Решение по дело №1097/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 25
Дата: 14 януари 2022 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20217150701097
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2021 г.

Съдържание на акта

                                              Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                      №25/14.1.2022г.

 

                                                Гр. Пазарджик

 

                                    В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, X състав, в открито съдебно заседание на петнадесети декември две хиляди и двадесета и първа година в състав:                                      

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Мариана Шотева

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  1. Николай Ингилизов

                                                                             2. Красимир Лесенски

 

при секретар Янка Вукева

и с участието на прокурор Стефан Янев,

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ   КАНД  № 1097 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания.

         Образувано е по касационна жалба на „ММ Механикс“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: село Драгор, община Пазарджик, представлявано от А.П.Ч., чрез процесуалния представител адв. Е.К.-П., съдружник в АД „д-р Петков, Проданов и Партньори“, АК-Пазарджик, с посочен съдебен адрес ***, Офис център 1, ет. 2, офис 11, срещу Решение № 511 от 04.08.2020г.,  постановено по н.а.дело № 20205220201676 по описа на Районен съд Пазарджик за 2020г. с което е потвърдено Наказателно постановление №13-002265 от 28.10.2020г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Пазарджик, с което за нарушение и на основание чл. 415, ал.1 от Кодекса на труда, на „ММ Механикс“ ООД, ЕИК *********, е наложена имуществена санкция в размер на 1500,00лв.

          Поддържаните касационни основания се субсумират в извода, че атакуваният съдебен акт е неправилен и незаконосъобразен, и е постановен в противоречие с приложимия материален закон.

          Според касационния жалбоподател, неправилно в обжалваното решение, първоинстанционния съд е приел, че нарушението е доказано, като приема, че е нарушена разпоредбата на чл. 415, ал. 1 от Кодекса на труда, тъй като дружеството не е изпълнило даденото задължително за изпълнение предписание по т. 6 от Протокол № ПР 1926763/16.08.2019г.

          Иска се отмяна на първоинстанционното съдебно решение и съответна отмяна на наказателното постановление, като се присъдят сторените разноски по производството.

          Ответната Дирекция „Инспекция по труда“, Пазарджик към Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ в представено по делото писмено становище счита, че касационната жалба е неоснователна. Поддържат се изцяло фактическите констатации и правните съображения изложени в процесното наказателно постановление и в решението на районния съд.

          Иска се обжалваното съдебно решение да бъде оставено в сила, като в полза на администрацията се присъди юрисконсултско възнаграждение.

         Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура Пазарджик дава заключение, че жалбата е неоснователна. Сочи се, че данните по делото обосновават извод, че процесното нарушение е фактически осъществено от дружеството. Считат, че жалбата е неоснователна и молят съда да остави в сила решението на районния съд.

        Касационната жалба е подадена в рамките на предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

          С Решение № 511 от 04.08.2020г., постановено по н.а.дело № 20205220201676  Районен съд Пазарджик   потвърждава Наказателно постановление №13-002265 от 28.10.2020г., на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Пазарджик, с което за нарушение и на основание чл. 415, ал.1 от Кодекса на труда, на „ММ Механикс“ ООД, ЕИК *********, е наложена имуществена санкция в размер на 1500,00лв.

Въз основа на събраните по делото доказателства, въззивният съд е приема за установено, че при извършена проверка от служители при Дирекция "Инспекция по труда" – Пазарджик,  „ММ Механикс“ ООД, ЕИК *********,  в качеството си на работодател  по смисъла на §1, т. 1 от ДР на КТ не е изпълнило задължително предписание по т. 6 от Протокол № ПР 1926763 от 16.08.2019г. на гл. инспектор Д., със срок до 21.08.2019г., а именно : „при преустановяване на работата с мотокара, вилиците да се поставят в долно крайно положение-основание т. 46 от Специфични изисквания при поддържане и ремонт на електрокари и мотокари-Приложение №1 към т. 7, ал. 1 от Наредба №10 от 07.12.2004г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари във вр. с чл. 275, ал. 1 от КТ и чл. 3 Наредба №10 от 07.12.2004г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари ( ДВ, бр. 112/2004)“. Посочено е, че нарушението е извършено на 22.08.2019г., тоест първият работен ден, следващ срока за изпълнение на даденото предписание. Посочено е също така, че нарушението е установено на 05.06.2020г. при последваща проверка в леарски цех, стопанисван от дружеството в с. Драгор, когато при обход на работните места е констатирано, че мотокар /червен/ е с вдигнати вилици при спряно положение. Деянието е квалифицирано като нарушение по чл. 415, ал. 1 от КТ.

          За гореописаното срещу „ММ Механикс“ ООД, ЕИК ********* е съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, въз основа на който е издадено оспореното пред районния съд наказателно постановление. След връчване на АУАН № 13-002265 от 20.07.2020г, управителя на дружеството е депозирал в Дирекция „Инспекция по труда“-Пазарджик възражения по смисъла на чл. 44 от ЗАНН, като по време на проверката на 05.06.2020г. представил на контролния орган Заповед №64/19.08.2019г. на управителя на „ММ Механикс“ ООД, ЕИК *********, издадена във връзка с предписание от Протокол № ПР 1926763/16.08.2019г.

          При извършена проверка относно законосъобразността на наказателното постановление първостепенният съд е  приел, че същото е издадено от компетентен орган и при липса на допуснати съществени процесуални нарушения. Решаващият съд излага аргументи за установеност на административното нарушение, както и за правилно определена от административнонаказващия орган /АНО/ квалификация на деянието и приложимата санкционна норма. Счита, че размерът на наложената имуществена санкция е правилно определен.

          Касационният състав намира решението на районния съд постановено в нарушение на материалния закон по следните съображения.

          С оспореното пред районния съд наказателно постановление административнонаказателната отговорност на   „ММ Механикс“ ООД, ЕИК *********, село Драгор, обл. Пазарджик е ангажирана за нарушение на чл. 415, ал.1 от Кодекса на труда. Съгласно чл. 415, ал. 1 от КТ , (предишна редакция, актуална към датата на съставяне на НП)   Който не изпълни задължително предписание на контролен орган за спазване на трудовото законодателство, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 10 000 лв. Според  т. 46 от специфичните изисквания при поддържане и ремонт на електрокари и мотокари от приложение № 1 към чл. 7, т. 1 от Наредба № 10/07.12.2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари, при преустановяване на работата с кар-високоповдигач вилицата му или сменяемото приспособление се поставят в долно крайно положение. Това е специфично изискване при експлоатацията на мотокари, а съгласно чл. 7, т. 1 от Наредба № 10/07.12.2004 г. тези изисквания следва да се съблюдават с цел осигуряване безопасността на здравето на работещите. Съгласно чл. 3 от Наредба № 10/07.12.2004 г. работодателят е длъжен да предприеме всички необходими мерки за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари, като чл. 275 от КТ допълва това задължение с целта, която се преследва, а именно: опасностите за живота и здравето на работника и служителя да бъдат отстранени, ограничени или намалени.

          Преценката за приложението на материалния закон, касаеща проверка осъществено ли е или не изпълнителното деяние за неизпълнение на задължително предписание в областта на трудовото законодателство ( чл. 415, ал. 1 от КТ ) следва да се базира на изяснена обективна истина относно правно-значимите факти. Последните са определени от рамката на посочения текст - чл. 415, ал. 1 от КТ и съставляват: бездействие за изпълнение на задължително предписание по приложението на трудовото законодателство. След като решаващият състав е потвърдил наказателното постановление до размера на законово-определения минимум от 1 500 лева, следва че е приел, че в административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, в това число, че обвинението, вписано в процесния АУАН е достатъчно пълно и ясно. В противен случай би следвало да  отмени наказателното постановление.

          Задължителното предписание е вид принудителна административна мярка и се налага за предотвратяване и преустановяване на нарушения на трудовото законодателство и за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, арг. чл. 404, ал. 1 от КТ. В конкретния случай органите са определили срок, в който работодателят да преустанови извършването на установеното неизпълнение на трудовото законодателство, а именно осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари, при преустановяване на работата с кар-високоповдигач вилицата му или сменяемото приспособление се поставят в долно крайно положение. В този период от време работодателят е  създал подходяща организация за спазване на изискванията на т. 46 от Специфични изисквания при поддържане и ремонт на електрокари и мотокари-Приложение №1 към т. 7, ал. 1 от Наредба №10 от 07.12.2004г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари, като е издал Заповед №64/19.08.2019г., в която е посочено „Всички мотокаристи, при преустановяване на работа с мотокар, да поставят вилицата в крайно долно положение“ и  е посочил на кого се възлага изпълнението: „Контрола върху изпълнението да се извършва от началник цех, началник смяна и бригадир“.

          От изложеното се налага обоснован извод, че субект на административното нарушение, визирано в посочените в оспореното пред РС-Пазарджик  наказателно постановление разпоредби, е едно от лицата, посочени в цитираната заповед, а не работодателят –„ММ Механикс“ ООД, ЕИК *********. Действително в действащото българско законодателство са налице различни по степен нормативни актове, съдържащи множество правни норми, вменяващи задължения за работодателите, касаещи организирането и осъществяването на трудовата дейност съобразно регламентираните правила за безопасност и здраве при работа. В конкретния случай субект на описаното в АУАН и наказателното постановление административно нарушение  може да бъде единствено едно от лицата, посочени в цитираната заповед, но не и работодателят.

          С оспореното пред районния съд наказателно постановление административнонаказателната отговорност на работодателя  „ММ Механикс“ ООД, ЕИК *********, село Драгор, обл. Пазарджик, административнонаказващият орган издава незаконосъобразно наказателно постановление, подлежащо на отмяна. Достигайки до противоположен извод и потвърждавайки обжалваното пред него наказателно постановление №13-002265 от 28.10.2020 година, въззивният съд е постановил решението си в нарушение на материалния закон.

          Предвид изложеното, решението на РС Пазарджик е незаконосъобразно и като такова следва да се отмени и вместо него да се постанови друго по съществото на спора, с което да се отмени издаденото от Директора на Дирекция "Инспекция по труда" - Пазарджик наказателно постановление.

          На касатора следва да се присъдят разноски по делото за един адвокат в размер на 360 лева, с оглед своевременната претенция и на основание чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН, във вр. с чл. 143, ал. 1 от АПК и доказателство за изплащането му в брой, съгласно адв. пълномощно.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

                                                  Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ   Решение № 511 от 04.08.2020г.,  постановено по АНД № 20205220201676 по описа на Районен съд Пазарджик за 2020г.

Като вместо него постановява :

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №13-002265 от 28.10.2020г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Пазарджик, с което за нарушение и на основание чл. 415, ал.1 от Кодекса на труда, на „ММ Механикс“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: село Драгор, община Пазарджик, представлявано от А.П. Ч. е наложена имуществена санкция в размер на 1500,00лв.

 

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“-Пазарджик, с адрес: гр. Пазарджик, ул. „Екзарх Йосиф“ №15 А, ет. 3 да заплати на „ММ Механикс“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: село Драгор, община Пазарджик, представлявано от А. П.Ч., разноски по делото в размер на 360 /триста и шестдесет / лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:         1.

                             2.