Решение по дело №2009/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 13
Дата: 15 януари 2020 г.
Съдия: Христо Димитров Симидчиев
Дело: 20195300602009
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 24 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ №13

 

гр.Пловдив 15.01.2020г

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,наказателно отделение,в открито съдебно заседание на деветнадесети ноември две хиляди и двадесета година  в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ХРИСТО СИМИДЧИЕВ

ЧЛЕНОВЕ:СИЛВИЯ ЦАНКОВА

ЕКАТЕРИНА РОГЛЕКОВА

 

при участието на секретаря Гергана Спасова,като взе предвид докладваното от Председателя  ВНЧХД №- 2009г/2019г по описа на ПОС,за да се произнесе,взе предвид следното:

С присъда №- 230/18.09.2019г. по НЧХД № 259/2019г. по описа на ПРС  ХХІІІ н.с.подс. В. е ппризната за виновна в това,че на 09.12.2018 г.  в гр. П., жк. „***" бл. ****, публично, е разгласила позорни обстоятелства за К.С., нарекла я е „****", в нейно отсъствие - престъпление по чл. 148 ал.2 вр. ал.1 т.1 вр. чл.147 ал.1 от НК, поради което и на основание чл.78А от НК е  ОСВОБОДЕНА от наказателна отговорност и й  е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева.

Подсъдимата  Д.В.  е осъдена  да заплати на частния тъжител К.С. сумата от 1000 /хиляда/ лева, като обезщетение за причинените  а неимуществени вреди от престъплението, ведно със законната лихва от датата на същото – 09.12.2018 г. до окончателно изплащане на сумата, като  е ОТХВЪРЛЕН  предявения иск за разликата над 1000 /хиляда/ лева до пълния му предявен размер от 3000 /три хиляди/ лева, като НЕДОКАЗАН.

        На основание чл. 189 ал. 3 от НПК, подсъдимата Д.  В. е осъдена да заплати на частния тъжител К.  С.  направените по делото разноски общо в размер на 412 лева,  от които 400 лева за адвокатско възнаграждение и 12 лева държавна такса,както и

по сметка на ПРС сумата от 40.00 /четиридесет/ лева, представляваща 4% държавна такса върху уважения размер на гражданския иск.

Срещу присъдата  е депозирана въззивна  жалба от  защитника на подсъдимата адв. П.,която  е застъпила становище за  отмяна на съсдебния акт и постановяване на оправдателна присъда,поради неговата неправилност и незаконосъобразност.

В съдебно заседаниеподс. В.  поддържа жалбата.

Пловдивският окръжен съд,въззивна инвстанция, като провери изцяло атакуваната присъда,с оглед изискванията за обоснованост и заканосъобразност и справедливост,предвид наведените от страните съображения,намира и приема за установено следното:

Жалбата е допустима и разгледана по същество е неоснователна.

За да постанови присъдата си първия съд е приел от фактическа страна следното:     Майката на частният тъжител – св. Д. С. и подсъдимата се познавали, тъй като живеели в един и същи блок в гр. П., ж.к. „****“ бл.***. С. обитавала апартамент на третия етаж с едната си дъщеря – М. С. и нейния съжител, а подсъдимата живеела на петия етаж заедно с бившия си съпруг и детето им. Самата тъжителка живеела отдавна в Г., но поддържала контакт с близките си по телефона и понякога се прибирала в България.    На 09.12.2018г. било проведено общо събрания на етажната собственост с цел решаване на въпросите относно отглежданите от семейство С. котки пред блока и поставеното видео наблюдение на входа. Част от живущите във входа не били съгласни с поставените камери, включително подсъдимата и бившият й съпруг, поради което се взело решение всеки, който желае наблюдението да бъде запазено, да се подпише в нарочен списък. След края на събранието майката на тъжителката – Д. С., заедно със св. З. М. отишли до апартамента на друга тяхна съседка – св. Н. В., която не присъствала на събранието, за да  подпише в списъка.  Трите разговаряли на площадка на четвъртия етаж на блока, като обсъждали поставеното видео наблюдение и изразявали несъгласие с част от присъствалите на събранието, които били предложили да се поставят нови камери, но срещу заплащане. В един момент от горния етаж по стълбите се задала подс. В., която се обърнала към майката на тъжителката с думите „дебела, дърта крава“, след което заявила : „Едната ти дъщеря К. е **** в Г., а другата М.няма деца.“ На това свид. Д. С. отвърнала да внимава, защото също има деца. В същия момент по стълбите заслизал и бившия съпруг на подсъдимата – св. В. В. и между него и майката на тъжителката започнала размяна на реплики на висок тон. Поради това свидетелките И. и В. се намесили, тъй като се опасявали да не се стигне до физически конфликт и  в крайна сметка подсъдимата и свид. В. се прибрали в жилището си. Непосредствено след това на свид. Д. С. й прилошало и била придружена от посочените две свидетелки до дома си. На следващия ден С. разговаряла по телефона с дъщеря си – тъжителката К.С., на която споделила какво се е случила предната вечер. На отправените по неин адрес думи тъжителката реагирала остро, като заявила, че й е много обидно, тъй като не е дала никакъв повод по някакъв начин някой да мисли така за нея.

Тази фактическа обстановка  съдът е възприел на основата на обстоятелствен анализ върху обясненията на подс. В. и от показанията на разпитаните в хода на съдебното следствие свидетели  С., И., А., К. и частично от тези на св.В., наред с  приобщените по делото писмени доказателства- трудов договор, лиценз, диплома – на името на тъжителката, удостоверение за раждане на детето на подсъдимата и свид. В., свидетелство за съдимост.

Съдът е посочил,че тези гласни доказателства за логични, последователни, вътрешно непротиворечиви, в синхрон помежду си, отговарящи на приобщените по делото писмени доказателства. За това е посочил,че обсъдените гласни доказателства почти пълно се припокриват относно обстоятелствата, предхождащи, тези които са съпътствали и тези  непосредствено последвали инцидента.

Обосновано съдът е посочил,че по делото не съществува спор или несъответствие върху голяма част от основните факти, подлежащи на доказване по делото и конкретните събития, протекли преди, по време и след деянието, вменено във вина на подсъдимата.Правилно е  отразил,че за  доказано обстоятелството, че подс. В. е била в конфликт с тъжителката,което представлява обективната връзка  за причината тя да  изрече обидните  думи по отношение на тъжителя.Анализираните  факти произхождащи от показанията на свидетелите С., И. и В. обосновано са представени като такива,в които еднозначно са инкорпорирани изявленията на подсъдимата, под формата на реплика към св. Д. С., включващи отправената обидна  квалификация спрямо частния тъжител, а именно, че е „****“.

Обсъдените гласни доказателства относно обясненията на подс. В. и показанията на св.В. в частта, в която твърдят,че  е било налице обидно поведение от страна на  св. Д. С.,като претекст подсъдимата също да изкаже  свое негативно отношение,обосновано е прието от съда с извода,че този факт се възприема от съда не като доказателство по делото, а като реализация на защитната позиция на подсъдимата по делото, с цел да бъде тя поне отчасти оневинена по повдигнатото й обвинение.Обосновано съдът  е приел,че посочените от подсъдимата и подкрепени в показанията на св. В. факти, че подсъдимата е била нападната от св. Д. С. с обидни жестове,което е причина за отправените  реплики съдът е  счел за необективни, заинтересовани и  в противоречие с останалите гласни доказателства по делото. Намерената от съда  опора за този извод предвид показанията на свидетелките И. и В. са категорични и според въззивният съд  е налице да се възприеме от фактическа страна, че подсъдимата е отправила  обидни реплики към св. Д. С.,но и с това е разгласила  позорни обстоятелства към тъжителката.

Правното съдържание на мотивите към присъдата законосъобразно представят,че подс. В. публично, е разгласила позорни обстоятелства за К.С.,като я е нарекла  „****“ в нейно отсъствие.

          Обективната страна на деянието е обсъдена с изложеното изследване дали съдържанието на употребените от подсъдимата  думи и изрази, отговаря  на твърденията в частната тъжба и дали те накърняват доброто име и чест на пострадалата.Според въззивният съд като е оценил характеристиката на инкриминираните изрази,времето и  мястото на  неговото изказване  законосъобразно съдът е приел наличието на всички обективни признаци на деянието.В тази връзка се явяват обосновани изложените доводи относно действията на подсъдимата на стълбищната площадка, присъствието на  свидетелите С., И., В. и В., които обективно са възприели обидните квалификации, в последствие предадени на тъжителя от нейната майка. Правилно съдът е  обосновал,че с цитираните думи, подсъдимата е изразила своята отрицателна оценка и мнение за личното достойнство и човешки качества на пострадалата. С това изреченото от нея притежава качеството да засегне това лично достойнство,а   възоснова  на общоприетите морални норми за човешко общуване са относими към имащите унизителен характер за честта на личността.Правилно съдът е приел наличието на  квалифициращия признак  за нанесена публично клевета по реда на чл.148 ал.1 т.1 от НК,тъй като  е изказана в присъствието на много хора. При установеното отсъствие на пострадалото лице достатъчно е било обидните думи и квалификации да са възприети от други лица, извън пострадалия и това възприятие да се съзнава от дееца.          От субективна страна деянията правилно е оценено,че  е реализирано при форма на вината с  пряк умисъл,тъй като деецът е съзнавал противоправния характер на извършеното - отправените обидни квалификации спрямо тъжителя, като непосредствено подсъдимата е искала настъпването на противоправните последици на поведението си и постигне преследваната от нея цел да унижи тъжителя пред останалите присъстващи на стълбището.

Извършената индивидуализация на наказанието е законосъобразна и обоснована. При наличието на обсъдените материалноправни предпоставки за приложението на чл.78А от НК, съдът правилно е приел, че подс. В. следва да бъде освободена от наказателна отговорност, като й се наложи АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “ГЛОБА”. При индивидуализация размера на така посоченото наказание, съдът  е отчел  всички смекчаващи  отговорността обстоятелства и липсата на отегчаващи такива.Според въззивният съд справедливо е определено и  наказанието  “глоба” в размер на  – ХИЛЯДА ЛЕВА.

  Присъдата в гражданско осъдителната й част се явява правилна и справедлива.Обосновано е прието,че гражданския иск за причинени неимуществени вреди от престъплението по чл.148 ал.2 вр. ал.1 т.1 вр. чл.147 ал.1 от НК в размер на 3 000лв.се явява доказан по основание предвид признаването на подс. В. за виновна в реализирането на описаното по-горе деяние по отношение на пострадалата. П отношение на предявения размер съдът е   отчел характер на претенцията-репариране на причинените на тъжителката болки и страдания от емоционално естество, както и дискомфорта в резултат на изречената клевета и настъпилото  чувство за  срам от казаното по отношение на нея, че е ***. На това основание съдът е приел,че в конкретния случай справедливият размер за репариране на преживените от гражданския ищец и частен тъжител болки и страдания от престъплението по чл. 148 ал.2 вр. ал.1 т.1 вр. чл.147 ал.1 от НК се явява сумата от 1 000лв,което въззивният съд намира за справедливо.

Постановените  за подсъдимата  разноски  за сумата от 412лв., представляваща направените от последния разноски по делото и  сумата от 40лева, представляваща дължимата държавна такса върху уважения размер на гражданския иск са обосновани.

Въззивният съд не намира за обосновани съображенията в жалбата на защитата и така наведените доводи в съдебно заседание.Дефинираното от страна на подсъдимата поведение не обосновава  умисълът й да представя обидни квалификации по адрес на  не присъстващата на възникналия скандал между  Д. С. и подсъдимата пострадала. Липсва обективно основание основание  съда да се възприеме,че целта на подсъдимата е била да  нанесе обида само на св. Д. С., а не  и на нейната дъщеря и пострадала.

При извършената проверка на присъдата не се установиха някои от  отменителните основания на чл. 348 ал.3 НПК.

Предвид изложеното и на основание чл. 334 т.6,вр. чл.338 НПК,съдът

 

 

 

РЕШИ:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА   присъда №- 230/18.09.2019г. по НЧХД № 259/2019г. по описа на ПРС  ХХІІІ н.с.

Осъжда на осн. Чл. 189 ал.3 НПК подс.  Д.И.В. да заплати на частния тъжител К.С.С.  направените по делото разноски от 400/четиристотин/ лева  през въззивната инстанция.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

          ЧЛЕНОВЕ: