Решение по дело №26/2020 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 260014
Дата: 5 април 2022 г.
Съдия: Юлиян Живков Николов
Дело: 20203120100026
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№260014/5.4.2022г.

гр. Девня

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

ДЕВНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ТРЕТИ СЪСТАВ в публичнo заседание, проведено на десети март през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:ЮЛИЯН НИКОЛОВ

 

при секретаря Ивелина Маркова, катo разгледа дoкладванoтo oт съдията гр. делo №26/2020 г. пo oписа на РС - Девня, за да се прoизнесе, взе предвид следнoтo:

 

Производството е образувано по повод искова молба на Т.  Д.Г., ЕГН ********** *** ,срещу  В.Д.Г., ЕГН ********** и Д.Д.Г. , ЕГН ********** с адрес ***.

На основание чл.124 от ГПК се иска да се приеме за установено по отношение на ответниците, че те не са единствени собственици на недвижим имот , находящ се в гр.Д., ул.“Х. Б.“ №**, а именно поземлен имот с площ от 1020 кв.м., съставляващ парцел №***-** в квартал ** по плана на гр.Д. , заедно с построената в него полумасивна жилищна сграда, подобрения и трайни насаждения.Твърди се , че имотът е съсобствен между ответниците и ищцата.Моли да бъде отменен НА за собственост на недвижим имот , придобит по давностно владение и наследство с рег.№ ** том*, рег.№** , дело №* от **.**.***г. на нотариус Велин Майсторов.Моли също така да бъде допусната делба на процесния имот между Т.Д.Г. и В.Д.Г. при квоти по ½ идеална част за всеки един от тях.Претендират се разноски по делото. В съдебно заседание ищецът изпраща представител ,като процесуалният му представител заявява , че поддържа така предявената претенция.Иска се присъждане на направените в настоящото производство разноски. Ангажират се доказателства.

По делото е постъпил писмен отговор от ответниците, които  твърдят , че депозираният иск е допустим , но неоснователен.Твърдят също така , че процесният недвижим имот е придобит от тях по силата на завещание и на давностно владение , тъй като първоначалната собственичка на имота – П. И. Б. не е искала да вижда дъщеря си – Т.Д.Г. , а от своя страна Т.Д.Г. не е посещавала имота повече от 20 години.Именно поради тази причина и П. Б.а преди смъртта си оформила саморъчно завещание в което заявила , че оставя процесния имот само и единствено на сина си – В..

В хода на съдебното следствие се установи , че В.Д.Г. и Д.Д.Г. са продали процесния имот на М.В.Т. преди вписването на настоящата искова молба и именно срещу нея следва да бъде предявени исковете с правно основание чл. 124 ГПК и чл. 34 ЗС.Поради това съдът прекрати производството в частта му с което са предявени искове по чл.124 ГПК и чл. 34 ЗС срещу В.Д.Г. и Д.Д.Г. и ги конституира като трети лица помагачи , за да встъпят в процеса и да помагат на ответника М.В.Т. по предявените срещу нея искове.

 След запознаване със становището на страните по делото, като разгледа събрания по делото доказателствен материал и съобрази приложимите нормативни разпоредби, съдът намира за установено следното:

Предявен е установителен иск с правно основание чл.124, ал.1 от Гражданско процесуалния кодекс и иск с правно основание чл. 34 ЗС с които се твърди, че ищецът е съсобственик по наследство на недвижим имот находящ се в гр.Д. ,ул.“Х. Б.“ №**, а именно поземлен имот с площ от 1020 кв.м., съставляващ парцел №**-*** в квартал ** по плана на гр.Д. , заедно с построената в него полумасивна жилищна сграда, подобрения и трайни насаждения.Видно от доказателствата по делото , ответника по делото М.В.Т. е придобила чрез договор за покупко-продажба от прехвърлителите В.Д.Г. и Д.Д.Г. недвижим имот с идентификатор № ********* , находящ се в гр.Девня, ул.“Д.“ №**.За сделката бил оформен НА №**, том.*, дело № **/***г. , вх.рег.№** от *.**.***г.Прехвърлителите на имота са се легитимирали като собственици на имота на основание давностно владение , тъй като повече от 10 години са осъществявали фактическа власт върху имота с намерение за своене .За периода от 2005г. до 14.02.2019г. владението им е било непрекъснато , явно , несъмнено и спокойно.В резултата на това имотът е придобит от прехвърлителите на основание придобивна давност и същите са станали изключителни собственици.В последствие са прехвърлили имота на М.В.Т.. В подкрепа на изложеното са проведените разпити на свидетели в о.с.з от които се потвърждава обстоятелството , че В.Г. и Д.Г. за период повече от 10 години са полагали грижи за процесния имот , грижили са се и за тогавашната му собственичка П. Б. / майка на В. и Т./ , като В.Г. е участвал активно в построяването на полумасивната постройка построена в имота чрез собствен труд и наемане на строителни работници.Косвено доказателство за владението на имота от страна на В. и Д.Г. е и представеното в с.з саморъчно завещание на П. Б. в която тя освен , че сочи В. като свой наследник , посочва и , че не иска да вижда дъщеря си Т. , тъй като тя не я е посещавала дълги години и не се интересува от нея.В хода на съдебното следствие бе назначена и изготвена съдебно –графологична експертиза/ в.л Е.А./ от заключението на която е видно , че подписът положен под саморъчно завещание /писмо/ от 10.10.2017г. е изпълнен от П. И. Б..

Безспорно предявения установителен иск е допустим, тъй като ищецът има правен интерес от установяване на собствеността на процесния недвижим имот.Същият обаче според настоящият състав на ДРС е неоснователен.Това е така , тъй като за да бъде придобит недвижим имот по давност , лицето което твърди , че е собственик по давност трябва да е упражнявал фактическата власт върху него необезпокоявано и добросъвестно 10 години.По настоящото дело се констатира, че действия на фактическа власт върху имота са упражнявали единствено В.Г. и Д.Г.-извършвали са ремонти и подобрения и са ползвали имота по предназначение до смъртта на П. Б..През целия този период- 2005г.-2019г. ищцата Т.Д.Г. не е посещавала имота и не е упражнявала никакви действия на фактическа власт спрямо него.

С оглед така изложеното съдът намира, че ответникът по делото успя да докаже , че е придобил процесния имот от собственик , който пък от своя страна го е придобил на основание давностно владение , като по делото следва да се постанови решение, с което да се приеме за установено, че ищцата не е собственик на 1/2 идеална част от процесния имот и иска за делба следва да бъде отхвърлен.

 Предвид становището на съда за неоснователност на предявения иск и на основание чл.78, ал.1 от ГПК ответникът  има право на разноски в размер на 1740,00 лева, от които 1540 лева-платено възнаграждение за адвокат и 200 лева за пратен депозит за експертиза.

 

Мотивиран от горното  Девненският районен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ    КАТО НЕОСНОВАТЕЛЕН  предявеният иск от Т.  Д.Г., ЕГН ********** *** ,срещу М.В.Т. , ЕГН ********** с адрес *** че Т.  Д.Г. е собственик по наследство на ½ идеална част от недвижим имот в гр.Д. , ул.“Д.“ №** с идентификатор № ****.****.*** в едно с построената в него полумасивна жилищна сграда, подобрения и трайни насаждения.

 

ОТХВЪРЛЯ    КАТО НЕОСНОВАТЕЛЕН  предявеният иск от Т.  Д.Г., ЕГН ********** *** ,срещу М.В.Т. , ЕГН ********** с адрес *** с правно основание чл. 34 ЗС.

 

ОСЪЖДА Т.  Д.Г., ЕГН ********** да заплати на М.В.Т. , ЕГН **********  сумата от 1740,00лв. /хиляда седемстотин и четиридесет лева 00 стотинки/, представляваща направените по делото разноски.

 

 

Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: