Р Е Ш Е Н И
Е
№
гр. Елин Пелин, 04.01.2023 година
В
И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Елинпелинският районен съд, четвърти състав, в открито заседание на петнадесети
март две хиляди двадесет и втора година в състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ: ПЕТКО ГЕОРГИЕВ
при секретаря ЦВЕТАНКА НИКОЛОВА, като разгледа докладваното от съдията ГЕОРГИЕВ гр. дело № 186/2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Предявени са исковете с правна квалификация чл. 422, ал. 1 ГПК вр. с чл. 79, ал. 1 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД.
Делото е образувано по искова молба на „Балгериън трак сървис” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Сливница, п.к. 2200, ул. „Хан Крум“ № 1А, представлявано от управителя Николай Стоянов Стоянов, срещу „БОНЕВ ТРАНС ЛОГИСТИК“ ЕООД, ЕИК *********, представлявано от управителя, със седалище и адрес на управление: общ. Елин Пелин, с. Мусачево, п. к. 2139, ул. „Преслав“ № 49, представлявано от управителя Генади Стефанов Бонев, с която се иска признаването за установено, че ответникът дължи сумата от: 594,11 лева, главница – неизплатено възнаграждение за извършен ремонт на МПС по издадена данъчна фактура № **********/ 23.02.2018 г., ведно със законна лихва от подаване на исковата молба; 167,02 лева, мораторна лихва за периода от 24.02.2018 г. до 02.12.2020 г., както и съдебните разноски по делото. Ищецът твърди се, че имал договор със ЗПАД „Булстрад“ от 28.07.2006 г., въз основа на който извършвал ремонти на застраховани камиони при застрахователя. С възлагателно писмо от 10.10.2017 г. му е възложен ремонт на МПС с рег. № СО8543ВН марка ДАФ модел ХФ Series, собственост на ответника. С последващо възлагателно писмо било уточнено, че 16 % от стойността на ремонта са за сметка на клиента. Ремонтът бил извършен в периода от 10.10.2017 г. до 19.10.2017 г. и бил приет без възражения. За извършения ремонт на ответника е издадена данъчна фактура № **********/ 23.02.2018 г. на стойност 594,11 лева с ДДС, което представлявало самоучастие на ремонта. С писмо от 28.03.2019 г. ищецът поканил ответника да заплати сумата, но писмото било получено при отказ на получателя. По заявление на ищеца е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч. гр. д. № 1015/2020 г. на РС Елин Пелин, срещу която е подадено възражение от длъжника „БОНЕВ ТРАНС ЛОГИСТИК“ ЕООД.
Препис от исковата молба и приложенията към нея са връчени на ответника, като в срока по чл. 131, ал. 1 ГПК е постъпил писмен отговор, в който се излагат доводи за неоснователността на исковете.
По делото по искане на ищеца е конституирано трето лице помагач ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП“.
В съдебно заседание ищецът поддържа исковата молба чрез процесуалния си представител адв. Д..
В съдебно заседание ответникът чрез управителя Генади Бонев и процесуалния си представител адв. Х. оспорва иска.
Съдът, като прецени събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:
Представен е договор за извършване на автосервизни услуги от 28.07.2006 г., сключен между ЗПАД „БУЛСТРАД” - ВЪЗЛОЖИТЕЛ и „БАЛГЕРИЪН ТРАК СЪРВИС“ ЕООД-ИЗПЪЛНИТЕЛ. Според чл. 1 от договора ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ възлага, а ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ приема да извършва възмездно ремонт на увредени леки и лекотоварни автомобили до 3,5 т., товарни автомобили над 3.5т., полуремаркета, ремаркета, автобуси и шасита (рами) на автомобили с висока проходимост (джипове), застраховани при ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ по застраховка „Каско” и/или пострадали по вина на застрахован по задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, в собствения си сервиз, намиращ се в гр. Сливница. В чл. 6 е посочено, че цената, дължима от ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ за извършено от ИЗПЪЛНИТЕЛЯ автосервизно обслужване, включва стойността на: а.) авточасти, вложени в ремонта на ППС; б.) труд, вложен при: тенекеджийски операции; - ремонтни операции; - бояджийски операции; -други операции, свързани с автосервизното обслужване. в.) Консумативи и материали за боядисване. Видно от чл. 15 от договора, че дължимите от ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, съгласно настоящия договор суми, се изплащат на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ безкасово, чрез банков превод по посочена от ИЗПЪЛНИТЕЛЯ банкова сметка. ***ременно изпълнено, ако датата на платежното нареждане е в рамките на предвидените в настоящия договор срокове. Според чл. 16. След приемане на ППС за автосервизно обслужване в сервиза и извършване на окончателен оглед, ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ изготвя, при поискване от страна на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ (посочено във връзлагателното писмо) и представя предварителна калкулация или проформа - фактура за стойността на автосервизното обслужване. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ уведомява ИЗПЪЛНИТЕЛЯ за размера на приетата от него сума за стойността на автосервизното обслужване в срок до 2 (два) работни дни от получаване на калкулацията или проформа - фактурата. Според чл. 17 след отремонтиране на ППС и подписването на прнемо-предавателния протокол (Приложение № 1), съгласно условията на настоящия договор, ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ представя фактура на името на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ за одобрената от ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ сума, придружени от приемо- предавателния протокол. Според чл. 18. /1/. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ заплаща автосервизното обслужване в срок до 15 (петнадесет) работни дни (но не преди изтичане на срока по чл. 16), след представяне на документите по чл. 17 и изпълнение на допълнителните изисквания, посочени във възлагателното писмо. Според чл. 19. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ се задължава да заплаща извършеното от ИЗПЪЛНИТЕЛЯ автосервизно обслужване, съобразно изискванията на настоящия договор.
Представено е възлагателно писмо от 10.10.2017 г., според което от името на ЗПАД „Булстрад“ е възложен на „БТ Сървис“ ЕООД ремонт на МПС с рег. № СО8543ВН марка ДАФ модел ХФ Series, собственост на ответника, като се сочи приложен опис на щети от 10.10.2017 г. и забележка – да се съгласува самоучастие на клиента. Представено е възлагателно писмо от 10.10.2017 г. с идентично съдържание, в което в частта „забележка“ е отразено – от стойността на ремонта 16 % са сметка на клиента.
Видно е от фактура № **********/ 23.02.2018 г., че издадена от ищеца „Балгериън трак сървис” ООД за ответника на стойност 594,11 лева с ДДС с основание самоучастие код ВУ0333, като е положен подпис до издал документа Веселка Ваньова Кирилова.
Според приемо-предавателен протокол от 10.10.2017 г. МПС с рег. № СО8543ВН марка ДАФ модел ХФ Series, собственост на ответника, е прието за ремонт от Правдолюб Робертов, като е посочено, че е предадено от Атанас Пламенов Дичев, след което е на 19.10.2017 г. е предадено от Правдолюб Робертов и прието от Атанас Пламенов Дичев.
Представено е писмо с изх. № 2-2019/ 28.03.2019 г. от ищеца „Балгериън трак сървис” ООД до ответника, че се дължи сумата от 594,11 лева по издадената фактура № **********/ 23.02.2018 г., като се моли за плащането й в 3 дневен срок. Представена е разписка и справка от „Спиди“ АД, според която пратката е отказана от получателя.
Представена е фактура № **********/ 23.02.2018 г., издадена от ищеца „Балгериън трак сървис” ООД за клиент ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП“ на стойност 3119,09 лева с ДДС с основание стойност на ремонт на МПС по щета № 59-01600-14960/17 марка ДАФ модел ХФ 95 ДКН СО8543ВН шаси № XLRTE47XS0E720171. Представена е справка от сметка на от ищеца „Балгериън трак сървис” ООД, според която сума 3119,09 лева са платени на 29.03.2018 г. от ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП“.
Установява се от показанията на свидетеля Правдолюб Правдолюбов Робертов, че същият работи като приемчик в „Балгериън трак сървис” ООД. Свидетелят Робертов сочи, че през 2017 г. извършили ремонт на камион по щета на „Булстрад“. Ремонтът бил извършен в кратък срок. Свидетелят Робертов не помни кой шофьор е докарал камиона, но същият донесъл възлагателно писмо. След това по служебен път от „Булстрад“ им изпратили второ възлагателно писмо, въз основа на което те изпратили проформа фактура. Свидетелят Робертов сочи, че ремонтът бил около 5000 лева, а фактурата за самоучастие се издала, след като от Булстрад определили размера. Съдът кредитира показанията на свидетеля Правдолюб Правдолюбов Робертов, тъй като са логични и последователни, както и кореспондират с приложените писмени доказателства.
Установява се от показанията на свидетеля Атанас Пламенов Дичев, че същият през 2017 г. работил при ответника „БОНЕВ ТРАНС ЛОГИСТИК“ ЕООД. Свидетелят Дичев сочи, че бил заедно с шофьор, когато отишли при ЗПАД „Булстрад“ и попълвали документи за щета. От „Булстрад“ им дали възлагателно писмо, но не ги уведомили за самоучастие. След това закара камиона в гр. Сливница, където бил ремонтиран. При предаването и връщането на камиони също не били уведомени, че трябва да доплащат. Съдът кредитира показанията на свидетеля Атанас Пламенов Дичев, тъй като са логични и последователни, като не са налице доказателства, които да им противоречат. Не се констатират противоречия между показанията на свидетелите Правдолюб Правдолюбов Робертов и Атанас Пламенов Дичев.
Установява се от заключението на съдебно-счетоводна експертиза на вещото лице Р. Кръстева С., което съдът кредитира изцяло, че процесната фактура № **********/23.02.2018 г., издадена от „Балгериън Трак Сървис“ ООД, не е отразена, осчетоводена в счетоводните регистри на дружеството „Бонев Транс Логистик“ ЕООД, не е включена в дневниците му за покупки и справките - декларации по ЗДДС, респ. ответното дружество не е ползвало данъчен кредит по нея. Сочи се, че при извършената проверка в счетоводството на „Бонев Транс Логистик“ ЕООД са проверени: 1. Счетоводният регистър на сметка 400 „Доставчици“, хронологичен опис на операциите за периода 01 02.2018 г. - 31.12.2018 г.; 2. Дневник за покупките, справка-декларация за ДДС и уведомление за приемането им в НАП с вх. № за всеки данъчен период от 01.02.2018 г. до 31 03.2019 г. След проверка на аналитичния регистър за осчетоводяване на счетоводните операции бе установено, че процесната фактура № **********/23.02.2018 г., издадена от Балгериън Трак Сървис“ ООД не е осчетоводена в счетоводните регистри на дружеството „Бонев Транс Логистик“ ЕООД. При проверка на дневника за покупките, справка-декларацията и уведомлението за приемането им в НАП с вх. № на „Бонев Транс Логистик“ ЕООД за всеки един данъчен период (за периода 01.02.2019 г. - 31.03.2019 г.) било установено, че ответното дружество не ползвало правото си на данъчен кредит за ДДС по процесната фактура № **********/23.02.2018 г., издадена от „Балгериън Трак Сървис“ ООД.
С оглед на така приетото за установено от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:
Договорът за изработка е двустранен, възмезден договор, с който изпълнителят се задължава на свой риск да изработи нещо, съгласно поръчката на другата страна, срещу възнаграждение (чл. 258 ЗЗД). Задължение на изпълнителя е да извърши определени действия, насочени към създаване или изменение на определена вещ, а задължение на поръчващия е да заплати изрично уговореното възнаграждение т.е. възнаграждението на изпълнителя е основен елемент от фактическия състав, като то може да бъде определено по различен начин по своя вид и размер (чл. 266, ал. 2 ЗЗД).
По делото е представен договор за извършване на автосервизни услуги от 28.07.2006 г., сключен между ЗПАД „БУЛСТРАД” като възложител и „БАЛГЕРИЪН ТРАК СЪРВИС“ ЕООД като изпълнител. В случая начините за определяне дължимата от възложителя ЗПАД „БУЛСТРАД” цена на автосервизното обслужване е посочена в чл. 6 – 14 от договора за извършване на автосервизни услуги от 28.07.2006 г. Ответникът „БОНЕВ ТРАНС ЛОГИСТИК“ ЕООД не е страна по сключения договор за извършване на автосервизни услуги от 28.07.2006 г., поради което за него задължения не възникват.
Ответникът оспорва наличието на основание за негово самоучастие за извършването на автосервизни услуги. Съгласно чл. 343, ал. 1 от КЗ с договора за застраховка застрахователят се задължава да поеме определен риск срещу плащане на премия и при настъпване на застрахователно събитие да заплати на застрахования или на трето ползващо се лице застрахователно обезщетение. Самоучастието на застрахования се изразява в поемане от него на част от отговорността в случай на настъпване на застрахователното събитие, като представлява уговорка за споделяне риска между застрахователя и застрахования. Самоучастието (франшиз) е регламентирано в чл. 374 КЗ като може да бъде условно или безусловно. При последното застрахованият поема отговорността от настъпването на събитието до определен размер на всяка вреда. При условното застрахователят заплаща целия размер на щетите, ако той надвишава размера на самоучастието, определен в застрахователния договор. Вредите, които не го надвишават, се поемат от застрахования. Според чл. 374, ал. 4 КЗ самоучастието не може да надхвърля 50 на сто от застрахователното обезщетение или фиксирана в договора сума. Извън случаите по чл. 375, когато самоучастието е недопустимо, при задължителни застраховки „Гражданска отговорност“ размерът на самоучастието не може да надхвърля 10 на сто от застрахователното обезщетение. За да има самоучастие е необходимо той да е договорен между страните в договора за застраховка. По делото не е представен застрахователен договор, в който да е уговорено задължение за самоучастие за ответника „БОНЕВ ТРАНС ЛОГИСТИК“ ЕООД.
Няма доказателства издадената фактура № **********/ 23.02.2018 г. да е била връчена на ответника „БОНЕВ ТРАНС ЛОГИСТИК“ ЕООД, както и ответникът да е уведомен за наличието на задължения по същата фактура. Представените разписка и справка от „Спиди“ АД не отразяват редовно оформен отказ на получателя да приеме пратката. Според приетата съдебно-счетоводна експертиза процесната фактура № **********/ 23.02.2018 г. не осчетоводена в счетоводството на ответника „БОНЕВ ТРАНС ЛОГИСТИК“ ЕООД и не е ползван данъчен кредит за нея.
С оглед неоснователността на главния иск по чл. 422, ал. 1 ГПК вр. с чл. 79, ал. 1 ЗЗД следва да се отхвърли и акцесорния иск за мораторна лихва по чл. 422, ал. 1 ГПК вр. чл. 86, ал. 1 ЗЗД.
Предвид гореизложеното предявените искове са неоснователни и недоказани, поради което следва да бъдат отхвърлени.
На основание чл. 78, ал. 3 ГПК ищецът следва да заплати на ответника сторените в производството разноски. Ответникът претендира разноски, като представя договор за правна защита и съдействие от 08.11.2021 г., в който е отразено, че е платено в брой адвокатско възнаграждение в размер на 300 лева.
С оглед на изложеното съдът
Р Е
Ш И:
ОТХВЪРЛЯ предявените искове от „Балгериън трак сървис” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Сливница, п.к. 2200, ул. „Хан Крум“ № 1А, представлявано от управителя Николай Стоянов Стоянов, срещу „БОНЕВ ТРАНС ЛОГИСТИК“ ЕООД, ЕИК *********, представлявано от управителя, със седалище и адрес на управление: общ. Елин Пелин, с. Мусачево, п. к. 2139, ул. „Преслав“ № 49, представлявано от управителя Генади Стефанов Бонев, за признаването за установено, че ответникът дължи сумата от: 594,11 лева, главница - неизплатено възнаграждение за извършен ремонт на МПС по издадена данъчна фактура № **********/ 23.02.2018 г., ведно със законна лихва от подаване на исковата молба; 167,02 лева, мораторна лихва за периода от 24.02.2018 г. до 02.12.2020 г.
ОСЪЖДА „Балгериън трак сървис” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Сливница, п.к. 2200, ул. „Хан Крум“ № 1А, ДА ЗАПЛАТИ на „БОНЕВ ТРАНС ЛОГИСТИК“ ЕООД, ЕИК *********, представлявано от управителя, със седалище и адрес на управление: общ. Елин Пелин, с. Мусачево, п. к. 2139, ул. „Преслав“ № 49, сумата от 300 лева, направени разноски за адвокатско възнаграждение.
Решението е постановено при участие на трето лице помагач ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП“.
Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Софийския окръжен съд.
РАЙОНЕН
СЪДИЯ: