Решение по дело №1288/2017 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 декември 2017 г. (в сила от 25 май 2018 г.)
Съдия: Нина Донкова Николова
Дело: 20171320101288
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 май 2017 г.

Съдържание на акта

                                      Р Е Ш Е Н И Е  № 483

гр. Видин, 22.12.2017 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Видинският районен съд,  гражданска колегия в публичното

заседание на  двадесет и втори ноември през две хиляди и

седемнадесета година в състав:

                                                               

          Председател: НИНА НИКОЛОВА

 

при секретаря   М.Петкова     като разгледа докладваното от съдията Николова

гр. дело №1288 по описа  за 2017 г. ,и за да се произнесе взе предвид следното :

Искът е с правно основание 127, ал.2 във вр. с чл.59, ал.9 от СК.

Подадена е искова молба от В.М.М. с ЕГН: ********** с адрес ***   против   М.П. Петков с ЕГН: ********** и адрес в гр.Видин, ж.к.Строител, бл.9, вх.Г, ет.7, ап.92 за изменение упражняването на родителски права, издръжка, лични отношения и местоживеене  на детето Дария Мариянова Петкова с ЕГН: **********.  

Излага се, че детето е родено от фактическото съжителство на страните, като упражняването на родителските права са предоставени на бащата, с оглед постигнатото между страните споразумение по гр.д.№2629/2016г.на ВРС. Излага се, че след влизане в сила на споразумението по делото са настъпили обстоятелства, обуславящи необходимостта от промяна на режима на упражняване на родителските права. Твърди се от ищеца, че детето се храни нездравословно, няма режим на хранене. При осъществяване на личните отношения с ищцата , същата установява , че детето не е къпано и измивано редовно, нахапано е от бълхи, има екзема от домашни животни, вследствие на посещенията му в с.Градец. Детето не се води редовно на детска градина, като ответникът се оправдавал, че не  може да става толкова рано. Ответникът не спазвал предписания от лекарите режим за вземане на лекарства предвид установеното заболяване. Сочи се, че ответникът е неспособен да отглежда детето и се иска предоставянето на родителските права върху детето.

Исковата молба, заедно с приложенията, на основание чл.131, ал.1 ГПК е изпратена на ответника, която в срока по същия текст  е подал  отговор, в който се оспорват изложените в исковата молба обстоятелства и се излага, че исковете са неоснователни. Излага, че повече от четири години ищцата е имала впечатления за полаганите от ответника грижи, и се е съгласила той да продължи да ги полага. Относно екземата сочи, че същите са следствие на контактите на детето с котките, които обитават жилището, в което живее майката, че същите не са обезпаразитени. Детето страда от астма, с преобладаващ алергичен компонент, поради което средата при майката е рискова за провокиране на алергичен пристъп. Сочи, че детето посещава детска градина редовно, единствено при пристъп на астматичното заболяване не ходи, тъй като това е противопоказно. Храни детето нормално, както и редовно го води на консултации, и спазва указанията на личния лекар.  Моли да бъде отхвърлен иска, както и съединените с главния иск.

Предявен е насрещен иск за промяна в режима на лични отношения между ищцата и детето, като същия се осъществява само всеки I и III –ти съботен ден от 09.00ч. до 19.00 ч. и всеки I и III –ти неделен ден от 09.00ч.до 18.00ч., без преспиване. Сочи се, че ищцата поставя в риск живота и здравето на детето, в среда, в която може да бъде провокиран пристъп. При осъществяване на контакта с майката, детето е в постоянен контакт с котки, за които не се полагат ветеринарни грижи, като включително и спи с котките. Излага, че майката не се отнася с нужното внимание към детето и не го наблюдава, като твърди, че на 18.06.2017 ищцата е допуснала детето да постави бонбон дълбоко в носа си, поради което се е наложило да търси медицинска помощ. На 05.06.2017г. след осъществяване на контакт с майката детето се прибрало с пореден проблем на кожата върху горната част на лявата ръка.

Отговор на насрещния иск не е постъпил в срока по чл.131 ГПК.

В производството са събрани гласни и писмени доказателства, изслушано е заключението на съдебно-медицинска експертиза, изготвен е социален доклад от О”ЗД” –Д”СП”Видин, изслушвано е детето по реда на чл.15 ЗЗД. Изслушани са и становищата на родителите , обосноваващи исканията за предоставяне на родителски права.

Съдът, след като се запозна с исковата молба и събраните по делото писмени и гласни доказателства, приема за установено следното от фактическа страна:

Безспорно е че, страните са родители на малолетното дете Дария Мариянова Петкова с ЕГН: ********** , видно и от представено удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт №0175/31.01.2012г., издадено от община Столична, район Триадица, София.По силата на постигната съдебна спогодба между страните на 29.12.2016г. по гр. д. № 2629/2016г.на ВРС, страните са се съгласили родителските права върху детето Дария да бъдат упражнявани от бащата, с режим на контакт с майката всяка седмица от петък в 19.00ч.до неделя до 09.00 ч.с преспиване., както и един месец през лятото,който да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата. Уговорено е, че страните ще си дължат месечна издръжка един на друг за детето Дария в размер на 105.00 лева.

От изготвения социален доклад от Д ”СП” Видин се установява, че  жилището, в което се  отглежда детето в гр.Видин, ж.к.Строител, представлява гарсониера, собственост на ответника. Обзавеждането е с необходимите вещи и уреди за бита. Хигиената е добра, отопляват се  комбинирано на ел. енергия и твърдо гориво. Обособени са хол и детска стая заедно с пространство за готвене. Условията са подходящи за отглеждане на дете. Ответникът е лице с увреждане , установено  от ТЕЛК 0484/098 от 03.07.2015г., с водеща диагноза Тромбоза на портална вена, с 82% намалена социална адаптация със срок до 01.03.2018г. Получава пенсия в размер на 120 лева, работи като такси с месечен доход по негови данни от около 600.00 лева. Подпомага се и от ДСП Видин, на осн. чл.8,б.”д” ЗСПД в размер на 350.00 лева с оглед заболяването на детето. Бащата е подсигурил на детето подслон, разнообразна и питателна храна, ,подходящи дрехи според пола и сезона, достъп до образователна система и адекватни здравни грижи при нужда.Детето посещава ОДЗ Щастливо детство-трета група, като винаги е подходящо облечена, разбира се с децата , не плаче, храни се самостоятелно.По данни на г-жа Николова от детското заведение,детето добре се вписва в групата, участва в индивидуални и групови занимания, има потенциал за развитие.За времето, в което бащата се грижи за детето не са постъпвали сигнали в детската градина. Дария има колело и през свободното време са пред блока , заедно с баща си,контактува с деца от квартала.

Майката  има ново съжителство от около година с Николай Светославов Вълчев. Живеят  в гр.Видин ул.Теодосий Търновски, обитават втория етаж на двуетажна къща, собственост на родителите на съжителя. Обособени са спалня, хол и детска стая, в момента се прави ремонт, като се обособява кухня.Майката работи като търговски представител във фирма „Импулс” по нейни данни и получава около 800 лева трудово възнаграждение. Съжителят и работи във фирма Газпром  като управител и получава  около 1200 лева възнаграждение.

Социалният работник прави заключение , че страните са финансово обезпечени и разполагат с достатъчно финансови средства да подсигурят базовите потребности на детето.Към настоящия момент бащата полага трайно грижи за Дария, като майката не отсъства от живота на детето. Детето е привързано и към двамата родители, Когато е при единия тъгува за другия.

При изслушването на детето, същото споделя, че с баща и е хубаво, имат село  Градец. Там ходят много често, всяка седмица. Там има баба и дядо, те двамата гледат кокошки. Там имат само кокошки, има и котки, но не са техни, те не живеят при тях, а просто идват. Споделя, че при майка и няма котки.   Обича котки. Знае, че има алергия от котки и кучета.  В Градец си играе с кокошките. Имат малко кокошки, тя ги храни и им сипва им вода. Кара колата на село, баща и я учи да кара кола. Когато са с  баща и във Видин той пали печката, тя играе вечерят и лягат да спят, обича да вечеря фъстъци, само фъстъци вечеря това обича да яде. Баща и не и готви, защото няма време да готви, а на детската яде супички. Вкъщи, освен с фъстъци се храни и със супа, друго не знае какво. Често яде супа на детската, вкъщи яде малко супа. При майка и яде спагети, обича и спагети. Преди да си легне, гледат телевизия заедно, обича  да си мие зъбите, вечер сама си ги мие. Сутрин взима дъвка, а когато си ляга си мие зъбите.  Всяка вечер се къпе. С баща и ходят  в София, обича да ходят насам-натам и да се разхождат. С майка и е ходила в зоопарка. Всяка седмица ходи при майка си. Когато е при нея щастливо си живее. Играе си с колички , с телефона. Когато е при майка си е щастлива. Майка и никога не и говори нищо за баща и. При баща и също  се чувства  щастлива. При баща и, когато е щастлива си играе, гледа  телевизия.  И при двамата е щастлива. С баща и е хубаво, при него е хубаво, ще ходят в София двамата. В петък и събота ходи при майка си, тя живее с друг мъж, когото Дария не познава, вижда го в петък и събота. Не е говорила с него за нещо, не и се е случвало да си говори с него, не знае как се казва. Когато е при майка си са само двете.  Майка и обича да  и готви спагети. При майка и харесва да си играе с телефона на игри,   вечер гледа  детско по телевизията. Ходи на детска градина  , баща и я води и я  прибира от детската градина, редовно ходи на детска градина. 

От заключението на вещото лице д-р М., изготвила  съдебно -медицинската експертиза , както и от представените епикризи от 08.11.2012г., 26.10.2016г., 09.12.2016г. се установява, че детето от месечна възраст е хоспитализирано, и впоследствие е установена  бронхиална астма с преобладаващ алергичен компонент-средно тежка форма. В основата на хроничното заболяване е алергично възпаление на дихателните пътища и хиперактивност на бронхите. Характеризира се с периодични пристъпи на затруднено дишане нили задух,вследствие бронхиален спазъм, повишена секреция на слуз и оток на лигавицата на бронхите. Спада към болестите с наследствена предразположеност. Във връзка със заболяването на детето следва да бъде осигурена среда без алергени, без домашен прах, да бъдат почиствани редовно подовете, да не се поставят пердета и килими.Меките играчки и постелките редовно следва да се перат, да се ползват хипоалергенни матраци и възглавници от детето, жилището да се проветрява редовно. Силни алергени са домашните любимци, -кучета ,котки , морски свинчета, рибки, както и наличието на насекоми- хлебарки и др. Ако отопляването е с климатик, същият следва ежемесечно да се почиства, както и тъмните помещения в дома следва да се обработват срещу мухъл и плесени. На детето не следва да се дават храни, които са силни алергени- синьо сирене, мариновани плодове, тестени изделия с мая. Да не приема фъстъци, мляко, яйца ,орехи, както и храни с консерванти, плодове ,обработвани с пестициди. Повишеното физическо натоварване, емоционалния стрес, честият плач или смях също могат да провокират астматичен пристъп. Вещото лице сочи още, че котешкият алерген , съдържащ се в слюнката, козината или пърхута на котката е най-мощният от всички алергени, притежава способност за проникване дълбоко в белите дробове и може да предизвика алергичен пристъп. Продължително време се съхранява в обкръжаващата среда, дори след като котката е махната от дома.

С оглед заболяването, със Заповед № ЗСПД/Д-ВН/1259/04.04.2017г.е отпусната месечна помощ на бащата в размер на 350.00 лева, изменена със Заповед № ЗСПД/Д-ВН/1259/05.06.2017г. на 525 лева.

Свидетелят  Каменова излага, че ищцата живее със сина и-свидетелят Вълчев от година.Много е стабилна, грижи се за дома, за детето,когато е при нея,ходи на работа.Живеят в къща, нямат животни в къщата, имат необходимите условия да се грижат за детето. Излага, че когато идва, много пъти дрехите на детето миришат на цигари, много трудно успяват да я накарат да си мие ръцете, винаги я подсещат, не си мие зъбите. Винаги, когато отива при майка си дрехите и се перат и я преобличат. Излага, че детето няма навици, отказва да се храни с прясна, топла, сготвена храна , взима чипс и излиза навън.Не иска да си ляга навреме, все пред таблета стои, казвала, че вкъщи си ляга ,когато иска. Когато ходи с детето до тоалетна, за да и помогне, детето е зачервено отдолу, от което прави извод, че не е измита.Когато си тръгва ,казва на свидетелката ,че я обича и не иска да си ходи.Свидетелят Вълчев сочи, че живеят с ищцата от около година, след като се разделила с ответника. Детето е много привързано към майка си , както и към него и неговите родители. Излага,че ищцата и той работят.Сочи,че когато детето идва е неподходящо облечено, няма хранителни навици, отказва да се храни със супи, домашни ястия, и казвала,че се храни с пържени картофи, сухи храни, „Бейк ролс”. Не иска да си ляга в 21.00-22.00 ч., казвала , че си ляга ,когато тя поиска.Не иска да си мие зъбите всеки ден, да се къпе, трябва да и се обещае нещо ,за да го прави. Майката била с детето в болницата, свидетелят им носел храна  и бил заплашван от ответника. Майката не води детето в заведения , докато бащата го води. По споразумението сочи,че знае, че никой не е осъден да заплаща издръжка.

Свидетелката Б., съсед на жилището, в което живеят бащата с детето,сочи че се чувства добре, винаги е спретнато, добре облечено, държи се възпитано, играе си с другите деца пред блока, бащата го води и взима от детската градина, много е привързано към него, винаги е с баща си- в парка , пред блока ,на разходки, не е ходила на гости у тях. Сочи, че бащата пуши.Свидетелката Р. –също съсед на жилището излага, че детето винаги е много чисто, чувала е как бащата го учи на добри обноски, общително е , играе с другите деца от квартала ,не е травмирано.Блокът е чист, саниран и поддържан, не е ходила на гости у тях. В момента бащата правел птицеферма и карал такси. Свидетелката М. работи като леличка в детското заведение , което посещава Дария. Свидетелства, че детето се чувства много добре, добре е облечено, чисто е, бащата се интересува от него, посещава мероприятия. Винаги се държи възпитано, мие си ръцете, обгрижвано, гледано дете е. С желание тръгва с баща си.Майката я виждала много рядко, 5-6 пъти.

При изслушването на страните майката  излага, че би дала всичко за детето, за да живее пълоценно и да стане добър човек. Детето е много привързано към майката, смята, че има нормални доходи, с които да и осигурява всичко, собствено жилище, родители, които да и помагат. Смята, че може да и създаде хигиенни, хранителни навици, както и в бъдеще да я подготви за женските процеси , които ще настъпят в организма и. Бащата заявява, че обича детето си повече от всичко на света. Твърди, че детето си върши всичко, свързано с хигиенните навици редовно всяка вечер.много е привързана към него, ще направи всичко за доброто и развитие като морал и поведение, и което е необходимо за да се изгради като достоен човек.   

С оглед изложеното от фактическа страна от страните , събраните в производството доказателства, Съдът намира следното :

За да бъде уважен предявения иск за изменение на режима на упражняване на родителските права, местоживеене, издръжка на детето, следва да се установи наличие на обстоятелства, които са нововъзникнали такива, или различни от тези, съществували при постановяване на решението, с което са взети първоначалните мерки. Съгласно константната практика на ВКС по въпроса, целта на предприетите мерки е правилното развитие на децата, поради това, ако обстоятелствата се изменят съществено, въпросът за ефикасността на избраните мерки поставя въпроса за вземане на нови мерки съобразно с изменените обстоятелства. Не винаги изменените обстоятелства съставляват изменение на предишните приети обстоятелства, а може да бъдат и съвсем нови или да са обстоятелства, които се отнасят до мярката и нейната рационалност. По вътрешното им съдържание тези нови обстоятелства могат да имат различна проявна форма. Едни от тях могат да се отнасят до родителските, възпитателските или моралните качества, до социалната среда, в която живеят децата след решението, до жилищните или битовите условия .

В настоящия случай съдът приема, че са налице нови обстоятелства, или такива водещи до неефективност на взетите мерки, които са от различно естество.

Съдът приема, че се установи, че и двамата родители имат желание да полагат лични грижи и усилия за отглеждането на детето и могат да полагат такива. Детето е привързано и към двамата, в еднаква степен, както и родителите към него.Идвамата родители имат жилищни и битови условия за отглеждане на дете, както и финансови възможности за това. Установи се още, че и двамата родители имат  възпитателски качества, но съдът намира, с оглед конкретното им проявление, че бащата не полага в пълна степен необходимите грижи за изграждане  навиците на детето, с оглед и здравословното му състояние и предвид събраните доказателства за храненето на детето и хигиенните навици на същото. Поради това, съдът намира, че майката, подпомагана и от съжителя и  родителите му може по-добре да направлява детето в живота,  да му внушава правилни постъпки и да му създаде необходимите навици, като   наличието на помощ от трети лица също оказва значение при преценяване защитата интересите на детето. Не се установи наличие на домашни любимци в дома на майката или на бащата.

С оглед събраните доказателства, съдът приема, че са налице промени, които засягат положението на детето, израдзяващи се в  подобряване условията на живот при майката, отнасящи се до жилищните и битови условия, както и  до социалната среда, помощ от трети лица. Видно от събраните гласни и писмени доказателства, същата от около година има съжител, който я подпомага в усилията и по осигуряване на подходящи условия за отглеждане и възпитание  на детето. То е добре прието както от съжителя, така и от неговите родители, които имат опит, знания и умения в грижите за деца- свидетелката Каменова работи в детска градина от 25 години и видно от показанията оказва помощ на майката при обгрижване на детето. Социалният работник излага, че съжителят приема Дария като свое дете. Майката и съжителя и - свидетелят Вълчев обитават етаж от къща с по-голяма жилищна площ и са обособили самостоятелна детска стая. Двамата работят по трудово правоотношение и получават общо трудово възнаграждение около 1800 лева . Свидетелските показания на двамата свидетели, бяха преценени от съда с оглед възможната им заинтересованост от изхода от делото, съобразно останалия събран доказателствен материал – писмени доказателства, изложеното от детето при изслушването на същото, социалния доклад, като ги кредитира в тази част. Относно останалите установявани от свидетелите факти, че детето е неглижирано, не посещава детска градина, ходи с мръсни дрехи, не кредитира показанията, предвид събраните свидетелски показания на другата група свидетели, по отношение на които липсват обстоятелства, водещи до евентуалната им заинтересованост.

            Съдът намира също, че са налице  обстоятелства, които водят до неефективност на предприетите първоначални мерки относно издръжката  на детето. Видно от представен протокол от съдебно заседание, от 29.12.2016г. по гр. д. № 2629/2016г.на ВРС, е уговорено , че страните ще си дължат месечна издръжка един на друг за детето Дария в размер на 105.00 лева, което означава, че и двамата следва да заплащат сумата един на друг, или че е заобиколен закона и издръжка не е уговорена. Поради това неоснователни са доводите на ответника, че не е плащана издръжка от майката, тъй като такава не е уговорена.

От друга страна, установеното на 29.03.2016г. хронично заболяване на детето изисква рационален хранителен и дневен режим, саниране на битова среда, видно от медицинските предписания в представените епикризи, както и от заключението на вещото лице, изготвило медицинска експертиза и изслушано в съдебно заседание.

Видно от изложеното от самото дете, че вечеря фъстъци / които следва да бъдат изключени като храна ,видно от заключението на вещото лице/, че баща му не готви, защото няма време, че сутрин си взима дъвка , а вечер си мие зъбите, които факти кореспондират със събраните свидетелски показания на свидетелите на ищеца, че на детето не е осигурен рационален хранителен и дневен режим в къщи.

Относно възрастта и пола на детето, и приетото в Постановление № 1 от 12.XI.1974 г. по гр. д. № 3/74 г., Пленум на ВС, следва да се посочи, че практиката приема, че майката е по-пригодна от бащата да отглежда и възпитава децата от женски пол и наравно да отглежда и възпитава момчетата. Особено важно е дали момичетата са в предпубертетна и пубертетна възраст. Не е пречка в някои случаи да се предоставят и момичета в пубертетна и предпубертетна възраст на баща, ако майката има лош морал или няма необходимите качества да упражнява родителските права спрямо децата. В такъв случай съдебната практика приема, че в кръга на мерките, които се определят, влиза и помощта на други лица (лекарки, жени, родилки, сестра, леля, баба и др.), които да подпомогнат момичето по въпросите около неговото полово съзряване и осъзнаване на неговата роля като бъдеща майка. В настоящия случай, не се установи майката да има лош морал или да няма необходимите качества, за да е налице необходимост от предоставяне упражняването на родителските права на бащата. Ако се приеме, че детето не е в предпубертетна възраст , а на ниска такава ,каквито доводи излага ответника , също се приема в съдебната практика, че децата в ниска възраст - в първите години, както и децата с разклатено здраве, който факт също е налице в настоящия случай, се нуждаят от непосредствена майчина грижа. В такива случаи майката е по-пригодна от бащата за отглеждането и възпитанието на детето.

С оглед изложеното, намира, че искът следва да бъде уважен, респективно насрещният иск - отхвърлен. 

По отношение на   мерките относно личните отношения между детето и родителя, на когото не е предоставено упражнението на родителските права: Видно от събраните доказателства, детето е привързано към двамата родители, поради което следва да се осигури разширен контакт между бащата и детето така, че да се създава нормална обстановка за поддържане на тези близки отношения.  Съгласно чл.59 , ал.3 СК определянето на режима на личните отношения между родителите и децата включва определяне на период или на дни, в които родителят може да вижда и взема децата, включително през училищните ваканции, официалните празници и личните празници на детето, както и по друго време. С оглед разпоредбата на текста Съдът намира, че бащата следва да има право да  вижда детето  и да го взема при себе си всяка седмица от петък в 17.00 ч. до неделя в 18.00 ч, след което да го връща в местоживеенето му, както и по 45 дни в годината през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на майката, през първата половина от коледните и новогодишните празници, и великденските празници в четните години, и втората половина – в нечетните години, за рождения ден на бащата и на рождения ден на детето през четните години, след което да го връща на майката.

Относно издръжката:  Съдът намира, че са налице условията на чл.143, ал.2 от СК, предвид текста на разпоредбата, че родителите дължат издръжка на своите непълнолетни деца, независимо дали последните са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Тази издръжка е безусловна и се дължи независимо от доходите на родителя.  Същата  е необходима за задоволяване на базови ежедневни потребности на детето от храна, облекло, отопление, както и нуждите му от средства във връзка със задоволяване на индивидуалните физически, интелектуални и емоционални нужди.

По делото се установи, че бащата  работи , като получава месечно по около 700 лева.Същият се установи, че е лице с увреждане,  установено  от ТЕЛК 0484/098 от 03.07.2015г., с 82% намалена социална адаптация, лечението на което изисква допълнителни разходи.

          При определяне размера на издръжката Съдът се съобрази с разпоредбата на чл.142 , ал.1 от СК, а именно, че размерът на издръжката се определя от нуждите на детето и възможностите на родителите му, както и с разпоредбата на 142, ал.2 СК относно минималния размер на издръжката, равна на една четвърт от минималната работна заплата, като приема, че за цялостната издръжка на детето Дария са необходими месечно по 300 лева, от които ответникът ще следва да бъде осъден да заплаща по 130 лева месечно, а остатъкът ще следва да се осигурява от майката на детето.  Съдът взе предвид възрастта на детето, обстоятелството, че основните грижи по отглеждането и възпитаването ще се полагат от майката, здравословното състояние на бащата и по-високия доход на майката.    

Разноските  в производството следва да се понесат от ответника с оглед изхода на делото. Разноски за адвокатско възнаграждение се дължат в размер 400.00 лева.

            Воден от горните съображения, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ постановените със спогодба по гр.д.№2629 /2016г. на ВРС мерки, като ПРЕДОСТАВЯ УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА върху роденото от В.М.М. с ЕГН: ********** с адрес ***   и   М.П. Петков с ЕГН: ********** и адрес в гр.Видин, ж.к.Строител, бл.9, вх.Г, ет.7, ап.92 дете Дария Мариянова Петкова с ЕГН: ********** на майката - В.М.М. с ЕГН: **********, и определя местоживеене на същото на адреса на същата.   

ОПРЕДЕЛЯ лични контакти на бащата М.П. Петков с ЕГН: ********** и адрес в гр.Видин, ж.к.Строител, бл.9, вх.Г, ет.7, ап.92 с детето Дария Мариянова Петкова с ЕГН: ********** , като същият има право да вижда и взема детето при себе си всяка седмица от петък в 17.00 ч. до неделя в 18.00 ч, както и по 45 дни в годината през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на майката, през първата половина на коледни, новогодишни и великденски празници -в четните години, и през втората половина – в нечетните години, за рождения ден на бащата, за рождения ден на детето през четните години, след което да го връща по местоживеенето му.         

ОСЪЖДА М.П. Петков с ЕГН: ********** и адрес в гр.Видин, ж.к.Строител, бл.9, вх.Г, ет.7, ап.92 да заплаща на детето Дария Мариянова Петкова с ЕГН: ********** чрез неговата майка и законен представител В.М.М. с ЕГН: ********** месечна издръжка в размер 130.00 лева , считано от влизане в сила на решението, ведно със законната лихва при забава за всяка просрочена вноска до изменение, отпадане или прекратяване на основанието за заплащането и.   

 ОСЪЖДА М.П. Петков с ЕГН: ********** да заплати на В.М.М. с ЕГН: ********** разноски по делото в размер 30.00 лева за ДТ и 400.00  лева платено в брой адвокатско възнаграждение  .

 ОСЪЖДА М.П. Петков с ЕГН: ********** да заплати на Държавата по сметка на ВРС ДТ върху присъдения размер  на издръжките  в общ размер 187.20 лева.

             Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от съобщението на страните пред ВОС.

           

РАЙОНЕН СЪДИЯ: