Решение по дело №455/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260036
Дата: 27 ноември 2020 г. (в сила от 18 декември 2020 г.)
Съдия: Боряна Александрова
Дело: 20201620200455
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Гр.Лом, 27.11.2020г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Районен съд гр.Лом, ІІІ съдебен състав в открито съдебно заседание на 16  НОЕМВРИ две хиляди и двадесета година, в състав :

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: Боряна Александрова

 

при секретаря Б.Костова,  след като разгледа докладваното от съдия Александрова АНД № 455/2020г. по описа на ЛРС, въз основа на събраните по делото доказателства и закона

 

          Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Образувано е по жалба на Й.В.Й. с ЕГН **********, с която е обжалвано наказателно постановление №20-0294-001007 г. на ВПД Началник РУ към ОДМВР Монтана.

Жалбоподателят – редовно призован, се явява лично и с пълномощникът си адв. Н.А. ***, който поддържа жалбата и моли съдът изцяло да отмени НП като неправилно и незаконосъобразно.

Ответната страна редовно призована не изпраща представител.

От събраните в хода на съдебното производство писмени и гласни доказателства, доводите на страните и посочените основания в жалбата съдът прие за установени от фактическа страна по делото следните обстоятелства:

АУАН №935913 на 4.6.20 г. е съставен за това, че на 02.06.20г. около  11,30 ч. в с.Аспарухово на ул. "Георги Димитров " като водач на лек автомобил – *****, собственост на Й. *****с ЕГН **********,***, като умишлено поднася задната част на МПС-то /наляво и надясно/ с цел дрифт, като по този начин не използва пътя отворен за обществено ползване по предназначение , с което създава предпоставки за ПТП в нарушение на  чл. 104б, т. 2 от ЗДвП. Актът е съставен в присъствието на нарушителя.

Въз основа на акта е издадено и обжалваното Наказателно постановление на Началника РУ Лом в обстоятелствената част на което, административно - наказващият орган е възприел описаната в акта фактическа обстановка, а именно че на 02.06.20г. около  11,30 ч. в с.Аспарухово на ул. "Георги Димитров " като водач на лек автомобил – *****, собственост на Й. *****с ЕГН **********,***, като умишлено поднася задната част на МПС-то /наляво и надясно/ с цел дрифт, като по този начин не използва пътя отворен за обществено ползване по предназначение , с което създава предпоставки за ПТП в нарушение на  чл. 104б, т. 2 от ЗДвП

Като на основание чл.175А, ал.1,пр.3 ЗДВ му е наложено наказание "Глоба" в размер на 3000 лева и "Лишаване от право да управлява МПС" за 12 месеца.

НП е връчено на жалбоподателя 11.09.20г. В законоустановения седемдневен срок, жалбоподателят е обжалвал издаденото НП пред РС-Лом, като жалбата е депозирана на 17.09.20 г. в РУ-Лом. С жалбата се представят доводи за неправилност, необоснованост и незаконосъобразност на наказателното постановление, издадено в нарушение на процесуалните правила.

Приложени по делото са: Писмо с рег. № 20-0294-001007/17.09.20 г., Жалба с рег. №00-12609/14.09.20 г., НП №20-0294-111007 г., АУАН, Сведение 2 бр., Заповед с рег. №81212-515/14.05.2018 г., Справка за нарушител / водач.

Изслушани по делото са актосъставителя и свидетели.

Съдът като обсъди събраните доказателства и като съобрази доводите на страните и извърши проверка на издаденото наказателно постановление, намира, че жалбата е основателна, а НП е незаконосъобразно постановено при допуснати нарушения на процесуалните правила, поради което следва да бъде отменено.

МОТИВИ:

Жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима, като е произвела със завеждането си своя деволутивен и суспензивен ефект. Разгледана по същество съдът счита, че е основателна. При прегледа на обжалваното наказателно постановление съдът установи, че са допуснати съществени процесуални нарушения, всяко от които само по себе си е достатъчно основание за отмяната му като незаконосъобразно, постановено при допуснати съществени нарушения на ЗАНН.

Наказателното постановление е правораздавателен акт, издаван от орган с административнонаказателна компетентност. При издаването му следва да се спазва точно уреденото в ЗАНН състезателно производство за да настъпят целените правни последици, а именно да бъде наложена съответната административна санкция – административно наказание от съответния вид за извършеното нарушение. За да може да породи тези си правни последици наказателното постановление като административен акт следва да съдържа точно визираните в чл. 57 от ЗАНН реквизити. В конкретната хипотеза в обжалваното наказателно постановление наказващия орган е направил описание на нарушението, обстоятелствата, при които е било извършено, както и доказателствата, които го потвърждават, за да може съдът да приеме за безспорно установено извършването на нарушението. Наказващия орган е посочил и вида на конкретно наложеното наказание. В т. 7 на чл. 59, ал. 1 от ЗАНН законодателя изрично е указал, че в наказателното постановление се записват вида и размера на наложеното административно наказание, като хипотезата е спазена от наказващия орган.

С жалбата си жалбоподателят ангажира становище по незаконосъобразност на наказателното постановление, които се споделят от настоящия съдебен състав.

В хода на съдебния процес не се установи от показанията на разпитаните свидетели, че жалбоподателят е извършил нарушението описано в акта, а именно че на на 02.06.20г. около 11,30 ч. в с.Аспарухово на ул. "Г.Димитров "  жалбоподателят е управлявал л. а. марка "АУДИ А4“ с рег. № М3607ВН собственост на Й. *****с ЕГН **********,***, като умишлено поднася задната част на МПС-то /наляво и надясно/ с цел дрифт, като по този начин не използва пътя отворен за обществено ползване по предназначение , с което създава предпоставки за ПТП в нарушение на  чл. 104б, т. 2 от ЗДвП

Съгласно т. 7 от ППВС № 10 / 28.09.1973 г. отразените в акта констатации на административното нарушение не се считат за установени до доказване на противното и затова административно наказателното обвинение следва да се установи с допустимите от закона средства.

В конкретният случай от показанията на разпитаните актосъставител и свидетел по акта не може да се приеме, че описаното нарушение е извършено от жалбоподателя. Нито от показанията на актосъставителя, нито от свидетеля по акта – /не е очевидец на нарушението /се установи жалбоподателя да е извършвал някакви маневри с процесния автомобил, с които да е целял преднамерено да поднася задната част на МПС-то. Напротив от показанията на св.Л.:/ той усили музиката в колата, и след като му се направи забележка, той си тръгна с мръсна газ…“, св. Петрова пък е била свидетел, като полицаят се е разправял с жалбоподателя на процесната дата, но след разговора си с полицая жалбоподателя си тръгнал с автомобила по най-нормален начин. Т.е. липсва пряк очевидец да е видял, описаното в АУАН и НП.

От друга страна в АУАН е посочено, че същият е съставен на база сведения/без да се посочва от кое лице/. Жалбоподателя е отказал да подпише АУАН, който отказ е удостоверен от св.Валерия Славчева.

 От показанията на разпитаните свидетели не се установи, какви маневри е извършил жалбоподателя, от които да се приеме, че жалбоподателят е целял умишлено поднасяне задната част на МПС-то/наляво и надясно/.  След като напуснал мястото му бил съставен АУАН от полицейските служители за извършено нарушение на  чл. 104б, т. 2 от ЗДвП. От показанията на доведената от жалбоподателя свидетелка се установява, че на процесната дата, време и място същата се е намирала в непосредствена близост до мястото където се сочи, че е извършено нарушението, като тази свидетелка заявява, че при потегляне на автомобила на жалбоподателя от мястото не е чула или видяла/тъй като е пушела отвън/ силен шум , каране или умишлено поднасяне /наляво и надясно/ задната част на процесното МПС от жалбоподателя по пътното платно.

От изложеното съдът намира, че е налице е несъставомерност на деянието, както от обективна така и от субективна страна. Констатациите отразени в акта НЕ са доказани по несъмнен начин. При така събраните доказателства за съда остава недоказано по категоричен начин, че жалбоподателят е извършил на процесната дата описаното в АУАН и НП нарушение по  чл. 104б, т. 2 от ЗДвП.

За административно наказващият орган е било задължително да събере доказателства за вината на същият. Следователно не е доказано, че описаното в наказателното постановление административно нарушение е извършено от лицето посочено като нарушител, и това лице не може да бъде административнонаказателно отговорно по смисъла на чл. 26, ал. 1 ЗАНН.

В конкретният случай Наказателно постановление №20-0294-001007/10.06.20 г. на ВПД Началник РУ-Лом е издадено в нарушение на процесуалния закон, поради което следва да бъде отменено.

Водим от изложените съображения съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №20-0294-001007/10.06.2020г. г. на ВПД Началник РУ Лом, с което на Й.В.Й. с ЕГН ********** за нарушение на  чл. 104б, т. 2 от ЗДвП, на основание чл. 175а, ал. 1, пр. 3 от ЗДвП му е наложено наказание "Глоба" в размер на 3000 лева и "Лишаване от право да управлява МПС" за срок от 12 месеца.

Решението подлежи на обжалване по реда на АПК пред Административен Съд Монтана в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                              РАЙОНЕН  СЪДИЯ: