РЕШЕНИЕ
гр.Русе, 29.10.2019г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Русенски районен съд, пети наказателен състав, в публичното заседание на 14.10 през две хиляди и деветнадесета година в състав:
Председател:Велизар Бойчев
при секретаря Веселина Георгиева, като разгледа докладваното от председателя АНД№1571 по описа за 2019год., за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.
В.Л.Р. *** е подал жалба против наказателно постановление №19-1085-001515/6.06.2019г, издадено от началника на сектор ПП при ОД на МВР-Русе. с което на основание чл.179, ал.6, т.2 във вр. чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 200лв.
Жалбоподателят излага съображения, че не е извършил нарушението и иска отмяната на наказателното постановление.
Ответникът по жалбата не взема отношение по нея.
РРП не взема становище по жалбата.
Районният съд, като прецени допустимостта на жалбата и след анализ на събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено следното:
Жалбата е процесуално допустима. Последната е подадена в срока почл.59ал.2 от ЗАНН.
На 3.05.2019г, около 23.05 часа, жалбоподателят управлявал лек автомобил с рег.№СА7757НТ по ул."Борисова" в гр.Русе. Шумозаглушителната уредба на дадения автомобил била неизправна и превозното средства създавало значителен шум.
Тази фактическа обстановка се доказва по категоричен начин от всички събрани по делото доказателства и води на следните правни изводи:
С изложеното във фактическата обстановка деяние жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл.179. ал.6, т.2 във вр. чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП, тъй като на 30.05.2019г. в гр.Русе управлявал пътно превозно средство със значителна техническа неизправност. Процесната неизправност представлявала значителна такава по смисъла на §6, т.72 от ДР към ЗДвП и чл.37, ал.З от Наредба № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни
средства, тъй като оказвала значително негативно влияние върху околната среда. Съгласно чл.5 от ЗООС един от факторите, които замърсяват или увреждат околната среда са шумовете, поради което и процесния шум безспорно влияе на околната среда. Именно поради това в чл.31 от Наредбата законодателят е извел, като задължителен елемент от периодичните технически прегледи на ППС, проверката на изправността на шумозаглушителните устройства на автомобилите, отчитайки влиянието на причинения от тях шум върху околната среда, Т.е., логиката на анализираните разпоредби налага извода, че всеки значителен шум влияе негативно върху околната среда и следва да бъде контролиран от закона. От субективна страна жалбоподателят е извършил нарушението при пряк умисъл- той съзнавал, че управлява автомобил с повредено щумозаглушително устройство, съзнавал е, че пордаи това автомобоила му причинява значителен шум, предвиждал е обществено опасните последици от поведението си и искал настъпването им. Наказанието е правилно индивидуализирано, като е ориентирано към единствения му възможен размер. Поради всичко това наказателното постановление следва да се потвърди.
Водим от горното, съдът
РЕШИ:
ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №19-1085-001515/6.06.2019г, издадено от началника на сектор ПП при ОД на МВР-Русе, с което на В.Л.Р. *** на основание чл.179, ал.6, т.2 във вр. чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 200лв.
Решението подлежи на обжалване пред РАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
|
ПРЕДСЕДАТЕЛ: |