Разпореждане по дело №259/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 404
Дата: 11 януари 2023 г.
Съдия: Марияна Пенчева Бахчеван
Дело: 20227050700259
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

№ ………………………………….г., гр.Варна

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХІХ състав, в закрито заседание на 10.01.2023г., като разгледа докладваното от съдия МАРИЯНА БАХЧЕВАН административно дело 259/2022г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

С последната уточняваща молба с вх.№ 157/05.01.2023г., ищецът В.П. чрез адв.Н.М. подчертава, че исковата му претенция е за обезщетение в размер от 1000 лева по иск по чл.284 от Закона за изтърпяване на наказанията и задържане под стража във връзка с нарушение по чл.3 от същия закон срещу Главна дирекция „Охрана“ за това, че при конвоиране със специализиран автомобил на 16.10.2018г. от гр.Враца до гр.Плевен при рязка маневра на водача е ударил лявата си страна на главата, с което е увредил левия си слухов апарат.

Съгласно чл. 391, ал. 2 от Закона за съдебната власт, ГД Охрана е юридическо лице към министъра на правосъдието, а съгласно ал. 3, т. 6 от същата разпоредба, ГД Охрана конвоира обвиняеми и подсъдими, за които се иска или е постановена мярка за неотклонение задържане под стража, или лица, изтърпяващи наказания в местата за лишаване от свобода, до органите на съдебната власт и на територията на страната, когато това е предвидено в закон.

Следователно, ГД „Охрана“ не е сред специализираните органи по изпълнение на наказанията, които са изброени в част ПЪРВА
„ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ. СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ОРГАНИ ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЯТА“ на Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража /ЗИНЗС/, поради което срещу нея не могат да бъдат предявявани искове по чл.284 ал.1 от ЗИНЗС, според чиято разпоредба
държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража, но от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл. 3 от ЗИНЗС.

Съдът не е обвързан от правната квалификация на исковата претенция, която ищецът посочва и може да преквалифицира иска, ръководейки се от фактите, изложени в исковата молба и в уточняващите молби на В.П..

От това следва, че искът на В.П. следва да се разгледа по общия ред, уреден в чл. 203 и сл. АПК във връзка с чл.1 ал.1 от Закона за отговорност на държавата и общините за вреди (По аналогичен начин е и разрешението в Определение № 6177 от 27.05.2020 г. на ВАС по адм. дело № 3150/2020 г., 5-членен състав, докладчик съдията Светлана Борисова). Изложеното обуславя извод, че в случая не е приложима презумпцията по чл.284  ал. 5 ЗИНЗС, респ. настъпването на неимуществени вреди следва да бъде доказано по делото, а не се предполага до доказване на противното. В тежест на ищеца е да докаже и останалите елементи от фактическия състав на отговорността за обезвреда по чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ, във вр. с чл. 203 и сл. АПК включително, че е бил конвоиран от гр.Враца до гр.Плевен именно на 16 октомври 2018г.

Във връзка с горното, ищецът трябва да уточни дали от претендира настъпването на неимуществени вреди в следствие на бездействие от служителите на Главна дирекция „Охрана“ за това, че в специализирания автомобил, с който е бил превозван на 16.10.2018г. не е бил оборудван с предпазен колан или не му е бил поставен колан, или счета, че неимуществените вреди са настъпили в резултат на действие на служител на ответника – рязка и неправилна маневра на специализирания автомобил, която е довела до нараняването на слуховия апарат отляво. В зависимост от това уточнение, съдът ще прецени за кои правно-относими факти и обстоятелства ще бъдат събирани доказателства.

Самото увреждане на слуховия апарат отляво не може да бъде доказано със свидетелски показания, а единствено с медицинска експертиза. Свидетелски показания могат да се събират за факти и обстоятелства, свързани със самото действие или бездействие в зависимост от уточнението, което ищецът трябва да направи.

Воден от изложеното, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ПРЕКВАЛИФИЦИРА искът на В.И.  П. на такъв по чл.203 от Административнопроцесуалния кодекс във връзка с чл.1 ал.1 от Закона за отговорност на държавата и общините за вреди срещу Главна дирекция „Охрана“ във връзка с обезщетение в размер на 1000 лева за неимуществени вреди, настъпили на 16.10.2018г. при конвоирането му със специализиран автомобил от гр.Враца до гр.Плевен.

УКАЗВА на ищеца, че е неприложима презумпцията по чл.284  ал. 5 Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража, респ. настъпването на неимуществени вреди следва да бъде доказано по делото от ищеца, а не се предполага до доказване на противното.

В тежест на ищеца е да докаже и останалите елементи от фактическия състав на отговорността за обезвреда по чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ, във вр. с чл. 203 и сл. АПК включително, че е бил конвоиран от гр.Враца до гр.Плевен именно на 16 октомври 2018г.

УКАЗВА на ищеца в 14-дневен срок от съобщението да уточни дали от претендира настъпването на неимуществени вреди в следствие на:

1.     бездействие от служителите на Главна дирекция „Охрана“ за това, че в специализирания автомобил, с който е бил превозван на 16.10.2018г. от гр.Враца до гр.Плевен  не е бил оборудван с предпазен колан;

2.      или не му е бил поставен предпазен колан от служителите на Главна дирекция „Охрана“;

3.      или счета, че неимуществените вреди са настъпили в резултат на действие на служител на ответника – рязка и неправилна маневра на водача на специализирания автомобил при конвоирането на 16.10.2018г. от гр.Враца до гр.Плевен, която е довела до нараняването на слуховия апарат отляво.

След уточняване на вредоносното деяние, съдът ще се произнесе по искането за разпит на свидетели.

УКАЗВА на ищеца в 14-дневен срок от съобщението да посочи задачата към съдебно-медицинската експертиза.

КОНСТИТУИРА като ответник Главна дирекция „Охрана“ гр.София.

НАСРОЧВА разглеждането на първи март 2023г. от 13:30ч. чрез видеоконферентна връзка със затвор Варна на основание чл.171 ал.3 от АПК, за което трябва да бъдат уведомени началника на затвор Варна, както и системния администратор на Административен съд гр.Варна.

ДА БЪДАТ ПРИЗОВАНИ за съдебното заседание на 01.03.2023г. от 13:30ч.: ищецът В.И.П., ответник – Главна дирекция „Охрана“ – София, контролираща страна - Варненска окръжна прокуратура.

 

Настоящото разпореждане с указанията към ищеца да му бъдат съобщени лично чрез началника на затвор Варна и отделно чрез адв. Н.М..

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН   СЪДИЯ: