Решение по дело №41/2022 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 74
Дата: 21 април 2022 г. (в сила от 21 април 2022 г.)
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20227110700041
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                          74                                21.04.2022г.                                   град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                    

на шести април                                                               две хиляди двадесет и втора година

в открито съдебно заседание в следния състав:

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА                                                                

ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                             2.НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

с участието на секретаря Светла Кърлова

и в присъствието на прокурор Йордан Георгиев от КОП

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело № 41 по описа за 2022г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН.

            Директорът на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – София с адрес за призоваване: гр.София, ул.“Витиня №1 обжалва решението по а.н.д.№901/2021г. на РС - Кюстендил. Релевираното касационно основание е по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане се свързва с доказано нарушение и спазена процедура за административно наказване по ЗАНН. Моли за отмяна на решението и потвърждаване на НП. Прави възражение за прекомерност на разноските за адвокатско възнаграждение за ответника.

В с.з. касаторът не се представлява.

            В с.з. адв.К. от АК – Кюстендил като пълномощник на ответника „Т.“ ООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление *** и законен представител управителя Жаклина Ангеловска оспорва жалбата като неоснователна. Претендира деловодни разноски пред касационната инстанция.

            Представителят на КОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Сочи, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила поради липса на ясна дата на извършване на деянието и непълна правна квалификация. Моли за потвърждаване на съдебното решение.

            Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото на районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е НП №42-0001609/30.06.2021г. на директора на РД „Автомобилна администрация“ – София, с което на „Т.“ ООД *** за нарушение на чл.57, ал.1 от Наредба №11/31.10.2002г. на МТС на основание чл.96г, ал.1, пр.2 от ЗАвПр е наложена имуществена санкция в размер на 3000лв.

            От събраните по делото доказателства съдът е установил от фактическата страна на спора, че при извършена на 25.05.2021г. в гр.Кюстендил комплексна проверка по документи за дейността на „Т.“ ООД инспекторите от РД „Автомобилна администрация“ – гр.София св.Пирков и св.Илиев установили на база получени на чужд език документи, че дружеството като превозвач е разпоредило извършването на международен превоз на товари с посочения в НП влекач, собственост на фирмата, с посочения водач, видно от СМR от 28.01.2021г. и протокол за крайпътна проверка от 18.02.2021г., като водачът е без удостоверение за психологическа годност от 03.09.2020г. до 30.04.2020г. Посочената в АУАН и НП нарушена разпоредба е от Наредба №11 от 31.10.2002г. на МТС.

            От така установената фактическа обстановка съдът е формирал правен извод за допуснати съществени нарушения по ЗАНН досежно липсата на ясна дата на извършване на нарушението, липса на точна правна квалификация относно отсъствието на пълно наименование на Наредба №11/2002г. и недоказано деяние поради липсата на ангажирани от АНО доказателства, въпреки указанията на съда за представяне на превод на документите на чужд език. По посочените правни доводи съдът е отменил НП и на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН е осъдил РД „Автомобилна администрация“ – София да заплати на дружеството деловодни разноски в размер на 440лв. за адвокатско възнаграждение.

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Преценено за съответствие с материалния закон, решението е правилно. Съображенията за това са следните:

При разглеждане на спора районният съд е спазил принципа по чл.13 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН за разкриване на обективната истина по реда и със средствата на закона. От събраните относими, допустими и достоверни доказателства е извел правилен извод за допуснато в хода на административнонаказателното производство съществено процесуално нарушение, водещо на самостоятелно основание до отмяна на НП досежно датата на извършване на деянието.

Посочената дата е задължителен реквизит в съдържанието на АУАН и НП по см. на чл.42, т.3, пр.1 и чл.57, ал.1, т.5, пр.2 от ЗАНН. Наличието й е гаранция за валидно обвинение. АУАН и НП следва да съдържат идентични фактически обстоятелства за извършеното противоправно деяние, от които следва да се формира единно обвинение. Единството на обвинението в АУАН и НП задължава наказващият орган при извършване на проверката по чл.52, ал.4 от ЗАНН да прецени доказателствата и тяхната относимост по отношение на повдигнатото с АУАН административнонаказателно обвинение, включително за посочената дата на извършване на деянието Следователно, освен реквизит на АУАН и НП, датата е задължителна част за всяко обвинение в извършване на административно нарушение. Датата на деянието не е измежду обстоятелствата, подлежащи на саниране по чл.53, ал.2 от ЗАНН, т.к. същата определя извършеното нарушение. Липсата на дата на извършване на деянието, неясната такава, респ. различието между посочената такава в АУАН и НП представлява съществено процесуално нарушение, т.к. в първия случай се касае за неясно обвинение, а във втория – за друго обвинение, различно от повдигнатото такова с АУАН. С това се препятства валидното упражняване на правото на защита на наказания субект поради единството на административнонаказателното производство в неговата досъдебната фаза.

В случая по делото на районния съд, в съдържанието на АУАН е посочена датата на установяване на нарушението – по време на тематичната проверка на дружеството в сградата на РД „Автомобилна администрация“ – София на 25.05.2021г. В обстоятелствената част следва описание на извършения превоз, съгласно документите на чужд език, издадени на 28.01.2021г. и 18.02.2021г., след което обвинението е за извършен от водача превоз без валидно удостоверение за психологическа годност от 03.09.2020г. до 30.04.2021г. В съдържанието на НП описанието на деянието относно датата на неговото установяване и датите на издаване на чуждо езичните документи са идентични с тези по АУАН, но липсата на валидно удостоверение на водача е отбелязана като периода от 03.09.2020г. до 30.04.2020г. Този начин на описание на нарушението в обстоятелствената и обвинителните части на АУАН и НП води до неясно и противоречиво обвинение. Така формулирано, обвинението в АУАН и НП няма дата на извършеното деяние, респ. период на същото. Датата 25.05.2021г. е датата на неговото установяване, като фактическите обстоятелства не сочат за нейната относимост към датата на извършването, която следва да се свърже с осъществения международен превоз. Датите на издадените документи са различни и органите не свързват същите с датата на извършване на деянието. Периодът, през който водачът не е имал валидно удостоверение за психологическа годност в АУАН е общ, свързан с датата на изтичане на предходното удостоверение и датата на издаване на новото такова, съгласно служебната справка на л.11 от делото на районния съд. Съдържанието на НП повтаря посочената в АУАН неяснота, като внася допълнително объркване в периода на липсата на удостоверението.

Порокът в процедурата по издаване на НП не налага разглеждане на спора по същество. Поради изхода от спора, правилно съдът е присъдил разноските за адвокатско възнаграждение в полза на оспорващото дружество.

Поради изложеното, решението на районния съд ще се остави в сила.

На основание чл.63д, ал.1 от ЗАНН във вр. с чл.143, ал.3 от АПК ответното дружество има право на деловодни разноски в касационното производство за адвокатско възнаграждение в размер на 440лв. съгласно договора за правна защита и съдействие. Възнаграждението е заплатено по банков път, удостоверено с преводното нареждане от 04.04.2022г. Разноските са в минималния размер по чл.18, ал.2 във вр. с чл.7, ал.2, т.2 от Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения във вр. с чл.36, ал.2 от ЗА, поради което не подлежат на намаляване по възражението на касатора за прекомерност.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение № 104/23.11.2021г. по а.н.д. № 901/2021г. на РС - Кюстендил.       

            ОСЪЖДА РЕГИОНАЛНА ДИРЕКЦИЯ „АВТОМОБИЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ“ – СОФИЯ да заплати на „Т.“ ООД /с посочени данни/ деловодни разноски за касационната инстанция в размер на 440лв. /четиристотин и четиридесет лева/.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: 1.                             2.