Решение по дело №734/2018 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 592
Дата: 26 април 2018 г. (в сила от 17 юли 2018 г.)
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20184430100734
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 януари 2018 г.

Съдържание на акта

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

РЕШЕНИЕ

 

гр.Плевен, 26.04.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Плевенски районен съд, ІІ граждански състав, в открито заседание на  26.04.2018г. през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ДИЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Дилова гр.д.№  734 по описа за 2018 за да се произнесе, взе предвид следното:

В ПлРС е постъпила е молба на осн. чл. 4 от ЗЗДН от Агенция за социално подпомагане ***представлявана от В.А.- директор, против С.С.С., в която се твърди, че малолетното дете А. е родено от брачното съжителство на родителите му А. и С. С.. Твърди се, че на 11.01.2018г. ва ДСП ***е постъпил сигнал от служители на ДАЗЗД София предоставени от бабата по бащина линия, че детето се отглежда при крайно лоши битово-хигиенни условия в ***, че посещава детската градина с паразити и родителите не полагат адекватни грижи за него. Твърди се, че при извършеното проучване е установено, че изложените в сигнала твърдения са изопачени, както и че са породени от влошени взаимоотношения между майката на детето и бабата. Твърди се, че според родителите на детето след заживяването на бабата на детето в ***, тя е започнала да  налага своите порядки в домакинството и в отглеждането на детето, обвинявайки, обиждайки и критикувайки открито и остро  майката, че е неспособна да се справи в ежедневните дейности и грижи за детето. Твърди се, че бабата на детето е започнала да снима клипове с личния си телефон и да занимава различни институции за предприемане на мерки за отстраняване на майката от жилището.  Твърди се,  че при проведен с контакт с детето, то е споделило пред екипа на ОЗД, че не желае бабата да живее при тях, тъй като е писала на социалните да я вземат и е обиждала детето. Твърди се, че на 23.01.2018г. в детската градина детето е изпаднало в състояние на афект, успокоена е, но след това е започнало да плаче и да хвърля столчета по децата, поради което са уведомени родителите и детето е изведено от групата.  Твърди се, че пред социалните бащата на детето е споделил, че през почивните дни детето е станало свидетел на подобна сцена между майката и бабата. Счита, че  бабата на детето е извършила акт на домашно насилие върху него, поради което моли съда да постанови  решение, с което да задължи ответника да се въздържа от извършване на домашно насилие, да забрани на ответника да приближава жилището , детското заведение и местата за социални контакти и отдих на пострадалото дете, както и задължаване на извършителя на посещава специализирани програми.

Ответницата в съдебно заседание се явява лично и заявява, че оспорва твърденията в молбата. Твърди, че е предявявала изисквания към майката за поддържане добра хигиена в дома и на детето, както и относно възпитанието на детето. Твърди, че условията при които се отглежда и възпитава детето са неподходящи, както и че не тя, а майката на детето е провокирала конфликти и скандали.

          Съдът, като прецени доказателствата по делото, намира за установено следното:

Видно от представеното копие от удостоверение за раждане е, че  родители на детето А.С.С., родена на ***г. са А.Е.Д. и С.В.С.. По делото не се спори, че С.С. е майка на бащата С.В.С..

От показанията на бащата на детето С. С. се установява, че той е поканил майка си да дойде при тях за да помага в домакинството, но тъй като майка му не харесва съпругата му са започнали да се появяват конфликти. Бащата на детето твърди, че в жилището не е мръсно, че детето е обжгрижвано и се отглежда както трябва. Бащата на детето твърди, че не е вярно че детето ходи на опасни места в къщата, не е вярно че се пуши в стаята където спи детето, както и че в къщата има бълхи и мишки. Бащата на детето твърди, че на 23.01.2018г. бабата на детето е била взела огледало и го е насочвала към детето, а майката е казала че не иска огледалото да се насочва към детето и е станало спречкване между двете, на което е станало свидетел детето.Бащата твърди, че  бабата на детето е замахнала да удари майката с бутилка от вино, която се е намирала на масата, както и че майка му постоянно е обиждала детето.

СВ. С.Т.- директор на детската градина в показанията си пред  съда заявява, че до появяването на бабата детето е било спокойно, обгрижено и облечено. Твърди се, че след като се е провел репортаж от телевизията детето е изпаднало в силно емоционално състояние, започнало е да предава каквото се случва в къщи- да обръща маси, столове и да изпада в нервна криза.Свидетелката твърди, че допреди бабата да дойде да живее при детето не са наблюдавани такива прояви, както и че детето е приемало майка си и баща си, но не е искало да чуе за баба си. Според свидетелката детето е идвало в градината придружено от майката и бащата и не е показвало агресия към възрастни хора.

В съдебно заседание е изслушана ответницата С.С., която заявява, че се е карала с майката на детето, защото отказва да поддържа хигиена, отказва да контролира детето дали отива на безопасни места и да изпълнява родителските си задължения. Твърди, че детето се отглежда в неподходящи условия, в къща в която има инсекти, плъхове, мръсотия, не се почиства и не се поддържа хигиена.Заявява, че не е заплашвала детето, че ще бъде взето от социалните, а това са страхове на майката. Твърди, че е показала огледало на детето за да се види  дали се харесва, когато е ядосано и майката е скочила да се бие с нея. Твърди, че детето копира поведението на майката, а не на бабата.

В съдебно заседание е изслушан социалния работник В.П., която поддържа изготвения социален доклад. Твърди, че родителите на детето имат капацитет да го отглеждат и се грижат за него, че детето е обичано от родителите си и е привързано към тях. От представения социален доклад се установява, че на фона на установения начин на живот и възможности на семейството, нивото на поддържана хигиена е на задоволително ниво.В заключение изразяват становище, че малолетното дете А. има осигурени условия за отглеждане в семейна среда и родителите полагат постоянни грижи за нея, като задоволяват адекватно нуждите и. Налице са подходящи условия за отглеждането на детето, които гарантират спокойна и безопасна среда за нейното развитие. 

По делото е назначена съдебно-психологична експертиза, като ВЛ е дало заключение, че при детето А.С. е имало емоционално-негативни преживявания при общуването с неговата баба, които са довели до негативни емоционални реакции, проектирани в тестовото изследване, но не са причинил трайни промени в неговото отношение и поведение.ВЛ е установило, че конфликтът между двете подсистеми- родителите и родителя на бащата засяга пряко емоционалното развитие на детето А.С., а враждебното отношение на бабата към единия от тях е оказало вредни последици върху детето. ВЛ пред съда заявява, че детето само е заявило, че се страхува от баба си  и не иска да общува с нея, тъй като му е казано че са подавани жалби в Закрила на детето и то се страхува че ще бъде отнето от родителите му.

От изложеното се установява, че молбата е подадена в едномесечния срок съгласно чл.10 ал.1 от ЗЗДН. Съгласно  чл. 2 от Закона за защита срещу домашното насилие, домашно насилие е всеки акт на физическо, психическо или сексуално насилие, както и опитът за такова, извършено спрямо лицата посочени  в разпоредбата.

По делото не се спори, че ответницата е баба на детето А.С.. Съгласно закона чл. 2 ал.2 от ЗЗДН за психическо и емоционално насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие. Законът не допуска каквото и да е насилие – физическо или психическо, да бъде осъществявано в присъствието на деца, независимо дали са очевидци на случващото се или са в друга стая на жилището, но възприемат дори слухово какво се случва. Това е така, тъй като всяко такова насилие застрашава нормалното им психическо развитие В случая детето  А. е на твърде ниска възраст,  но независимо от това може да възприема адекватно извършваните пред нея действия. От събраните по делото доказателства се установява, че между майката на детето и бабата съществува конфликт, който е ескалирал в някои случаи и до саморазправа, на които сцени е било свидетел детето. По делото не се доказа инцидента на 23.01.2018г. да е бил провокиран от бабата на детето, нещо повече в молбата се твърди че през почивните дни детето е станало свидетел на подобна сцена на сбиване между майката и бабата. По делото не се установи безспорно, че бабата е започнала сбиването с майката, както и че тя с поведението си представлява заплаха за детето. Подаваните от нея жалби до различни институции не са  неправомерни действия, а  нейно право да сезира институциите които са ангажирани със закрила на детето. С оглед на изложеното съдът намира, че по делото не се доказа на 23.01.2018г. бабата на детето и ответник по делото да е извършила спрямо малолетната А.С. акт на домашно насилие. Не се доказа, че бабата е насадила у детето страхове, че социалните ще дойдат и ще вземат детето, което да е довело до поява на чувство на страх и несигурност у детето.  От показанията на свидетелите се установява, че след заживяването на бабата при детето и родителите се наблюдава промяна в поведението му, което е обяснимо с оглед постоянните конфликти между бабата и майката, на които детето е свидетел. Това не означава обаче, че вина за тези конфликти има единствено бабата, каквито доказателства в тази насока не са представени. При всички случаи, доказателствената тежест да се установи причинено насилие, е възложена на молителя  (§ 1 от ЗР на ЗЗДН във вр.чл.154, ал. 1 от ГПК), което, не се осъществи в настоящото производство С оглед на изложеното съдът намира, че молбата за издаване на заповед  за защита по ЗЗДН е неоснователна и недоказана и следва да бъде отхвърлена.

 

          Водим от горното, Съдът

 

 

РЕШИ:

ОТХВЪРЛЯ подадената от Агенция за социално подпомагане  ***против С.С.С. ЕГН ********** молба за издаване на заповед  за защита по чл. 5 от ЗЗДН  като НЕОСНОВАТЕЛНА И НЕДОКАЗАНА.

          Решението може да се обжалва пред ПОС в 7- мо дневен срок от  обявяването му на 26.04.2018г.

                                                                  

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: