Решение по дело №164/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 230
Дата: 14 юли 2021 г. (в сила от 14 юли 2021 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20217080700164
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 март 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 230

гр. Враца,14.07.2021г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 22.06.2021г. /двадесет и втори юни  две хиляди  двадесет и първа   година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

              ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                                                                                            ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и с участието на прокурора  ВЕСЕЛИН ВЪТОВ като разгледа докладваното от съдия ВАСИЛЕВА КАН дело №164 по описа на АдмС – Враца за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК във връзка с чл. 63 ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Е.А. ***, депозирана чрез пълномощника му *К.Ч., против Решение № 260007 от 19.02.2021г. на Районен съд – Бяла Слатина, постановено по АНД № 312 по описа на съда за 2020 г. С атакувания съдебен акт е потвърден  Електронен фиш (ЕФ) серия К, № 2355967 на ОД на МВР Враца, с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 2  от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/  за нарушение по чл.21, ал.1 от същия закон на касатора  е наложено   административно наказание „глоба“ в размер на 50 лв. (петдесет лева).

Касационният жалбоподател твърди, че решението на първата съдебна инстанция е неправилно като постановено в нарушение на материалния закон. Заявява, че първоинстанционният съд неправилно е приел, че  оспореният ЕФ съдържа всички реквизити, че нарушението е доказано по безспорен и категоричен начин, както и че законосъобразно не е приложена разпоредбата на чл.189 ал.5 от ЗДвП. Прави се искане за отмяна на оспореното решение и отмяна  на оспорения ЕФ изцяло. Претендират се разноски за двете инстанции, за които е представен списък. Идентични съображения пълномощникът на касатора развива и в представеното  пред съда писмено становище.

Ответникът ОД на МВР Враца не е изразил становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура Враца дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че  изводът на съда, че в настоящата хипотеза не може да се приложи разпоредбата на чл.189 ал.5 от ЗАНН и издаденият на настоящия касатор ЕФ да бъде анулиран, е в съответствие  с установената фактическа обстановка и събраните доказателства.

По делото не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Административен съд – Враца, в качеството си на касационна инстанция, като взе предвид наведените в жалбата доводи и като съобрази разпоредбата на чл. 218 АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена в установения с чл. 211, ал.1 АПК 14-дневен срок, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационна проверка валиден и допустим съдебен акт, при което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на касационна проверка е решение на РС – Бяла Слатина , с което е потвърден електронен фиш за налагане на глоба серия К, № 2355967  на ОДМВР – Враца, издаден на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т.2 от ЗДвП, с който на настоящия касатор е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв. за нарушение на чл.21, ал.1  от същия закон.  За да достигне до този извод, съдът е приел, че ЕФ е издаден от компетентен орган, при спазване на установената в чл. 189, ал. 4 ЗДвП форма, като съдържа всички лимитативно посочени в този текст реквизити и при изпълнени изисквания на Наредба №8121з-532 от 12.05.2015 г. По съществото на спора въззивният  съд е приел, че с процесния електронен фиш правилно е приложен  материалният закон, тъй като за безспорно установени административно нарушение и неговото авторство, е наложено  съответното административно наказание, поради което го е потвърдил.

Касационната инстанция  възприема тези изводи на първостепенния съд, които намира за  обосновани и непротиворечащи на събраните доказателства, поради което и постановеният въз основа на тях съдебен акт се явява правилен.

Обжалваният ЕФ е издаден в хипотезата на чл.189 ал.4 от ЗДвП, на лицето, което към датата на извършеното нарушение е било законен представител на  дружеството-собственик на автомобила, спрямо който е извършен контрол чрез автоматизирано техническо средство, съгласно разпоредбата на чл.188 ал.2 от същия закон. Обосновано съдът не е приел възражението на  наказаното лице, че то не следва да носи административно-наказателна отговорност, тъй като от 12.11.2019г.  активите на соченото като собственик  дружество са преминали към друго такова  и той вече не е представляващ на същото. Настоящият касатор не спори, че към датата на установяване на нарушението  - 22.08.2018г.  представляваното от него дружество е съществувало, а счита, че след като от м.ноември 2019г. то е било заличено от Търговския регистър,  отговорност за нарушението следва да носи представляващият дружеството - правоприемник или посочено от него лице. Това възражение е несъстоятелно, тъй като нарушението е извършено около една година преди прехвърлянето на активите на  заличеното дружество, административнонаказателната отговорност е лична, поради което осъществената сделка между двете дружества не е относима  към изпълнителните деяния на физически лица,  осъществени преди нея. Обоснован е изводът на въззивния съд, че законосъобразно АНО не е възприел и втората декларация на настоящия касатор, с която той сочи лице, управлявало автомобила на посочения в ЕФ ден, тъй като  тя не е пълна – в нея липсват данни за  СУМПС на водача, което е задължително изискване на закона, а освен това по отношение на тази декларация няма никакви данни кога и пред кой орган е подадена, за да се приеме, че е подадена в посочения от закона срок. При така изложените възражения на наказаното лице и представените от него доказателства, не е опровергана материалната доказателствена сила на оспорения ЕФ, което е мотивирало първостепенния съд да го потвърди.

           При служебна проверка на решението относно неговата валидност, допустимост и материална законосъобразност, на основания извън посочените в касационната жалба, съдът не намира такива, които да сочат на неговата отмяна. Съдебният акт е постановен от законен състав, в рамките на заявения спор и при правилно прилагане на материалния закон.

           По така изложените съображения касационната жалба следва да се отхвърли, а оспореното пред съда решение следва да бъде оставено в сила.

           При този изход на спора на касатора не се дължат разноски.

 Водим от гореизложеното и на основание чл.221 ал.2 от АПК     Административен съд – Враца

 

РЕШИ:

 

           ОСТАВЯ В СИЛА   РЕШЕНИЕ  №260007/19.02.2021г., постановено по  АНД №312 по описа за 2020 г. на Районен съд – Бяла Слатина , с което е потвърден   Електронен фиш за налагане на глоба, серия К № 2355967.

Решението е окончателно и  не  подлежи  на обжалване и протест.

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                      2.