Решение по дело №2392/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 425
Дата: 2 април 2020 г. (в сила от 23 юли 2021 г.)
Съдия: Атанаска Стефанова Букорещлиева
Дело: 20195300102392
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                                                                Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е  №425

                                                       гр.Пловдив,02.04.2020 година

 

                                                        В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Пловдивски окръжен съд, гражданско  отделение, І гр. с., в публично заседание на единадесети март през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                           Окръжен съдия:Атанаска Букорещлиева

при участието на секретаря Тодорка Мавродиева, като разгледа докладваното гр. дело №2392 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от А.А.А. /К./, ЕГН **********,***, с която е предявен иск с правно основание чл.227, ал.1, б.”а” от ЗЗД против В.А.К., ЕГН **********,***.

Изложени са в исковата молба обстоятелства, че с договор за дарение, сключен на *****г. с нотариален акт № ***, том **, н. д. №****, ищецът дарил на внука си- В.А.К. собствения си недвижим имот, а именно- 1/ 2 идеална част от жилище- апартамент, представляващ втори етаж от двуетажна жилищна сграда, построена върху държавно място, съставляващо УПИ-ХІ, кв.109- стар в кв. “****“ по тогава действащия регулационен план на гр. ****, с административен адрес- гр. ****, ул.“****“№*, който апартамент представлява СОС с идентификатор 56784.555.312.1.2 по КККР на гр. *****, одобрени със Заповед №***/***г. на ИД на АГКК. Дълги години А.А. живял и работил в ****, но след пенсионирането си се завърнал в страната и се установил да живее в жилището на брат си- Б. К., намиращо се на втория етаж на двуетажната жилищна сграда на ул.“****“№*. Твърди се, че ответникът започнал да се държи агресивно с дядо си и при най-малките забележки от негова страна го обиждал. Напрежението помежду им ескалирало и достигнало своя връх през месец ****г., когато В.К. се заканил да убие ищеца, като по този повод последният подал сигнал в VІ-то РУ при ОД на МВР-****. Описаните действия на ответника, както и заканите за убийство, отправени от неговия баща, породили основателен страх у ищеца. Само поради обстоятелството, че през зимата на ****г. А. се установил да живее в **** при дъщеря си, не се стигнало до някаква крайна постъпка от тяхна страна. През пролетта на ****г. ищецът отново се завърнал в **** и заживял в жилището на ул.“****“, но продължавал да се страхува за живота си, тъй като агресивното поведение на ответника и заплахите за убийство не са престанали.

Предвид изложените факти и обстоятелства, се иска от съда да постанови решение за отмяна на направеното в полза на ответника дарение на гореописания недвижим имот, обективирано в нотариален акт №***/****г.

Допълнителни съображения по спора са развити в писмена защита, депозирана от пълномощника на ищеца. Претендират се разноски.

В срока по чл.131 от ГПК е подаден отговор на исковата молба от ответника В.А.К., в който е изразено становище за неоснователност на предявения иск. Поддържа се, че за ищеца не е налице процесуална легитимация за иницииране на настоящото производство, а освен това е изтекла погасителната давност за завеждане на иска. Оспорват се наведените в исковата молба твърдения за грубо и агресивно поведение от страна на ответника към ищеца. Направено е искане за присъж-дане на разноски.

Съдът, след като прецени  представените по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира следното:

Видно е от представения договор за дарение, сключен на ****г. с нота-риален акт***, том **, н.д.№***/****г., че ищецът А.К. /А./, чрез пълномощника си А. К. /негов син/, и В. Д. К. са дарили на малолетния си внук В.А.К., представляван от неговата майка и законен представител –Р. Т. К., следния свой собствен недвижим имот- 1/2 идеална част от жилищен апарта-мент, представляващ втори етаж от двуетажна жилищна сграда в град ****, построена върху държавно дворно място, включващо се в границите на северната поло-вина на урегулиран парцел ХІ, І-компл. и обществено застрояване в квартал  109-стар в кв. „*****” по регулационния план на гр. *****, с площ от **** кв. м, при описаните граници, който етаж се състои от четири стаи, хол, готварна, баня-клозет, тераса, балкон и е застроен върху *** кв.м, със самостоятелен вход откъм северната страна на сградата, заедно с 1 /4 идеална част от общите части на сградата, съгласно чл.38 от ЗС, и цялото избено помещение, с размери *** м на *** м и граничещо с избено помещение, ползвано от Ю. К., като дарителите са запазили правото на ползване и обитаване на дарения имот в полза на В. К. и в полза на родителите на надарения- Р. и А. К., докато са живи всеки един от тях. Р. К., като майка и законен представител на надарения, е приела дарението за малолетния си син с благодарност и признателност.

При сключването на договора дарителите са се легитимирали като собственици на имота с нотариален акт №***/****г., който не е представен по делото.

От приложеното към исковата молба удостоверение за идентичност на лице с различни имена е видно, че А.А.А. и А.А.К. са имена на едно и също лице.

Установява се от удостоверение за наследници №***/******г., издадено от Община *****, че В. Д. К. е починала на *****г., като разведена, и е оставила за свой законен наследник сина си- А. А.К..

Съобразно схема на СОС №****/*****г., описаният по-горе недвижим имот- жилище- апартамент на втори етаж от сградата на ул. „*****”№* е с идентификатор 56784.555.312.1.2 по КККР на гр. ****, одобрени със Заповед №****/**** г. на Изпълнителния директор на АГКК.

Представен е по делото договор за доброволна делба, с нотариална заверка на подписите от ****г., съгласно който братята А., И., Й. и Б. А. К., всички жители на град *****, са прекратили възникналата помежду им съсобственост върху изградената, с общи усилия и средства, двуетажна жилищна постройка в държавно място, включено в границите на северната половина на урегулирания парцел ХІ в кв.*** по рег. план на гр. *****, с площ от *** кв.м. Съсобствениците са се споразумели И. и Й. К. да получат в свой дял първия етаж -апартамент от новопостроената жилищна сграда, застроен върху *** кв.м, заедно с 1/2 идеална част от тавана и общите части на къщата съгласно чл.38 от ЗС, с право на общо ползване на тавана, както и двете южни избени помеще-ния. Съделителите А.К. и Б. К. са получили в общ дял втория етаж от новопостроената жилищна сграда, състоящ се от четири стаи, хол, готварна, баня-клозет, тераса и балкон, застроен върху *** кв.м, със самостоятелен вход откъм северната страна на къщата, заедно с 1 /2 идеална част от тавана, с общо ползване на същата,  1/ 2 идеална част от общите части на къщата, съгласно чл.38 от ЗС, и две избени помещения. Разпределено е между братята ползването на втория етаж, като на А.К. е предоставено ползването южната стая на апартамента, хола, северозападната стая, приспособена за кухня, с балкона и общо ползване на банята-клозет, както и едно избено помещение с размери *** м на **** м, а на Б. К.- останалите помещения.

От приетата преписка №***/****г. на VІ-то РУ на МВР –**** е видно, че същата е образувана по жалба на А.А.А. с вх.№***/****г. против В.К., съдържаща оплаквания, че ответникът отправя закани за саморазправа към ищеца, постоянно създава проблеми, не се съобразява с хората, живущи на адреса, и със съседите. По заведената преписка са снети обяснения от тъжителя и неговия внук, съставен е протокол за предупреждение спрямо ответника да не отправя закани за саморазправа с лицето А.А. и на ***/****г. е изготвена докладна записка, в която е посочено, че не са установени достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер.

По делото е прието заверено копие на преписка №***/*****г. на VІ-то РУ на МВР –*****, образувана по повод подадено на *****г. заявление от А. А.К.. В последното е изложено, че на посочената дата Б. К. и А.К. са заплашили ответника, че ще го застрелят и изгонят от дома му, скочили са да бият тъжителя и при самоотбрана той им нанесъл удари. По преписката е приложено медицинско удостоверение №****/*****г., съдържащо данни за нанесени телесни повреди на ищеца, изразяващи се в оток по главата, охлузвания и кръвонасядания по лявата ръка, налично е и медицинско удостоверение №***/****г., от което е видно, че при извършения на *****г. преглед на Б. К. е констатирано кръвонасядане по лицето и шията му, охлузване и кръво-насядане по дясната подмишница, охлузване на лявото коляно. Съставени са на А.А., В.К., А. К. и Б. К. протоколи за предупреждение да не отправят закани и заплахи помежду си, като са снети обясненията им по случая. Изготвена е докладна записка за изпращане на преписката на РП- . с мнение за отказ да се образува досъдебно производство против А.А. и Б. К. поради липса на достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер.

Събрани са по делото и гласни доказателства посредством разпита на две групи свидетели – Б. А.К. и И.А.К. -свидетели на ищеца и С. Г. Д. и Р. Т. К., разпитани по искане на ответника.

Свидетелят Б. К. заявява, че живее на втория етаж от жилищната сграда на ул.“****“№* в гр. ****, където живее и ответникът. Сочи, че отношенията между ищеца и неговия внук са конфликтни, В. се отнася неуважително към дядо си, никога не му помага, заплашва, че ще го убие, бащата на ответника също се държи грубо и агресивно с ищеца. Свидетелят споделя за инцидент, станал през ***г., при който А. бил подгонен от внука си и се заключил в гаража, тогава В. казал, че ще ”разкъса” дядо си. В съдебно заседание на 11.03.2020г. същият депозира показания за конфликтна ситуация от ****г., при която с ищецът били бити от бащата на В.. Ответникът също присъствал на инцидента, заснел случилото се с телефона си, след това с баща му отишли в полицията, за да се оплачат.

 Свидетелят И.К. твърди, че през ***г. с братята му си поделили имота на ул. „****”№* в гр. ****, на първия етаж от къщата имало две самостоя-телни жилища, на втория етаж също били обособени две жилища, като понастоящем източната половина се ползва от Б. К., а западната -от В.. От ****г. ищецът заживял при дъщеря си в ***, но се връщал всяка година в страната. При идването си през последната година отседнал при брат им –Б., а преди това пребивавал при сина си. Свидетелят заявява, че не е в близки отношения със страните, не е виждал дядо и внук да се карат и да имат разправии помежду си.

Свидетелят С. Д. сочи, че познава страните, не е присъствал на нито една ситуация, в която помежду им да е имало конфликт, впечатленията му са, че отношенията между дядо и внук са добри.

Аналогични показания депозира и свидетелката Р. Т. К. Същата заявява, че взаимоотношенията между страните са били добри, а и понастоящем са такива, не е присъствала на случаи, при които синът й да се държи агресивно с ищеца. Знае, че В. е викан в VІ-то РПУ, затова че не е спазвал обществения ред, но не е чувала за конфликт между него и дядо му, нито че се е заканвал да го убие.

При изслушването на ответника К. в съдебно заседание на 18.06. 2019г., по реда на чл.176 от ГПК, същият е заявил, че никога не е заплашвал дядо си с убийство.

При така установените обстоятелства и събрани доказателства, от правна страна съдът намира следното:

Предмет на настоящото производство е иск по чл.227, ал.1, б „а” ЗЗД, на което основание съдът е квалифицирал заявената от ищеца претенция с доклада си по делото, приет без възражения от страните.

В посочената разпоредба е предвидена възможност за отмяна на дарението, ако дареният умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта.

Според ал.3 на чл.227 ЗЗД, искът може да бъде предявен в едногодишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отмяна на дарението. Срокът е давностен и се прилага при възражение на ответника, каквото в случая изрично е формулирано в отговора на исковата молба.

Съдът намира за неоснователно повдигнатото възражение за изтичане на едногодишния срок по чл.227, ал.3 от ЗЗД. В депозираната на 10.07.2018г. искова молба са изложени твърдения за отправени през ****г. от ответника закани за убийство към ищеца, а са наведени доводи и за продължаващи такива, които будят основателен страх у последния. Освен това по делото се установява, че инцидент между страните е имало и през ****г. Ето защо, следва да се приеме, че искът е предявен в рамките на преклузивния законов срок и е допустим, при което следва да се разгледа по същество.

  За да бъде уважена заявената претенция за отмяна на дарението, е необходимо да се докаже наличието на валидно сключен между страните договор за дарение и че надареният умишлено се е опитал да убие дарителя или е съучастник в такова престъп-ление, като съобразно въведеното с чл.154, ал.1 от ГПК правило за разпределение на доказателствената тежест в процеса, върху ищеца лежи тежестта да установи, при условията на главно и пълно доказване, релевантните по делото факти.

В конкретния случай не се спори, че ответникът В.К. е внук на ищеца, както и относно извършеното в полза на същия дарение на идеална част от описания недвижим имот.

Няма спор между страните и по отношение индивидуализацията на дарения  имот.

От ангажираните от ищеца доказателства обаче не се установява наличието на соченото основание за отмяна на дарението- извършен опит за убийство на дарителя. Същият не твърди и не представя доказателства ответникът да е осъден с влязла в сила присъда за престъпление- опит за убийство. В тази връзка следва да се отбележи, че извършването на престъпление не може да бъде установено в хода на настоящото гражданско производство, като преюдициален за спора факт, а трябва бъде доказано по надлежния ред т.е. с влязла в сила осъдителна присъда по наказателно производство. Извън редовния способ за доказване, че едно лице е извършило престъпление, устано-вяване на престъпно обстоятелство от гражданския съд е допустимо само при предявен иск по чл.124, ал.5 ГПК, при наличието на посочените в тази норма предпоставки за неговата допустимост. Според разпоредбата на чл.124, ал.5 ГПК, иск за установяване на престъпно обстоятелство от значение за едно гражданско правоотношение или за отмяна на влязло в сила решение се допуска в случаите, когато наказателно прес-ледване не може да бъде възбудено или е прекратено на някое от основанията по чл.24, ал.1, т.2-5 или е спряно на някое от основанията по чл.25, т.2 или чл.26 от НПК, както и когато извършителят на деянието е останал неоткрит, като по делото няма данни такъв иск да е бил предявен.

Доколкото не се установи ответникът да е осъждан за престъпление по чл. 115 вр. чл. 18, ал.1 от НК, нито е налице решение на граждански съд, постановено по реда на чл. 124, ал. 5 от ГПК, за установяване на престъпно обстоятелство в тази насока, то следва да се приеме, че не е доказан елемент от фактическия състав на разпоредбата на чл.227, ал.1, б.” а” ЗЗД, поради което и предявеният иск се явява неоснователен.

С оглед на това, безпредметно е да се обсъждат приетите по делото преписки на VІ-то РУ на МВР- ****, а и видно от същите е, че те са приключили без да са установени достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер.

Ирелевантни към претендираната отмяна на дарението са и събраните гласни доказателства във връзка с установяване взаимоотношенията между страните. Дори да се кредитират показанията на свидетеля Б. К., в които единствено се съдържат данни за конфликтни отношения между ищеца и ответника, съпроводени с множество скандали и отправени от последния закани за убийство на дарителя, то установените въз основа на тях обстоятелства не доказват наличието на хипотезата на чл.227, ал.1, б.”а” от ЗЗД. Проявите на агресивно и неуважително отношение на надареното лице към дарителя съставляват форми на неблагодарност, но не са сред основанията за отмяна на дарението, които са изчерпателно регламентирани в чл.227 ЗЗД и не могат да се тълкуват разширително. Фактът, че поради влошените отношения между страните ищецът не може да ползва процесния имот, е също неотносим към спорния предмет, а и се установява от съдържанието на договора, че дарителят не е запазил правото на ползване на имота.

Доколкото съдът вече направи извод за неоснователност на предявения иск, то без особено значение за изхода на спора е обстоятелството дали имотът, предмет на дого-вора за дарение, е бил изключителна собственост на ищеца или е принадлежал общо на двамата съпрузи в режим на съпружеска имуществена общност. Видно от представения нотариален акт за дарение, дарителите по процесния договор са А.А. и бившата му съпруга В. К. /легитимирали се пред нотариуса като собственици на имота с нотариален акт №***/****г., който не е наличен по делото/, като в него не е посочено, че се прехвърля идеална част от имота, собственост на съпруга. Следователно, ищецът може да иска отмяна на дарението само до размер на     1 /2 идеална част от предмета на договора, а за останалата 1/2 идеална част- искът е допустим, но е неоснователен, тъй като ищецът не разполага с активна материално- правна легитимация да претендира отмяна на цялото дарение.

Предвид гореизложеното, съдът намира предявеният иск за неоснователен и недоказан, поради което същият подлежи на отхвърляне.

С оглед изхода на спора и на основание чл.78, ал.3 от ГПК, разноски следва да се присъдят в полза на ответника. Направено е от страната съответно искане, представени са списък за разноски по чл. 80 ГПК и доказателства за сторени такива в размер на 1469 лв.- за заплатено адвокатско възнаграждение, съобразно договори за правна помощ от 01.10.2018г. /л. 25 от делото на ПРС/ и 17.06.2019г./л.53 от делото на ПОС/. Видно от представените договори, в същите е вписано, че претендираната парична сума е изплатена в брой на процесуалния представител на ответника, което е достатъчно за удосто-веряване на направените разноски.

Неоснователно е възражението на ищеца по чл.78, ал.5 от ГПК- за прекомерност на заплатеното от ответника адвокатско възнаграждение. В случая, с оглед защитавания материален интерес /31 300,70лв./ и съгласно чл.7, ал.2, т.4 от Наредба №1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, нормативно установеният минимум на дължимото за една инстанция адвокатско възнаграждение се изчислява на сума в размер на 1469 лв. т.е. толкова, колкото е заплатеният на упълномощения адвокат хонорар и затова, не са налице предпоставки за намаляване на последния.

По изложените съображения, съдът

 

                                                                Р      Е      Ш       И :

 

ОТХВЪРЛЯ, като неоснователен, предявения от А.А.А.             /К./, ЕГН **********,***, със съдебен адрес-***, против В.А.К., ЕГН **********,***, иск с правно основание чл.227, ал.1, б.”а” от ЗЗД- за отмяна на  договора за дарение, сключен на ****г. с нотариален акт № ***, том **, н. д. №****, по отношение на следния недвижим имот- 1/ 2 идеална част от жилищен апартамент, представляващ втори етаж от двуетажна жилищна сграда в гр.****, построена върху държавно място, включващо се в границите на северната половина на урегулиран парцел ХІ, І- комплексно и обществено застрояване в квартал ***-стар в кв. „****” по регулационния план на гр. *****, с площ от **** кв. м, при граници за парцела-улица „****“, улица „****“ и А. и А. К., който етаж се състои от четири стаи, хол, готварна, баня-клозет, тераса, балкон и е застроен върху … кв.м, със самостоятелен вход откъм северната страна на сградата, заедно с  1 /4 идеална част от общите части на сградата, съгласно чл.38 от ЗС, и цялото избено помещение, с размери**** м на *** м и граничещо с избено помещение, ползвано от Ю. К., и който апартамент съставлява СОС с идентификатор 56784.555.312.1.2 по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. *****, одобрени със Заповед № ***/*****г. на ИД на АГКК, находящ се в сграда №*, разположена в поземлен имот с идентификатор 56784.555.312, с административен адрес- гр. ****, ул.“****“№*, ет.*, с предназначение на самостоятелния обект- жилище, апартамент, при съседни самостоятелни обекти в сградата: на същия етаж-няма, под обекта-56784.555.312.1.1, над обекта-няма.

ОСЪЖДА А.А.А. /К./, ЕГН **********,***, със съдебен адрес-***, да заплати на В.А.К., ЕГН **********,***, сумата от 1469 /хиляда четиристотин шестдесет и девет/ лв.-направени по делото разноски.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                                                 Съдия: