Решение по дело №105/2021 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 януари 2022 г. (в сила от 24 януари 2022 г.)
Съдия: Елена Стойнова Чернева
Дело: 20217210700105
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  2

гр. Силистра, 24 януари 2022 година

 

СИЛИСТРЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в публично заседание на дванадесети януари през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Павлина Георгиева-Железова

                                                       ЧЛЕНОВЕ:  Валери Раданов

                                                                      Елена Чернева

при секретаря Виолина Рамова и с участието на Окръжния прокурор Т.Ж.,  като разгледа докладваното от съдия  Чернева КАНД № 105 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на „Вили - 2012“ ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Силистра, ул. “Добрич“ № 57, представлявано от Г.Д.К., против Решение № 194 от 19. 10. 2021 г. на Районен съд гр. Силистра, постановено по АНД № 536 / 2021 г., с което е изменено Наказателно постановление № 581824 - F 597339 / 09. 06. 2021 г. на Началника на отдел „Оперативни дейности“ – Варна в Централно управление на Националната агенция за приходите, като е намален размера на наложената на основание чл. 185, ал. 1 от ЗДДС имуществена санкция на дружеството за извършено нарушение на чл. 25, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18 / 13. 12. 2006 г. на МФ във вр. с чл. 118, ал. 1 от ЗДДС от 600.00 лева на 500.00 лева.

 Касаторът счита, че решението на РС-Силистра е постановено в нарушение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, във вр. с чл. 63в от ЗАНН. Посочва, че първоинстанционният съд в противоречие на събраните доказателства не е отчел, че деянието съставлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 ЗАНН. Моли за отмяна на първоинстанционния акт и решаване на спора по същество посредством отмяна на наказателното постановление.

Ответната страна Териториална дирекция на Националната агенция за приходите – Варна не се е възползвала от възможността за подаване на писмен отговор; не изпраща представител в съдебно заседание.

Окръжният прокурор дава заключение, че жалбата е неоснователна.

Касационната жалба е постъпила от надлежна страна, в законния срок поради което е ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения.

Въззивният съд от фактическа страна е приел, че на 22. 02. 2021 г. при извършена проверка от служители на НАП в търговски обект  по смисъла на § 1, т. 41 от ДР на ЗДДС– Автомивка Горско, находящ се в гр. Силистра, ул. „Добрич“ № 57, стопанисван от „Вили - 2012“ ЕООД, е установено, че дружеството, като задължено лице по чл. 3 от Наредба № Н-18 / 13. 12. 2006 г. на МФ, стопанисващо стационарен търговски обект, не е издало фискален бон от наличния в обекта и работещ ЕКАФП  при извършена контролна покупка, състояща се във вътрешно и външно измиване и почистване на автомобил марка „Пежо“, модел 307 с рег. № Т1589ТН, на стойност 13. 00 лева, заплатени в брой на 22. 02. 2021 г. в 14. 05 ч.  Въз основа на констатациите е бил съставен АУАН, срещу който не са били направени възражения, а въз основа на акта е било издадено и оспореното НП, с което дружеството е санкционирано на осн. чл. 185, ал. 1 ЗДДС с имуществена санкция в размер на 600 лв. Съдът е коментирал, че образуваното и водено административнонаказателно производство е протекло законосъобразно, при спазване изискванията и сроковете на ЗАНН и без процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице. Във връзка с материалноправната законосъобразност и обоснованост на издаденото НП съдът е приел, че установената от актосъставителя и АНО фактическа обстановка налагат извода, че е извършено нарушение на чл. 118, ал.  1 ЗДДС във вр. с чл. 3, ал. 1 и чл. 25, ал. 1, т. 1  от Наредба № Н- 18 от 13. 12. 2006 г. Коментирал е, че за това деяние, извършено чрез бездействие,  е предвиден състав на административно нарушение по чл. 185, ал. 1 от ЗДДС, но АНО е наложил санкция в завишен размер, без да са изложени мотиви за това, поради което  съдът е намалил същата от 600. 00 лв. до установения в разпоредбата минимум от 500.00 лв., аргументирайки се с принципите, залегнали в чл. 27, ал. 2 от ЗАНН.  Обсъдил е, че не са налице условия за приложение на чл. 28 от ЗАНН, тъй като обществената опасност на деянието не е явно незначителна, поради отражението на простъпката върху сигурността на документооборота и отчетността на дейността на търговеца. По тези съображения е постановил оспорения акт.

Настоящият състав, след проверка на касационните оплаквания и в обхвата на правомощията си от чл.218 АПК за контрол относно допустимостта, валидността и съответствието на оспореното решение с материалния закон, намира за установено следното:

Районният съд е установил вярно фактическата обстановка по делото, обсъдил е събраните по делото доказателства и доводите на страните, и е стигнал до обоснован извод, че нарушението, за което е наложена имуществена санкция, е извършено и същото не е маловажно.

В настоящият случай не се спори относно факта на извършване на нарушението. Спорът е концентриран около наличието на предпоставките за квалифициране на деянието като маловажен случай.

 Неоснователни са твърденията в жалбата, че първоинстанционният съд не е отчел, че деянието е извършено за първи път. В тази връзка следва да се подчертае, че съдът е взел предвид, че деянието е извършено за първи път, което е обосновало намаляването на санкцията до установения минимален размер в чл. 185, ал. 1 ЗДДС.

Правилен се явява подходът на въззивния съд да игнорира като неотносими изложените доводи относно личността, семейното и материалното положение на Г.К.– управител на санкционираното дружество и едноличен собственик на капитала му. В случая същата не е субект на отговорността, за да бъдат взети предвид изложените доводи. Отговорен субект е самото търговско дружество и релевантните за отговорността му обстоятелства са преценени от съда.

Извадена от контекста както на приложената санкционната норма, така и на установената в производството пред районния съд фактическа обстановка, е извършената съпоставка между размера на наложената имуществена санкция и стойността на извършената контролна покупка, при която не е издадена касова бележка, от която съпоставка се черпят доводи за несъразмерност на наказанието спрямо тежестта на нарушението. На първо място разпоредбата на чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, въвеждаща задължение за регистриране и отчитане на извършените от задължените лица доставки/продажби в търговските обекти чрез издаване на касова бележка, не регламентира минимален праг на стойността на доставката/продажбата за възникване на задължението. Съответно липсва подобен праг и за санкциониране на деянието съгласно приложената санкционна норма на чл. 185, ал. 1 от ЗДДС. Установено е, че нарушението е извършено в търговски обект автомивка, т. е. извършващ услуги по измиване и почистване на автомобили, каквато е и предоставената услуга, за която не е издадена касова бележка. Очевидно поради вида на предоставяните услуги не може да се очаква, че стойността им ще е по-висока от стойността на подобни услуги, предлагани на пазара.  Също така тази сравнително ниска стойност не може да се сочи като извинение за престъпване на установеното задължение в чл. 118, ал. 1 от ЗДДС. Нарушението в случая е факт, като въззивният съд е изложил подробни и задълбочени мотиви относно липсата на предпоставки за приложението на чл. 28 от ЗАНН, които мотиви съответстват на събраните доказателства и на приложимите правни норми и се споделят и от настоящия съдебен състав, поради което на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК настоящата инстанция препраща към тях.

Във връзка с гореизложеното се налага извода, че решение на РС – Силистра не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му, поради което следва да бъде оставено в сила. В тази връзка и на основание чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд Силистра

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 194 от 19. 10. 2021 г. на Районен съд гр. Силистра, постановено по АНД № 536 по описа на съда за  2021 г.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       ЧЛЕНОВЕ:  1.                                 2.