Определение по дело №113/2021 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260146
Дата: 23 март 2021 г. (в сила от 31 март 2021 г.)
Съдия: Пенка Николаева Братанова
Дело: 20211500200113
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 март 2021 г.

Съдържание на акта

О   П    Р    Е    Д    Е   Л    Е   Н    И    Е

 

                                  гр. Кюстендил,  23.03.2021 г.

 

                          В    И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Кюстендилският окръжен съд,      наказателно отделение,

в откритото заседание

на двадесети и трети март

през две хиляди двадесета и първа година,

в състав

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕНКА БРАТАНОВА

 

 

при секретаря Галина Кирилова

с участието на прокурора от КнОП Камелия Стефанова

като разгледа докладваното от съдия Братанова      ЧНД № 113

по описа за 2021 г. на КОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

            

Производството е по глава ХХХV „Производства във връзка с изпълнение на наказанията”, раздел І- „Предсрочно освобождаване”- чл. 437 и следващите от НПК. 

  Образувано е по молба на лишения от свобода Р.М.Г. за допускане на условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от изтърпяваното наказание по  НОХД №1905/2020 г. на СНС- София. 

 Представителят на затворническата администрация-юрисконсулт Г., упълномощена с пълномощно № 374/06.04.2020 г., изразява становище за основателност на молбата.

 Същото становище се изразява от представителя на КнОП.         

  Лишеният от свобода Р.М.Г. моли да бъде предсрочно условно освободен.

 Кюстендилският окръжен съд, след като събра доказателства, необходими за решаване на делото от фактическа и правна страна и след преценка на доводите на страните, приема за установено следното:

  Лишеният от свобода Р.М.Г. е постъпил в Затвора- София на 24.04.2020 г., преведен в Затвора-Бобов дол на 24.07.2020 г.

   Понастоящем изтърпява наказание, постановено с. определение от 14.07.2020 г. по НОХД № 1905/2020 г. на СНС- София, в сила от 14.07.2020 г., е осъден за  престъпление по чл. 213а и чл. 214 от НК,  по чл. 214, ал. 2, т. 1 и т. 2, вр. чл. 213а, ал. 2, т. 4 и т. 5 и ал. З, т. З вр. чл. 26, ал. 3 вр. ал. 2, вр. ал. 1 от НК  по  чл. 213а, ал. 3, т. 3 вр. ал. 1 от НК,  като на основание  чл. 23, ал. 1 от НК му е определено общо наказание  ЛС в размер на 2  години, при първоначален „общ" режим и е присъединено на осн. чл. 23, ал. З от НК наказанието глоба.

   На осн.чл. 59, ал. 1 от НК е приспаднато времето на предварително задържане по МН „ЗС", считано от 31.01.2020 г. до 14.07.2020 г.

   Начало на наказанието: 14.07.2020 г.

  Към датата на произнасяне на КнОС – 23.03.2021 г. е изтърпял фактически 8 месеца и 9 дни; от предварителен арест- 5 месеца и 13 дни; от работа– 2 месеца и 2 дни; Всичко – 1 година, 3 месеца и 6 дни,  остатък – 8 месеца   и 6 дни.

 От затворническото досие на лишения от свобода се установява, че при постъпване в затвора е определен първоначален риск от вреди- 38 точки. Изготвена е схема за оценяване на вероятността от ново осъждане и профил на нуждите. Изготвен е и план за изпълнение на присъдата по чл.156 от ЗИНЗС,  първоначален доклад и експресно психологическо заключение. Като дефицитни зони са отчетени- отношение към правонарушението - отрича отговорността, не е съгласен с осъждането; умения за мислене - в известна степен разпознава проблемите; поема немотивиран риск, импулсивен, игнорира неблагоприятния ефект от действията си.

Рискът от вреди е определен като среден на база отношение към извършеното правонарушение и степента на обществената опасност. В контролируема среда не е дал индикации за поведение с риск от вреди.

Вследствие на показаното добро поведение и провежданата корекционна работа с лишения от свобода Р.М.Г., оценката на риска от рецидив е намалена до 29 точки - остава в ниските стойности. Отчетени са положителни промени в зоните: отношение към правонарушението - приел отговорността за деянието и отчел настъпилите негативи последствия от осъждането си, декларира мотивация за законосъобразен начин на живот в условията на свобода; междуличностни проблеми - отношението му към останалите лишени от свобода е добро, в контролируема среда не са налице агресивно поведение и враждебни нагласи; умения за мислене - повишил е уменията да разпознава и да разрешава проблемите по законосъобразен начин, мисли за последиците от поведението си, не е налице импулсивно поведение или постъпки. Анализира и дефинира причините за наказуемото си поведение. Отчита настъпилите негативни последствия от осъждането си. Декларира  мотивация за водене на законосъобразен начин на живот в условията на свобода.

     В ЗООТ „Самораново" е настанен на 06.08.2020 г. Бързо се е адаптирал към условията на смекчен режим и охрана. Заема среден социален статус в общността; контактите му с останалите лишени от свобода са селектирани; толерантен е в отношенията си; трайно дистанциран от конфликти и конфликтни ситуации. До момента поведението му е целенасочено и последователно, ориентирано към безпроблемно изтърпяване на осъдителната му санкция, подобно е и отношението му към служителите и към останалите лишени от свобода. Взима участие в организираните мероприятия в групата.

     Назначен е като отговорник на вещеви склад съгласно Заповед № 70/18.09.2020 г. Показва трудово усърдие и постоянство. Полага грижи за стопанисване и поддържане на повереното му работно място.

   По време на престоя си в общежитието не е наказван.

   За показано добро, целенасочено и последователно поведение е награждаван три пъти. Последната му награда е със Заповед № ЗО - 70/04.02.2020 г. с две денонощия месечен домашен отпуск, като се  завърнал в установеното време без констатирани нарушения.

    Контактите с близкото му обкръжение са съхранени и позитивни чрез провеждане на свиждане и на телефонни разговори.

    Ресурсите на лишения от свобода Г. са свързани с млада възраст, наличие на образование, трудови навици и умения, подкрепа от близките, както и показаната до момента мотивация за законосъобразен начин на живот и за безпроблемно изтърпяване на остатъка от присъдата.

    На 15.02.2021 г. е изготвен и текущ доклад от ИСДВР, в който са изтъкнати по- горе положителни страни от пребиваването му в затвора.

     На 26.02.2021 г. е изготвен доклад за пробационен надзор във връзка с постъпилата молба за УПО, като инспектор СДВР е предложил в случай на УПО спрямо Г. да се приложи пробационна мярка.

    Становището на затворническата администрация е, че поведението на лишения от свобода съответства на изискуемото такова от режимните изисквания; липсата на наказания, наличието на награди, снижението на риска от рецидив, както и липсата на криминално минало сочат, че същият е показал трайна положителна промяна в поведението си.   

      Изложените фактически обстоятелства се установяват от всички, посочени в чл.439а от НПК документи, затворническото досие на осъдения и справки от затвора за правното положение на осъдения и неизтърпян остатък от наказанието.

Преценявайки същите съдът счита, че са налице предвидените в чл. 70, ал. 1 НК две предпоставки за условно предсрочно освобождаване на осъдения от изтърпяване на остатъка от наказанието му. Налице е първата  формална предпоставка, визирана в чл.70, ал.1, т.1 НК- а именно същият да е изтърпял не по-малко от ½  от наложеното му наказание. При преценка  останалите предпоставки, визирани в закона, във връзка с преценка дали са налице основания за УПО на осъденото лице, следва да се имат предвид  разпоредбата на чл.70 НК. В закона са посочени редица обстоятелства, които следва да бъдат взети предвид от съда във връзка с преценката дали са налице предпоставките на чл.70 НК и те трябва да сочат на положителна промяна на осъдения по време на изтърпяване на наказанието, като в тази връзка са изброени доброто поведение на осъденото лице, участието в трудови, образователни, обучителни, квалификационни и спортни дейности и други програми, обществено полезни прояви и т.н.- срвн. чл.439а от НПК.

       По настоящото дело са приложени изискуемите след изменението на закона доклади и оценки, които дават основание на настоящия съдебен състав да счита, че в случая са налице и другите предпоставки, визирани в закона за приложение на УПО на осъденото лице. От наличните по делото доказателства е видно, че при лишения от свобода стойностите на риска от вреди са претърпели промяна. Той и първоначално  е бил в ниските стойности- 38 точки, но  в вследствие от корекционната работа е намалял на 29, респ. по време на изтърпяване на наказанието е налице снижаване на същия. Видно е също така, че до този момент осъденият не е наказван, награждаван е, полагал е доброволен труд, работел е, като е спазвал трудовата дисциплина, проявил е инициативност и сътрудничество при провеждане на социални и възпитателни мероприятия.. Постигнал е  положителна промяна в поведението си, удостоверена снижаването на риска от рецидив; от ресурсите на осъдения, свързани с проявено критично отношение към минало поведение; подкрепа от близките; мотивация за трудова дейност; изградени трудови навици и умения; спазвани режимни ограничения.

         Тези обстоятелства сочат, че отношение на осъдения Г. са налице условията за УПО от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание. Настъпили са положителни промени  в съзнанието на дееца и може да се приеме, че целите на наказателната репресия са изпълнени. Ето защо молбата му е основателна и  следва да се уважи, като на основание чл.70, ал.6 НК следва да се установи изпитателен срок на лицето в размер на неизтърпяната част от наказанието към момента на влизане в сила на определението съгласно разп. на чл.440, ал.2 НПК.

         От друга страна съдът, като отчете доклада на ИСДВР, счете, че спрямо лишения от свобода следва да се приложи разп. на чл.70, ал.6 изр.2 НК и да му се определи пробационна мярка по чл.42А, ал.2   т.1-4 НК. Този извод се мотивира с немалкия остатък  на наказанието, който е над 6 месеца и с оглед необходимостта от запазване на положителните резултати и превенция на рецидива. КнОС намира, че адекватна спрямо Г. би била пробационната мярка по т.2 на цитирания текст- задължителни периодични срещи с пробационен служител. Тази мярка се явява подходяща с оглед постигане в пълнота целите на наказанието и с цел запазване на позитивната линия на поведение и превенция спрямо осъдения. Същата следва да бъде определена в рамките на изпитателния срок съгласно чл. 70, ал.6 НК.

                 С оглед на горното и на осн. чл. 440, ал.1 НПК вр. чл.70, ал. 1 и ал. 6 НК, съдът                       

 

                  

                                    О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И :

 

 ОСВОБОЖДАВА условно предсрочно осъдения Р.М.Г.,  роден на *** г. в гр. София, с постоянен адрес ***, със средно образование, неженен, български гражданин, осъждан, ЕГН ********** , понастоящем в ЗООТ „Самораново" към Затвора гр. Бобов дол   от изтърпяване на останалата неизтърпяна част в размер на 8 месеца и 6 дни към 23.03.2021 г. от наказание ЛС в размер на 2 години, определено  по НОХД № 1905/2020 г. на СНС- София.

              На осн. чл.70, ал.6 НПК   ОПРЕДЕЛЯ  изпитателен срок  в размер на неизтърпяната част от наказанието "лишаване от свобода“ към момента на влизане в сила на настоящето определение.

          На осн. чл.42А, ал.2, т.2 НК ОПРЕДЕЛЯ спрямо осъдения Г. да се прилага пробационна мярка "Задължителни периодични срещи с пробационен служител" за времето на изпитателния срок.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва и протестира по реда на глава ХХІІ НПК в 7-мо дневен срок, считано от днес пред САС.

   Определението се изпълнява незабавно след изтичане на срока за обжалване, освен ако  е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

             ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на КнОП, Затвора– гр. Бобов дол и на Районния съд по месторождение на лишения от свобода за съответното отбелязване в БС на осъдения.

  След влизане в сила на определението, затворническото досие на лишения от свобода да се изпрати на Затвора- Бобов дол.

                              

                     

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: