Решение по дело №205/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 140
Дата: 28 февруари 2022 г. (в сила от 6 юли 2022 г.)
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20227150700205
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 140/28.2.2022 г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – І – административен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и осми февруари, две хиляди и двадесета и втора година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

МАРИАНА ШОТЕВА

 

 

 

 

при секретар

Тодорка Стойнова

и с участието

на прокурора

 

изслуша докладваното

от съдия

МАРИАНА ШОТЕВА

по адм. дело № 205 по описа на съда за 2022 г.

                                                  

Производството е по реда на чл. 111 от Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/ и е образувано по жалба на Е.Я.И., понастоящем в Затвора гр. Пазарджик против Заповед № Л-263/18.02.2022 г. на Началника на Затвора гр. Пазарджик, с която на жалбоподателя е наложено дисциплинарно наказание „Изолиране в наказателна кИ.за срок от 14 денонощия“.

В жалбата се твърди, че обжалваната заповед е неправилна и незаконосъобразна. Моли се да бъде отменена, съответно отменено и наложеното наказание „изолиране в наказателна кИ.“. В съдебно заседание лишеният от свобода Е.И., редовно призован, се явява лично и се представлява от адв. С.. Поддържат жалбата и молят съда да отмени обжалваната заповед.

Ответникът по жалбата – Началника на Затвора Пазарджик, редовно призован, се представлява от мл. юриск. Р., който по изложени съображения моли съда да потвърди обжалваната заповед като правилна и законосъобразна. 

Административен съд - Пазарджик, като прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа страна:

На 05.02.2022 г. служители на ГДИН, включително и свидетелите К. и В. се намирали в кИ.та на жалбоподателя Е.И. – кИ.№ 906, за да извършат проверка за наличие на алкохол в издишания въздух на лишените от свобода, намиращи се в това спално помещение. Проверката е била извършена с оглед сведение на свидетеля В., който преди това е извършил вечерна проверка в Девето отделение. Същият се е усъмнил в употреба на алкохол от лишените от свобода в спално помещение № 906, тъй като жалбоподателят И. е имал неадекватно поведение, както и е лъхал на алкохол. При извършване на проверката на лишените от свобода са били предоставени нови мущуци в затворени найлонови пакетчета. На всички е била извършена такава проверка, като двама от тях са дали положителна проба. Жалбоподателят И. е отказал да бъде тестван, като е отправял обидни думи и закани към служителите на ГДИН, извършващи проверката. Това негово поведение е наложило същият да бъде изведен в коридора на Девето отделение. Жалбоподателят продължил да отправя реплики към служителите на Затвора гр. Пазарджик, което наложило устно да му бъде разпоредено няколко пъти да се обърне с лице към стената. Същият не се е обърнал доброволно с лице към стената, което наложило служителите на затвора да употребят сила, обръщайки го с лице към стената. Тъй като жалбоподателят И. и в този момент също отказал да му бъдат поставени белезници, като се дръпнал назад служителите на Затвора гр.  Пазарджик го повалили на земята, където приложили сила – ляв и десен ключ, за да му поставят белезници на ръцете зад гърба. При поставяне на белезниците зад гърба с оглед и стара контузия му била извадена ключицата. След като му били поставени белезници лишеният от свобода бил отведен в наказателна кИ.. Свидетелят К. извикал Спешна помощ, като се обадил на телефон 112, за да може жалбоподателят да бъде прегледан и да му бъде оказана медицинска помощ, тъй като при поставяне на белезниците бил получил охлузвания и изпитвал болки в рамото. Пред лекарката от Спешна помощ и пред свидетеля К. същият признал, че бил употребил алкохол.

С оглед случилото се началникът на затвора изискал обяснение от И. М., И. У., Р. Й., П.К., както и от жалбоподателя Е.И.. Били изготвени докладни записки от Н.В., В. М. и С. П..

Въз основа на всички събрани доказателства била издадена процесната заповед за това, че:

На 05.02.2022 г. лишеният от свобода Е.Я.И. нарушил установения ред, като не е изпълнил разпореждане на длъжностно лице и след като е бил във видимо нетрезво състояние е отказал тест с Дрегер, след което е започнал да се държи арогантно със служители от НОС. Оказал е съпротива, отказал е да се обърне към стената и след повторно разпореждане и последвал отказ срещу него е използвана физическа сила, изразяваща се във водеща техника и помощни средства – белезници.

С действията си лишеният от свобода е нарушил чл. 96, т. 3 и т. 5, чл. 97, т. 5, чл. 100, ал. 1, ал. 2, т. 1, т. 5 от ЗИНЗС.

С оглед на това е издадена заповед Заповед № Л-263/18.02.2022 г. на началника на Затвора гр. Пазарджик, за налагане на дисциплинарно наказание „Изолиране в наказателна кИ.“, с която на основание чл. 101, т. 7 във връзка с чл. 102 от ЗИНЗС във  връзка с чл. 105, ал. 1 от същия закон е наложено дисциплинарно наказание „Изолиране в наказателна кИ. за срок от 14 денонощия“ на лишения от свобода Е.Я.И.. Заповедта е връчена на лицето лично срещу подпис на 21.02.2022 г., като в законоустановения 3-дневен срок същият е упражнил и правото си на жалба пред Административен съд Пазарджик.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени доказателства, а именно: съдебномедицинско удостоверение с № 19/2022 г. от д-р П.. - съдебен лекар, докладна записка с рег. № 194/05.02.2022 г. на младши инспектор Н.В., докладна записка от 05.02.2022 г. на младши инспектор В. М., докладна записка от младши инспектор С. П. от 05.02.2022 г., обяснение от И. М. от 05.02.2022 г., обяснение от И. У. от 05.02.2022 г., обяснение от Р. Й. от 05.02.2022 г., обяснение от Е.И. от 05.02.2022 г., обяснение от П.К. от 05.02.2022 г., обяснение от д-р А.. Б.. – директор на МЦ при Затвора Пазарджик от 09.02.2022 г., лист за преглед на Е.И. в Спешно отделение на МБАЛ Пазарджик, Протокол № Р 24/18.02.2022 г. на началника на Затвора гр. Пазарджик, докладна записка от д-р Б.. от 18.02.2022 г.

Горната фактическа обстановка съдът възприе и от разпита на свидетелите У., К., К. и В.. Съдът кредитира изцяло показанията на К., К. и В., и частично на свидетеля У..

От показанията и на четиримата свидетели се установява, че жалбоподателят е влязъл в пререкания със служителите на Затвора гр. Пазарджик, като е отказал да бъде тестван с полеви тест за алкохол, както и е отказал да се обърне с лице към стената.

Съдът не кредитира показанията на свидетеля У. в частта, в която твърди, че бил видял как жалбоподателят бил повален на земята, бил блъскан и удрян. Установи се от показанията на К., К. и В., както и от изгледания запис от СД от случката, че преди спрямо лишения от свобода И. да са предприети действия по поставяне на белезниците вратата на кИ. № 906 е била затворена.

Видно е от записа, свален от DVR-система, изгледан от страните и съда, че в действителност жалбоподателят влиза в пререкания със служителите на Затвора гр. Пазарджик, но не се чува какво казва. Видно е, че жалбоподателят не се обръща доброволно с лице към стената, както и че се налага същият да бъде свален на земята за поставяне на помощни средства.

 

 

 

Въз основа на горната фактическа обстановка, от правна страна съдът прави следните изводи:

Жалбата е подадена от лице, имащо правен интерес и в законоустановения срок, поради което е допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Настоящият състав намира, че обжалваната заповед е издадена от компетентен орган, в изискваната от закона форма, спазени са процесуалните и материалните разпоредби при издаването й, като съответства и на целта на закона, поради което същата е правилна и законосъобразна. Заповедта е издадена в писмена форма, като в нея подробно са описани фактическите основания за издаването й. Изпълнено е и задължението регламентирано в чл. 105, ал. 1 от ЗИНЗС, а именно: преди налагане на наказанието да бъде изслушан задължително нарушителят. В тази връзка по делото е представен протокол № Р 24/18.02.2022 г., в който е отразено, че жалбоподателят Е.И. е изслушан пред началника на затвора, както и обяснение саморъчно написано от жалбоподателя. Освен това се установи, че преди лицето да бъде наказано е било подложено на медицински преглед. Няма данни жалбоподателят да не може да търпи наказание „изолиране в наказателна кИ.“. С оглед на това, съда приема, че при постановяване на оспорената заповед не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да обосноват незаконосъобразност на собствено основание.

Анализът на установената фактическа обстановка обосновава извод за съответствие на оспорената заповед и с приложимите материалноправни норми. Мотивите в подкрепа на този извод са следните:

В нормата на чл. 100, ал. 1 от ЗИНЗС е дадено легално определение на понятието "дисциплинарно нарушение", съгласно което, това е деяние (действие или бездействие), извършено виновно от лишените от свобода, с което се нарушава вътрешният ред, уврежда се имуществото или представлява физическо увреждане или обидно отношение към служители или лишени от свобода. В ал. 2 на чл. 100 е посочено, че за дисциплинарно нарушение се смята – т. 5 „неизпълнение на задълженията или неспазване на ограниченията, предвидени в този закон“, както и т. 1 – „неспазване на реда и дисциплината в помещенията или на работното място“.

Предвид събраните в хода на дисциплинарното производство доказателства, правилно, обосновано началникът на Затвора гр. Пазарджик  е наложил дисциплинарно наказание – „изолиране в наказателна кИ. за срок от 14 денонощия“, тъй като извършеното от жалбоподателя представлява нарушение на чл. 100, ал. 2, т. 1 и т. 5 от ЗИНЗС.

При определяне на размера на наложеното дисциплинарно наказание началникът на Затвора Пазарджик е взел предвид обстоятелството, че жалбоподателят не е критичен към извършеното от него, както и неговите характеристични данни. Видно е, че същият е наказван от 2019 г. до настоящия момент общо 45 пъти, като от тях най-малко 10 пъти за употреба на спиртни напитки или отказ да даде проба за алкохол. Тоест началникът на Затвора гр. Пазарджик се е съобразил с разпоредбата на чл. 102 и чл. 105 от ЗИНЗС и като е взел предвид характера и тежестта на нарушението, отношението на лишения от свобода към него, поведението му преди това и здравословното му състояние, правилно на основание чл. 101, т. 7 от ЗИНЗС, във връзка с чл. 102 от ЗИНЗС, във връзка с чл. 105, ал. 1 от ЗИНЗС му е определил дисциплинарно наказание "Изолиране в наказателна кИ. за срок от 14 денонощия".

Ето защо, съдът счита, че определеното наказание е справедливо и съответно на извършеното нарушение от жалбоподателя, поради което следва да бъде потвърдено.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 111, ал. 6, т. 1 от ЗИНЗС съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената жалба от Е.Я.И. против Заповед № Л-263/18.02.2022 г. на началника на Затвора гр. Пазарджик, с която на лишения от свобода, на основание чл. 101, т. 7 от ЗИНЗС, във връзка с чл. 102 от ЗИНЗС, във връзка с чл. 105, ал. 1 от ЗИНЗС, е наложено дисциплинарно наказание „Изолиране в наказателна кИ. за срок от 14 денонощия“, за нарушение на чл. 96, т. 3 и т. 5, чл. 97, т. 5, във връзка с чл. 100, ал. 1, ал. 2, т. 1 и т. 5 от ЗИНЗС.

РЕШЕНИЕТО не е окончателно и подлежи на обжалване в 7-дневен срок от днес пред тричленен състав на Административен съд Пазарджик.

Препис от решението да се изпрати на страните.

                                                              

                                                            

                                                          СЪДИЯ:/П/

 

Решение № 567/6.7.2022г. на Административен съд Пазарджик, Десети с-в по к.а.н.д. № 275/2022 г.  .
ОСТАВЯ в сила Решение № 140/21.02.2022 г. постановено по АД № 205/2022 г. по описа на Административен съд Пазарджик.
Решението е окончателно.