Решение по дело №73/2019 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 октомври 2019 г.
Съдия: Даниела Иванчева Гишина
Дело: 20197090700073
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

 

 113

 

гр. Габрово, 17.10.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДГАБРОВО в публично заседание на двадесет и пети септември две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ЦОНКОВ

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИН КОСЕВ

                                                                                                ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря МАРИЕЛА КАРАДЖОВА и с участието на зам.-окръжен прокурор АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ като разгледа докладваното от съдия Д. Гишина КАНД № 73 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба от „***“ ЕООД – гр. Габрово против Решение № 108 от 26.02.2019 година на Районен съд – Габрово, постановено по АНД № 1646 по описа за 2018 година. С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 357381-F399821 от 10.09.2018 година на Директора на офис /дирекция/ за обслужване – Габрово в Териториална дирекция на Национална агенция за приходите – гр. Велико Търново, с което за 3 /три/ нарушения на чл. 5, ал. 4, т. 2 от Кодекса за социалното осигуряване /КСО/ във връзка с чл. 3, ал. 3, т. 1 от Наредба Н-8 от 29.12.2005 година на МФ, на основание чл. 355, ал. 1 от КСО на дружеството-касатор са наложени 3 /три/ имуществени санкции - всяка в размер на 500 /петстотин/ лева.

В жалбата се твърди, че обжалваното решение е постановено без да са отчетени съществените нарушения на административнопроизводствените правила, довели до ограничаване правото на защита на санкционираното дружество и налагане на неправомерни имуществени санкции. Прави се искане за отмяна на обжалваното решение ведно с всички законни последици.

В открито съдебно заседание касационният жалбоподател не се представлява.

Ответната страна не се представлява в открито съдебно заседание, не се заявява становище по касационната жалба.

             Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба, поради което намира, че оспореното решение следва да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е допустима, като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за неоснователна по следните съображения:

Настоящият състав на касационната инстанция споделя извода на въззивния съд, че нарушенията, извършени от „***“ ЕООД – гр. Габрово, за които с процесното НП са наложени имуществени санкции, са безспорно установени, който извод почива на правилно прилагане на относимите разпоредби на КСО и Наредба № Н-8 от 29.12.2005 година за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. Съгласно чл. 5, ал. 4, т. 2 от КСО осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" и данък по Закона за данъците върху доходите на физическите лица; декларация за сумите за осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване и за допълнителното задължително пенсионно осигуряване се подава и за лицата по чл. 4, ал. 5 и 9. В изпълнение на законовата делегация на чл. 5, ал. 6 от КСО, с разпоредбата на чл. 3, ал. 3, т. 1 от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 година  за работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения е въведено задължението да подават в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите декларация образец № 6 - за дължимите осигурителни вноски и вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“, която се подава едновременно с подаване на декларация образец № 1, а сроковете за подаване на последната са регламентирани в разпоредбата на чл. 3, ал. 3, т. 1 от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 година.

Към момента на извършване на процесното нарушение неизпълнението на това задължение в срок е обявено за наказуемо по административен ред със санкционната разпоредба на чл. 355, ал. 1 от КСО.

             В процесния случай противоправното бездействие на санкционираното дружество е било прекратено на 25.05.2018 година с подаването на декларации образец № 6 за м. 01., 02. и 03. на 2015 година заедно с декларации образец № 1 за същите месеци, като в АУАН са посочени датите, на които е следвало да бъде подадена декларацията за всеки от посочените по-горе 3 месеца, а административнонаказващия орган е наложил  3 /три/ имуществени санкции за неподаването в срок на декларациите образец № 6.

Определеното на основание чл. 355, ал. 1 от КСО наказание за всяко едно от процесните 3 нарушения – имуществена санкция в размер на 500 лева - представлява предвиденият от закона минимален размер.

Въззивният съд е изложил ясни мотиви относно евентуалното приложение на чл. 28 от ЗАНН, които настоящият състав на касационната инстанция споделя напълно и не е необходимо да преповтаря.

При извършената касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение. Районен съд – Габрово е постановил валидно, допустимо и правилно решение, постановено при правилно приложение на материалния закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях.

Изложеното води до извода, че обжалваното решение на Районен съд – Габрово следва да бъде оставено в сила.

 

             Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

             Р Е Ш И :

            

             ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 108 от 26.02.2019 година на Районен съд – Габрово, постановено по АНД № 1646 по описа за 2018 година.

 

             Решението е окончателно.   

                                        

 

                              

                                                          

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

 

                                                                                            2.