Решение по дело №701/2020 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 ноември 2020 г. (в сила от 17 декември 2020 г.)
Съдия: Иван Манчев Димитров
Дело: 20202230200701
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    260147

  

гр. Сливен,  23.11. 2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, І-ви наказателен състав,  в публично заседание на двадесет и осми септември, през две хиляди и деветнадесета година в състав:   

                              

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. МАНЧЕВ

 

 

          при секретаря РОСИЦА НЕНЧЕВА, като разгледа докладваното от районния съдия АНД 701 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе съобрази следното:

          Производството е по реда на чл. 59 – чл. 63 от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от М.И.Б., чрез пълномощника му -  адв. И.Б. срещу НП 20-0804-000546 от 06.03.2020 г. на Началник сектор към ОД МВР – Сливен, Сектор „Пътна полиция” - Сливен, с което на основание чл. 175 ал.1 т.4 от ЗДвП му е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец за нарушение на чл. 103 от ЗДвП. Иска НП да бъде отменено, като незаконосъобразно.

          В с.з. жалбоподателят лично и чрез своя пълномощник, иска  НП да бъде отменено.

          В с.з. въззиваемата страна, административно - наказващият орган, не изпраща представител.  

          Съдът като съобрази събраните по делото гласни и писмени доказателства – поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установена следната фактическа обстановка:

          На 13.02.2020 г. в 08.05 ч. жалбоподателят управлявал лек автомобил „Ситроен Джъмпи спейстроурер” с рег. № ..........в гр. С.. По това време до входа на КАТ С.на бул. Банско шосе полицейските служители- актост. З. и свид. Г. били на местостоянка и спирали автомобили за проверка. Около 08 часа трафика бил интензивен, т.к. хората отивали на работа. Имало колони и в двете платна.  Жалбопод. М.Б. управлявал посоченото по горе МПС, с което превозвал затворнички от Затвора гр. С.за с. Селиминово, където имал търговско предприятие и, в което работели затворничките. Имал предписан маршрут и се движил по него. В 08.05. преминавал покрай сградата на КАТ С.по бул. Банско шосе. Движел се в колона от автомобили и в лявата лента за движение, в дясната лента автомобилите се движели по бавно, т.к. полицаи спирали автомобили за проверка. Свид.  Г. решил да спре жалбопод. и за целта пресякъл дясната лента за движение и подал стоп сигнал на жалбопод. Б., който  по това време вече бил до униформения полицай, възприел сигнала и го подминал. Т.к. не е спрял на подадения му от полицейските служители сигнал за спиране със стоп палка образец на МВР, а продължил движението автомобилът бил последван и спрян до първия жп прелез на път  SLV – 1112 посока с. Чинтулово. Жалбоподателят бил изпробван за употреба на алкохол с техническо средство дрегер алкотест с фабр. номер ARDM – 0204, като уреда отчел 0 промила алкохол.

За извършеното от жалбоподателят му бил съставен АУАН № GA147941/13.02.2020 г., с който деянието било квалифицирано като нарушение по чл. 103 от ЗДвП. Актът бил предявен на жалбоподателят, който след като се запознал със съдържанието му е отразил, че има възражения и е дал такива.

          На основание така съставения АУАН е издадено и обжалваното НП 20-0804-000546 от 06.03.2020 г.

          Горната фактическа обстановка се установява по несъмнен начин от представените и събрани по делото писмени и гласни доказателства и доказателствени средства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност. Съдът даде вяра АУАН № GA147941/13.02.2020 г., НП 20-0804-000546 от 06.03.2020 г., кредитира показанията на разпитаните по делото актосъставител и свидетели.  

          Въз основа на така приетото за установено от фактическа страна съдът направи следните правни изводи:

          Жалбата е процесуално допустима - подадена е в рамките на преклузивния срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН от надлежна страна /лице, което е санкционирано/. Разгледана по същество, тя е основателна.

          АУАН и НП са процесуално и материално законосъобразни, те имат необходимото по закон съдържание съгласно чл.42 и чл.57 от ЗАНН и в обстоятелствената им част ясно и точно е описан състава на нарушението, което водачът е допуснал. Същият на свой ред съгласно чл.43 от ЗАНН се е запознал със съдържанието на АУАН и е направил възражения, с което е оспорил е нарушението.

По делото не е доказано, че по  безспорен и категоричен начин, че жалбоподателят виновно е извършил вмененото му  във вина нарушение. Според чл.7, ал.1 от ЗАНН деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо, а съгласно чл.11 от ЗАНН по въпросите за вината се прилагат разпоредбите на общата част на НК, доколкото в ЗАНН не се предвижда друго. По делото безспорно е установено и доказано, че на 13.02.2020 г. в 08.05 ч. жалбоподателят управлявал лек автомобил „Ситроен Джъмпи спейстроурер” с рег. № ..........в гр. Сливен, бул. Банско шосе, посока Нова Загора до КАТ.

По това време до входа на КАТ С.на бул. Банско шосе полицейските служители- актост. З. и свид. Г. били на местостоянка и спирали автомобили за проверка. Около 08 часа трафика бил интензивен, т.к. хората отивали на работа. Имало колони и в двете платна.  Жалбопод. М.Б. управлявал посоченото по горе МПС, с което превозвал затворнички от Затвора гр. С.за с. Селиминово, където имал търговско предприятие в което работели. Имал предписан маршрут и се движил по него. В 08.05. преминавал покрай сградата на КАТ С.по бул. Банско шосе, Движел се в колона от автомобили и в лявата лента за движение, в дясната лента автомобилите се движели по бавно, т.к. полицаи ги спирали за проверка. Свид. Г. решил да спре жалбопод. и за целта пресякъл дясната лента за движение и подал стоп сигнал на жалбопод. Б., който  по това време вече бил вече до униформения полицай. Б. възприел сигнала подминал и продължил по маршрута си, защото се намирал в колона от МПС и нямало как да спре без да създаде реална опасност от ПТП. По причина, че не е спрял на подадения му от полицейските служители сигнал за спиране със стоп палка образец на МВР автомобилът му бил последван и спрян до първия жп прелез на път  SLV – 1112 посока с. Чинтулово.

Съгласно  чл. 103 от ЗДвП, водачът на пътно превозно средство е длъжен при подаден сигнал за спиране от контролните органи да спре плавно в най-дясната част на пътното платно или на посочено от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите разпореждания.  Чл. 103 от ЗДвП не пояснява понятието "подаден сигнал за спиране", поради което тази разпоредба препраща към разпоредбата на чл. 170, ал. 3 от ЗДвП. Тази разпоредба задължава контролния орган да подаде своевременно ясен сигнал за спиране със стоп - палка, при който за водача на ППС да е оформено убеждението, че този своевременно подаден ясен сигнал за спиране е предназначен за него, след което следва задължението да спре плавно най-вдясно на пътното платно или на посоченото от контролния орган място. През нощта сигналът за спиране може да бъде подаден и с описваща полукръг червена светлина. Униформен полицай може да спира пътните превозни средства и чрез подаване на сигнал само с ръка. Сигнал за спиране може да бъде подаден и от движещ се полицейски автомобил или мотоциклет. Поради това, за да е извършено нарушение на  чл. 103 от ЗДвП е необходимо на първо място да има своевременен и ясен сигнал за спиране от контролен орган; на второ място следва контролният орган да посочи мястото за спиране; на трето място следва да е установено по безспорен начин, че своевременно и ясно подаденият сигнал за спиране е предназначен именно за конкретния водач на ППС и на четвърто място, водачът да не е изпълнил задължението си да спре плавно в най-дясната част на пътното платно или на посочено от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите разпореждания. При оценка на събрания доказателствен материал съдът прие жалбата за основателна, тъй като обвинението не е доказано по несъмнен начин. От показанията на  актосъст. З. и свид. Г.  става ясно, че сигнала е бил подаден в светлата част на денонощието, на място и по начин даващ възможност на водача на МПС да го възприеме но липсва съществен елемент от обективната страна на деянието, контролният орган не е посочил мястото където е следвало да спре жалбопод.  По време на деянието трафика бил интензивен, а жалбопод. се движел в колона от автомобили и проверяващия- свид. Г. се наложило да застане между двете платна където  подал сигнал със стоп палката, когато автомобила на жалбопод. се изравнил с него. Жалб. Б. е възприел сигнала в последния възможен момент, след което е подминал спиращия го полицай. В случая спиращия полицай въобще не е посочил къде да спре жалбопод. а е бил длъжен, т.к. в не е било възможно да спре най в дясно. И в двете платна по това време е имало множество автомобили и жалбопод. е продължил движението си по предписания му маршрут.

 Настоящата съдебна инстанция прие, че контролните органи не са изпълнили указанията на ЗДвП. В случая правомерното поведение на проверяващите е било да спрат цялата колона или цялото движение ако се е налагало да спрат жалбоподателя. Освен това стоп сигнала не е бил подаден от свид. Г. своевременно, а в последния момент, едва при преминаването на жалбопод. покрай спиращия го. За да е своевременно подаден сигнала следва да е подаден така, че водача да има време и възможност да го възприеме и да реагира и да спре плавно, нещо, което не е било възможно да стане предвид натовареното движение.

 По делото се установи, че проверяващите са спирали автомобили на случаен избор и е следвало да се съобразят с трафика и интензивността на движението, като направят всичко възможно при спирането на автомобилите да не застрашат живота и здравето на водачите и пътниците. Ако жалбопод. бе спрял рязко, то е било възможно да предизвика ПТП. По делото не бе установено жалбопод, да е извършил друго нарушение налагащо неговото спиране.

.Мотивиран от посоченото съдът прие, че следва да отмени НП като неправилно и незаконосъобразно, ето защо:

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ОТМЕНЯ НП 20-0804-000546 от 06.03.2020 г. на Началник сектор към ОД МВР – Сливен, Сектор „Пътна полиция” - Сливен, с което на М.И.Б. с ЕГН ********** ***, съдебен адрес:***, чрез адв. И.Б., му е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец на основание чл. 175 ал.1 т.4 от ЗДвП, като НЕПРАВИЛНО и НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.  

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. С.в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.            

                                            

      РАЙОНЕН СЪДИЯ: