Решение по дело №4392/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1884
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 8 ноември 2019 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20195330204392
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                               Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е      № 1884

                                         гр. Пловдив,17.10..2019г.

 

                                          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на шестнадесети септември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 4392/2019г. по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление № 19-1030-003934/27.05.2019 год., издадено от Н. Г. към ОДМВР гр. Пловдив, с-р „Пътна полиция”, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018 год., с което на И.Г.Т., с ЕГН ********** е било наложено административно наказание ГЛОБА в размер от 200 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 6 месеца за извършено от нея нарушение по чл. 140, ал. 1 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/, на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП.

            И.Г.Т., редовно призована, се явява лично в съдебно заседание, признава вината си и заявява че иска да плати наложената й глоба, като моли съда да отмени единствено наказанието лишаване от правоупраление на МПС, тъй като има ангажименти, за които й е необходим автомобил.

          Въззиваемата страна с-р „Пътна полиция” към ОДМВР гр.Пловдив – редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

          Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното:

 

          Жалбата е основателна.

 

           В конкретния случай И.Г.Т. е била санкционирана за това, че на 21.05.2019 г. около 22:00 часа в гр. Кричим, на ул. ,,Райко Даскалов” – пред № 1, като водач на лек автомобил ,,Форд Фиеста 1.4 ДИ” с рег.№ ** **** **, собственост на К. М. К.  с ЕГН **********, е управлявала този лек автомобил без той да е бил регистриран по определения ред /дерегистрирано – 21.05.2019/. За горните констатации актосъставителят И.С.К. съставил АУАН с бланков № 138975/21.05.2019г., като приел, че е била нарушени разпоредбата на чл.140, ал.1 ЗДвП. Възражения срещу аката не постъпили в срока по чл.44 от ЗАНН и въз основа на него адмнистративнонаказващия орган издал обжалваното наказателно постановление.

Изложената фактическа обстановка Съдът приема за безспорно установена въз основа на събраните по делото писмени доказателства – АУАН, справка за промяна на регистрация, справка за прекратяване на регистрация, заповед. Съдът кредитира цитираните писмени доказателства изцяло като относими към предмета на доказване и допринасящи за разкриване на обективната действителност.

При тази фактическа установеност и с оглед събрания доказателствен материал съдът приема, че от страна на И.Г.Т. формално е осъществен по безспорен и категоричен начин съставът на вмененото й административно нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, тъй като  на 21.05.2019 г. около 22:00 часа в гр. Кричим на ул. ,,Райко Даскалов” – пред № 1, като водач на лек автомобил ,,Форд Фиеста” с рег.№ ** **** **, собственост на К. М. К.  с ЕГН **********, е управлявала този лек автомобил без той да е бил регистриран по определения ред, като така констатираното нарушение не се оспорва и от самия жалбоподател.

Въпреки установеното извършване на нарушението съдът намира, че са налице условията за приложение на чл.28 от ЗАНН. За маловажен случай на административно нарушение следва да се приеме това административно нарушение, което с оглед липсата на вредни последици или незначителността му и с оглед другите смекчаващи отговорността обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид. Според съда настоящият случай е именно такъв, предвид наличните по делото смекчаващи обстоятелства, очертаващи

обществената опасност на самото нарушение и на нарушителя като незначителни. По делото липсват данни посочената разпоредба /чл. 28 от ЗАНН/ вече да е прилагана по отношение на наказаното лице и същото да е предупреждавано, че при повторно извършване на административно нарушение от същият вид, ще му бъде наложено административно наказание, като няма данни Т. да е нарушавала изобщо някога ЗДвП. Като смекчаващо административната отговорност обстоятелство съдът приема и обстоятелството, че макар и в нарушение на забраната на чл.140, ал.1 от ЗДвП, процесният лек автомобил е бил управляван от И.Т. по спешност с цел придвижването на дете до Бърза помощ и то само няколко часа след като е изтекъл двумесечния период за регистрирането на автомобила, видно от справка за промяна на регистрация на МПС, тоест жалбоподателят не е карала значителен период след срока по чл.143, ал.15 ЗДвП процесното МПС и се е качила на последното по спешност. Настоящият съдебен състав взе предвид и неоспорените от страна на санкционираната обстоятелства, описани в акта и в НП, които я уличават като извършител на административното нарушение. Не на последно място беше взето предвид и че дори наложени в минимално предвидения размер, санкциите - глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 6 месеца се явяват несъответни на незначителната обществена опасност на деянието и на извършителя. Всички тези смекчаващи административната отговорност обстоятелства в своята съвкупност, мотивираха съда да приеме, че в настоящия случай разглежданото административно нарушение следва да се квалифицира като маловажно такова, поради което следва да отпадне административнонаказателната отговорност на жалбоподателя. В случая приложението на чл.28 ЗАНН се явява мотивиращо и би поощрило нарушителя за в бъдеще да бъде по-стриктна и отговорна към вменените й по ЗДвП задължения, като своевременно съобразява поведението си с тях. При така установените обстоятелства, неприлагането на чл. 28 ЗАНН представлява нарушение на материалния закон и по своето естество е основание за отмяна на наказателното постановление.

            Мотивиран от горното, Съдът

 

 

                                                Р        Е       Ш       И       :

 

 

 ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1030-003934/27.05.2019 год., издадено от Началник Група към ОДМВР гр. Пловдив, с-р „Пътна полиция”, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018 год., с което на И.Г.Т., с ЕГН ********** е било наложено административно наказание ГЛОБА в размер от 200 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 6 месеца за извършено от нея нарушение по чл. 140, ал. 1 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/, на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП.

 Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред  Административен съд гр.Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                      /п/

Вярно с оригинала!

ВК