Определение по дело №91/2019 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 198
Дата: 1 април 2019 г.
Съдия: Мирослав Георгиев Маринов
Дело: 20193600500091
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 6 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 198

 

гр. Шумен, 01.04.2019г.

 

            Шуменски окръжен съд, в закрито заседание на първи април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                       

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: М. Маринов

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1. А. Карагьозян

                                                                                          2. Р. Хаджииванова

 

като разгледа докладваното от окръжния съдия М. Маринов, в.ч.гр.д. № 91 по описа за 2019г. на ОС - Шумен, за да се произнесе взе предвид следното:

            Настоящото производство е образувано по частна жалба с вх. № 16717/26.10.2018г. депозирана от С.Г.Ц. *** против определение № 2823/17.10.2018г. по гр. д. № 1425/2017г. на РС – Ш., с което е оставена без уважение молбата на жалбоподателката с пр. основание чл. 83, ал. 2 от ГПК за освобождаването и от внасяне на държавни такси и разноски. Жалбоподателката, счита определението за неправилно и незаконосъобразно и моли съда да го отмени, като постанови друго, с което да бъде освободена от внасяне на държавни такси и разноски. Излага, че не притежава никакви земеделски земи, тъй като се е разпоредила с тях преди повече от 10 години, видно от представените нотариални актове и след разпоредителните сделки,  разчитала единствено на пенсията си в размер на 313,99 лева и помощ от близки, още повече, че е и с влошено здравословно състояние, за което също е представила доказателства. Твърди, че единственият и имот е процесната ½ ид. част от апартамента, предмет на делбеното производство.

Ответната страна по жалбата, редовно уведомена не взема становище по същата.

Съдът след като се запозна с жалбата и материалите по делото, приема за установено следното:

Частната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество същата е основателна, поради следните съображения:

С определение № 2823/17.10.2018г. по гр. д. № 1425/2017г. на РС – Ш., е оставена без уважение молбата на жалбоподателката с пр. основание чл. 83, ал. 2 от ГПК за освобождаване от внасяне на държавни такси и разноски, в случая за освобождаване от довнасяне на държавна такса за въззивно обжалване на първоинстанционното съдебно решение в размер на 368,44 лева. За да остави молбата без уважение, първоинстанционния съд е приел, че от материалите по делото и от представените към молбата доказателства, не се установявало жалбоподателката да няма достатъчно средства да плати сумата представляваща държавна такса, във връзка с подадената от нея въззивна жалба в размер на 368,44 лева, доколкото пазарната оценка на притежавания от нея дял в допуснатия до делба, с влязлото в сила Решение № 61/26.01.2018 г., постановено по делото, съсобствен имот възлизала на 18422 лева, а от издаденото от Служба по вписвания гр. Н. П. удостоверение, се установявало, че същата притежава земеделски земи.

Настоящата съдебна инстанция намира определението за неправилно, поради следното: Съгласно разпоредбата на чл. 83, ал. 2 от ГПК, такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят, като при разглеждане на молбата за освобождаване съдът взема предвид изчерпателно изброени в законовата разпоредба предпоставки, които молителят, за да бъде освободен, следва по категоричен и несъмнен начин да установи. В настоящия случай, видно от представените към молбата доказателства е, че молителката е на 71 години, вдовица, не притежава към настоящия момент други недвижими имоти, освен процесната ½ ид. част от имота предмет на делбата, не притежава МПС, нито получава доходи от наеми, рента или аренда, както и дивиденти от дялови участия в търговски дружества. Единственият и месечен доход е в размер на 336,49 лева, от които 313,99лева  – пенсия и 22,50 лева – месечни добавки за социална интеграция по чл. 25 и чл. 29 от ППЗИХУ, поради което съда счита, че същата не разполага с достатъчно средства да заплати изцяло посочената от първоинстанционния съд държавна такса.

На следващо место е необходимо да се отбележи, че така определената от съда държавна такса за въззивната жалба е неправилно изчислена на база определената по първоинстанционно решение д.т. в размер на 736.88лева – съобразно признатия дял на жалбоподателката в прекратената общност, а не съобразно обжалваемият материален интерес, каквото е изискването на чл. 18, ал. 1 от ТДТССГПК. С подадената въззивна жалба от 02.08.2018г. жалбоподателката изрично, с оглед спазване на срока за депозирането ѝ, е уточнила, че след завръщането на адвоката и от отпуск, същия ще представи документи относно възраженията си. Въпреки, че първоинстанционния съд е следвало да остави жалбата без движение, поради липса на петитум на същата, с оглед очертаване на предмета ѝ, последващата депозирана от жалбоподателката въззивна жалба от 18.10.2018г. – върната от съда, като просрочена с разпореждане № 4065/19.10.2018г., фактически съдържа уточнение на първоначално подадената в срок въззивна жалба. От направеното в нея уточнение е видно, че жалбоподателката атакува първоинстанционното решение, само в частта, в която е отхвърлена претенцията ѝ по сметки с правно основание чл. 12, ал. 1 от ЗН - в размер на 7920,55лева, както и в частта, с която е осъдена да заплати обезщетение по чл. 31, ал. 2 от ЗН - в размер на 810 лева или в случая обжалваемия интерес по чл. 18,  ал. 1 от ТДТССГПК е в размер на 8730,55 лева, и следващата се държавна такса за въззивно обжалване в размер на 2% е следвало да се изчисли върху тази сума, а не както първоинстанционния съд е приел върху сбора на сумата от 18 422 лева и 810 лева, стойността на признатия дял на жалбоподателката в прекратената общност и уважената претенция по чл. 31, ал. 2 от ЗС, тъй като жалбоподателката не обжалва решението, в тези части.

Въпреки пропуска на съда да събере дължимите държавни такси за отхвърлените части от претенциите по сметките /което може да стори и след постановяване на решението/, дължимата от жалбоподателката държавна такса за обжалване на атакуваната част от съдебното решение е в размер на 174,61 лева, като съдът намира, че за внесената от жалбоподателката част от таксата в размер на 25 лева, същата притежава достатъчно средства за заплащането ѝ, а за разликата до пълния дължим размер - 149,61 лева, тя следва да се освободи от заплащане.

Предвид гореизложеното, съдът намира, че обжалваното определение, като неправилно следва да бъде отменено, а молителката да бъде частично освободена от заплащането на държавна такса за въззивното обжалване за размера над 25 лева до пълния ѝ дължим такъв от 174,61 лева или за сумата от 149,61 лева.  

Водим от горното, съдът

       

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение № 2823/17.10.2018г. по гр. д. № 1425/2017г. на РС – Шумен, В ЧАСТТА с която е оставена без уважение молбата на жалбоподателката С.Г.Ц. с ЕГН **********, с правно основание чл. 83, ал. 2 от ГПК за освобождаване от внасяне на държавни такси и разноски, за разликата над 25 лева, като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОСВОБОЖДАВА жалбоподателката С.Г.Ц. ЕГН ********** *** от задължението за заплащане на държавна такса по подадената от нея въззивна жалба срещу решение №741/25.07.2018г. по гр.д.№1425/2017г. на РС – Ш., за разликата над 25 лева до пълния дължим размер от 174,61 лева, а именно в размер на 149,61 лева /сто четиридесет и девет лева и шестдесет и една стотинки/.

ВРЪЩА делото на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                          2.