зас. № 082/02.06.2021 г. на Специализиран състав по вътрешни, белодробни и сърдечно-съдови заболявания на НЕЛК.

ОСЪЖДА Д.Г.Б., с ЕГН **********  да заплати на Национална експертна лекарска комисия, гр. София сумата от 100 (сто) лева юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховния административен съд с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е постановено.

 

 

 

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ :