Решение по дело №395/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 574
Дата: 21 юли 2020 г. (в сила от 15 август 2020 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20204520200395
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ ………………

гр.Русе, 21.07.2020 год.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Русенският районен съд, СЕДМИ наказателен състав, в публично заседание на двадесет и шести май през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                             Председател: Мирослав Йорданов

при секретаря Наталия Тодорова, като разгледа докладваното от съдията АНДело № 395 / 2020 год., по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

         

Образувано е по жалба на Р.Г.П. против Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, сер. К, № 2294156 на ОДМВР – гр.Русе, с който на основание чл.189, ал.4 вр. с чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП за нарушение по чл.21, ал.2 от ЗДвП му било наложено административно наказание глоба в размер на 400 лева. Навеждат се съображения за отмяната му, поради неговата незаконосъобразност.

Редовно призован, не се явява, но изпраща процесуален представител, който излага доводите си в подкрепа на жалбата.

          Ответникът, редовно призован, не се явява, не изпраща свой процесуален представител.

Русенската районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

         

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

 

Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена от легитимирано лице в законоустановения срок и по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

От фактическа страна се установява, че на 22.09.2018 г. в 13:17 часа, в гр.Русе на Главен път I-5, в района на 15+400 км. в посока за движение към гр.Бяла, при ВОД с ограничение на скоростта до 50 км/ч., с автоматизирано техническо средство ARH CAM S1 била засечена скорост от 96 км/ч. (след приспаднат толеранс от 3%) на лек автомобил “Фолксваген” с рег.№ Р 16-97 ВС. Впоследствие след извършена проверка било установено, че автомобилът бил собственост на „ЛИФТ КОМ“ЕООД, чийто представляващ е жалб.П.. При тези констатации срещу него бил издаден обжалвания електронен фиш.

Изложената фактическа обстановка съдът приема за установена, въз основа на събраните по делото писмени доказателства.

В случая жалбоподателят е санкциониран за нарушение по чл.21 ал.2 от ЗДвП. По несъмнен начин се установява, че на посочената дата и място лек автомобил “Фолксваген” с рег.№ Р 16-97 ВС се е движил със скорост от 96 км/ч. (след приспадане на допустима техническа грешка от 3 %) при създадена ВОД с ограничение на скоростта до 50 / км/ч. От изготвения клип с автоматизираната система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение е видно, че засечената скорост е именно на този автомобил. Техническото средство е одобрено от БИМ тип средство за измерване, вписано в регистъра под № 5126 / 07.09.2017 г.  Същото е преминало на 26.06.2018 г. последваща проверка, която е заключила, че отговаря на метрологичните изисквания. Авторството на нарушението е установено по несъмнен начин, тъй като автомобила е собственост на дружеството, което жалбоподателя представлява и при положение, че същият не декларира на кого го е предоставил,  съобразно разпоредбата на чл. 188, ал.2 от ЗДвП следва да се санкционира с наказанието, предвидено за извършеното нарушение. Ограничението на скоростта на мястото на нарушението до 50 км/ч. било въведено в условията на ВОД с пътен знак. Съгласно чл. 182, ал.2, т.5 от ЗДвП за извършеното нарушение на чл. 21, ал.2 от ЗДвП, при превишаване на разрешената скорост от 41 до 50 км/ч в извън населено място, какъвто е настоящия случай, се налага административно наказание глоба от 400 лева. Наказанието е правилно определено по вид и размер, който е фиксиран от законодателя и не подлежи на преценка от наказващия орган.

Не се споделят от съда изложените в жалбата съображения, затова че е изтекъл едногодишния срок от извършване на нарушението за издаване на електронния фиш, предвиден в чл.34 от ЗАНН. От приложената по делото справка се установява, че обжалвания пред съда фиш е изготвен на 26.09.2018 г. и следователно този срок не е изтекъл.

При настоящият казус не е изтекъл и давностния срок от четири години и половина от довършване на нарушението, предвиден в разпоредбата на чл.81, ал.3 вр. с чл.80, ал.1, т.5 от НК вр. с чл.11 от ЗАНН, изключващ административнонаказателното преследване.

Процесното нарушение е установено по предвидения в закона ред, електронният фиш съдържа всички, изискващи се по закон реквизити относно съдържанието му, спазени са процесуалните правила и правилно е бил издаден, поради което следва да бъде потвърден.

 

Така мотивиран и на основание чл.63 ал.1  от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, сер. К, № 2294156 на ОДМВР – гр.Русе.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – гр.Русе чрез Районен съд – гр.Русе, в 14-дневен срок от деня на съобщението, че е изготвено.       

                                                                  

Районен съдия: