Решение по дело №156/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 248
Дата: 12 май 2021 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20217170700156
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

 248

 

гр. Плевен, 12.05.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, първи касационен състав, на шестнадесети април две хиляди двадесет и първа година в публично съдебно заседание в състав:

Председател: НИКОЛАЙ ГОСПОДИНОВ

Членове:       ЕЛКА БРАТОЕВА

  КАТЯ АРАБАДЖИЕВА                       

                           

С участието на Прокурор от Окръжна прокуратура - Плевен:

ИВАН ШАРКОВ

При Секретар: БРАНИМИРА МОНОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Братоева Касационно административно-наказателно дело № 156/2021г. по описа на съда, на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63 ал.1 изр. 2 от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Началника на РУ – Червен бряг при ОД на МВР – Плевен срещу Решение № 5 от 18.01.2020 г. на Районен съд – Червен бряг, постановено по н.а.х.д. № 346/2020 г. по описа на съда.

С решението си съдът е отменил Наказателно постановление № 20-0374-000890 от 08.10.2020 г. на Началника на РУ на МВР- Червен бряг, с което на М.Й.Т. *** на основание чл.183, ал.4, т.7, предл. първо от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР са отнети 6 контролни точки за нарушение по чл.137а, ал.1 от ЗДвП, затова че на 21.09.2020 г. в 12:08 часа в гр. Червен бряг на кръстовището образувано от ул. „Панайот Волов“ и ул. „Георги Сава Раковски“ управлява лек автомобил „Фолксваген Пасат“ с рег. № ***без поставен обезопасителен колан по време на движение.

Касаторът обжалва решението с доводи за неговата неправилност поради нарушение на материалния закон – касационно отменително основание по чл. 348 ал. 1 т. 1 от НПК. Счита за неправилен извода на решаващия съд, че поставянето на обезопасителен колан затруднява още повече Т. при управлението на МПС, като го притиска и му причинява дискомфорт и болка, тъй като съгласно чл. 137А, ал.2, т. 2 от ЗДвП могат да не използват обезопасителни колани лицата, чието физическо състояние не позволява използването на обезопасителен колан. Посочва, че нарушителя Т. има здравословен, а не физически проблем, което не го освобождава от задължението му да използва обезопасителен колан. Ако използването на обезопасителен колан е пречка за Т. това означава, че не отговаря на медицинските изисквания и спрямо него трябва да бъде приложена принудителна административна мярка съгласно чл. 171, т.1 от ЗДвП - временно отнемане на СУМПС. Счита, че Т. няма физически недъг или друг физически проблем, който да е пречка за използването на обезопасителен колан от негова страна. Не споделя изводите на съда, че в конкретния случай наказващият орган РУ-Червен бряг е следвало да приложи разпоредбите на чл. 28 от ЗАНН, тъй като извършеното не може да се приеме за маловажно нарушение, след като е предвидено за извършването му да се отнемат шест контролни точки. Моли, да бъде отменено постановеното от РС – Червен бряг решение, а по същество – да се потвърди НП като законосъобразно.

Ответникът по касация – М.Й.Т., чрез адв. К.от АК - Плевен изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Моли да се остави в сила съдебното решение като правилно и законосъобразно. Поддържа тезата, че здравословното и физическото състояние на водача не позволява поставянето на обезопасителен колан по време на движение, тъй като му причинява болка и дискомфорт, за което са представени медицински документи и ЕР на ТЕЛК, което го освобождава от задължението, тъй като попада сред изключенията на закона.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл.218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Решението на Районен съд – Червен бряг е валидно, допустимо и правилно с оглед доказателствата по делото и закона.

За да отмени НП като незаконосъобразно правилно първоинстанционният съд е приел, че жалбоподателят не е извършил соченото нарушение, тъй като здравословното и физическото му състояние, доказано с медицински документи, приложени към възражението срещу акта, не позволява използването на обезопасителен колан по време на движение. Случаят попада в изключението на чл. 137а ал.2 т.2 от ЗДвП, според който освободени от задължението за ползване на обезопасителен колан са лицата, чието физическо състояние не позволява използването на обезопасителен колан.

Физическото състояние е по-широкото понятие и в него се включва и здравословното състояние на водача, което само по себе си не е пречка да управлява автомобил, но представлява обективна пречка, която причинява болки и дискомфорт по време на управление на МПС, поради което законодателят е преценил, че тези лица могат да не използват обезопасителен колан.

От показанията на свидетелите се установява, че водачът още при проверката е възразил, че има здравословен проблем, който не му позволява да ползва колан, затова и не бил съгласен, че е извършил нарушение на ЗДвП и отказал да подпише съставения акт, който отказ е удостоверен с подписа на един свидетел.

Подал и възражение срещу акта, към което приложил медицински документи, доказващи твърденията му, а именно – медицинско удостоверение от 28.11.2019г. от личния лекар и от лекуващия лекар – специалист невролог, от които е видно, че е претърпял травматични увреждания /множествени счупвания на гръдната част на гръбначния стълб, които са лекувани оперативно/ и по тази причина има показания за освобождаване от задължението да носи предпазен колан при шофиране.

Издадено е и ЕР на ТЕЛК – преосвидетелстване, установяващо 75% трайно намалена работоспособност за срок от 2 години – до 01.12.2021г. От него е видно, че в резултат на трудова злополука на 08.09.2015г. е получил множество счупвания на гръдната част на гръбначния стълб, което е наложило двукратна оперативна интервенция с метална стабилизация на гръбначния стълб с отпадна симптоматика за ляв долен крайник с персистиращ болков синдром, по повод на което е инвалидициран на 11.01.2016г.

Представените пред наказващия орган медицински документи удостоверяват, че физическото състояние на водача към момента на проверката, а именно множеството счупвания на гръдната част на гръбначния стълб, които са лекувани оперативно, действително причиняват болка и дискомфорт при притискане през гърдите от обезопасителния колан, което е основание за освобождаване на лицето от задължението за ползване на колана по смисъла на чл. 137а ал.2 т.2 от ЗДвП.

Водачът не е извършил нарушение, поради което като е отменил НП районният съд е постановил правилно решение, което следва да се остави в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 5 от 18.01.2020 г. на Районен съд – Червен бряг, постановено по н.а.х.д. № 346/2020 г. по описа на съда.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

         ПРЕПИС от решението на осн. чл. 138 ал.1 АПК да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен.

                          

                          

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.