Решение по дело №567/2022 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 декември 2022 г.
Съдия: Ивелина Карчева Янева
Дело: 20227060700567
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

379

 

гр. Велико Търново, 21.12.2022г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                                                   

Великотърновският административен съд, Х-ти състав, в публично заседание  на двадесет и трети ноември две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                                                                     Съдия: Ивелина Янева

 

при секретаря Д. С.,  като разгледа докладваното от съдията И. Янева  адм.дело N 567 по описа на Административен съд Велико Търново за 2022год., за да се произнесе, взе предвид:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК.

Образувано е по жалба на М.К.К. *** против Заповед № РД-02-917 / 29.07.2022г. на Началника на Национален военен университет „Васил Левски“, с която на лицето е наложено дисциплинарно наказание „мъмрене“ на основание чл.244, т.2 от ЗОВСРБ. В жалбата се твърди нищожност на оспорената заповед като издадена от некомпетентен орган, а в условията на алтернативност и  незаконосъобразност на същата. Изложени са подробни доводи за липса на компетентност на Началника на военния университет да налага конкретното дисциплинарно наказание, тъй като той не е пряк командир на К.. Оспорва се и наличието на извършено дисциплинарно нарушение, като от текста на заповедта не е ясно какви са пропуските му в изпълнение на дадените нареждания от началника му. Моли се за обявяване на нищожността на заповедта, а в условията на алтернативност за нейната отмяна и присъждане на сторените по делото разноски.

 Ответната страна, чрез процесуалния си представител, изразява становище за неоснователност на жалбата. Моли за потвърждаване на заповедта и присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Предмет на настоящото съдебно производство e Заповед № РД-02-917 / 29.07.2022г. на Началника на Национален военен университет „Васил Левски“, с която на лицето е наложено дисциплинарно наказание „мъмрене“ на основание чл.244, т.2 от ЗОВСРБ.

След като разгледа оплакванията, изложени в жалбата, доказателствата по делото, становищата на страните и в рамките на задължителната проверка по чл.168 от АПК, административния съд приема за установено от фактическа страна следното:

М.К.К. с военно звание лейтенант на 20.05.2010г. сключва с Министерството на отбраната Договор за военна служба, чийто срок е удължен до 2031г. От 01.07.2020г. капитан М.К. е назначен на длъжност „командир на рота“ в сектор „Военна подготовка“ в център „Професионално и продължаващо обучение“ на  Националния военен университет “Васил Левски“ със Заповед № РД-08-74 / 19.06.2020г. Съгласно длъжностна характеристика за длъжността  „командир на рота“ в сектор „Военна подготовка“ в център „Професионално и продължаващо обучение“ тя е пряко подчинена на началника на сектор „Военна подготовка“. Функционалните задължения са да възпитава у подчинените си чувство за дълг, чест, достойнство и любов към отечеството; да организира и отчита учебната подготовка в ротата; да организира методическата дейност в ротата; да проверява най-малко веднъж в седмицата вътрешния ред и изпълнението на вътрешната служба в ротата през денонощието и да докладва на началника на сектора; да води на отчет личния състав на ротата; да познава личния състав на ротата; да познава материалната част и въоръжението, правилата за тяхното използване и съхранение; да провежда ежеседмично строеви преглед на ротата; да организира поддържане на вътрешния ред и спазване дисциплината в ротата; да организира почистването на външния район на ротата; да познава учебните планове и програми за обучение на различните категории обучаеми; да следи за поддържане и експлоатация на жилищните помещения и поддържане на чистотата в тях; да подготвя личния състав на денонощния наряд от ротата и да контролира изпълнението на службата от него; да знае наличността и състоянието на имуществото на ротата; да провежда всички видове инструктаж с личния състав на ротата; да изисква от подчинените си да изпълняват правилата за лична хигиена, външен вид и носенето на военна униформа; да организира получаването, използването, опазването, обслужването и ремонта на всички видове имущество на ротата, като веднъж в месеца проверява тяхната наличност и състояние; да нанася в книгата за преглед на оръжието резултатите от проверката; да проверява подготовката на въоръжението и боеприпасите преди излизане на всяко занятие и тяхната наличност и състояние след завръщане и да организира веднъж в месеца сверяване на отчетността на ротата.

На 06.07.2022г. началник сектор „военна подготовка“ депозира до началника на НВУ „Васил Левски“ рапорт с предложение за налагане на дисциплинарно наказание „мъмрене“ на капитан К.. Посочено е поставянето на задача на 29.06.2022г. за проверка на чистотата, хигиената и състоянието на вътрешното оборудване в спалните помещения, обитавани от резервистите. На 30.06.2022г. подполковник И.установява, че капитан К. Нехае за състоянието на освободените помещения и му поставя задача лично да проверява всяко едно спално помещение, след което да освобождава личния състав. При проверка на приети вече помещения са забелязани сериозни пропуски и при направена забележка капитан К. заявява, че ще работи лично по забелязаните слабости в събота и неделя. На 04.07.2022г. /понеделник/ при проверка подполковник И.установява, че установените от него по-рано нередности не са отстранени и капитан К. не е посещавал университета събота и неделя.

Във връзка с този рапорт на 08.07.2022г. е издадена Заповед № РД-02-844, с която е назначена комисия за извършване на служебна проверка, като събере факти и обстоятелства за нарушение на военната дисциплина от капитан М.К.К.. От капитан К. са дадени писмени обяснения на 11.07.2022г., в които заявява, че на 30.06.2022г. от подполковник И.е разпоредено военнослужещите от доброволния резерв да освободят спалните помещения като ги почистят и бъдат отстранени нередностите, като резервистите са на работа до 17 часа. През деня обаче е дадено нареждане те да се освободят в 12 часа, уведомен е ръководителя за неотстраняване на нередности, но въпреки това е разпоредено освобождаването на състава. Това е възприето като последно нареждане и като одобрение на състоянието на помещенията. В събота и неделя не е работил поради липсата на изрично нареждане и освобождаването на резервистите по-рано.

Дисциплинарната проверка приключва с Протокол № 4283 / 18.07.2022г., в който комисията приема наличието на извършено от капитан М.К. неизпълнение на задължение по военна служба и нарушаване на правилата на подчиненост – дисциплинарно нарушение на чл.105, т.2 и т.5 от УВСВСРБ и чл.242, т.1 от ЗОВСРБ. Установените факти са, че на 30.06.2022г. подполковник И.поставя задача на капитан К. да провери чистотата, хигиената и състоянието на вътрешното оборудване в спалните помещения, обитавани от резервистите във връзка с тяхното напускане в края на подготовката им. На 30.06.2022г. подполковник И.забелязва, че капитан К. нехае за състоянието на освобождаваните спални помещения и му поставя задача лично да проверява всяко едно от тях и чак след това да освобождава личния състав. При направената проверка от подполковник И.на спалните помещения, същият установява сериозни пропуски при изпълнението на задачата. Направена е остра забележка на капитан К., при която му е отговорено, че ако трябва ще работи в събота и неделя. На 04.07.2022г. /понеделник/ подполковник И.проверява изпълнението на задачата от капитан К.. Слабостите от предходната проверка не са отстранени.

В протокол № 4507 / 27.07.2022г. от проведена беседа с офицер е вписано запознаването на капитан К. със събраните доказателства и протокола на комисията и е вписано саморъчно становището му, че в протокола е отразено становището на подполковник И.

Въз основа на така установените факти, дисциплинарно наказващия орган приема, че е налице неизпълнение на поставена задача от ръководител, което представлява нарушение на военната дисциплина, изпълващо смисъла на чл.242, т.1 от ЗОВСРБ и представлява неизпълнение на чл.178, ал.1 от ЗОВСРБ и чл.197, т.10 от Устава на войсковата служба на въоръжените сили на Република България и на военнослужещия е наложено дисциплинарно наказание „мъмрене“.

В хода на настоящото производство нови доказателства не се представят от страните.

При така установените факти съдът намира от правна страна следното:

След извършване на служебна проверка, съдът установи, че обжалвания акт е издаден от компетентен орган, в изискуемата писмена форма и при спазване на процесуалните правила за издаването му.

Неоснователни са възраженията на жалбоподателя за нищожност на заповедта поради издаването й от некомпетентен орган.

Съгласно чл.248 от ЗОВСРБ дисциплинарните наказания се издават от длъжностните лица, определени с правилника за прилагане на закона. Тези лица са определени в чл.137 от ППЗОВСРБ, като са налице две категории компетентни лица. Първите са изрично определени по отношение на конкретен вид дисциплинарно наказание, като в конкретния случай за дисциплинарно наказание „забележка“ компетентен е прекия командир /началник/ - чл.137, ал.1 от ЗОВСРБ. Вторите са общо определени за всички видове дисциплинарни наказания – прекия командир и ръководител на съответната структура, които могат да налагат и дисциплинарните наказания, които са в правомощията на подчинените им длъжностни лица – чл.136, ал.7 от ЗОВСРБ. Процесната заповед е издадена при приложение на чл.136, ал.7 от ЗОВСРБ – от началника на структурата / Национален военен университет/. Настоящият състав намира за неоснователни твърденията на жалбоподателя за издаване на заповедта от Заместник началник по административната дейност на НВУ „Васил Левски“. Независимо от факта, че именно лицето, заемащо посочената длъжност е положило подписа си под документа, то към момента на издаването на заповедта това лице освен собствената си длъжност изпълнява задълженията и на Началник на НВУ „Васил Левски“, съгласно представена по делото Заповед № РД-02-886 / 22.07.2022г. Налице е хипотезата на заместване, поради което и заповедта е издадена от компетентен орган. 

От представената административна преписка е видно спазването на сроковете за ангажиране на дисциплинарната отговорност на лицето.

Основателно се явява оплакването на жалбоподателя за допуснато нарушение на чл.59 от АПК като липсват изложени фактически основания за издаване на заповедта, а от текста на същата не става ясно в какво се състоят нарушенията на лицето.

Във всички посочени документи, част от административната преписка – рапорт, протокол и заповед – фактите са посочени идентично – дадена заповед на началник за проверка на състояние на спални помещения, недобро състояние на спални помещения при освобождаването им и съответно неизпълнение на нареждането. Какво обаче е конкретното състояние на спалните помещения, колко са те на брой, как следва да изглеждат при освобождаване и как изглеждат при проверката на 04.07.2022г. не става ясно, тъй като подобно описание не се съдържа нито в рапорта на подполковник Илиев, нито в протокола на комисията.  Липсата на конкретно посочени факти води до невъзможност за наказаното лице да разбере какво е нарушението му и да ангажира конкретни доказателства в подкрепа на своите твърдения, както и пред съда да прави доказателствени искания. Липсата на конкретни факти препятства и съда да извърши дължимата по закон проверка за правилно приложение на материалния закон от дисциплинарно наказващия орган. Това нарушение винаги влече отмяна на административния акт.

В допълнение следва да се изложи и обстоятелството, че назначената комисия не е изпълнила задължението си да установи фактите по случая. Видно от приложния към преписката Протокол № 4283 / 18.07.2022г. комисията не разглежда дадените от капитан К. писмени обяснения, не събира допълнителни доказателства с оглед противоречивите данни на двамата военнослужещи. Това едностранно приемане на факти опорочава цялата процедура по налагане на дисциплинарно наказание, тъй като не е ясно въз основа на какви факти е приета тезата на едната страна. Това съставът на съда също намира за нарушение на материални закон, влечащо отмяната на оспорената заповед.

По изложените съображения настоящият състав намира оспорения акт постановен в нарушение на материалния закон, поради което той следва да бъде отменен.

При този изход на спора основателно се явява искането на процесуалния представител на жалбоподателя за присъждане на сторените по делото разноски съгласно представен списък с разноските и доказателства за действителното им заплащане.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Заповед № РД-02-917 / 29.07.2022г. на Началника на Национален военен университет „Васил Левски“, . 

 

ОСЪЖДА Национален военен университет „Васил Левски“ да заплати на М.К.К. *** сумата от 610лв. / шестстотин и десет лева./.

 

            РЕШЕНИЕТО не подлежи на касационно обжалване.

 

                                                                                                                      Съдия: