Определение по дело №1761/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 3903
Дата: 1 ноември 2019 г.
Съдия: Елина Пламенова Карагьозова
Дело: 20193101001761
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 23 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№……………/     .10.2019 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, в състав

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИН МАРИНОВ

                                ЧЛЕНОВЕ: ДИАНА СТОЯНОВА

                                                               ЕЛИНА КАРАГЬОЗОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Карагьозова

в.т.д. № 1761 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274 и сл. ГПК, образувано по въззивна жалба от „Агенция за събиране на вземания“ЕАД срещу Решение по гр.д. №7074/2018г. на ВРС, обективирана в молба с вх. № 34273/14.05.2019 г. с правно основание чл.247 от ГПК.

Съдът, в рамките на извършената проверка досежно допустимостта на производството и редовността на жалбата, констатира че са допуснати нередовности в администрирането.

Въззивната жалба не отговаря на изискванията на чл. 260, т. 4  и чл. 261, т.4 от ГПК, доколкото не е формулиран надлежен петитум, от който да е видно какво искане се отправя във връзка с обжалвания акт. С решението на първоинстанционния съд са отхвърлени предявените установителни искове и частично са отхвърлени предявените в условията на евентуалност осъдителни искове за суми идентични, с тези предмет на установителния иск. Жалбоподателят следва изрично да посочи в кои части обжалва решението – в частта, с която са отхвърлени установителните искове или в частта, с която частично са отхвърлени осъдителните искове, или и в двете части, както и дали решението по установителните, респективно осъдителните искове се обжалва по всички въведени основания - за главница, възнаградителна лихва и мораторна лихва, като възпроизведе словесно в петитума на въззивната жалба всички диспозитиви, които са предмет на обжалване. Уточняване предмета на въззивно обжалване е необходимо и с оглед събиране дължимата държавна такса за въззивно обжалване.

Съгласно чл. 18, ал. 1, вр. чл. 1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, за обжалване пред въззивна инстанция се събира такса в размер 50 на сто от таксата, дължима за първоинстанционното производство, върху обжалваемия интерес, но не по-малко от 25 лева. Обжалваемият интерес се определя по всеки отделен иск поотделно, поради което за всеки отделен иск държавната такса не може да бъде по-малко от 25 лева. На жалбоподателя са дадени указания и по делото се съдържат доказателства за платена държавна такса в размер на 82.11 лева. В случай, че се обжалва решението в частта, с която са отхвърлени претенциите по установителния иск: за главница - в размер на 3210.23 лева, за договорна лихва - в размер на 198.65 лева и за лихва за забава – в размер на 130.33 лева, които претенции почиват на различно основание и за които следва да се заплати отделна държавна такса, то дължимата за въззивно обжалване държавна такса възлиза в общ размер на 114.21 лева. В този случай по евентуалните осъдителни искове такса за въззивно обжалване не се дължи. В случай, че решението се обжалва само в частта, с която частично са отхвърлени претенциите по осъдителните искове: за главница - в размер на 2530.28 лева, за договорна лихва - в размер на 81.41 лева и за лихва за забава – в размер на 45.53 лева, които претенции почиват на различно основание и за които следва да се заплати отделна държавна такса, то дължимата за въззивно обжалване държавна такса възлиза в общ размер на 100.61 лева. С оглед изложеното на жалбоподателя следва да бъдат дадени указания за довнасяне на дължимата държавна такса с оглед уточнения предмет на обжалване.

С оглед отстраняване на нередовностите, на жалбоподателя следва да бъдат дадени съответни указания. 

Компетентен за извършване действия по администрирането на жалбите, съгласно чл. 262 ГПК, е първоинстанционният съд, поради което производството следва да се прекрати, а делото да се върне на ВРС за извършване действия по администрирането й.

След произнасянето на ВРС и надлежното администриране на въззивната жалба, делото следва да бъде върнато на Варненски окръжен съд.

Водим от гореизложеното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по в.т.д. № 1761/2019 г. по описа на Варненски окръжен съд, търговско отделение.

 

ВРЪЩА гр.д.№ 7074/2018 г. на Варненски районен съд, за отстраняване на нередовностите на въззивната жалба, съгласно изложените в настоящото определение мотиви.

 

След надлежното администриране на жалбaтa, делото да се изпрати обратно на ВОС по компетентност.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

     ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

 

  2.