Решение по дело №4123/2018 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 337
Дата: 19 април 2019 г. (в сила от 19 април 2019 г.)
Съдия: Ина Милчева Генжова
Дело: 20181420104123
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№…………

гр. Враца, 19.04.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ВРАЦА, гражданска колегия, първи състав, в публично съдебно заседание на двадесети март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИНА ГЕНЖОВА

 

при участието на секретаря Валя Апостолова, като разгледа докладваното от съдия Генжова гр.д. №4123 по описа на съда за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по реда на чл.330 от ГПК.

Производството е образувано по постъпила искова молба от Т.В.А. срещу В.В.А. с искане за прекратяване на сключения от тях брак поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство по вина на ответника.

В срока по чл. 131 ГПК по делото е постъпил отговор от ответника, както и насрещен иск за прекратяване на брака поради дълбоко и непоправимо разстройство, настъпило по вина на съпругата Т.А..

Предявен е от Т.В.А. срещу В.В.А. иск с правно основание чл.49, ал.1 вр. ал.3 от СК за прекратяване с развод на сключения между същите на 11.03.2006г. граждански брак като дълбоко и непоправимо разстроен по вина на ответника. Предявени са при условията на обективно кумулативно съединяване и иск по чл. 59 СК за предоставяне упражняването на родителските права и определяне режим на лични отношения и за издръжка на родените от брака деца, иск по чл. 56 СК за ползването на семейното жилище, иск по чл.326 ГПК за връщане на предбрачното фамилното име след развода.

Предявен е насрещен иск от В.В.А. срещу Т.В.А. с правно основание чл.49, ал.1 вр. ал.3 от СК за прекратяване с развод на сключения между същите на 11.03.2006г.. граждански брак като дълбоко и непоправимо разстроен по вина на ответницата. Предявени са при условията на обективно кумулативно съединяване и иск по чл. 59 СК за предоставяне упражняването на родителските права и определяне режим на лични отношения и за издръжка на родените от брака деца, иск по чл. 56 СК за ползването на семейното жилище.

Ищцата сочи, че сключили брак с акт за граждански брак № 0041/11.03.2006г. и от брака си имат две деца С.В.А. и В. В.А.. Твърди, че отношенията между тях били нормални само през първите четири години на брака им, след което ответникът допуснал неговото семейство и особено своята сестра да се намесят в техните брачни отношения. Постоянно спорели, при което ответникът я тормозел физически и психически. Отношенията им окончателно се влошили след раждането на второто им дете, след което отношението на ответника станало нетърпимо, обиждал я и отправял цинични думи по неин адрес. Сочи, че ответникът допуснал неговата сестра да влияе на детето С. като му внушава лоши качества на ищцата. Било внесено искане за лечение по отношение на нея, при което й бил причинен силен стрес, била злепоставена. Била назначена експертиза във връзка с този сигнал, от която се установявало, че тя е психически здрава. Сочи, че се грижи за домакинството и за децата си. Излага, че на 31.07.2018г. е имало инцидент, при който ответникът я е обидил и наплюл пред сина им С. по незначителен повод. След което започнал да я дърпа, за да я изхвърли от жилището, отново в присъствието на децата. Твърди, че отношенията им са се влошили и е настъпило непоправимо разстройство на брака им, като основна причина за това е проблем с алкохола на ответника, намесата на неговата сестра в семейния им живот, както и неговото отношение към нея. Моли на нея да бъде възложено упражняването на родителските права над децата, като бъде определен режим на лични отношения на децата с бащата като има право да ги взема всяка първа и трета седмица от месеца от 10ч. на съботния ден до 17ч. на неделния ден с право на преспиване, както и един месец през лятото, който не съвпада с годишния отпуск на майката. Иска да й бъде предоставено ползването на семейното жилище, както и ответникът да бъде осъден да заплаща издръжка на всяко от децата в размер на 250 лева. След прекратяване на брака желае да носи предбрачното си фамилно име – Велкова.

В срока по чл.131, ал.1 от ГПК е постъпил отговор на исковата молба от ответника и насрещен иск, с който заявява, че също желае прекратяване на брака, тъй като е дълбоко и непоправимо разстроен, но по вина на ищцата. Оспорва изцяло изложените фактически положения в исковата молба. Желае да му бъде предоставено ползването на семейното жилище, да му бъде възложено упражняването на родителските права по отношение на двете деца, да бъде определен режим на лични отношения с майката, да бъде осъдена да заплаща издръжка на децата. Твърди, че промяната и влошаването на отношенията им в последните години се дължи на неуравновесеното поведение на ищцата. Твърди, че заради негативното отношение на ищцата към неговите роднини, той общувал изключително рядко с тях, като същите не живеели във Враца и не били верни твърденията за това, че посещавали жилището им без повод и покана. Също така излага, че средствата за закупуване на семейното жилище му били предоставени от семейството му. Сочи, че сериозна промяна в отношенията им настъпила след раждането на второто им дете, което той отдавал на постродилна депресия. Твърди, че винаги основни грижи за децата и домакинството е полагал той, както и че постоянно към него били отправяни критики от неговата съпруга. Излага, че нещата са се влошили, когато негативното отношение от нейна страна се пренесло и върху С.. Твърди, че детето се настроило срещу майка си заради нейната агресия, като през 2017г. имало случай, в който ищцата душала детето С.. През месец юли 2018г. отново възникнал скандал между тях по повод желанието на С. да посети неговите роднини, тя го нападнала, а след това подали и сигнал в ДСП- Враца. Положили усилия за заздравяване на връзката си с подкрепата на социалните служители, но през август ищцата заявила, че желае да се разведат.  Желае да бъде прекратен бракът между тях, но за виновна да бъде призната ищцата. Иска на него да бъде възложено упражняването на родителските права по отношение на родените от брака деца, както и да му се възложи ползването на семейното жилище. Изложил е подробно предложение за режим на лични отношения на децата с майката. Иска майката да бъде осъдена да заплаща издръжка за всяко дете в размер на 140 лева.

В представения отговор на предявения насрещен иск Т.А. оспорва твърденията, изложени в него от В.А.. Потвърждава изложеното в исковата молба, че вина за разстройството на брака има именно той с проблемите с алкохола, които има, лошото отношение към нея и влиянието на неговото семейство. Твърди, че приносът за закупуване на семейното жилище е общ. Твърди, че тя се е грижила основно за децата и домакинството. Оспорва, че ответникът разполага с необходимия родителски капацитет да му бъде възложено упражняването на родителските права. Счита, че служебната ангажираност на същия и проблемите му с алкохола са пречка да осигурява необходимите грижи за децата. Моли насрещния иск да бъде оставен без уважение.

В открито съдебно заседание страните се явяват лично, като заявяват, че са постигнали споразумение и искат производството да продължи по реда за прекратяване на брак по взаимно съгласие. Споразумението е представено, подписано от двамата молители, и отговаря на изискванията на закона, като има пълното необходимо съдържание за преминаване към производство за прекратяване на брака по взаимно съгласие.  

На основание чл.321, ал.5 ГПК с оглед направеното искане и изготвеното споразумение с определение от 20.03.2019г. е постановено преминаването на производството към такова за развод по взаимно съгласие.

Съгласно ТР 1/2016г. На ОСГК на ВКС при прекратяване на брака чрез развод законът дава приоритет на постигането на съгласие между родителите по въпросите, свързани с отглеждането и възпитанието на децата и в частност упражняването на родителските права, като само по изключение и при наличие на спор се позволява намесата на съда.

РАЙОНЕН СЪД - ВРАЦА, като взе предвид становището на молителите, и прецени събраните по делото доказателства и постигнатото между молителите споразумение по чл.51 от СК, намира следното:

Установява се, че страните са сключили граждански брак, за което е бил съставен акт за брак №0041/11.03.2006г..

Установява се, че молителите са родители на децата В. В.А., роден на ***г., и С.В.А., роден на ***г., видно от представените удосотверения за раждане, издадени въз основа на акт за раждане 0459/29.09.2014г. и 0499/16.08.2006г.

Страните нямат претенции по отношение на придобити по време на брака движими и недвижими вещи.

Между съпрузите, с оглед заявеното от тях в съдебно заседание, е налице сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за развод. При това мотивите за развода са без значение, поради което съдът не следва да ги издирва.

По делото е изготвено споразумение, с което съпрузите уреждат личните и имуществените си отношения след прекратяване на брака. След като извърши проверка на представеното споразумение, съдът намира, че то не противоречи на закона, като има и пълното необходимо съдържание и към момента на устните състезания молителите са постигнали съгласие по всички въпроси по чл.51 от СК, което не противоречи на закона и морала. Споразумението следва да бъде утвърдено с решението, без да издирва мотивите им за прекратяване на брака. Представеното споразумение е в интерес на децата, както беше изложено, съобразно ТР 1/2016г. На ОСГК на ВКС приоритет има постигнатото между родителите споразумение за съвместно упражняване на родителските права, поради което същото следва да бъде одобрено от съда. 

На основание чл.6, т.3 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК следва да бъде определена окончателна държавна такса за допускане на развода в размер на 40 лева. Същата следва да се поеме от страните по равно. С оглед постигнатата между страните уговорка за заплащане на издръжка в размер на 140 лева за всяко от двете деца за всеки от тях, то всеки от молителите следва да бъде осъден да заплати по сметка на РС-Враца сумата от 201.60 лева.

На основание чл.330, ал.5 от ГПК решението не подлежи на обжалване.

Водим от горното, Врачанският районен съд

 

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА С РАЗВОД БРАКА, сключен на 11.03.2006. в гр. Враца, с акт за граждански брак №0041 от 11.03.2006г., между Т.В.А., ЕГН **********, и В.В.А., ЕГН **********, поради сериозно и непоколебимо взаимно съгласие на съпрузите.

УТВЪРЖДАВА постигнатото между Т.В.А., ЕГН **********, и В.В.А., ЕГН **********, споразумение по чл.51 от СК, както следва:

Страните не си дължат издръжка след прекратяване на брака.

След прекратяване на брака съпругата ще продължи да носи брачното си фамилно име – А..

След прекратяване на брака страните ще ползват съвместно придобитото по време на брака жилище, находящо се в гр. Враца, ***********

Родителските права се упражняват съвместно от двамата родители изключително в интерес на децата. Родителските права, които по естеството си предполагат непосредствен контакт с децата С.В.А., ЕГН **********, и В. В.А., ЕГН ********** – съвместно живеене, грижи, възпитание, контрол, отглеждане, формиране на възгледи и образование, се упражняват във всеки момент от двамата родители. Извън уговореното, всеки от родителите може самостоятелно да упражнява принадлежащите и на двамата родителски права, включително и тези по чл.129 и чл.130 СК, като в този случай имат задължението по чл.123, ал.1 СК. При разногласие следва да се обърнат към медиатор или към съда.

Местоживеенето на децата С.В.А., ЕГН **********, и В. В.А., ЕГН ********** се определя при бащата и майката на адрес гр. Враца, ***********

С оглед уговореното съвместно упражняване на родителските права над двете непълнолетни деца, страните се задължават да изплащат на всяко от тях издръжка по следния начин:

Бащата В.В.А., ЕГН ********** се задължава да заплаща на всяко от двете деца С.В.А., ЕГН **********, и В. В.А., ЕГН ********** месечна издържка в размер на 140 лева, считано от датата на влизане в сила на решението, до настъпване на законова причина за нейното прекратяване или изменение.

Майката Т.В.А., ЕГН ********** се задължава да заплаща на всяко от двете деца С.В.А., ЕГН **********, и В. В.А., ЕГН ********** месечна издържка в размер на 140 лева, считано от датата на влизане в сила на решението, до настъпване на законова причина за нейното прекратяване или изменение.

С настоящото споразумение се уреждат изцяло взаимоотношенията между страните във връзка с прекратяването на брака.

 

ОСЪЖДА Т.В.А., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати по сметка на Районен съд – Враца сумата от  20 лева /двадесет лева/, представляваща окончателна държавна такса за допускане на развода, както сумата от 201,60 лева /двеста и един лева и 60 ст./, представляваща държавна такса върху тригодишните платежи за издръжка.

ОСЪЖДА В.В.А., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати по сметка на Районен съд – Враца сумата от  20 лева /двадесет лева/, представляваща окончателна държавна такса за допускане на развода, както сумата от 201,60 лева /двеста и един лева и 60 ст./, представляваща държавна такса върху тригодишните платежи за издръжка.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: