Решение по дело №357/2019 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 47
Дата: 25 юни 2020 г. (в сила от 25 септември 2020 г.)
Съдия: Петина Кръстева Николова
Дело: 20193620200357
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е   47

 

гр. Нови пазар, 25.06.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Районен съд - Нови пазар в съд в публичното си заседание на четвърти юни две хиляди и двадесета година, в състав :

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ПЕТИНА НИКОЛОВА

при секретаря Галина Александрова, като разгледа докладваното от съдия П. Николова АНД № 357 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид:

Делото е образувано по подадена жалба по чл. 59 от ЗАНН от „***” ООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. В., ул. „***“ № ***, представлявано от Т. И. С., действащ чрез адв. М. М. от ШАК, срещу Наказателно постановление № 27-0000905 от 11.10.2019 г. на ***на Дирекция „***” гр. Ш., с което на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 1 от КТ на дружеството-жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. Жалбоподателят твърди, че издаденото НП е незаконосъобразно, издадено при допуснати съществени противоречия с материалния и процесуалния закон. Твърди, че няма доказателства лицето в действителност да е работело по трудово правоотношение към датата на проверката. Твърди се, че лицето е било на територията, за да търси информация за работа, но не се е намирало в процес на работа, нито е било с работни дрехи. Освен това счита, че единственото доказателство в тази насока – декларацията на лицето по чл. 402 от КТ е съставена при процесуални нарушения. Счита, че след като лицето е било непълнолетно, то съставянето на декларацията е следвало да стане от него със съгласието на родител. Твърди, че попълнените в декларацията факти са диктувани от проверяващите. Счита, че декларацията по чл. 402 от КТ не следва да се цени като доказателствено средство. Освен това счита, че е допуснато съществено процесуално нарушение, тъй като е описана фактическа обстановка за това, че работодателят е приел на работа лице ненавършило 16 години без разрешение на Д „ИТ“ (каквото е изискването на чл. 302, ал. 2 от КТ), а е посочена нарушена норма – чл. 303, ал. 2 от КТ, която гласи, че непълнолетни се назначават на работа едва след обстоен предварителен медицински преглед и медицинско заключение, което установява годността им да извършват съответната работа. По тези причини жалбоподателят моли наказателното постановление да бъда отменено.

В съдебно заседание процесуалният представител на дружеството жалбоподател подчертава, че поддържат изложените в жалбата твърдения.

Въззиваемата страна Дирекция „***”- гр. Ш. се представлява от юрк. Д. И. В съдебно заседание и в писменото становище, представено в съдебно заседание се твърди, че липсват допуснати нарушения, които да опорочават АУАН или НП. Намира извършеното нарушение за напълно доказано, а издаденото НП, като законосъобразно и правилно моли да бъде потвърдено. Счита, че по делото са събрани достатъчно доказателства, които да доказват извършеното нарушение. Посочва, че в наказателното постановление е допусната техническа грешка и е посочена за нарушена нормата на чл. 303, ал. 2 от КТ вместо чл. 302, ал. 2 от КТ, но счита, че това не следва да доведе до незаконосъобразност на наказателното постановление.

Съдът, като се запозна с приложените по делото доказателства и ги прецени в тяхната съвкупност и по отделно, установи следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 1  от ЗАНН от легитимирано лице, имащо правен интерес за обжалва горепосоченото наказателно постановление и се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество тя се явява основателна.

С обжалваното Наказателно постановление № 27-000905 от 11.10.2019 г. е посочено, че жалбоподателят „***” ООД като работодател е приел на работа лицето Н.Д.К. с ЕГН **********, който не е навършил 16 години, беа да е поискал и получил предварително разрешение за това от Дирекция „***“, гр. Ш., с което е нарушил чл. 303, ал. 2 от КТ.

Цитираната разпоредба обаче гласи, че лица на възраст от 16 г. до 18 г. се приемат на работа след обстоен предварителен медицински преглед и медицинско заключение, което установява годността им да извършват съответната работа. Описаната в НП фактическа обстановка отговаря на нарушението на чл. 302, ал. 2 от КТ.

Това е съществено процесуално нарушение, водещо до ограничаване правото на защита на жалбоподателя, тъй като му пречи да разбере в какво нарушение е му е наложено административното наказание. Неясно остава за какво следва да се защитава той – за деянието по чл. 302, ал. 2 от КТ или това по чл. 303, ал. 2 от КТ. В подобни случаи не може административно-наказващият орган да се позове на техническа грешка, тъй като: първо, става дума за същественото съдържание на наказателното постановление и второ, грешката не води до невъзможен вариант (не е посочен текст, какъвто в КТ няма или да е поставена буква вместо цифра). Идеята на законодателя да изиска с разпоредбата на чл. 57 от ЗАНН административно-наказващият орган да посочи описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, но и  законните разпоредби, които са били нарушени виновно, е била да може нарушителят да види какво АНО счита за нарушение, да го сравни с дължимото по закон поведение и така да може да прецени каква линия на защита да предприеме. При разминаване съществено на описанието на нарушението и законовата норма, тази преценка става невъзможна.

Воден от гореизложеното съдът намира, че при издаване на Наказателно постановление № 27-000905 от 11.10.2019 г. на ***на Дирекция „***“ е допуснато съществено процесуално нарушение, водещо до ограничаване правото на защита на жалбоподателя и следователно се явява незаконосъобразно, а като такова следва да бъде отменено и без въпросът да бъде разглеждан по същество.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1, предл. първо от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТЕМНЯ Наказателно постановление № 27-000905 от 11.10.2019 г. на ***на Дирекция „***” гр. Ш..

Решението подлежи на касационно обжалване съгласно ЗВАС пред Административен съд Ш. в 14 (четиринадесет) – дневен срок от получаване на съобщението, че същото е изготвено.

 

                                  

                                               Районен съдия: …………………..….......…

                                                                                  Петина Николова