Решение по дело №272/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 януари 2024 г.
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20237110700272
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 ноември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

                             237                                 31.01.2024г.                                     град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                    

на двадесет и четвърти януари                                две хиляди двадесет и четвърта година

в открито съдебно заседание в следния състав:

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ                                                               

ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                           2.ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

с участието на секретаря Антоанета Масларска

и в присъствието на прокурор Михаил Крушовски от КОП

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело № 272 по описа за 2023г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.217 от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН.

            Образувано е по жалба от юрисконсулт В. Г. като пълномощник на „Т.– Б.Д.“ АД, ЕИК ********със седалище и адрес на управление *** срещу решение №352/06.10.2023г. по а.н.д.№804/2023г. по описа на РС – Дупница. Релевира се касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане се свързва с незаконосъобразно и неясно определен размер на имуществената санкция. Моли се за отмяна на решението и отмяна на НП.

            В с.з. пълномощникът на касатора поддържа жалбата.

            Ответният директор на РИОСВ – София не изразява становище по жалбата.

Представителят на КОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита, че решението на районния съд е правилно, обосновано и законосъобразно и моли да се остави в сила.

            Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото на районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е НП №61/26.04.2023г. на директора на РИОСВ – София, с което на „Т.- Б.д.“ ЕАД за нарушение на чл.123в, т.2 от ЗООС на основание чл.164, ал.1 от ЗООС е наложена имуществена санкция в размер на 80 000лв.       От приетите по делото доказателства съдът е установил от фактическата страна на спора, че санкционираното дружество е титуляр на КР №288-Н1/2019г. На 11.08.2022г. служители на РИОСВ – София и ИАОС са извършили емисионен контрол върху състоянието на заустваните повърхностни води от територията на депото във водоприемника – р.Каменишка. Взети са водни проби от т.1 /над депото/ и т.2 /след депото/, отразени в Протокол от проверка №ПК-33/11.08.2022г. и Протоколи за вземане на извадка от води №1456 и №1457 от 11.08.2022г. Резултатите от физико-химичния анализ са обективирани в Протокол за изпитване №01-1860/04.10.2022г. на ГД „Лабораторно-аналитична дейност“ към ИАОС, получен в РИОСВ – София на 07.10.2022г. В протокола от изпитване за взетата проба от т.2 е констатирано превишение на определените в КР индивидуални емисионни ограничения /ИЕО/ за азот, сулфати, общ фосфор /като Р/, манган и арсен. Прието е че дружеството като оператор на депо за неопасни отпадъци „Каменик“ не е изпълнил Условие 10.2.1.1 от КР, като е зауствало повърхностни /атмосферни/ води от територията на депото в р.Каменишка през точка на заустване, идентична с точка на пробовземане т.2 в нарушение на ИЕО, определени в Таблица 10.2.1.1 от КР №299-Н1/2019г.

С оглед установените фактически обстоятелства съдът е формирал правен извод за компетентност на актосъставителя и АНО, наличие на реквизитите по чл.42 и чл.57, ал.1 от ЗАНН, спазване на сроковете по чл.34 от ЗАНН и доказано противоправно деяние по приложения санкционен състав. Съдът е приел законосъобразно определена санкция по правилата на чл.27 от ЗАНН с оглед утежняващите обстоятелства, свързани с нееднократност на деянието по посочените в НП влезли в сила 12 санкции, превишаване на 5 контролирани показатели и значителното превишаване на два от тях. Определеното наказание според съда е по-близо до законовия минимум поради което е справедливо. Противоречието между цифровото и словесно посочване на размера на санкцията в диспозитива на НП съдът е приел за несъществено с оглед посочения размер на санкцията при доброволно заплащане в указания 14-дневен срок от връчване на НП, което формира волята на органа за санкциониране в размер на 80 000лв. По посочените правни доводи съдът е потвърдил НП.

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Преценено за съответствие с материалния закон решението е правилно. Съображенията за това са следните:

Събраните по делото на районния съд писмени и гласни доказателства установяват елементите от фактическия състав на отговорността по чл.164, ал.1 от ЗООС. Касаторът като оператор на инсталацията е нарушил задължението по чл.123в, т.2 от ЗООС, съгласно което е длъжен да изпълнява условията в КР. Такова е Условие 10.2.1.1 от КР, дословно цитирано в НП и възпроизведено в решението на районния съд. Това условие задължава дружеството да зауства повърхностни /атмосферни/ води от територията на депото в р.Каменишка, единствено при спазване на изискванията, посочени в Таблица 10.2.1.1. Видно от Протокола от проверка и Протокола за вземане на извадка №1457, от посочената в КР точка на пробовзимане – т.2 на датата на деянието са взети проби от повърхностните води на територията на депото, като съгласно Протокола за изпитване, във взетите проби има превишаване на част от ИЕО по Таблицата.

Правилна е и преценката на съда за законосъобразно определена и наложена имуществена санкция в размер на 80 000лв. Разминаването между цифровото и словесно изписване на размера на санкцията в диспозитива на НП е резултат от техническа грешка, която не се отразява върху формираната воля на органа поради указанието за възможността на дееца доброволно да заплати 80 на сто от наложения размер, а именно – 64 000лв. Правилата за поправка на очевидна фактическа грешка по чл.62, ал.2 ат АПК са неприложими към дейността на АНО, предвид специалните норми на ЗАНН, в които отсъства препращане към АПК в посочения смисъл. Касационният съд споделя мотивите на районния съд за справедлив размер на санкцията по правилата на чл.27, ал.1-3 във вр. с чл.83, ал.2 от ЗАНН. Санкцията е в рамките на законоустановените минимален и максимален размер, като клони към минимума /законът предвижда санкция от 10 000лв. до 500 000лв./. Принципно вярно е твърдението на касатора, че посочените в НП имуществени санкции по предходните влезли в сила 12 НП не формират извод за по-висока степен на обществена опасност на конкретното деяние. Това е така, т.к. нарушенията по тези НП са за неизпълнение на друго КР, а нормата на чл.123в, т.2 от ЗООС кумулира в себе си задължение за изпълнение на условията на конкретно КР. От друга страна фактите по делото сочат, че е налице превишаване на определените в Условието от КР ИЕО на 5 показатели от 15 проверени и то в значителни размери /средно около 2 пъти/, като за сулфати и манган превишаването е още по-голямо - за сулфати е близо 6 пъти, а за манган близо 5 пъти. Нарушението на пет показатели, за два от които с висока степен на обществена опасност, налага извод за законосъобразен размер на имуществената санкция, съобразявайки законовите рамки и целите на наказанието по чл.12 от ЗАНН. Засегнатите обществени отношения са с висока степен на значимост с оглед целите и принципите за опазване на околната среда по чл.2 и чл.3 от ЗООС.

На основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК решението на районния съд ще се остави в сила.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение №352/06.10.2023г. по а.н.д. №804/2023г. на РС – Дупница.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

 

                                     2.