Определение по дело №216/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 270
Дата: 13 юни 2019 г. (в сила от 21 юни 2019 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20191400200216
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 13.06.2019 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на тринадесети юни две хиляди и деветнадесета година в състав:                                            

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Виолета Вълкова и прокурора Асен Пашански, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 216  по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното: 

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от В.С.М., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО и се е поправил.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, доклад за пробационен надзор и личното затворническо досие на осъдения.

В съдебно заседание М. поддържа молбата си с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С. М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 2/3 от наложеното му наказание и с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С Присъда, постановена по НОХД  № 107/2008 год. по описа на ОС Монтана, отменена с Присъда № 35/07.06.2010 г., постановено по ВНОХД № 849/09 г. по описа на САС, молителят е бил признат за виновен по обвинение по чл. 199, ал. 1, т. 4, вр.чл. 198, вр.чл. 29, б. "б" НК, поради което и при условията на чл. 54 НК, му е било наложено наказание "лишаване от свобода", в размер на шест години. Така постановеният съдебен акт е бил оставен в сила с Решение № 556/16.11.2010 год., постановено по НД № 576/10 г. на ВКС.

Видно от представената справка, осъденият е започнал да изтърпява наказанието на 11.03.2015 г., като до момента фактически е изтърпял 4 години 3 месеца и 2 дни, от предварителен арест му се зачита 1 ден, а от работа 7 месеца или общо изтърпяното наказание е 4 години 10 месеца и 3 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 1 година 1 месец и 27 дни.

При тези данни е видно, че осъдения М. фактически е изтърпял повече от 2/3 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 2 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуалния план за изпълнение на присъдата на осъдения, безспорно сочат, че същия се поправя и превъзпитава. При първоначално изготвената оценка е установен висок риск от рецидив. Констатирани са дефицитни стойности в зоните Нагласи - отрича вината си, не разпознава факторите, допринесли за правонарушението; Жилищно устройване - живее при лоши битови условия /жилището се намира в район с висока криминална активност/; Начин на живот и обкръжение - контактува с криминално проявени лица; Злоупотреба с алкохол - има чести случаи на злоупотреба с алкохол и последващи агресивни прояви; Междуличностни проблеми - формиран модел на агресивно поведение, приема насилието като начин за разрешаване на проблемите; Умения за мислене - не винаги разпознава всичките си проблеми. Понякога среща затруднения при формирането на алтернативни и законосъобразни решения.

Затова и целите в плана са били насочени към корекция на споменатите рискови зони - повишаване на образователното ниво, овладяване на професионални умения, ограничаване на участието в затворническата субкултура, осигуряване на възможност за религиозна подкрепа.    

По време на изтърпяване на наказанието и след направена преоценка, отрицателни промени не са регистрирани. Риска от рецидив е понижил числените си стойности.

На 23.10.2018 г. М. е бил преместен от Затвора в ЗОЗТ „Бойчиновци“.

Според ИСДВР рискът от сериозни вреди за обществото е СРЕДЕН, а за останалите лишени от свобода е НИСЪК. Няма регистрирани случаи на грубо и обидно отношение към длъжностни лица, отнася се с необходимото уважение към служителите и не нарушава установения ред. Рискът от вреди за служителите също е НИСЪК. По време на изтърпяване на наказанието е видно, че не е склонен да разрешава по силов начин възникнали проблеми. Успява да контролира емоциите си, не е изпадал в състояния на неовладян гняв.

М. спазва установените правила. Отношенията му с останалите лишени от свобода са повърхностни, но е склонен да се съобразява с вижданията им. Не проявява дискриминационни нагласи. Към пенитенциарните служители се отнася с необходимото уважение. Ресурсите за позитивна промяна са активно участие в организираните дейности, полагане на доброволен труд и спазване на режимните изисквания. Включва се с желание в организираните в ЗОЗТ конкурси, художествени програми и спортни дейности. Награден с „Писмена похвала“, със заповед от 24.04.2019 г. Няма наложени дисциплинарни наказания.

Лишеният от свобода приема плана на присъдата и полага усилия да следва набелязаните цели. Проведената индивидуално-корекционна работа с М. е била насочена върху изграждане на умения за мислене, определяне на проблемите, осъзнаване на последствията от собствените действия и изграждане на способности за решаване на бъдещи проблеми.

Маркира се положителна тенденция в умението да си поставя дългосрочни цели. Налице са умения за дефиниране на стъпките за разрешаване на даден проблем. Отбелязва се положителна тенденция в нагласите и готовност да води законосъобразен начин на живот, след освобождаването му от затвора, с което се увеличават шансовете му за успешно вписване в обществото.

От доклада за пробационен надзор на основание чл. 70 ал.6 НК е видно, че у М. е констатиран изразен стремеж да се възползва от предоставените му възможности за позитивно взаимодействие в условията на затворническото общежитие. Не е допускал дисциплинарни нарушение на ЗИНЗС. Награждаван е. Последващите ревизии на оценката на риска маркират понижаване на числовите стойности.

Постоянното ангажиране на лишения от свобода в трудов процес за продължителен период от време е довело до изграждането на адекватни поведенчески моде­ли и повишаване на самоконтрола при попадане в сложни ситуации.

Според ИПЗ, М. приема плана на присъдата и полага усилия да следва набелязаните цели - акцентът е върху зоните „злоупотреба с алкохол“ и „умения за мислене“. Сам е осъзнал какви дефицити има и изразява желание да ги преодолее. Склонен е да анализира досегашния си начин на живот и да поема отговорност за деянията. Започнал е да разпознава и признава проблемите си, осъзнал е, че е надценявал личния си опит, което му е попречило да предвиди негативните последствия от действията си. Умее да контролира емоционалните си състояния и проявява последователност и настойчивост за промяна.

Налице са умения за дефиниране на стъпките за разрешаване на даден проблем. Маркира се положителна тенденция в умението да си поставя дългосрочни цели. Отбелязва се положителна тенденция и готовност да води законосъобразен начин на живот, след освобождаването му от затвора, с което се увеличават шансовете му за успешно вписване в обществото.

С позитивното си поведение, изразяващо се в спазване на ЗИНЗС, л.св. е показал една трайна тен­денция на положителна промяна в нагласите и мисленето си. Изпълнена е прогресивната система за изтърпяване на наказанието, свързана с третиране­то на лишения от свобода в хода на присъдата.

С оглед обаче на остатъка от неизтърпяната част на наложеното наказание лишаване от свобода и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот, при условно-предсрочно освобождаване се предлага по отношение на М., на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, за целия остатък.

Изложеното до тук несъмнено сочи, че е налице промяна в поведението на осъдения в положителна посока, което е индикатор за неговото поправяне и превъзпитание.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 2/3 на наказанието и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 1 година 1 месеца и 27 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на М. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 1 година 1 месеца и 27 дни.

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност три пъти седмично, за целия остатък.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

Освобождава условно предсрочно В.С.М., роден на *** г. в гр. Лом, от изтърпяване на неизтърпяната част от наказание "лишаване от свобода" в размер на 6 години, наложено му с Присъда постановена по НОХД  № 107/2008 год. по описа на ОС Монтана, отменена с Присъда № 35/07.06.2010 г., постановено по ВНОХД № 849/09 г. по описа на САС, с остатък 1 година 1 месеца и 27 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, определя на  В.М. изпитателен срок в размер на 1 година 1 месеца и 27 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява по отношение на М. прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност три пъти седмично за срок от 1 година 1 месеца и 27 дни, която да бъде изпълнявана на адрес гр. Лом, обл. Монтана, ул. "Струма" № 56.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Лом за отметка в бюлетина на осъдения.

 

                                Председател: