Решение по дело №12811/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6697
Дата: 30 септември 2019 г. (в сила от 30 септември 2019 г.)
Съдия: Елена Тодорова Иванова
Дело: 20181100512811
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 4 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                           РЕШЕНИЕ

 

                                                    гр.София, 30.09.2019 г.

 

                                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, ІV-В състав в публичното заседание на двадесет и първи март през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Иванова

                                                                                          ЧЛЕНОВЕ: Златка Чолева

                                                                                                     мл.с. Андрей Георгиев

при секретаря Илияна Коцева и в присъствието на прокурора .................... като разгледа докладваното от съдията в.гр.дело N: 12 811 по описа за 2018 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

              Производството е по реда на чл.258 – чл.273 от ГПК.

              С решение № 34 270 от 06.06.2018 г., постановено по гр.д.№ 23 212/2017 г. по опи-са на СРС, ІІІ ГО, 87 състав е отменено на основание чл.357 КТ във връзка с чл.188, т.2 КТ наложеното на П.М.М., ЕГН ********** със заповед № РД 25-2/23. 02.2017 г. на ректора на С.У.„С.К.О.” дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение”, като незаконно.  

              Със същия акт С.У.„С.К.О.” е осъден да зап-лати на П.М.М. на основание чл.78, ал.1 ГПК сумата 500,00 лева – разноски за адвокатско възнаграждение, както и по бюджетната сметка на Софийски райо-нен съд на основание чл.78, ал.6 ГПК – сумата 50,00 лева, представляваща държавна такса по делото.

              Така постановеното съдебно решение е обжалвано от ответника С.У.-ситет „С.К.О.”, гр.София. Във въззивна жалба се поддържа, че в обжал-ваното решението е неправилно и необосновано, във връзка с което се излагат доводи, че липсват каквито и да било мотиви на съда; че първоинстанционният съд в никаква степен не е анализирал съображенията на ответника, не е коментирал нито един от доводите му, подробно изложени в писмения отговор, като е постановил решение, което не е съобразено с материалния закон, не е мотивирано, като не са взети предвид и представените писмени и гласни доказателства. Сочи се, че процедурата по налагане на дисциплинарно наказание е спазена, като с доклад с вх.№ 70-09-53 от 09.02.2017 г. са изложени подробно нарушенията, извършени от ищеца, на същия са поискани обяснения, които са депозирани на 13.02.2017 г., работодателят е обсъдил в цялост нарушението на трудовата дисциплина, запознал се е с всички обстоятелства и е отчел поведението на работника – пълния му отказ да извърши дължимото по длъжностната му характеристика, в която ясно са формулирани трудовите му задължения, и искането му да му бъде заплащано допълнително, като е взета предвид и тежестта на нарушението и обстоятелствата, при които то е извършено, а самата заповед е издадена от компетентен орган и има всички необходими реквизити по чл.195, ал.1 КТ. Твърди се и датата на която на П.М. е възложена дейността, която той е отказал да извърши, е 01.02.2017 г. – датата на резолюцията на Б.А.- управител сгради; че неправилно първоинстанционният съд е приел, че тази дата не е известна и че това е ос-нование за отмяна на наказанието; че съгласно чл.195, ал.1 КТ в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание се посочва нарушението и кога е извършено, но не е необходимо тя да съдържа всички обективни и субективни елементи на изпълнителното деяние, деня и часа на осъществяването им, кои задължения по длъжностната характеристика не са изпъл-нени, кои разпоредби на вътрешния трудов ред са нарушени и какво дисциплинарно нарушение според квалификацията в чл.187 КТ е извършено, като се релевират твърдения, че в случая изискванията на чл.195, ал.1 КТ относно съдържанието на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание са изпълнени, тъй като нарушението е конкретизирано в дос-татъчна степен с оглед защитата на работника и съдебния контрол за законност на наложе-ното му наказание. Жалбоподателят намира за неоснователни доводите на СРС, че не е налице виновно неизпълнение на трудовите задължения на ищеца, тъй като е доказано в хода на делото, че Б.А.устно е уведомил П.М. за необходимостта да се заменят луминисцентните осветителни тела, като е възложил извършването на подмя-ната именно на него, а ищецът е отказал да извърши дължимото, освен ако не му бъде изплатено допълнително възнаграждение за извънреден труд в нарушение на чл.125 Кт и т.2 от длъжностната му характеристика.

              Моли въззивния съд да отмени атакуваното решение и да постанови друго, с което да отхвърли изцяло предявения срещу него иск. Претендира и присъждането на разноски по производството.

              Ответникът по жалбата – П.М. *** в срока по чл.263, ал.1 ГПК е депозирал отговор на въззивната жалба, в който същата се оспорва изцяло като неоснователна и се заявява искане първоинстанционното решение да бъде оставено в сила по съображения, релевирани в отговора.  

              Софийски градски съд, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства съгласно разпоредбите на чл.235, ал.2 ГПК и чл.269 ГПК, намира за устано-вено следното:

              Въззивната жалба е допустима – същата е подадена от легитимирана страна в про-цеса, в срока по чл.259, ал.1 ГПК срещу подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт.

Съгласно нормата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валид-ността на решението, а по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въп-роси той е ограничен от наведените в жалбата оплаквания.

              Съгласно нормата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валид-ността на решението, а по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въп-роси той е ограничен от наведените в жалбите оплаквания, с изключение на случаите, кога-то следва да приложи императивна материалноправна норма, както и когато следи служеб-но за интереса на някоя от страните – т.1 от Тълкувателно решение /ТР/ № 1/09.12.2013 г. по тълк.дело № 1/2013 г. на ОСГТК на ВКС.

              При извършената проверка настоящата инстанция намира, че атакуваното съдебно решение е валидно и процесуално допустимо в обжалвана част, както и че настоящият казус не попада в двете визирани изключения в ТР на ОСГТК на ВКС, поради което въззив-ният съд следва да се произнесе по правилността на решението по релевираните в жалбата доводи.

              Преценявайки събраните по делото доказателства и становищата на страните, нас-тоящият съдебен състав приема следното:

              Първоинстанционният съд е сезиран с предявен иск с правно основание чл.357 КТ във връзка с чл.188, т.2 КТ за отмяна на наложено на ищеца П.М.М. дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение” със заповед № РД 25-2 от 23.02. 2017 г. на ректора на С.У.„С.К.О.”, гр.София.

              В исковата молба се твърди, че наложеното дисциплинарно наказание „предупреж-дение за уволнение” на ищеца е незаконно, тъй като заповедта за това е издадена в нарушение на разпоредбата на чл.195, ал.1 КТ – същата не е мотивирана, тъй като не е посочено време и начин на извършване , не е ясно в какво се изразява неизпълнението на трудовите задължения, в какво се състоя неизпълнението, като не са посочени и конкрет-ните текстове на нормативните актове, които са нарушени или не са изпълнени, с което ра-ботодателят е нарушил правото му на защита. Твърди се и че заповедта за налагане на дис-циплинарно нарушение  № РД 25-2 от 23.02.2017 г., връчена му на 24.02.2017 г., е неза-коносъобразна и поради това, че в нарушение на чл.193, ал.1 КТ на ищеца са искани обяс-нения по неконкретизирани и неясни нарушения на трудовата дисциплина, като липсата на конкретност и неяснота по времето и начина на извършване на нарушението, осуeтява правото му на защита, като в тази връзка релевира доводи и че същият не е запознаван с документите, на които се прави позоваване в писмото за искане на обяснения. Сочи се и че не е налице виновно неизпълнение на трудовите задължения, не е налице нарушение на трудовата дисциплина от негова страна, тъй като не е налице възлагане на работа от страна на работодателя му или от прекия му ръководител нито устно, нито писмено, както и че наличието на доклад от доц.М. от Катедра МППИ, Геолого-географски факултет не представлява възлагане на работата, а само обуславя нуждата от смяна на осветителни тела в този факултет.

              В подаденият в срока по чл.131, ал.1 ГПК отговор ответникът С.У.- „С.К.О.”, гр.София е оспорил изцяло предявения срещу него иск, по съображения, че процедурата по налагане на процесното дисциплинарно наказание е спазена, като при налагане на дисциплинарното наказание са съобразени изискванията на чл.193, ал.1 КТ и чл.189, ал.1 КТ; че същото е наложено с мотивирана заповед, за допуснато нарушение на трудовата дисциплина от страна на ищеца относно възложената му от упра-вителя на сгради Ректорат работа по подмяна на луминисцентните осветителни тела с нови 4 бр.3х36 W ЛОТ отражатели – в нарушение на чл.125 КТ и т.2 от длъжностната му харак-теристика. Заявено е искане предявената претенция да бъде отхвърлена като неоснователна.

              Безспорно е в производството, което се установява и от представените по него заве-рено копие от допълнително споразумение № РД 22-2853/07.12.2016 г., че между страните в процеса съществува трудово правоотношение, по силата на което ищеца П.М.М. изпълнява длъжността „техник по ел.инсталации”, с място на работа: Ректорат, Отдел „Кампусни технически служби”, Техническа служба.

              От представената длъжностна характеристика за визираната длъжност, връчена на ищеца срещу подпис на 17.05.2012 г., се констатира, че като основно длъжностно задълже-ние на същата е вменено извършването на монтаж и демонтаж на ел.табла, кабелни съо-ръжения и осветителни тела – р.І, т.4, както и че длъжността е непосредствено подчинена на управителя на сграда Ректорат – р.ІІІ, т.1.

              Не се спори в процеса и че със заповед № РД 25-2 от 23.02.2017 г. на ректора на С.У.„С.К.О.” проф.д.ф.н. А.Г.на ос-нование чл.195, ал.1 КТ във връзка с чл.188, т.2 КТ във връзка с чл.186 КТ и чл.187, т.10 КТ, във връзка с чл.126, т.13, чл.147, т.1 и 4 и чл.149 от Правилника за устройство и дейността на С.У.„С.К.О.”, във връзка с чл.6, ал.1 от Правилника за вътрешния трудов ред в университета и доклад на доц.В.М. – Катедра МППИ, Геолого-географски факултет с вх.№ 70-09-53/31.01.2017 г. на П. М.М. е наложено дисциплинарно наказание „Предупреждение за уволнение”, за това, че с доклад с вх.№ 70-09-53/31.01.2017 г. от доц.В.М., Катедра МППИ, Геолого-географски факултет, ректорското ръководство е уведомено за необходимостта да бъдат заменени остарелите и неподлежащи на ремонт луминисцентни осветителни тела с нови 4 бр.3х36 W ЛОТ с отражатели в Мултимедийната зала към ГГФ. В отговор на това искане П.М. е предложил да извърши ремонта заедно с Д.М.Н.в извънработно време срещу съответно заплащане на труда.

              В същия акт е отразено и че за предвидените в длъжностната характеристика на работника или служителя трудови функции, каквото основно задължение за извършването на монтаж и демонтаж на ел.табла, електромери, кабелни съоръжения и осветителни тела е предвидено в т.2 от длъжностната характеристика на П.М., допълнително въз-награждение не се заплаща, както и че и към момента П.М. не е извършил дъл-жимото.  

              Безспорно е в производството, което е видно и от приложеното копие от визираната заповед, че същата е връчена на служителя срещу подпис на 24.02.2017 г. 

             От цитирания доклад на доц.В.М. от 31.01.2017 г., адресиран до ректора на СУ „Св.Климент Охридски”, се констатира, че със същия последната е заявила искане с цел подобряване условията на труд и функционирането на Мултимедийната зала към Геолого-географски факултет да бъдат заменени физически остарелите и неподлежащи на ремонт луминисцентни осветителни тела с нови 4 бр.3х36 W ЛОТ с отражатели.

              От разглежданото доказателство е видно и че върху доклада е инкорпориран ръко-писен текст – без дата, със съдържание: „Понеже е практика извършването на рем.работи по ел.част /монтаж и демонтаж/ на ЛОТ да се извършва от фирми, имащи договори със СУ искащият ремонта да се обърне към тях. При отказ от тяхна страна, основният ремонт може да бъде извършен от нас в извънработно време срещу съответното заплащане, както се процедира с другите специалности от техн.служби”, след което следват два броя подписи, като не е спорно в производството, че единият от тях е положен от ищеца М., като ел. техник.     

              Върху същия документ е обективирано и становище на Б.А. с дата: 01.02. 2017 г., че „Подмяната на осветителни тела може да извършат ел.техниците от ТС, което е задължение по длъжностна характеристика“.

              Във връзка с предмета на спора са приети заверени копия от писмо на ректора на С.У.„С.К.О.” с вх.№ 70-09-53/09.02.2017 г., връчено на ищеца на 10.02.2017 г., с което от последния са изискани писмени обяснения във връзка с неизвършването на подмяна на осветителните тела по доклада на доц.М. от 31.01. 2017 г. и отговора му на това искане, в който е предложил да извърши ремонта в извънработно време срещу съответно заплащане на труда, както и обяснения на П.М. с вх.№ 70-09-52/13.02.2017 г., в които последният е отразил, че не е извършил предписаното му нарушение на трудовата дисциплина и не е налице неизпълнение на него-во задължение, тъй като посочената работа не му е възложена по установения в КТ ред – от ректора, като представител на работодателя или от прекия му ръководител; че писмото от представителите на ГГФ, с които не е нито пряко, нито косвено в трудово правоотноше-ние, не е документ, които да му възлага конкретни задачи, както и че в искането на ГГФ е обяснил как според него трябва да се извърши необходимата дейност, основавайки се на трайната практика в университета, но това не е отказ за изпълнение на възложена работа, защото такава не му е възлагана за законоустановения ред от компетентен ръководител, а описание на практиката в университета.

              По искане на страните в първоинстанционното производство са събрани и гласни доказателства – показанията на Б.И.А., изпълняващ длъжността „упра-вител” в ответния университет и на Д.М.Н.– бивш електротехник в същото учебно заведение.

              При разпита му г-н А. поддържа, че ищецът като електротехник е на негово пряко подчинение, в чиято длъжностна характеристика влиза и монтаж и демонтаж на осветител-ни тела и табла. В показанията си свидетелят е описал процедурата относно  пос-тъпили доклади във връзка с ремонтни работи в СУ – докладът минава през комисия и ако по протокола на комисията трябва да се извърши съответната дейност, отива в сектор „Снабдяване” и оттам се закупува съответната част и идва при него за изпълнение. Посочил е, че е имало доклад от Геолого-географски факултет /ГГФ/, че не е достатъчно осветле-нието в кабинет, че той е минал през „Снабдяването“ /за което по делото не са налице никакви доказателства/, те са купили осветление и е дошъл при него за изпълнение; че е трябвало те да го извършат, но те не са искали, казали са, че не е тяхна работа; че г-н М. е отказал да извърши подмяната на тези осветителни тела, както и че за да се наложи наказание трябва свидетелят да напише доклад, но му е неудобно да пише доклади срещу колеги и много дълго време не е писал такива. Данни кога и как е възложена твърдяната подмяна на процесните осветителни тела от г-н А. и кога електротехниците са отказа-ли същата – в показанията не се съдържат.  

              Вторият свидетел Д.Н., пенсионер отпреди 5-6 м. преди разпита му на 07.03.2018 г., поддържа, че задълженията им са свързани с поддръжката на осветителни тела; че никога не е извършвал монтаж и демонтаж на ел.съоръжения, в т.ч. и осветителни тела през целия му трудов стаж в Софийския университет – над 20 г.; че ако се наложи такъв монтаж и демонтаж на осветително тяло, се викат фирми, с които се сключва договор и те го извършват; че знае, че на ищеца е наложено дисциплинарно наказание във връзка с докладна записка на някаква преподавателка от ГГФ, според която докладна те са били длъжни да извършат демонтаж на 6 бр. осветителни тела, както и че те не са отказвали последния.

              При тази фактическа обстановка настоящият съдебен състав намира, че са налице предпоставките за уважаване на предявеният от ищеца П.М. иск с правно осно-вание чл.357 КТ за отмяна на наложеното му дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение”.

              Съгласно разпоредбата на чл.186 КТ виновното неизпълнение на трудовите задъл-жения е нарушение на трудовата дисциплина и нарушителят се наказва с предвидените в този кодекс дисциплинарни наказания, които са установени в чл.188 КТ, едно от които е „предупреждение за уволнение” – т.2. Правото на дисциплинарно наказание принадлежи на субекта на дисциплинарна власт и се упражнява в процедура, регламентирана с императив-ни правни норми. По силата на чл.193, ал.1 КТ преди да наложи наказанието работодателят е длъжен да изслуша работника или служителя или да приеме писмените му обяснения относно дисциплинарното нарушение. Наказанието следва да се наложи в определения в чл.194, ал.1 КТ срок – двумесечен от откриване на нарушението и не по-късно от една годи-на от извършването му, като на основание чл.195, ал.1 КТ дисциплинарното наказание са налага с мотивирана писмена заповед. От ангажираните в процеса доказателства се устано-вява по безспорен начин, че в дадения казус работодателят е допуснал формално наруше-ние на визираната императивна разпоредба на чл.195, ал.1 КТ, като по отношение на въпроса, касаещ мотивирането на заповедта настоящият съдебна инстанция напълно споде-ля изводите на решаващия състав на СРС, изведени въз основа на правилно установената фактическа обстановка по делото и съобразяване на релевантните за него правна уредба, поради което на основание чл.272 ГПК препраща към тях. Във връзка с доводите, наведени във въззивната жалба следва да се добави следното: 

              С разпоредбата на чл.195, ал.1 КТ законодателят е установил императивно рекви-зитите, които следва да съдържа писмената заповед, с която се налагат дисциплинарни наказания, за да бъде последната законосъобразна. Съобразно цитираната правна норма в заповедта трябва да се посочат нарушителя, нарушението, момента на извършването му, на-казанието и законовия текст, въз основа на който се налага това наказание. Видно от представената по делото заповед № РД 25-2/23.02.2017 г. в мотивите на работодателя за на-лагане на атакуваното наказание не е извършено пълно описание на вмененото деяние на служителя – не е отразено защо искане на лице, което не е представител на работодателя, нито пряк ръководител на ищеца, обосновава задължение за последния да изпълни пре-тендираната от него подмяна на осветителни тела в ГГФ, като от друга страна не е посочен и моментът на извършване на нарушението, нито пък тези данни се съдържат в друг писмен акт на работодателя, към който да е налице препращане, в т.ч. и в цитираната в заповедта докладна на доц.В.М. от Геолого-географски факултет, чрез което препра-щане заповедта да е мотивирана /решение № 278/19.05.2011 г. по гр.д.№ 1276/2010 г. на ВКС, ІV ГО, решение № 83/24.07. 2015 г. по гр.д.№ 5585/2014 г. на ВКС, ІІІ ГО и др./ Задължението на работодателя да мотивира заповедта за дисциплинарно уволнение и то по начин, че да са ясни съществените признаци на деянието от обективна и субективна страна, времето и мястото на извършването му, е въведено от законодателя с цел преценка относно изискването за еднократност на наказанието, за съобразяване на сроковете по чл.194 КТ, за възможност на наказания работнии или служител да разбере причината, поради която се на-лага съответното дисциплинарно наказание и да може същият да се защити ефективно, а съдът – да може да извърши проверка относно посоченото в заповедта фактическо основа-ние за наложеното наказание и въз основа на това да обоснове извод относно неговата законосъобразност. От значение за ангажиране на дисциплинарната отговорност на работ-ник или служител е установяването на дисциплинарните нарушения и тяхното съответствие с фактическите основания, посочени в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание, но не и други невключени в съдържанието на последната факти. Неизпълнението на изискването по чл.195, ал.1 КТ от страна на работодателя е изключително съществено и не може да бъде санирано в хода на процеса, тъй като касае задължително спазване на регламентирана от закона форма. В т.см. е константната съдебна практика, обективирана в решение № 642/12.10.2010 г. по гр.д.№ 1208/2009 г. на ВКС, ІV ГО,  решение № 339/05.10. 2012 г. по гр.д.№ 1422/2011 г. на ВКС, ІV ГО, решение № 83/24.07.2015 г. по гр.д.№ 5585/ 2014 г. на ВКС, ІІІ ГО, решение № 436/01.12.2015 г. по гр.д.№ 2666/2015 г. на ВКС, ІV ГО, решение № 16/28.01.2016 г. по гр.д.№ 3381/2015 г. на ВКС, ІV ГО, решение № 214/15.03.

2017 г. по гр.д.№ 112/2016 г. на ВКС, ІV ГО, постановени по реда на чл.290 ГПК и мн.др.

              Неоснователни са наведените от жалбоподателя доводи, че датата на която на П.М. е възложена дейността и той е отказал изпълнението й, е 01.02.2017 г. и че това е видно от резолюция на Б.А. – управител сгради Ректорат, положена върху док-ладната на доц.М.. От съдържанието на визираното изявление на г-н А. е видно, че то изразява неговото становище по въпроса кой може да извърши подмяната на осветителните тела, а не обективира взето решение от страна на същия по този въпрос, нито включва в себе си разпореждане до подчинените му лица от Техническата служба за осъ-ществяването на тази подмяна. В докладната липсват и каквито и да било данни относно уведомяването на последните за евентуално разпореждане на г-н А. спрямо тях в обсъжданата насока.

              За пълнота на изложението следва да се отбележи и че посочването на момента на извършване на твърдяното нарушение на трудовата дисциплина в дадената хипотеза е от значение и за преценката относно изпълнението на императивната разпоредба на чл.193 КТ, тъй като в случай, че наказанието е наложено за неизпълнение на надлежно възложено на служителя задължение от страна на законен или упълномощен представител на работода-теля, респ. от прекия му ръководител, за подмяната на осветителните тела в Мултимедийна-та зала към ГГФ след 10.02.2017 г., по делото не са представени доказателства от ответния университет за искани обяснения във връзка такова неизпълнение на трудовите задължения по визирания ред на КТ.     

              С оглед изложените мотиви въззивната инстанция приема, че заповедта-предмет на спора е незаконосъобразна, а предявеният от П.М. иск с правно основание чл. 357 КТ за отмяна на наложеното с нея дисциплинарно наказание – основателен.

              Поради съвпадение на крайните изводи на въззивната инстанция с тези на първо-инстанционния съд относно изхода от разглеждането на спора, атакуваното решение като правилно следва да бъде потвърдено.    

              При този изход на спора на въззиваемата страна следва да се присъдят на основа-ние чл.78, ал.3 ГПК разноски за въззивното производство в размер на 250,00 лева – адво-катско възнаграждение.

              На въззивника не се дължат разноски по производството.

              Воден от горното, Съдът

 

                                                     Р    Е    Ш    И:

           

              ПОТВЪРЖДАВА решение № 34 270 от 06.06.2018 г., постановено по гр.д.№ 23 212/2017 г. по описа на СРС, ІІІ ГО, 87 състав.

 

              ОСЪЖДА С.У.„С.К.О.” с адрес: гр.София 1504, бул.”********да ЗАПЛАТИ на П.М.М., ЕГН **********, с адрес: *** на основание чл.78, ал. 3 ГПК сумата 250,00 /двеста и петдесет/ лева – разноски за въззивното производство.

 

             Решението не подлежи на касационно обжалване на основание чл.280, ал.3, т.3 ГПК.

 

 

 

 

                           

              ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: 1.                             2.