Решение по дело №107/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 59
Дата: 20 март 2020 г. (в сила от 15 май 2021 г.)
Съдия: Лилия Маркова Руневска
Дело: 20191800900107
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 15 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  №59

 

гр. София, 20.03.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

            Софийски окръжен съд, търговско отделение, IV състав, в открито съдебно заседание, проведено при закрити врата на двадесети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИЛИЯ РУНЕВСКА

 

при участието на секретаря Юлиана Божилова, като разгледа докладваното от съдията т. д. н. № 107 по описа за 2019 година на СОС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 625 и сл. от Търговския закон.

Постъпила е молба от М.П. - ликвидатор на „Б.“ ЕАД – в ликвидация с ЕИК **********, със седалище и адрес на управление:*** за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството.  В молбата и в уточняващите такива се твърди, че търговското дружество има изискуеми задължения към НАП и РС – Е., свързани с търговската му дейност, които не е в състояние да изпълни. Твърди се също, че длъжникът не притежава имущество, няма налични парични средства в брой или по  банкови сметки, не развива търговска дейност и няма персонал. Твърди се още, че от 2005 г.  длъжникът е спрял да плаща задълженията си, а за последните три години не е обявявал в ТР своите ГФО. Към молбата е приложен препис от последния годишен финансов отчет и баланс към датата на подаване на молбата, опис и оценка на активите и пасивите към датата на подаване на молбата, както и списък на кредиторите с посочване на адресите, вида и размера на вземанията им. Съответно се твърди неплатежоспособност по смисъла на чл. 608, ал. 1 ТЗ и се иска  откриване на производство по несъстоятелност на дружеството, допускане на обезпечителни мерки за имуществото на дружеството, прекратяване на дейността му, обявяването му в несъстоятелност и спиране на производството по делото.

            Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, обсъдени във връзка с доводите на молителя, приема за установено следното от фактическа страна:

От заключението по допуснатата съдебно – икономическа експертиза се установява следното:  Задълженията на дружеството към кредиторите му са в размер на 26082.87 лева, като сумата се образува от следните задължения: 1.             Районен съд -   Етрополе - 1834.00 лева; 2. НАП - София област - 24248.87 лева, като сумата е образувана от главница в размер на 10951.30 лева и лихва в размер 13297.57 лева. Към датата на подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност - 14.05.2019 г., дружеството не разполага с активи. Показателите за ликвидност на дружеството говорят за абсолютна неликвидност за периода 31.12.2018 г. - 14.05.2019 г. Коефициентът на финансова автономност на дружеството е отрицателна величина за изследвания период, т. е. дружеството е напълно зависимо от кредиторите си /коефнцпентът на финансова автономност следва ла бъде със стойност не по-малка от 0.5/. Коефициентите за рентабилност са свързани с извършваната дейност от дружеството, но то не извършва дейност и по тази причина няма как да изчислят коефициенти за рентабилност. Към момента на изготвяне на експертизата дружеството не извършва търговска дейност, няма приходи от продажби. Дружеството е отписало свои задължения чрез счетоводно записване с което  прихваща своите вземания в размер на 199000 лева със задълженията си. Така задълженията на дружеството в размер на 228000 лева се намаляват до 29000 лева, като това счетоводно записване се е отразило в отчета за приходите и разходите за 2018 г., където дружеството е посочило приходи в размер на 199000 лева и разходи в размер на 199000 лева, но тези приходи и разходи не са свързани с извършвана дейност от страна на дружеството. Пасивите на дружеството надвишават неговите активи през всеки един от разглежданите периоди с 29000 лева, дружеството не притежава никакви активи, не е в състояние да покрие текущите си задължения. От доказателствата по делото и предоставената на вещото лице информация не е възможно да се определи началната дата на неплатежоспособността, но към 31.12.2017 г. имуществото на дружеството е било недостатъчно да покрие задълженията му. Длъжникът е в трайно затруднено положение и е в невъзможност да погаси задълженията си към кредитори, не разполага с никакви актнвн и не е в състояние да покрие началните разноски по несъстоятелността.

При така установената фактическа обстановка съдът стигна до следните правни изводи:

За да постанови решение, с което да открие производство по несъстоятелност, съдът следва да установи наличието на твърдените материално-правни предпоставки по чл. 608, ал. 1 ТЗ или 742, ал. 1 ТЗ, като страната в производството по несъстоятелност следва да докаже фактите и обстоятелствата, на които основава исканията и възраженията си – длъжникът в случая следва да установи наличието на материално-правните предпоставки по чл. 608, ал. 1 ТЗ – че не е в състояние да изпълни публичноправно задължение към държавата, свързано с търговската му дейност, че затрудненията му не са временни или че не разполага с имущество, достатъчно за покриване на задълженията му към кредиторите.

От събраните по делото доказателства по безспорен начин се установи наличието на твърдените с молбата да откриване на производство по несъстоятелност изискуеми публичноправни задължения на длъжника към държавата, свързани с търговската му дейност.

С оглед на изложеното и тъй като не се установи длъжникът да е платил горните суми е приложима презумпцията на чл. 608, ал. 3 ТЗ /длъжникът е спрял плащанията на изискуеми публичноправни задължения/ и неплатежоспособността му се предполага. Тъй като горната презумпция не бе опровергана, съдът на основание чл. 607а от ТЗ следва да обяви неплатежоспособността на длъжника и да открие производство по несъстоятелност на същото.

По делото не беше оборена и презумпцията по чл. 608, ал. 2 ТЗ предвид изричното признание на длъжника, че не е обявявал в ТР ГФО за последните три години преди подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност.

Съдът следва да определи датата 31.12.2017 г. за начална дата на неплатежоспособността, тъй като съгласно заключението на вещото лице това е най-ранната дата, към която, съгласно доказателствата по делото и предоставената на вещото лице информация, имуществото на дружеството е било недостатъчно да покрие задълженията му /не се установиха по делото по-ранни дати на спиране на плащанията и на прекратяване на търговската дейност, в каквато насока са твърденията на молителя/. 

В хода на производството по делото се установи, че длъжникът не разполага с налично имущество, достатъчно за покриване на началните разноски по несъстоятелността, поради което и на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ съдът следва да обяви длъжникът в неплатежоспособност, да открие производство по несъстоятелност, да допусне обезпечение чрез налагане на общ запор и възбрана на имуществото на дружеството, да постанови прекратяване на дейността на длъжника, да обяви длъжника в несъстоятелност и да спре производството по делото, като не следва да се постановява заличаване от ТР на дружеството.

В настоящата хипотеза и предвид обстоятелството, че към настоящия момент длъжникът е в открито производство по ликвидация, съдът намира, че следва да съобрази разпоредбата на чл. 272а, ал. 1 ТЗ. В този смисъл следва да бъде спряно производството по ликвидация на длъжника, считано от датата на решението за откриване на производството по несъстоятелността му.

            Воден от горното и на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

            ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „Б.“ ЕАД – в ликвидация с ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:*** с начална дата 31.12.2017 г.

            ОТКРИВА производство по несъстоятелност на „Б.“ ЕАД – в ликвидация с ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***.          

ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на общ запор и възбрана върху цялото имущество на „Б.“ ЕАД – в ликвидация с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***.

            ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на „Б.“ ЕАД – в ликвидация с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***.

ОБЯВЯВА „Б.“ ЕАД – в ликвидация с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** в несъстоятелност.

ДОПЪЛВА фирмата на дружеството с добавката „в несъстоятелност”, а именно – „Б.“ ЕАД – в несъстоятелност с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***.

            СПИРА производството по ликвидация на „Б.“ ЕАД – в ликвидация с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***.

  Производството по ликвидация на „Б.“ ЕАД – в ликвидация с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:*** следва да се счита прекратено от датата на влизане в сила на настоящото решение.

СПИРА производството по т. д. н. № 107/2019 г. по описа на Софийски окръжен съд.

Решението незабавно да се изпрати за вписване в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Решението да се впише в нарочната книга по чл. 634в, ал. 1 ТЗ на Софийски окръжен съд.

Препис от решението да се връчи на длъжника.

Делото да се докладва след изтичане на едногодишен срок от вписване на решението в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

 

СЪДИЯ: