Определение по дело №2192/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260217
Дата: 17 декември 2020 г. (в сила от 15 януари 2021 г.)
Съдия: Пламена Колева Недялкова
Дело: 20203630202192
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

260217/17.12.2020г.

           

Шуменският районен съд, петнадесети  състав

На седемнадесети декември две хиляди и двадесета година,

В закрито заседание  в следния състав:

         Председател:Пл.Недялкова

Като разгледа докладваното от районния съдия

ЧНД №2192 по описа за 2020г.

За да се произнесе взе предвид следното:

На 01.12.2020г. е депозирана жалба в Окръжна прокуратура гр.Шумен, чрез Районна прокуратура гр.Шумен от Н.Й.К. срещу Постановление от 19.10.2020г. на Районна прокуратура гр.Шумен, с което  на основание чл.243 ал.1 т.1, във вр. с чл.24 ал.1 т.3 от НК и чл.199 от НПК е прекратено ДП № 102/2019г. по описа на ОДМВР – Шумен.На 07.12.2020г. жалбата, ведно с досъдебното производство са изпратени на Районен съд гр.Шумен, на основание чл.243 ал.4 от НПК.

Жалбоподателят счита издаденото постановление за неправилно и необосновано. Излага, че не  е извършена пълна и всестранна проверка на обстоятелствата в хода на разследването. Моли постановлението да бъде отменено.

Съдът, като се запозна с материалите по делото констатира следното:

Съдът намира жалбата  за подадена в срок, но за процесуално недопустима поради следните съображения:

ДП № 102/2019г. по описа на ОДМВР – Шумен е образувано  за извършено престъпление по чл.227б ал.1 от НК, по повод депозиран в Районна прокуратура сигнал от Н.Й.К.  срещу управителя на „МВ Транс“ ООД с ЕИК *********, гр.Шумен за извършено престъпление по чл.293а от НК.  В процесното постановление прокурорът е обсъдил събраните по делото доказателства и е  приел, че производството следва да бъде прекратено, доколкото по отношение престъплението по по чл. 227б ал. 2 от НК,  регламентирания в чл.80, ал.1, т.4 от НК пет годишен давностен срок е изтекъл на 31.01.2019г. и наказателното преследване е погасено по давност, а по отношение престъплението по чл.293а от НК е приел, че „МВ Транс“ ООД , което е било осъдено и не е изпълнило задължението си, по смисъла на чл. 31 ал. 1 НК не може да бъде субект на престъплението по чл. 293а от НК.

В производството по чл.243 ал.5 от НПК, съдът проверява правилността на постановлението на прокурора, ако бъде сезиран от лицата посочени в ал.4 на чл.243 от НПК. Те са изчерпателно изброени в закона и кръгът им не може да се разширява. В конкретния случай жалбата е процесуално недопустима, тъй като. изхожда от лице, което няма качеството на пострадал по смисъла на чл.74 ал. 1 от НПК от престъпление по чл. 227б ал. 2 от НК и  чл.293а от НК, поради което за него не е налице правен интерес от обжалване на постановлението за прекратяване на наказателното производство.

За престъплението по чл. 227б ал. 2 от НК настъпването на имуществени вреди не е елемент от неговата обективна страна. По тези съображения настоящият състав намира, че жалбоподателят не е легитимиран да обжалва постановлението на РП гр.Шумен за прекратяване на наказателното производство  по  чл. 227б от  НК. Не притежава качество на пострадал по см. на чл.243, ал.4 НПК, доколкото не е лице, което може да се  конституира като граждански ищец и частен обвинител в наказателния процес, респ. няма право на жалба срещу атакуваното постановление за прекратяване на наказателното производство. Обстоятелството дали  дружеството има неизпълнени задължения към жалбоподателя или не, е ирелевантно при преценката за правото на жалба срещу постановлението на ШРП. Това е така, защото деянието по чл. 227б ал. 2 вр. ал. 1 НК е формално. За да е осъществен състава на това престъпление не е необходимо настъпване на престъпен резултат. Престъплението по чл.227б ал.2 вр. ал.1 от НК не е резултатно и изпълнителното му деяние се осъществява в бездействието на управляващия и представляващия търговското дружество да изпълни свое задължение, а именно в законоустановения срок от спиране на плащанията да поиска от съда да открие производство по несъстоятелност, а не в неизпълнение на паричното си задължение спрямо кредитора си.

Жалбоподателят не е процесуално легитимиран да подаде жалба срещу прокурорски акт, тъй като няма качеството на пострадал и от престъплението по чл. 293а от НК. Следва да се отбележи, че посоченото престъпление се намира в Раздел ІІІ от Глава Осма – „Престъпления против дейността на държавни органи, обществени организации и лица, изпълняващи публични функции“. Именно в посочената глава от Специалната част на Наказателния кодекс, в раздел ІІІ  - „Престъпления против правосъдието“ се намира и разпоредбата на чл. 293а от НК. Посоченото престъпление е едно от престъпленията срещу правосъдието - от групата на онези, които имат за свой подродов обект правосъдната дейност и авторитета на органите на съдебната власт, тъй като  е посегателство, което възпрепятства изпълнението на вече взето от съда решение. В случая  жалб.Н.К. не е от кръга на лицата, които могат и респективно имат право на жалба против постановлението за прекратяване на наказателното производство, тъй като няма качеството на пострадал. Същият не би могъл и в последствие, в съдебна фаза на процеса да бъде конституиран като граждански ищец, тъй като не би могъл да има имуществени претенции в рамките на това производство при обвинение по чл. 293а от НК, тъй като съгласно трайната практика на ВКС, категорично се приема, че в наказателното производство може да се приеме, респективно може да се уважи гражданският иск само за вреди, които са последвали от деянието, предмет на обвинителния акт. В случая самото престъпление по чл. 293а от НК, респективно неговия фактически състав, не включва като елемент от състава на престъплението претърпени имуществени вреди.  Ето защо и на жалбоподателят не е признат правен интерес да атакува пред съда произнасянето на прокурора с окончателен прокурорски акт. Същият би могъл да инициира единствено служебна проверка на законосъобразността на прокурорския акт от по-горестоящата прокуратура по реда на чл. 243  ал. 10 НПК.

Поради недопустимостта на подадената жалба, същата  следва да се остави без разглеждане.

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима жалбата на Н.Й.К. срещу  Постановление от 19.10.2020г. на Районна прокуратура гр.Шумен, с което  на основание чл.243 ал.1 т.1, във вр. с чл.24 ал.1 т.3 от НК и чл.199 от НПК е прекратено ДП № 102/2019г. по описа на ОДМВР – Шумен.

ПРЕКРАТЯВА производство по ЧНД № 2192/2020г. по опис на Районен съд град Шумен.

           ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  подлежи на обжалване и протест пред Шуменски окръжен съд в  7 - дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

Районен съдия: