Решение по дело №939/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1591
Дата: 3 октомври 2019 г.
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20197040700939
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

№ 1591/03.10.2019 година, град Бургас

 

            Административен съд – Бургас, в съдебно заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

Съдия: Веселин Енчев

при секретар Г.С. и

прокурор Андрей Чевреняков,

разгледа адм.д. № 939/2019 година.

 

Производството е по реда на чл. 203 от Административнопроцесуалния кодекс АПК) във връзка с чл. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

Образувано е по искова молба от „л.“ ЕООД – Бургас с ЕИК ********* и съдебен адрес *** – 63, партер, офис № 1, чрез адвокат И.Т. *** за присъждане на обезщетение за причинени имуществени вреди в размер на 300 лева, представляващи заплатено адвокатско възнаграждение за процесуално представителство по съдебно обжалване на отменено наказателно постановление (НП) № НП - 1630/16.08.2018 година на заместник – кмет на община Бургас.

В исковата молба се заявява, че ищецът е направил разноски в размер на 300 (триста) лева за оказаната правна помощ и процесуално представителство пред РС – Бургас по н.а.х.д. № 5138/2018 година, които, съгласно цитирана тълкувателна практика на ВАС и ВКС, подлежат на обезщетяване от ответника. Търси се лихва върху претендираната сума – от датата на депозиране на исковата молба до окончателното ѝ изплащане. Иска се присъждане на разноски в настоящото производство.

Ответникът по иска, надлежно получил разпореждането по чл. 131 ал.1 от ГПК, редовно призован за съдебното заседание, не се представлява и не изразява становище – отговор по исковата молба.

Прокурорът пледира неоснователност на иска.

Административен съд – Бургас, като взе предвид доводите на страните, събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено следното:

Исковата молба е подадена от надлежна страна срещу пасивно легитимиран ответник  по смисъла на  чл.205 от АПК, поради което е процесуално допустима.

Разгледан по същество тя е основателна.

От представените по делото доказателства се установява, че с наказателно постановление № НП - 1630/16.08.2018 година на заместник – кмета на община Бургас на ищеца е наложена имуществена санкция за нарушение на чл. 3 т. 4 във връзка с чл. 2 ал. 1 т. 4 от Наредбата за преместваемите обекти за търговски и други обслужващи дейности и елементите на градското обзавеждане на територията на община Бургас.

След проведено обжалване от дружеството, с решение № 338/21.03.2019 година по н.а.х.д. № 5138/2018 година на РС - Бургас издаденото НП е било отменено. Решението на РС не е било обжалвано и е влязло в сила на 11.04.2019 година (лист 68 – 69 от приложеното н.а.х.д. № 5138/2018 година). Настоящият ищец е имал процесуално качество на жалбоподател и е извършил разноски за адвокат в размер на 300 (триста) лева в процеса пред районния съд (лист 24 от приложеното н.а.х.д. № 5138/2018 година).  

След влизане в сила на решението на БАдмС, ищецът или негов процесуален представител не е отправял искане или покана до ответната администрация да му бъде възстановена сумата, която е заплатил като адвокатско възнаграждение в хода на производството пред РС – по обжалване на НП.

По настоящото дело е представен договор за правна защита и съдействие от 19.04.2019 година, според който ищецът е заплатил на адвокат И.Т. сумата от 300 (триста) лева за оказване на правна защита и съдействие, изразяваща се в образуване и процесуално представителство пред съд по реда на ЗОДОВ срещу Община Бургас във връзка с разноските по обжалването на отмененото наказателно постановление (лист 6).

Ответникът е надлежно уведомен за предявения иск по ЗОДОВ като му е изпратено разпореждане по чл. 131 ал.1 от ГПК, в което са му указани последиците от неявяване в съдебното заседание и от неспазване на сроковете за размяна на книжа. Разпореждането е връчено на ответника на 07.05.2019 година, чрез негов служител - юрисконсулт (лист 8 - 10).

По делото от ищеца е представено доказателство за разноски - заплатена държавна такса в размер на 25 (двадесет и пет) лева, за разглеждане на спора по същество. Тази сума се дължи от ответника при уважаване на иска.

В съдебното заседание процесуалният представител на ищеца е направил искане за постановяване на неприсъствено решение по реда на чл. 238 ал. 1 от ГПК.

При така установените факти съдът прави следните правни изводи.

Съгласно § 1 от ЗР на ЗОДОВ, за неуредените в този закон въпроси се прилагат разпоредбите на гражданските и трудовите закони. Нормата е обща и се отнася не само за материалноправното законодателство но и за нормите на процеса, по който се разглежда спора по същество.

Според чл. 238 ал. 1 от ГПК, ако ответникът не е представил в срок отговор на исковата молба и не се яви в първото заседание по делото, без да е направил искане за разглеждането му в негово отсъствие, ищецът може да поиска постановяване на неприсъствено решение срещу ответника или да оттегли иска.

Нормата на чл. 239 ал. 2 от ГПК изисква наличието на две предпоставки за постановяване на неприсъствено решение: 1. на страните да са указани последиците от неспазването на сроковете за размяна на книжа и от неявяването им в съдебно заседание и 2. искът да е вероятно основателен с оглед на посочените в исковата молба обстоятелства и представените доказателства или вероятно е неоснователен с оглед на направените възражения и подкрепящите ги доказателства.

И двете предпоставки са налице.

С връченото разпореждане по чл. 131 ал. 1 от ГПК на ответника са указани последиците от неспазването на сроковете за размяна на книжа и от неявяването му в съдебно заседание. Ответникът не се е явил в съдебното заседание и не е представил отговор. С оглед фактите, установени по спора от доказателствата, представени от ищеца и изискани от съда, искът се явява вероятно основателен.

Основателна е и претенцията за разноски – адвокатско възнаграждение и държавна такса (300 лева и 25 лева).

Затова, на основание чл. 239 ал. 2 от ГПК във връзка с § 1 от ЗР на ЗОДОВ, съдът

 

Р Е Ш И

 

ОСЪЖДА Община Бургас да заплати на „л.“ ЕООД – Бургас с ЕИК ********* сумата от 300 (триста) лева, както и законната лихва върху тази сума от 23.04.2019 година – дата на подаване на исковата молба, до окончателното изплащане на присъденото обезщетение.

ОСЪЖДА Община Бургас да заплати на „л.“ ЕООД – Бургас с ЕИК ********* сумата от 325 (триста двадесет и пет) лева -  разноски по настоящето дело.

 

На основание чл. 239 ал. 4 от ГПК във връзка с § 1 от ЗР на ЗОДОВ, решението не подлежи на обжалване.

СЪДИЯ: