Решение по дело №865/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 562
Дата: 16 юли 2020 г. (в сила от 7 август 2020 г.)
Съдия: Ралица Йорданова Русева
Дело: 20204520200865
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

…….

 

гр.Русе, 16.07.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският районен съд, Х-ти наказателен състав в публично заседание на …..десети юли……през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                       Председател: РАЛИЦА РУСЕВА

 

при секретаря ОЛГА ПЕТРОВА и в присъствието на ………………………. разгледа докладваното от съдията  административно наказателно дело № 865/2020 г., за да се произнесе, съобрази:

 

         Постъпила е жалба от А.И.В. ***, против електронен фиш за налагане на глоба серия К № 2063214 на ОДМВР Русе, с който на основание чл.189 ал.4 вр.чл.182 ал.І т.2 от ЗДвП  е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 лева.

Жалбоподателят  моли съда да отмени фиша като незаконосъобразен, като развива съображения, че нарушението не е доказано и е налице неправилно приложение на закона.

Русенска районна прокуратура не изпраща представител и не взема становище.

Наказващият орган не изпраща представител.

От събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Конкретните  обстоятелства сочат, че на 12.05.2018 г., посредством автоматизирано техническо средство-  радар TFR1- M 655, в 08.28 часа в гр.Русе по бул.”България”, до РСПБЗН, посока ГКПП „Дунав мост”, било засечено нарушение- движение на МПС- лек автомобил „Тойота Корола” с рег. № Р 0458 РМ,  със скорост, надвишаваща допустимата за съответния пътен участък.От изготвен клип било видно, че при разрешена скорост на движение от 70 км/ч превозното средство се движело със скорост от 86 км/ч.От извършени справки било установено също, че собственик на превозното средство е жалбоподателят А.И.В. ***, на чието име и бил издаден обжалваният електронен фиш.В производството пред съда се твърди, че наказващият орган не е приложил правилно закона, доколкото се касае до пътен участък, по протежение на който е разположена разнообразна вертикална пътна маркировка, указваща различна скорост на движение на моторните превозни средства.Твърди се, че мястото, където е установено управлението на автомобила с превишена скорост, е било извън зоната на действие на пътен знак, въвеждащ ограничение от 70 км/ч, доколкото тази зона била прекъснато от няколко на брой кръстовища, образувани от отбивки към крайпътни обекти.

        Съобразявайки доводите на жалбоподателя и доказателствата в преписката, съдът намира подадената жалба за неоснователна, а издаденият електронен фиш- за законосъобразен.

На първо място производството по издаване на електронен фиш е специално и не е възможно прилагането по аналогия на разпоредбите на ЗДвП, касаещи установените с актове за нарушения административни такива. Съгласно разпоредбата на чл.189 ал.ІV от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право де се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба, в размер, определен за съответното нарушение.Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерство на вътрешните работи, на чиято територия  е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане.Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.Според нормата на чл.188 ал.І от ЗДвП  собственикът или този, на когото е предоставено моторното превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. За установяване на тези обстоятелства е предвидена процедура, състояща се в изпращане на електронния фиш на последно посоченото лице с препоръчано писмо с обратна разписка, като в 14- дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

Видно от доказателствата в преписката, възражения с посочване чрез декларация на данни за лице, извършило нарушението, не са направени надлежно. Оспорва се правилното приложение на закона, доколкото се изразяват съмнения относно важащите параметри на ограничение на скоростта в пътния участък, за който е прието, че е място на извършване на нарушението по ЗДвП.

Направените в жалбата възражения за недоказаност на нарушението не са основателни.На първо място следва да се подчертае, че това  производство по установяване на административни нарушения е особено и това е видно от регламентацията на специалния закон.Касае се до хипотеза, при която субективният фактор е напълно изключен, доколкото дори на лицето- служител на съответната служба за контрол, имащо отношение към инсталиране на радарната система в съответния участък на пътя, не може да бъде известно кой автомобил ще премине в зоната на действие на радара, още по- малко- кое лице ще го управлява.Във връзка с оспорването на стойностите на максимално допустимата скорост в съответния пътен участък, съдът намира за необходимо да отбележи, че няма спор относно това, че се касае до район, попадащ в чертите на населено място- гр.Русе.Законоустановен е факта, че принципното ограничение на скоростта на движение на моторните превозни средства в този случай е 50 км/ч, но е допустимо въвеждане на отклонение чрез вертикална пътна маркировка.В случая не се оспорва, че такъв пътен знак бил налице и същият ограничавал разрешената скорост до 70 км/ч. Възраженията, основани на фактически твърдения, че били обособени няколко кръстовища, които прекъсвали действието на знака, не са основателни.Констатира се, че се касае не до кръстовища по смисъла на ЗДвП, а крайпътни територии по смисъла на специалния закон.Според ЗДвП е допустимо отклоняването от главен път, с цел навлизане в крайпътна територия като двор, предприятие, гараж, паркинг, бензиностанция и други подобни, като тези така наречени „отбивки” не са идентични с кръстовища по смисъла на ЗДвП.

    На база на изложеното, съдът намира, че нарушението е правилно квалифицирано при наличния доказателствен материал, а наложеното административно наказание е правилно и законосъобразно индивидуализирано по вид и размер.Превишаването на максималната разрешена скорост в населено място се наказва с глоба в размер на 50 лв., когато се касае до параметри на нарушението от 11 м/ч до 20 км/ч над допустимите.

             Изложеното мотивира съда да приеме, че е налице законосъобразен електронен фиш, който следва да бъде потвърден изцяло.

             Мотивиран от горното и на основание чл.63 от ЗАНН

 

Р Е Ш И:

 

    ПОТВЪРЖДАВА електронен фиш за налагане на глоба серия К № 2063214 на ОДМВР Русе, с който на А.И.В. ***, ЕГН **********, на основание чл.189 ал.ІV вр. чл.182 ал.І т.2 от ЗДвП, е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд гр.Русе в 14-дневен срок от уведомяването.

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: