Решение по дело №1565/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1207
Дата: 30 септември 2020 г.
Съдия: Димитър Христов Гальов
Дело: 20207040701565
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер       1207                                  30.09.2020г.                               гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, XVI-ти състав, на седемнадесети септември две хиляди и двадесета година, в публично заседание, в следния състав:

 

                                                                Председател: ДАНИЕЛА ДРАГНЕВА

                                                                       Членове:  АТАНАСКА АТАНАСОВА

         ДИМИТЪР ГАЛЬОВ

Секретар: Й.Б.

Прокурор: Андрей Червеняков

като разгледа докладването от съдията Димитър Гальов касационно наказателно административен характер дело № 1565 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

           Производството е по реда на чл.63, ал.1, изр.2 от Закона за администра-тивните нарушения и наказания (ЗАНН), вр. чл.348 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), вр. чл.208-228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба от Р.П.- Началник на група в сектор „ПП“ при ОД на МВР-гр.Бургас и касационна жалба от А.А.М., с адрес: ***, чрез пълномощник- адвокат Л.К. ***.

Първата касационна жалба е насочена против Решение № 685 от 24.06.2020г., постановено по НАХД № 1618 от 2020г. по описа на Районен съд–гр.Бургас, В ЧАСТТА, в която е било отменено наказателно постановление № 20-0769-000643 от 20.03.2020г., издадено от Началник на група в Сектор „ПП“ при ОДМВР–Бургас, с което на А.М. е наложено административното наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца. Сочи се, че и за извършено нарушение на чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП това наказание задължително се налага наред със съответната глоба. Това указвала както действащата редакция към момента, така и към датата на инкриминираното деяние. Иска се отмяна на първоинстанционното решение само в тази част и вместо него постановяване на друго решение, с което НП да бъде потвърдено в съответната част за налагане административно наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

Втората касационна жалба е насочена против решението на съда, с което се изменя и потвърждава оспореното НП, с което на касатора А.М. е определено административно наказание „глоба“ в размер на 750 лева, като се иска отмяна на съдебното решение в тази част и отмяна на НП изцяло. Според касатора М., оспореното наказателно постановление е незаконосъобразно, поради неспазване на установената форма и съществено нарушение на административно-производствените правила.

Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира по чл.348, ал.1, т.1 от НПК – неправилно решение поради противоречие с материалния закон.

В съдебно заседание, касаторът ОД на МВР-гр.Бургас, Сектор „Пътна полиция“, не изпраща представител. Другият касатор- А.М. не се явява лично. Представлява се от упълномощения си адвокат- Л.К. от БАК, който поддържа подадената от него касационна жалба и пледира за уважаването й, респективно оспорва като неоснователна касационната жалба от издателя на НП.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр.Бургас дава заключение за неоснователност на оспорването и предлага решението на първата инстанция да бъде оставено в сила.

След като прецени доводите и становищата на страните, събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и поотделно, въз основа разпоредбите на закона, Административен съд – Бургас, в настоящият касационен състав, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Двете касационни жалби са подадени в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК, всяка от тях е предявена от надлежна страна, по смисъла на чл.210, ал.1 от АПК, за която съдебният акт в съответната оспорена част е неблагоприятен за тази страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явяват процесуално ДОПУСТИМИ. Констатираното налага да бъдат разгледани по същество, при което съдът намира следното:

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд, на основанията предвидени в НПК, по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Производството пред Районен съд – град Бургас е образувано по жалба на А.А.М., против наказателно постановление № 20-0769-000643 от 20.03.2020г., издадено от Началник на група в Сектор „ПП“ при ОД МВР – Бургас,  с което на жалбоподателя били наложени две административни наказания, а именно „глоба“, в размер на 1400 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца, на основание чл.182, ал.4, вр. ал.1, т.6 от ЗДвП, за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП. Като фактическо основание за налагане на посочените санкции, наказващият орган посочил, че А.А.М. на 05.03.2019г. в 16.03 часа в гр.Бургас, ул. „Крайезерна“ до фирма „Аско“ ООД, в посока от бензиностанция „Ромпетрол“ към П.В.Запад управлявал лек автомобил „Фолксваген Пасат“с рег. № 163М249, собственост на фирма „ВИК-СВЯТ 85“ЕООД, с наказуема скорост 102 км/ч, при разрешена скорост за движение в населено място до 50 км/ч. Сочи се, че скоростта е установена със СПУКС ARH CAM S1, с фабр.№ 11743D1, снимка № 0020932, предявена на водача А.М. при връчване на акта за установяване на нарушение. В НП се сочи, че е отчетен толеранс от -3% от измерената скорост, както и че деянието е извършено в условията на „повторност“, тъй като с влязъл в сила ЕФ от 12.10.2015г. на ОД на МВР-гр.Перник, в сила от 09.07.2018г. водачът е наказан за същото по вид нарушение.

В съдебното решение, решаващият състав е обсъдил всички относими факти и обстоятелства относно процесното нарушение, изразяващо се в управление на МПС с превишена скорост в населено място, като анализирал както фактите относно годността на техническото средство за измерване, така и относно естеството на нарушението, включително мястото на извършване /управление на превозното средство/ и извършителят на това наказуемо деяние. Всъщност, по делото не е спорно кое лице е управлявало процесният автомобил на инкриминираната дата- 05.03.2019г. в 16.03 часа, което се удостоверява и от надлежно приетите по делото писмени доказателства и най-вече декларацията по чл.188 от ЗДвП /приложена на л.15 от първоинстанционното дело/, неоспорена от страните. Съдът констатирал, че незаконосъобразно едва в обстоятелствената част НП са изложени обстоятелства относно квалификацията „повторност“, което нарушило правото на защита на наказаното лице и изменил НП, като приел за доказано по несъмнен начин нарушението по чл.182, ал.1, т.6, предл.1 от ЗДвП. В този смисъл, наложеното наказание „глоба“ било намалено до сумата от 750 лева, а второто кумулативно наказание било отменено. Съдебното решение досежно намаляване размера на наложената глоба, въз основа на направената преквалификация на деянието не е оспорено, тъй като касаторът ОД на МВР-Бургас, сектор "ПП" е оспорил съдебният акт само в частта за отмяна на наказанието „лишаване от право да се управлява МПС“ за срок от 3 месеца, поради което съдът следва да се произнесе само по отношение на това наказание. Действително, както се сочи и в касационната жалба на издателя на наказателното постановление, независимо от изключването на квалифициращият белег „повторност“, правната квалификация на нарушението чл.182, ал.1, т.6, предл.1 от ЗДвП също предвижда кумулативно налагане на това наказание. Нещо повече, освен че следва да се наложи кумулативно с наказанието „глоба“, това второ наказание е с фиксиран размер- 3 месеца, поради което съдът не би могъл да го редуцира. В този случай действащата и към настоящият момент редакция на закона не допуска описаните административни наказания да се налагат поотделно или да се избира кое от тях да бъде наложено, а винаги санкциите следва да се налагат заедно. В текста на чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП (изм. и доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г., изм., бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) е предвидено, че: за превишаване над 50 km/h - с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.“ При тези констатации, отмяната на наказанието „лишаване от право да се управлява МПС“ за срок от 3 месеца противоречи на материалния закон и съдебният акт в тази част следва да бъде отменен, като вместо него бъде потвърдено НП в тази част. Обосновава се извода, че касационната жалба на ОД на МВР-Бургас, сектор „ПП“ е основателна и следва да бъде уважена.

По отношение касационната жалба на А.М., следва да се отбележи следното:

Първоинстанционният съд е обсъдил подробно изискванията на закона за форма и реквизити на НП и е дал изчерпателен отговор на направените от жалбоподателя възражения в тази връзка. Обсъдено е и мястото на нарушението, съгласно даденото описание в наказателното постановление, включително възраженията на санкционираното лице за наличие на няколко адреса на фирмата „Аско“ООД.

На стр.2 от решението на Районен съд- гр.Бургас изрично е посочено, че въпреки наличието на няколко адреса за кореспонденция на тази фирма липсват данни за друг адрес намиращ се в гр.Бургас, на ул.“Крайезерна“, поради което мястото на нарушението е ясно и недвусмислено описано в НП и противно на изложеното в касационната жалба на М. правото му на защита не е нарушено.  

Несъстоятелно е позоваването на чл.59, ал.2, т.4 от АПК, тъй като в случаят тази норма не намира приложение, защото административнонаказателното производството е уредено в ЗАНН и изискванията за форма и реквизити на наказателните постановления се съдържат именно в този закон, а не в АПК. Както правилно е изтъкнал и решаващият състав на съда, наказателното постановление е издадено от компетентен орган, при спазване на изискванията за съдържание и реквизити, респективно доводите на касатора са неоснователни. Неоснователни са и аргументите на касатора М. за неспазване сроковете по чл.34 от ЗАНН, който извод се основава на съпоставяне датите на нарушението, на съставяне на акта и издаване на НП. Вярно е, че нарушението е извършено на 05.03.2019г., но не е установено лично от актосъставителя, а е заснето от процесното техническо средство, при което служебно известно на актосъставителя би могло да бъде само обстоятелството кой е собственик на превозното средство, с каквито данни органите на МВР действително са разполагали. В случаят, установяването на водача на превозното средство не би могло да бъде извършено преди подаване на декларацията по чл.188 от ЗДвП, която носи датата 23.12.2019г. Именно в тази декларация се сочи кое лице е управлявало МПС на инкриминираната дата. При положение, че за актосъставителя този факт обективно не би могъл да бъде известен по-рано от датата на изготвяне на декларацията, очевидно е спазен тримесечният срок, съгласно чл.34 от ЗАНН за съставяне на акт за установяване на нарушение /23.01.2020г./, както и 6-месечният срок- за издаване на процесното НП впоследствие на 20.03.2020г.

В заключение касационната жалба на А.М. е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

По изложените съображения, настоящият касационен състав намира, че първоинстанционното съдебно решение е валидно, допустимо, но частично не правилно, в частта, в която било отменено НП относно наложеното  административно наказание „лишаване от право да се управлява МПС“ за срок от 3 месеца, поради нарушение на материалния закон. Следва в тази част съдебният акт да бъде отменен, а вместо него да бъде постановено решение, с което НП се потвърждава в съответната част. В останалата му част съдебното решение е правилно и тази констатация обуславя оставянето му в сила в останалата част, обжалвана от касатора А.М..

Разноски не се претендират от страните и не следва да се присъждат.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, вр. с чл.218 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2-ро от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХVI-ти състав

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 685 от 24.06.2020г., постановено по НАХД № 1618 от 2020г. по описа на Районен съд–гр.Бургас, В ЧАСТТА, в която е било отменено наказателно постановление № 20-0769-000643 от 20.03.2020г., издадено от Началник на група в Сектор „ПП“ при ОДМВР–Бургас, с което на А.А.М. е наложено административно наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца, като вместо това ПОСТАНОВИ:

ПОТВЪРЖДАВА НП № 20-0769-000643 от 20.03.2020г., издадено от Началник на група в Сектор „ПП“ при ОДМВР–Бургас, В ЧАСТТА, в която на А.А.М. е наложено административното наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 685 от 24.06.2020г., постановено по НАХД № 1618 от 2020г. по описа на Районен съд–гр.Бургас, В ОСТАНАЛАТА ОБЖАЛВАНА ЧАСТ.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                             

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                        2.