Присъда по дело №864/2019 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 ноември 2020 г. (в сила от 1 декември 2020 г.)
Съдия: Константин Петров Косев
Дело: 20193330200864
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                                            2020 година                               град Разград

 

В   И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

Разградският районен съд                                                 наказателен състав На  тринадесети ноември                                                         2020 година

В публично заседание в следния състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КОНСТАНТИН КОСЕВ

                                СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: Ж.К.

                                                                       А.О.

                                   

Секретар: Снежина Радева

Прокурор: ДАНИСЛАВ НИКОЛОВ                                                      

Като разгледа докладваното от съдията

НОХ дело № 864 по описа за 2019  година

 

П Р И С Ъ Д И:

ПРИЗНАВА подсъдимия Б.Т.Б., роден на *** ***, с постоянен адрес:***, български гражданин, със средно образование, безработен, неженен, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че за времето от 07.02.2018г. до 07.03.2018 г. в гр.Разград в условията на продължавано престъпление с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил и поддържал заблуждение у К.Д.А. ***, че ще й помогне да издири нейна сестра близначка, като наеме частен детектив, за целта на 07.02.2018г. е получил от А. парична сума на 100 /сто/лева, в последствие на 07.03.2018г. е получил от А. допълнително парична сума от 50 петдесет лева с цел да ги предаде на нает от Б. частен детектив на име И. К., с което й е причинил имотна вреда общо в размер на 150 /сто и петдесет/ лева - престъпление по чл.209, ал. 1 във вр. с чл.26, aл. 1 от НК, поради което и на основание чл.54 от НК му налага наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА ЗА СРОК ОТ ЕДНА ГОДИНА, като на осн. чл.66, ал.1 от НК отлага изтърпяването на така наложеното наказание за ИЗПИТАТЕЛЕН СРОК ОТ ТРИ ГОДИНИ.

ОСЪЖДА подсъдимия  Б.Т.Б.,  ЕГН ********** да заплати на К.Д.А. *** ЕГН: ********** сумата от 150лв. / сто и петдесет/ лева за имуществени вреди от престъплението.

ОСЪЖДА подсъдимия Б.Т.Б.,  ЕГН **********  да заплати  по сметка на ОД МВР гр. Разград сумата 470,40 лева (четиристотин и седемдесет лв. и 40 ст.) лева, представляваща разноски на досъдебното производство, а по сметка на Районен съд гр. Разград да заплати сумата  200.00лв. / двеста/ лева разноски в съдебното производство, както и сумата от 60.00лв. държавна такса върху уважения граждански иск.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред Окръжен съд гр. Разград.

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                           

 

         СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1 .                         2.

Съдържание на мотивите

 

Мотиви към Присъда №429/13.11.2019г., постановена по НОХД №864/2019г. по описа на Разградския районен съд .

                Разградска районна прокуратура  е повдигнала обвинение срещу Б.Т.Б. *** за това, че за времето от 07.02.2018г. до 07.03.2018 г. в гр.Р. в условията на продължавано престъпление с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил и поддържал заблуждение у К.Д.А. ***, че ще й помогне да издири нейна сестра близначка, като наеме частен детектив, за целта на 07.02.2018г. е получил от А. парична сума на 100 /сто/лева, в последствие на 07.03.2018г. е получил от А. допълнително парична сума от 50 петдесет лева с цел да ги предаде на нает от Б. частен детектив на име И. К., с което й е причинил имотна вреда общо в размер на 150 /сто и петдесет/ лева - престъпление по чл.209, ал. 1 във вр. с чл.26, . 1 от НК.

                 В заседанието пред РРС представителят на РРП подържа обвинението, счита го за доказано и предлага на съда да наложи на подсъдимия съответно наказание.  

Като граждански ищец   е   конституирана пострадалата К. Д.А. ***,  която   претендира подсъдимия да бъде  осъден да й заплати обезщетение за имуществени вреди от престъплението в размер на 150 лв.

Съдът, като обсъди събраните доказателства, намери за установено следното:

 Подсъдимият Б.Т.Б. е роден на ***г***. Същият  е със средно образование, неженен, неосъждан, живее в гр.Р.

Свидетелката К.А. ***. В началото на 2018г.  тя се запознала с  подсъдимия Б.Б. чрез неговата сестра и нейна приятелка на име Ц. Свидетелката А. споделила с подс.Б., че има своя сестра близначка, която не е виждала от раждането им и, че желае да я издири. Обяснила, че е търсила сестра си, като е ходила дори в предаванията „Искрено и лично“ и „Имам поща“, но досега не я е намерила. Тъй като отдавна издирвала сестра си св.А. попитала подс.Б. дали може да й помогне. Подсъдимият проявил интерес към това, което споделила св.А. и я уверил, че може да й помогне. След около седмица подс.Б. се обадил на св.А., като и казал че има следа и че сестра й е жива, като се намира в Г. Казал й че баща й е посланик, в крайна сметка заявил и че сестра й е намерена. Обяснил й също, че се е свързал с частен детектив с име „И. К.“, който уж издирил сестра й като казал, че за свършеното от К., трябва да му преведат сумата от 700 лева като хонорар за извършената работа. По този начин подсъдимият убедил св.А. и тя се съгласила, като се разбрали да плати на подс.Б. сумата на вноски. Двамата - св.А. и подс. Б. на 07.02.2018г. посетили ПИБанка в гр.Р., св.А. му дала сумата от 100 лева, която подсъдимият, превел по собствената си банкова сметка. ***, че сумата се превежда на друго лице /соченото от подсъдимия  като частен детектив/. След като превел сумата подсъдимият я попитал кога ще му преведе следващата вноска и св.А., му казала, че ще го направи след месец.

На 07.03.2018г. св.А. се обадила на подс.Б. и му привела по сметката, която подсъдимият й бил изпратил чрез „Фейсбук“ сумата от 50 лева. Докато превеждала парите св.А., разбрала от служителката на банката, че сметката е на подс. Б., а не на посочения от него частен детектив „И. К“. Св.А. се ядосала, обадила се отново на подсъдимия, като се скарала с него по телефона, но подс.Б. я успокоил, че няма проблеми и всичко е наред. Така свидетелката А. разбрала, че подс.Б. я лъже с цел тя да му превежда пари. Св.А. спряла да му превежда пари и подала жалба в РУ на МВР-гр.Р. за това, че е измамена.

На досъдебното производство е назначена комплексна съдебно-психиатрична и психологическа експертиза по отношение на св. К. А., която е дала заключение, че освидетелстваната А. е способна да възприема правилно фактите, имащи значение за делото и да дава достоверни обяснения за тях. Поведението и илюстрира несъмнено присъствие в ситуацията, възприемане и припомняне на детайли, последователност и логичност на действията.

Изложената фактическа обстановка съдът намира за безспорно доказана. Същата се установява от показанията на разпитаните свидетели – пострадалата К. А. и Т. А. /неин съпруг/. Тези двама свидетели установяват конкретно начинът, по който подсъдимият е действал, заблуждавайки пострадалата. Очевидно подсъдимият е съчинил цялата история с мнимия детектив, на който следвало да се плаща хонорар. Обясненията му, че действително имало такъв човек, който заблудил и него са явно несериозни и няма  как да се кредитират. Няма никакви реални данни подсъдимият след това да е превеждал суми на друго лице или да е предавал такива на такова лице. Факт е, че парите са преведени на самия подсъдим /копия от вносни бележки на л.9 и 10 от ДП/ и явно така самият подсъдим си е набавил облага. Показателно е, че още при първото плащане, свидетелката  била уверена от подсъдимия, че сумата се превежда на друго лице, а всъщност сметката била на подсъдимия и последният просто внесъл тази сума по сметката си. В този смисъл съдът намира, че случаят е пределно ясен и повече коментари не са нужни.

Така изложената  фактическа обстановка налага следните правни изводи:

С действията си подсъдимият Б.Б. е осъществил състава на престъплението „измама“ по смисъла чл.209, ал.1, във вр. с чл.26, ал.1 от НК, тъй като  за  времето от 07.02.2018г. до 07.03.2018 г. в гр.Р. в условията на продължавано престъпление с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил и поддържал заблуждение у К.Д.А. ***, че ще й помогне да издири нейна сестра близначка, като наеме частен детектив, за целта на 07.02.2018г. е получил от А. парична сума на 100 /сто/лева, в последствие на 07.03.2018г. е получил от А. допълнително парична сума от 50 петдесет лева с цел да ги предаде на нает от Б. частен детектив на име И. К., с което й е причинил имотна вреда общо в размер на 150 /сто и петдесет/ лева.  Въведена в заблуждение от подсъдимия, пострадалата му предоставила парични средства и превела парична  сума по негова сметка. Развивайки тезите си, че сестра й е намерена и че ще се извършат действия двете да се свържат, подсъдимият е поддържал заблуждението на пострадалата. По този начин на последната е причинена вреда в размера на посочените парични средства. Подсъдимият е действал с пряк умисъл с цел да си набави облага. Подсъдимият е провокирал пострадалата на два пъти да му преведе парични средства - извършил идентични деяния, през непродължителен период от време и при еднородност на вината, при което следващото се явява от обективна и субективна страна продължение на предшестващото, поради което и дейността му се определя като продължавано престъпление по смисъла на чл.26, ал.1 от НК. 

Индивидуализирайки наказанието на подсъдимия  съдът отчита като смекчаващи обстоятелства чистото му съдебно минало и младата му възраст. Отчита се и отминалият продължителен период от деянието. Щетата също не е в сериозен размер. При това съдът намира,  че за престъплението по чл.209, ал.1 вр. чл.26, ал.1  от НК на  подсъдимия също следва да се определи наказание лишаване от свобода в размер на една година /минималния размер/.  Тъй като подсъдимият не е осъждан, наложеното му наказание е под три години и с оглед личността на подсъдимия следва да се приеме, че  за поправянето му не е наложително да изтърпи така определеното наказание, то изтърпяването на същото следва да се отложи за изпитателен срок от три  години  на основание чл.66, ал.1 от НК.

               Основателен е   предявения граждански иск  от пострадалата и същият следва да се уважи в предявения размер. Така подсъдимият следва да бъде осъден да заплати на св. К.А. сумата от 150 лв за имуществени вреди от престъплението. 

               Подсъдимият  следва да бъде осъден да заплати и разноските по делото, както и държавна такса върху уважения граждански иск.

                Мотивиран така съдът постанови присъдата  си.

                                                               

                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: