Определение по дело №3174/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 870
Дата: 1 юни 2022 г. (в сила от 1 юни 2022 г.)
Съдия: Петър Георгиев Касабов
Дело: 20217180703174
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 10 декември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

  870

 

гр. Пловдив,  01.06.2022 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, І отделение, XXVII състав в публично заседание на двадесет и трети май през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР КАСАБОВ                

при секретаря ПЕТЯ ДОБРЕВА, като разгледа докладваното от Председателя ч.адм.дело № 3174 по описа за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 147, ал. 3 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.

Образувано е по частна жалба от „4Ю-Девелопмент“ ЕООД, ЕИК ***, с адрес: гр. Пловдив, ул. ***, срещу Решение № 560/27.10.2021 г. на директора на дирекция „Обжалване и данъчно – осигурителна практика“  – Пловдив при Централно управление на Националната агенция за приходите, с което е оставена без разглеждане жалбата на дружеството срещу Ревизионен акт № Р-16001621000651-091-001/09.09.2021г. За да постанови този резултат, контролният административен орган е приел, че ревизионният акт е съобщен на оспорващия на 14.09.2021г., за което обстоятелство било издадено удостоверение за извършено връчване по електронен път в ИС „Контрол“, а жалбата е подадена по пощата на 29.09.2021г. след срока за оспорване, който е изтекъл на 28.09.2021г.

Жалбоподателят оспорва достоверността на приложеното по преписката /л.54/ удостоверение за извършено връчване по електронен път в ИС „Контрол“ като поддържа, че ревизионният акт е бил получен на 15.09.2021г., поради което жалбата е подадена в срок.

За разрешаване на спорния в производството въпрос по делото бе назначена съдебно – компютърна експертиза с вещо лице - инж. А.К., чието заключение се прие с възражения от страна на ответника. Вещото лице е установило, че не са предоставени данни за това, дали е изпратено съобщение от НАП за извършеното връчване по електронен път, както и да ли същото е получено.  Цитирайки данни от ответника, вещото лице сочи, че електронното съобщение, съдържащо посочения ревизионен акт е генерирано и изпратено на декларираните в НАП от задълженото лице електронни адреси на 09.09.2021г., от служителя Ф. Г. К. , главен инспектор по приходите, който го е подписал с валиден служебен квалифициран електронен подпис. Електронната препратка към съобщението за електронно връчване на документи, изпратено на 09.09.2021г., е активирана на 14.09.2021г. от IP 149.62.202.64. Документът е изтеглен от имейл: svetla_bookkeeper@abv.bg.

Експертът сочи, че не са представени данни за длъжностно лице, което е създало наличното на л. 54 по делото удостоверение, както и за изпращането му. Данните, съдържащи се в него се пазят в базата данни на НАП и се генерират динамично.

В съдебно заседание вещото лице пояснява, че е изготвило заключението си изцяло по предоставения му от органите по приходите отговор, без да му е бил осигурен достъп до данните в ИС „Контрол“. Поискало е достъп до информационната система на НАП, свързан с поставените задачи и тяхното изпълнение, както и данни. Предоставените данни по e-mail не представляват достъп до техническа система и системата ИС „Контрол“. Отразените в удостоверението на л. 54 по делото данни вещото лице не ги е установило в така наречения суров вид като част от някаква информационна система, поради което по експертното му мнение тези данни остават непотвърдени.

При тази фактическа обстановка от правна страна съдът съобрази следното:

Според правилото на чл. 30, ал. 5 от ДОПК, електронното съобщение се смята за връчено, когато адресатът изпрати потвърждение за получаването му чрез обратно електронно съобщение, активиране на електронна препратка или изтеглянето му от информационната система на компетентната администрация. Съдържанието на електронното съобщение се удостоверява чрез заверена от органа по приходите разпечатка на записа в информационната система или чрез електронен документ, подписан с квалифициран електронен подпис. 

В случая представеното на л. 54 по делото удостоверение за извършено връчване по електронен път в ИС „Контрол“ не е заверено от органа по приходите, нито съдържанието на електронното съобщение е удостоверено чрез електронен документ, подписан с квалифициран електронен подпис. Така представеното удостоверение, при липсата на законоустановените реквизити, по смисъла на чл. 188 от Гражданския процесуален кодекс вр. чл. 184, ал.1  ГПК и § 2 от ДР на ДОПК, разкрива белезите на частен свидетелстващ документ, който няма обвързваща съда материална доказателствена сила. При липсата на доказателства в подкрепа на отразените в него факти и обстоятелства, съдържанието на този документ се явява успешно оборено от жалбоподателя. Съдът е издал нарочно удостоверение на вещото лице, въз основа на което за нуждите на експертизата да получи достъп до данните в ИС „Контрол“. Достъп до тези данни, каза се, не е бил предоставен, поради което на основание чл. 160 от ГПК съдът е обвързан да приеме за доказани твърденията на жалбоподателя, относно които ответникът е създала пречки за събиране на допуснати доказателства.

При липсата на редовни доказателства, удостоверяващи факта на връчване на ревизионния акт на жалбоподателя на сочената от ответника дата, жалбата от 29.09.2021г. се явява подадена в срок, а решението на контролния административен орган като незаконосъобразно следва да бъде отменено и преписката да бъде върната за продължаване на производството.

Жалбоподателят не е отправил претенция за присъждане на съдебни разноски, поради което произнасяне в тази насока не се дължи.

Ето защо, на основание чл. 147, ал. 3 от ДОПК, във връзка с чл. 88, ал.3 от АПК, във връзка с § 2 от ДР на ДОПК,  Съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 560/27.10.2021 г. на директора на дирекция „Обжалване и данъчно – осигурителна практика“  – Пловдив при Централно управление на Националната агенция за приходите.

ВРЪЩА административната преписката на директора на дирекция „Обжалване и данъчно осигурителна практика“, гр. Пловдив при Централно управление на Национална агенция за приходите за продължаване на производството по жалбата на „4Ю-Девелопмент“ ЕООД срещу Ревизионен акт № Р-16001621000651-091-001/09.09.2021г.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.                     

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: