Определение по дело №2665/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6770
Дата: 16 декември 2019 г. (в сила от 23 юни 2020 г.)
Съдия: Мария Иванова Райкинска
Дело: 20191100902665
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 12 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, VІ ТО, в закрито заседание на шестнадесети  декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                           Председател: МАРИЯ РАЙКИНСКА

                                            

като разгледа докладваното от съдия Райкинска, т. дело № 2665 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е образувано по молба на К.С.Г., ликвидатор на „Д.Т.Е.П.“ ЕООД, ЕИК *******, за откриване производство по несъстоятелност на дружеството.

            Съдът, след като разгледа молбата и след служебна справка в търговския регистър, намира, че молбата е недопустима и производството по нея следва да бъде прекратено, предвид следното:

            С вписване рег. № 20190822131138 е извършена служебна пререгистрация на „Д.Т.Е.П.“ ЕООД въз основа на съдебно удостоверение, издадено от СГС по ф.д. № 10584/2007 г., в което е посочено, че дружеството е заличено на основание §5г, ал. 4 от ПР на ЗТРРЮЛНЦ. Съответно в търговския регистър дружеството е пререгистрирано като заличен търговец.

            С вписване рег. №  20190823142420 в търговския регистър е вписана ликвидация на дружеството и ликвидатор въз основа на заявление на представители на „Инвестбанк“ АД и удостоверение от ЧСИ М.Б., дадено на основание §. 5в, ал. 2 от ПР на ЗТРРЮЛНЦ. Вписаният ликвидатор е К.С.Г..

Съгласно § 4, ал. 1 ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ, търговците и клоновете на чуждестранни търговци, вписани в търговския регистър и в регистъра на кооперациите при окръжните съдилища, са длъжни да се пререгистрират по този закон в срок до 31 декември 2011 г.

Съгласно §5,ал. 2 ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ, дейността на търговските дружества и кооперациите, за които не е направено искане за пререгистрация в срока по § 4, ал. 1 или имат влязъл в сила отказ за пререгистрация, се прекратява на 1 януари 2012 г.

Съгласно §5а ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ, заявление за ликвидация на търговец по § 5, ал. 2 може да се подава в търговския регистър в срок до 31 януари 2015 г., като такова може да подаде лице, което е съдружник, акционер, член-кооператор или техен наследник, член на управителен орган на непререгистриран търговец, търговец, в който съдружник е непререгистрирано търговско дружество или кооперация, кредитор на непререгистриран търговец, кредитор на съдружник в непререгистрирано търговско дружество, държавен орган и орган на местното самоуправление. Качеството на акционер или член-кооператор се установява с писмена декларация, а качеството на кредитор се доказва с влязъл в сила акт за установяване на публично вземане, издаден от компетентен орган, с акт по чл. 404 и чл. 417, т. 1 - 8 от Гражданския процесуален кодекс или с удостоверение от съдебен изпълнител за образувано изпълнително производство. Посочените лица могат да подадат заявление и след срока по ал. 1, когато към 31 януари 2015 г. между него и непререгистрирания търговец има неприключило съдебно или арбитражно производство.

Съгласно § 5в от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ при подадена молба за започване на изпълнително производство, страна по което е търговец по § 5, ал. 2, съдебният изпълнител издава на взискателя удостоверение за започналото изпълнение и му указва да подаде заявление за ликвидация.

В случай, че не бъде вписана ликвидация в срок до два месеца след получаване на указанията по ал. 1, изпълнителното производство се спира. Спряното изпълнително производство се възобновява по молба на страната или служебно от съдебния изпълнител след вписването на ликвидацията.

Производство по несъстоятелност може да се открива и за търговец по § 5, ал. 2. В тези случаи съдът по несъстоятелността разпорежда извършването на служебна пререгистрация.

Съгласно §5г, ал. 4 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ, търговските дружества и кооперациите с прекратена дейност, които към 31 януари 2017 г. не са пререгистрирани, се смятат за заличени, а съгласно §5г, ал. 5, когато за търговец по ал. 4 бъде открито имущество, лицата по § 5а, ал. 2 могат да подадат заявление за ликвидация и след този срок по реда на чл. 273, ал. 2 от Търговския закон, но не по-късно от 31 декември 2022 г.

Посочената правна уредба обосновава извод, че дружеството „Д.Т.Е.П.“ ЕООД е с прекратена дейност, считано от 01.01.2012 г., а към 31.01.2017 г. е и заличен търговец по силата на закона, съгласно § 5г, ал. 4 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ, тъй като към тази дата не е било пререгистрирано. Това заличаване е вярно отразено по партидата на дружеството в търговския регистър.

Заличаването на дружеството не е пречка за последващо вписване на ликвидация и назначаване на ликвидатор. Със заличаване на търговското дружество същото губи своята правосубектност, но законът създава една фикция само за целите на ликвидацията на имуществото на заличеното дружество, като дава възможност такава да бъде вписана и след заличаване на дружеството по силата на закона -  §5г, ал. 5 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ. Разпоредбата на чл. 273, ал. 2 от ТЗ, към която препраща на § 5г, ал. 5 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ, предвижда, че ако след заличаването на дружеството се установи необходимост от по-нататъшни действия за ликвидацията, длъжностното лице по регистрацията назначава по молба на заинтересованото лице досегашните или други ликвидатори. Следователно законът предвижда единствено назначаване на ликвидатор, който да извършва само действия, обслужващи ликвидационното производство, а не предвижда възстановяване на правосубектността на заличеното дружество (така в Решение № 124/26.11.2009 г. по т.д. № 152/2009 г. по описа на ВКС, Т.К., I Т.О.)

В същото време според разпоредбите на Търговския закон и общите правила лицата, спрямо които може да се открие производство по несъстоятелност, са: 1) търговците по смисъла на чл. 1 ТЗ, с изключение на публичните предприятия, упражняващи държавен монопол или създадени с особен закон – чл. 607а, ал. 1 и чл. 612, ал. 1 ТЗ, 2) неограничено отговорните съдружници в търговско дружество, спрямо което е открито производство по несъстоятелност, включително починали и/или заличени в търговския регистър – чл. 610 и чл. 611, ал. 2 ТЗ, 3) починал или заличен едноличен търговецчл. 611, ал. 1 ТЗ, 4) лице, което прикрива търговска дейност чрез неплатежоспособен длъжник – чл. 609 ТЗ, 5) сдружения и фондации – чл. 14, ал. 4 ЗЮЛНЦ. Всички изброени субекти следва да са правосубектни според общите правила, като единственото изключение е едноличният търговец който може да бъде и починал или заличен търговец, пак по фикция на закона. Търговският закон или друг закон не предвиждат възможност производство по несъстоятелност да се открие за заличено търговско дружество. Търговският закон предвижда само възможност прекратено производство по несъстоятелност, след което търговецът е заличен, да бъде възобновено при откриване на имущество – чл. 744 ТЗ, която разпоредба има цел аналогична на целта на чл. 273, ал. 2 ТЗ – да бъде осребрено откритото имущество. § 5в, ал. 3 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ предвижда възможност за откриване на производство по несъстоятелност само за търговец по § 5а, ал. 2 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ, т.е., за търговец с прекратена дейност, но не и за заличен търговец.

Следователно за заличен търговец, който не е едноличен търговец както в случая, може да бъде открито само производство по ликвидация с цел осребряване на открито негово имущество, като този търговец не възстановява правосубектността си, а ликвидаторът може да извършва само действия, обслужващи ликвидацията. Той не може да иска откриване производство по несъстоятелност на неправосубектното дружество, а и целите на несъстоятелността – осигуряване справедливо удовлетворяване на кредиторите и създаване на възможност за оздравяване предприятието на длъжника, са несъвместими със статута му на заличен търговец.

Доколкото правоспособността на страната е абсолютна предпоставка за надлежно упражняване правото на иск, а в случая такава не е налице за дружеството„Д.Т.Е.П.“ ЕООД, то молбата на ликвидатора К.Г.за откриване производство по несъстоятелност за това дружество следва да бъде върната и производството по нея прекратено.

Воден от изложеното и на основание чл. 130 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ВРЪЩА молба вх. № 153774/11.12.2019 г. за откриване производство по несъстоятелност на„Д.Т.Е.П.“ ЕООД, депозирана от ликвидатора К.Г.и ПРЕКРАТЯВА като недопустимо производството по нея.

 

Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – София в едноседмичен срок от връчването му на молителя.

 

 

                                                                                              СЪДИЯ: