Определение по дело №13/2023 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 6
Дата: 6 февруари 2023 г. (в сила от 6 февруари 2023 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20237120700013
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 януари 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр.Кърджали, 06.02.2023 г.

Административен съд Кърджали, в закрито съдебно заседание на шести февруари две хиляди двадесет и трета година в състав:

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: ВИКТОР АТАНАСОВ

                                                                                        МАРИЯ БОЖКОВА

 

при секретаря 

и с участието на  прокурор

като разгледа докладваното от съдия БОЖКОВА ч.к.а.н.д. № 13 по описа за 2023 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 63 г от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по частна жалба на З.Й.В. от ***, чрез пълномощник, срещу протоколно определение с дата 23.12.2022 г. от проведено на двадесети декември 2022 година отрито съдебно заседание по а.н.д. № 1022/ 2022 г. на РС – Кърджали, с което е оставена без разглеждане жалбата на З.Й.В. срещу ЕФ, серия ** № *** и е прекратено производството по а.н.д. № 1022/ 2022 г. на РС – Кърджали.

В частната жалба са изложени подробни доводи за неправилност на оспореното определение, свеждащи се до неприложимост на разпоредбата на чл.79б от ЗАНН за случаите на заплатена глоба в намален размер, за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, за което се издава електронен фиш. Цитирана е съдебна практика на административните съдилища в Република България. Искането е да се отмени обжалваното прекратително определение и делото да се върне на Районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия по разглеждане на жалбата срещу ЕФ. Претендира се присъждане на деловодни разноски.

Ответникът – ОДМВР – Кърджали, в срока по чл.232 от АПК, не взема становище по частната жалба.

АС – Кърджали, като взе предвид изложените в частната жалба доводи, обсъди приложените по делото писмени доказателства и като извърши проверка на обжалвания съдебен акт, намира за установено следното:

Частната жалба е подадена от надлежна страна. Протоколно определение, изготвено в тридневен срок от провеждане на открито съдебно заседание, е получено от пълномощник на частната жалбоподателка на 03.01.2023 г. според съобщение на л.62 от а.н.д. № 1022/ 2022 г. на РС – Кърджали. Частната жалба е изпратена до РС – Кърджали с писмо с клеймо 05.01.2023 г. Т.е. спазен е 7-дневният срок по чл.230 от АПК. Следователно частната жалба е допустима.

Разгледана по същество е основателна.

С оспореното определение по Протокол № 1058/ 23.12.2022 г. от проведено на 20.12.2022 г. съдебно заседание по а.н.д. №1022/ 2022 г. на РС – Кърджали е оставена без разглеждане жалбата на З.Й.В. срещу ЕФ, серия ** № *** и е прекратено производството по а.н.д. № 1022/ 2022 г. на РС – Кърджали.

РС – Кърджали е приел, че не следва да се дава ход на делото, тъй като са налице основания за прекратяване на съдебното производство. Изложил е мотиви, че предмет на обжалване е Електронен фиш серия ** № ***, издаден от ОД МВР-Кърджали, с който на З.Й.В. на основание чл.189, ал.4 вр. чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева за извършено нарушение по чл.21, ал. 1 от ЗДвП. Видно от материалите по делото, атакуваният фиш е връчен на жалбоподателя на 04.11.2022 г., съгласно отразяване в справка от АИС-АНД, като на 07.11.2022 г. същата е заплатила наложената й глоба по електронния фиш. Позовал се е на разпоредбата на чл.79б, ал.2 от ЗАНН, като е приел, че е приложим и за електронните фишове. Този извод е обосновал с нормата на нормата на чл.189, ал.14 от ЗДвП, която гласи, че за неуредените в този закон случаи по съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления и фишове, и по изпълнението на наложените наказания, се прилагат разпоредбите на ЗАНН. Поради заплащането на санкцията, наложена с оспорения пред него електронен фиш в срока по чл.79б, ал.1 от ЗАНН, т.е. в 14-дневен срок от връчването му, е оставил без разглеждане жалбата срещу ЕФ и прекратил производството по делото.

АС – Кърджали не споделя този извод на Районен съд – Кърджали поради следните съображения:

Според чл. 79, ал. 1 от ЗАНН, В случай че нарушителят не желае да обжалва наказателното постановление в частта относно наложената глоба, може да заплати в 14-дневен срок от връчване на наказателното постановление 80 на сто от нейния размер, освен ако специален закон предвижда намален размер на глобата. В разпоредбата на   чл. 79б, ал. 2 от ЗАНН е предвидено, че в посочените случаи по ал. 1 наказателното постановление влиза в сила в частта относно наложената глоба от датата на плащането, а в случай, че нарушителят е обжалвал наказателното постановление и в предоставения срок е заплатил глобата, производството по разглеждане на жалбата в тази част се прекратява на основание чл. 63 г ЗАНН. Съответно, нормата на  чл. 79б ал. 3 от ЗАНН указва, че наказателното постановление подлежи на обжалване само в частта относно размера на кумулативно наложено с глобата друго административно наказание, разпореждането с веществените доказателства, отнемането на вещи в полза на държавата и присъдено обезщетение. Алинея 4 на чл. 79б от ЗАНН предвижда, че ал. 1-3 се прилагат съответно и при наложена имуществена санкция.

От съдържанието на цитираните разпоредби на чл. 79б от ЗАНН (ал. 1 - ал. 4) следва, че те не се разглеждат отделно една от друга и касаят случаи, в които наред с наказанието глоба, на нарушителя е било наложено друго по вид кумулативно предвидено административно наказание, или в съдържанието на наказателното постановление е налице произнасяне по веществени доказателства, за присъждане на обезщетение, или за отнемане на вещи в полза на държавата. Ведно с посоченото, нормата се отнася изрично до наказателните постановления, тъй като липсва изрично посочване на електронния фиш като акт, с който се налага административно наказание, както изрично е дефиниран в нормата на чл. 58д ЗАНН. Следователно, разпоредбата на  чл. 79б ЗАНН не е приложима по отношение на електронните фишове, не само защото те не са изрично посочени в тази норма, но и предвид факта, че електронният фиш по ЗДвП е предвиден като акт, с който може да се налага единствено наказание глоба, без възможност за прилагане на кумулативно наказание заедно с глобата. Текстът на чл.189, ал.4, предл. 1-во от ЗДвП е със следното съдържание: При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.

Не е законосъобразно позоваването на чл. 189, ал. 14 от ЗДвП, доколкото не е налице неуреден случай, а с нормата на  чл. 79б ЗАНН е дадена изрична уредба на случаите, в които освен произнасяне за налагане на глоба в наказателните постановления се съдържа и произнасяне за друго по вид наказание, както и по други въпроси, свързани с реализиране на административнонаказателната отговорност. По отношение на електроните фишове по ЗДвП е налице изрична и специфична уредба в чл. 189, ал. 9 ЗДвП, която разпоредба също дава възможност за заплащане на наложената глоба по фиша с намаление, при това различно от намалението по  чл. 79б ЗАНН, в определен срок, но това заплащане, за разлика от посоченото в  чл. 79б ЗАНН, не съставлява съгласие с установеното нарушение и не изключва правото на обжалване, в която насока на тълкуване на  чл. 79б ЗАНН аргумент е разпоредбата на чл. 63б ал. 4, във вр. с ал. 1, т. 2 ЗАНН.

Настоящият съдебен състав приема, че нормата на  чл. 79б ЗАНН не е приложима по отношение на електронния фиш, издаден по реда на ЗДвП, поради което и заплащането на намаления размер на глобата по същия няма за последица влизането му в сила, съответно – недопустимост на жалбата против електронен фиш. Допълнителен аргумент за това е и съдържанието на чл. 189, ал. 14 ЗДвП, съгласно който, За неуредените в този закон случаи по съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления и фишове и по изпълнението на наложените наказания се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания. В  текста на тази норма не са посочени електронните фишове, а фишовете от обхвата на чл. 186 ЗДвП, като се съобрази, че разпоредбите на чл. 189 от ЗДвП не касаят изцяло електронните фишове (напр. чл. 189, ал. 2 от ЗДвП).

Относно искането за присъждане на разноски в производството пред РС – Кърджали, включително и пред настоящата инстанция следва да се произнесе Районният съд но основание чл.236 от АПК, във връзка с чл.226, ал.3 от АПК.

Водим от изложеното и на основание чл.235, ал.1 от АПК, Административен съд – Кърджали

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

Отменя определение по Протокол № 1058/ 23.12.2022 г. от проведено на 20.12.2022 г. съдебно заседание по а.н.д. №1022/ 2022 г. на РС – Кърджали.

Връща делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия по жалбата на З.Й.В. срещу ЕФ, серия ** № ***.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

                                                                                                     2.