Определение по дело №12/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260042
Дата: 12 януари 2021 г.
Съдия: Елена Йорданова Захова
Дело: 20215300600012
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 260042

 

гр. Пловдив,  12.01.2021 год.

 

        Пловдивският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито съдебно заседание  на дванадесети януари   две хиляди двадесет и първа година, в състав :                  

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ЗАХОВА

                                          ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛА ЕВСТАТИЕВА

ДАНИЕЛА СЪБЧЕВА

 

като разгледа докладваното от Председателя  ВЧНД  № 12  по  описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано  по  жалба С.Ч. срещу Определението на  Пловдивския  районен съд, постановено на 23.11.2020 г. по ЧНД № 6646/2020 г. по описа на същия съд, с което е било прекратено производството по делото, а депозираната от С.Ч. жалба- оставена без уважение, като недопустима.

В жалбата се твърди незаконосъобразност, необоснованост и неправилност на обжалвания акт. В абз. 2- ри от жалбата се заявява, че жалбоподателят се счита за пострадал от престъплението, за което се  води наказателното производство. В преобладаващата част жалбата съдържа оплаквания по съществото на делото, аргументирани с доказателствата и изводимите от тях ( според жалбоподателя) правни изводи.  Иска се отмяна на определението на съда, отмяна на обжалваното пред първостепенния съд постановление за прекратяване на наказателното производство и   връщане на делото на прокурора, с „указания за извършване на допълнително  разследване“.

Пловдивският окръжен съд, като анализира наведените в жалбата оплаквания, доказателствата по делото и провери обжалваното определение изцяло, за да се произнесе, взе предвид следното:

 Жалбата е допустима. Подадена е срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, в предвидения за това срок.

Разгледана по същество, жалбата  е неоснователна.

Липсват конкретни оплаквания срещу извода на ПдРС за недопустимост на жалбата, депозирана от С.С.Ч. против постановлението на РП-Пловдив  от 05.03.2020 г. за прекратяване на наказателното производство . по дос. производство №549/2018 г. по описа на 4-то РУ при ОД на МВР Пловдив, пр.пр.№ 2513/2018 г. по описа на РП-Пловдив

Пловдивският окръжен съд намира за правилни изводите на първостепенния съд, изложени в проверяваното определение.

Досъдебно производство № 549/2018 г. по описа на 4-то РУ при ОД на МВР Пловдив, по което е било постановено обжалваното прокурорско постановление,  е било образувано, водено и прекратено  само за престъпление по чл.293а от НК.  Изцяло споделяемо е становището на ПдРС, че  се касае за престъпление измежду визираните в  глава Осма, раздел III  от НК- „Престъпления против правосъдието“, закрилящо    обществените отношения, свързани с правосъдната дейност и нормалното й функциониране. Предвид систематичното място на престъплението по чл.293а от НК, при осъществяването му не съществува фигурата на пострадало лице. В допълнение към изложеното от ПдРС следва да се констатира, че престъплението по чл. 293а от НК е на формално извършване,  защото съставът не свързва възможността за реализиране на наказателна отговорност с настъпването на определени обществено-опасни последици. Достатъчно е самото извършване на деянието, без да е необходимо от това да е настъпил конкретен резултат. Престъплението по чл. 293а НК не е резултатно, а е от онези, които създават само състояние на опасност за настъпване на вреда. Правната теория и съдебната практика са единни, последователни и непротиворечиви в този насока, вкл. Решение № 91 от 10.03.2015 г. на ВКС по н. д. № 1975/2014 г., I н. о., Решение № 265 от 27.05.2009 г. на ВКС по н. д. № 239/2009 г., I н. о. Жалбоподателят не притежава качество на пострадал и изводимото от това право по  чл.243 ал.4 от НПК да обжалва постановлението на прокурора  за прекратяване на наказателното производство.

Коректно и подробно  е обсъдено от ПдРС, че за престъпление по чл. 209 от НК не е нито образувано, нито водено разследване по делото, поради което в обжалваното пред съда постановление няма прекратителен диспозитив и за такова престъпление.

С оглед на гореизложеното, Пловдивският окръжен съд споделя извода, че  депозираната жалба от  С.С.Ч. е недопустим, тъй като той няма качество на пострадал. В съответствие с така приетото от ПдРС правилно жалбата е оставена без разглеждане, а образуваното съдебно производство- прекратено.  

Наведените  в жалбата пред настоящата инстанция оплаквания за процесуална и материална незаконосъобразност на прокурорския акт са извън предмета на проверка и не следва да бъдат обсъждани. Искането постановлението на прокурора за прекратяване на производството да бъде отменено и въззивният съд да укаже на органите на досъдебното производство извършването на допълнително разследване, в настоящето производство е процесуално недопустимо и съответно- неудовлетворимо.

Воден от горното, Пловдивският окръжен съд  

 

О П Р Е Д Е Л И :

 ПОТВЪРЖДАВА Определението на  Пловдивския  районен съд, постановено на 23.11.2020 г. по ЧНД № 6646/2020 г. по описа на същия съд, с което е оставена без разглеждане жалбата на  С.С.Ч. против постановлението на РП-Пловдив от 05.03.2020 г. за прекратяване на наказателното производство  по досъдебно производство №549/2018 г. по описа на 04 РУ при ОД на МВР Пловдив и е било прекратено производството по ч.н.д.№ 6646/ 2020г. по описа на Районен съд-Пловдив.

Определението  е окончателно.

Да се съобщи на страните за изготвянето му.

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                          ЧЛЕНОВЕ:1.

                                                             2.