Определение по дело №2821/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 2626
Дата: 27 юли 2020 г.
Съдия: Мариана Костадинова Тодорова Досева
Дело: 20204430102821
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Плевен, 27.07.2020 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Плевенският районен съд, десети граждански състав, в закрито заседание на двадесет и седми юли през две хиляди и двадесета година в състав:

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ТОДОРОВА

като разгледа докладваното от съдията ТОДОРОВА гр. дело № 2821 по описа за 2020 година, на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от  П.Х.Д., ЕГН**********,*** без посочен ответник.

В исковата молба се съдържат множество твърдения, които по съществото си се състоят в това, че ищеца е недоволен от влязлото в сила ЕР № 45/6-2000 от 01.03.2000г. на централна военномедицинска комисия, както и от издадената въз основа на него Заповед от 21.03.2000г. на ***на отбраната. Счита, че чрез поведението на своя ***Х.Ц.Д., който като недостоен да наследи майката на ищеца, е отчуждил неговите права на „гражданско състояние на физически и психически здрав, годен за военна служба и сто процента работоспособен“. Прави се искане да бъде отменено ЕР № 45/6-2000 от 01.03.2000г. на централна военномедицинска комисия.

Съдът намира предявената претенция за недопустима. На основание чл.17, ал.2 ГПК, гражданския съд се произнася инцидентно по валидността на административни актове. В практиката на ВКС няма отклонения , че съгласно чл. 17, ал.2 ГПК гражданският съд се произнася инцидентно по валидността на административните актове, независимо от това дали те подлежат на съдебен контрол. Произнасянето, обаче е само в мотивите на решението, доколкото е във връзка с основния гражданскоправен спор по конкретното дело. Гражданският съд няма правомощието да прогласява с диспозитива на решението си нищожността на административния акт. Такова правомощие има само административният съд, в процедура по обжалване на административния акт, при спазване на правилата на АПК. В настоящото производство пред гражданския съд се прави искане за отмяна на административен акт, което е неопустимо.

Оттук следва изводът, че депозираната искова молба е процесуално недопустима и производството по делото следва да бъде прекратено, поради което съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л    И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 2821/2020 год. по описа на Плевенския районен съд.

 Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Плевенския окръжен съд в 7- дневен срок от връчването му на молителя.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: