Решение по дело №14678/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5854
Дата: 1 август 2019 г. (в сила от 1 август 2019 г.)
Съдия: Златка Николова Чолева
Дело: 20171100514678
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

                                     Р Е Ш Е Н И Е  

                                    

                      В     И  М  Е  Т  О     Н  А      Н  А  Р  О  Д  А

                                      №..........,гр. София, 01.08.2019г.

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, ІV „в” състав, в открито съдебно заседание на единадесети октомври  две хиляди и осемнадесета година, в състав :                                    

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Е. Иванова

                             ЧЛЕНОВЕ: Златка Чолева

                                                     Мл.съдия Боряна Петрова                               

при участието на секретаря  Маргарита Д., като разгледа докладваното от съдия Зл.Чолева гр.дело № 14678 по описа за 2017 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258- чл.273 от ГПК.

Обжалва се  решение от 12.04.2017г., постановено по гр.д. № 32089/2016г. на СРС, 65  състав,  с което са отхвърлени предявените по реда на чл.422, вр. с чл.415 от ГПК обективно съединени искове от Н.Д.К. срещу Е.С.Д., както следва: 1/ с правно основание чл.79,ал.1 от ЗЗД, вр. с чл.232,ал.2 от ЗЗД, с предмет- признаване за установено, че Е.С.Д. дължи на Н.Д.К. общата сума от 1 111,37лв. като неиздължени разходи за консумативи за топлинна енергия, ел.енергия и вода за периода 2008г.-2010г. по договор за наем на следния недвижим имот: апартамент, находящ се в гр.София, бул.“*******/ с правно основание чл.86,ал.1 от ЗЗД – за сумата от 558,37лв.- мораторна лихва върху главницата от 1 111,37лв., натрупана за периода 19.02.2011г.- 09.02.2016г., за които суми е издадена заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК по гр.дело № 7630/ 2016г. по описа на СРС, 65 състав.

Въззивницата Н.Д.К. заявява искане за отмяна на обжалваното решение като неправилно. Поддържа, че правилно от първата инстанция е установено наличието на наемно правоотношение между нея и ответницата, в рамките на което ответницата е имала задължение за заплащане освен на наемната цена за процесния имот и на консумативите за него /ток, топлинна енергия и вода/- чл.7 от наемния договор. Правилно с обжалваното решение е прието, че от ответницата не е доказано изпълнението на договорното задължение за заплащане на консумативите за наетия имот. Въззивницата намира за неправилен извода на  първата инстанция, с който е прието, че вземането й за консумативните разходи за процесния имот е погасено с изтичането на кратката 3 годишна давност по чл.111,б“в“ от ЗЗД.  Твърди, че вземането за заплащане на консумативните разходи е ежемесечно, т.е. има периодичен характер, но само по отношение на експлоатационните дружества , не и по отношение на наемодателя.  Счита, че в рамките на правоотношението наемател-наемодател задължението за заплащане на консумативните разходи няма периодичен характер, тъй като се касае за „общо задължение“, поради което се погасява с изтичането на общата 5 годишна давност.  С изложените доводи въззивницата-ищца мотивира искането си за отмяна на обжалваното решение  и вместо него- постановяването на друго, с което предявените искове да бъдат уважени като основателни. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

Въззиваемата страна, Е.С.Д. оспорва жалбата, като неоснователна и заявява искане за потвърждаване на обжалваното решение като законосъобразно и правилно по съображения, подробно развити в депозирания писмен отговор на жалбата.  Възразява, че задълженията за заплащане на  консумативи по договор за наем имат периодичен характер         , поради което и по отношение на тях е приложима кратката 3 годишна давност, както законосъобразно е прието с обжалваното решение. Заявява искане за присъждане на разноските, направени във въззивното производство.

Софийски градски съд, като взе предвид становищата и доводите на страните и след като обсъди събраните по делото доказателства в рамките на въззивната жалба и по реда на чл.235,ал.3 от ГПК, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

При извършената от съда проверка по реда на чл.269, предл.1 от ГПК, настоящият съдебен състав установи, че обжалваното решение е валидно и допустимо, поради което съдът дължи произнасяне по съществото на спора в рамките на доводите, заявени с въззивната жалба, от които съдът е ограничен, съгласно нормата на чл.269, предл.2 от ГПК.

Настоящият съдебен състав напълно споделя правните изводи на първоинстанционния съд, с които е обоснована неоснователността на исковете, изведени при правилно установена по делото фактическа обстановка, ето защо и на основание чл.272 от ГПК, препраща към тях.

В допълнение на мотивите на първоинстанционния съд и по доводите, заявени с въззивната жалба, настоящият състав приема следното: 

Между страните по делото няма спор, а и от писмените доказателства се установява, че между тях е съществувало валидно наемно правоотношение в рамките на исковия период 2008г.- 2010г., възникнало от сключен валиден договор за наем на процесния имот, което наемно правоотношение е прекратено на 03.12.2010г. Няма спор, а и съгласно нормата на чл.232,ал.2 от ЗЗД,  ответницата е титуляр в рамките на наемното правоотношение на задължението за заплащане на консумативните разходи за процесния нает имот – ток, топлинна енергия, вода в срока на действие на наемния договор, включително и през исковия период от време. От ответницата не са ангажирани доказателства по делото в съответствие с носената от нея доказателствена тежест по чл.154 от ГПК, за изпълнение на това договорното задължение.    

Правният спор между страните по делото е по въпроса дали е погасено по давност вземането на ищцата по чл.232,ал.2 от ЗЗД за процесните консумативни разходи, обусловен от спорния въпрос – каква е приложимата давност за вземанията за консумативи по наемен договор.  Настоящият съдебен състав намира за правилен извода на първата инстанция, с който е прието , че вземането на наемодателя за консумативните разходи по чл.232,ал.2 от ЗЗД се погасява с изтичането на кратката 3 годишна давност по чл.111,б.“в“ от ЗЗД.   Задължението на наемателя за заплащане на консумативи за наетия имот по чл.232,ал.2 от ЗЗД е регламентирано с нормата на чл.232,ал.2 от ЗЗД като едновременно дължимо с това за заплащане на наемната цена и доколкото последната се дължи през определен еднакъв период  от време / в случая ежемесечно/,  то задължението за заплащане на консумативите за наетия имот безспорно е периодично по своя характер.   Този периодичен характер задължението има именно в рамките на правоотношението – наемател- наемодател, а фактът, че страните могат и са постигнали договореност плащането на консумативите да бъде извършвано от наемателя директно на съответните доставчици на ток, топлинна енергия и вода, вместо наемодателя, не рефлектира върху титуляря на вземането за консумативи в рамките на облигационното наемно правоотношение, който е именно наемодателят.  Ето защо, настоящият съдебен състав приема, че по отношение на процесното задължение по чл.232,ал.2 от ЗЗД – за заплащане на консумативните разходи за ток, топлинна енергия и вода, приложима е кратката 3 годишна давност по чл.111,б.“в“  от ЗЗД.  Доколкото от крайния момент на исковия период, за който се претендират процесните консумативни разходи- 2010г.- до датата на подаване на заявлението по чл.410 от ГПК, с което е прекъсната давността /11.02.2016г./, 3 годишната погасителна давност е изтекла за задълженията на ответницата по чл.232,ал.2 от ЗЗД – за процесните консумативни разходи, правилно с обжалваното решение исковата претенция за главницата е отхвърлена като погасена по давност.  Като последица от това- неоснователна се явява и обусловената претенция за акцесорното вземане за мораторни лихви по чл.86,ал.1 от ЗЗД.

С оглед изложените мотиви, съдът приема, че обжалваното решение следва да бъде потвърдено като законосъобразно и правилно, а въззивната жалба- оставена без уважение, като неоснователна.

 По разноските: При този изход на делото, в тежест на въззивника – ищец са направените от въззиваемия-ответник  разноски пред настоящата инстанция, на основание чл.78,ал.3 от ГПК. Доколкото, обаче, от ответницата не са ангажирани доказателства за извършени такива, съдът приема, че те следва да останат в тежест на страните така, както са направени.

  Воден от горните мотиви, Софийски градски съд 

  Р  Е  Ш  И :

ПОТВЪРЖДАВА решение от 12.04.2017г., постановено по гр.д. № 32089/2016г. на СРС, 65  състав..

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване, на основание чл.280,ал.3 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.