Решение по дело №768/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 февруари 2020 г. (в сила от 13 март 2020 г.)
Съдия: Ася Трифонова Ширкова
Дело: 20204430100768
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.***,  26.02.2020г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

***СКИ РАЙОНЕН СЪД, ХІ- ти граждански състав, в публично съдебно заседание на дата двадесет и пети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: АСЯ ШИРКОВА

при участието на секретаря Петя Иванова, като разгледа докладваното от съдия Ширкова гр.д.№ 768 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Молба с правно основание чл.28, ал.1 във връзка с чл.25, ал.1, т.3 от Закона за закрила на детето.

Постъпила е молба от Дирекция  „***” гр.***, с която се посочва, че с решение №1372/18.08.2017г., по описа на ПлРС спрямо детето К.Й.Г., ЕГН **********, е била предприета мярка за закрила чрез настаняването му за отглеждане в специализирана институция ***– ***, чийто срок е била до тригодишна възраст на детето - 10.01.2020г. С оглед изтичащия срок на предоставената му закрила и необходимостта от вземане на решение за бъдещето му отглеждане е било извършено ново социално проучване, при което било, че детето К.Й.Г., ЕГН **********, е родено от брачното съжителство на майката Ц.А. ***, ЕГН ********** и бащата Й.Х.Г., ЕГН **********. Родено от първа желана и проследявана бременност на майката по оперативен механизъм с пренатално установена ***с поставена диагноза „Други уточнени хематологични отклонения“, като впоследствие детето се влошило и са установени други заболявания – микроцефалия; спастична квадрипареза и конвергентен страбизъм. Посочва се, че здравният статус на детето изисква специализирани грижи, наблюдения и рехабилитация, които родителите не могат да полагат, поради което детето е било настанено в ***– гр.***. Посочва се, че към момента семейството има родено друго дете, което е на една година и е клинично здраво. В молбата се твърди, че  родителите на детето К. са изявили желание същото да продължи да се отглежда в специализираната институция. Твърди се, че родителите продължават да се интересуват от детето си, но същото е в тежко здравословно състояние, за което се правят постоянни здравни наблюдения, изследвания и лечение. Родителите посещават детето два-три пъти месечно, но предвид тежкото му здравословно състояние са в обективна невъзможност да полагат необходимите специфични грижи за него в семейната си среда. В заключение моли съда, да се произнесе с решение, с  което детето К.Й.Г. да бъде настанено в ***- гр.***, *** а срок до 7-годишна възраст на детето или до промяна на обстоятелствата, ако е в негов интерес.

Заинтересованата страна ***– ***, не изразява становище по делото.

Заинтересованата страна – Ц.А. *** – р.пр., се явява лично в с.з. и потвърждава желанието си детето да бъде настанено в институция.

Заинтересованата страна - Й.Х.Г. – р.пр., не се явява, не се представлява.

Процесуалния представител на детето – адв. В.Ч. от ПлАК, дава становище, че молбата е основателна, тъй като се касае за случай, при който поради тежките здравословни проблеми на детето, най-добре за него би било да бъде настанено в специализираното заведение, в което в максимална степен могат да бъдат осигурени неговите потребности, свързани със заболяването. Счита, че родителите са в обективна невъзможност да отглеждат детето и единствената възможност, която е позволена от закона а и отговаря на интересите на детето понастоящем е то да бъде настанено в ***.

Съдът, след като се запозна с представените доказателства, намира за установено следното: Малолетното дете К.Й.Г., ЕГН **********, видно от представеното удостоверение по акт за раждане № 60/13.01.2017г. на Община ***, е родено на ***г. и е с майка – Ц.А. *** и баща Й.Х.Г.. Съгласно Епикриза от ***от 10.12.2019г., детето е със заболявания – микроцефалия, спастична квадрипареза, обстроуктивна хидроцефалия и арахноидна киста, с придружаващи заболявания: ниско тегло при раждането. От социалния доклад по делото е видно, че детето, въпреки че още при раждането му е била поставена диагноза интраамниотична инфекция на плода, аномалия на мозъка, данни за вентрикуломегалия, е било отглеждано от родителите си в домашна среда. След навършване на 6 месечна възраст и посещения при лекар-специалист е констатирано, че здравословното състояние на детето ще продължава да се влошава. Предложена е по-добра среда за постоянно 24-часово наблюдение, съвременно оборудване и апаратура, квалифицирани специалисти – в ******. Към момента на детето е осигурена сигурна и безопасна среда, задоволяване на потребностите от здравословна храна, облекло според сезона и възрастта, качествени медицински грижи, като всичко това е осигурено от персонала в ***– ***. Посочва се, че детето е в задоволително общо състояние, с глава – микроцефална форма, крайници – хипертонус, не се обръща, не седи, не ходи, следи предмети, но не хваща играчка, като специфичните грижи за същото са ежедневни рехабилитационни процедури и терапия с Баклофен. Езиковите и говорни умения на детето са на ниво – вокализиране, произволни звукосъчетания и усмивка при говор и допир. Посочва се, че родителите са привързани към детето и изразяват готовност да полагат за него грижи в семейната си среда, но след неговото стабилизиране на състоянието му.

По делото е представено, в заверен препис, заявление от родителите на детето, с което същите за заявили своето желание детето им К. отново да бъде настанено в ***- ***, поради невъзможността да му предоставят ежедневни медицински грижи, които са му необходими.

Със заповед №***. на ДСП – ***, детето К.Й.Г. *** до произнасяне на съда с решение.

Становището на социалния доклад е, че предприетата  мярка за закрила спрямо малолетното дете - настаняване в специализирана институция по медицински индикации е изцяло в интерес на детето, т.к. там би могла да се осигури необходимото му специфично медицинско обслужване и лечение.

Въз основа на установеното от фактическа страна, съдът прави следните изводи:  Налице е хипотезата на чл. 25 ал. 1 т. 3 от ЗЗД – дете, чиито родители се намират в трайна невъзможност да го отглеждат, като невъзможността е породена от обстоятелството, че детето е със заболяване, за което е необходимо специфично медицинско обслужване и лечение, което не би могло да бъде осигурено в домашна обстановка. Подходяща и в интерес на детето в настоящия случай се явява мярката - настаняване в специализирана институция, в случая – ***гр. ***, за срок до 7-годишна възраст на детето или до промяна на обстоятелствата, ако е в негов интерес.  

По така изложените съображения и на основание чл. 28, във връзка с чл. 26 ал. 1 от Закона за закрила на детето, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

НАСТАНЯВА, на основание чл. 28, във връзка с чл. 25 ал. 1 т. 3  от Закона за закрила на детето, детето К.Й.Г., ЕГН **********, с майка – Ц.А. *** и баща Й.Х.Г., в ***гр.***, за срок до 7-годишна възраст на детето или до промяна на обстоятелствата, ако е в негов интерес.

Решението може да се обжалва пред ПлОС в едноседмичен срок от връчването му на страните.

След влизане в сила на решението, препис от него да се изпрати на ДСП - ***.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: