Разпореждане по дело №191/2023 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 ноември 2023 г.
Съдия: Елена Стойнова Чернева
Дело: 20237210700191
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

     РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 529

гр. Силистра, 02 ноември 2023 г.

 

Административен съд – Силистра, в закрито заседание на втори ноември през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

СЪДИЯ: Елена Чернева

разгледа адм. дело № 191 по описа на съда за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по жалба на В.М.К. с ЕГН – ********** ***, предявена чрез адв. Т. С. ***, срещу Решение № 1040-18-21/ 02.10.2023 г. на Директора на ТП на НОИ – Силистра, с което е потвърдено  Разпореждане № 183 – 00 – 201 – 3/ 21. 08. 2023 г. на Ръководителя на осигуряването за безработица при ТП на НОИ – Силистра, с което на основание чл. 54ж, ал. 1 от КСО във вр. с чл. 11, §3, б. „а“ и чл. 65, §2 от Регламент (ЕО) № 883/2004 е отказано отпускането на парично обезщетение за безработица на жалбоподателя. За да постанови акта си, органът  се позовава на текстовете на чл. 61 и чл. 65 от посочения регламент, както и на обстоятелствата, че периодът на заетост на лицето в друга държава членка надвишава пет години, през които лицето е придобило право на пребиваване в тази държава и същата се явява както държава по последна заетост, така и държава по пребиваване, поради което българският осигурителен институт не е компетентен да отпусне претендираното обезщетение за безработица и то следва да се търси от съответната осигурителна институция в другата държава членка.

В жалбата е изразено становище за постановяване на обжалваното решение в противоречие с материалния закон. На първо място се твърди, че посочената в оспорения акт липса на компетентност е пречка за органа да се произнесе както с положително решение по подаденото заявление, така и да постанови отказ за отпускане на обезщетение за безработица. Сочи се, че в този случай органът е следвало да препрати преписката за произнасяне на компетентната администрация с цел приключване на производството с валиден акт. Акцентира се, че пребиваването на лицето в една държава членка е следствие на неговата воля, като изборът му да пребивава на територията на страната е следвало да бъде зачетен от органа при произнасянето му.   

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във вр. с чл. чл. 118 от Кодекса за социално осигуряване (КСО).

Жалбата е подадена  в срока по чл. 118, ал. 1 от КСО от лице, което е адресат на административния акт и има правен интерес от оспорването по смисъла на чл.147, ал.1 АПК; атакува се индивидуален административен акт, подлежащ на съдебен контрол, пред компетентния съд. Ето защо жалбата се явява процесуално  допустима и следва да се внесе за разглеждане в открито съдебно заседание.

Жалбата е подадена съгласно правилото от чл. 118, ал. 1 от КСО и заверено копие от цялата административна преписка е приложено по делото, като в нея се съдържат и документи, които са съставени на чужд език и не са придружени с превод на български. Представените документи на чужд език са част от административната преписка и макар в досъдебната фаза на производството органът да няма необходимост от изготвянето на преводи на същите, по аргумент от чл. 185 от ГПК, приложим по силата на чл. 144 от АПК, в съдебната фаза на процеса тези документи следва да бъдат придружени от точен превод на български език, заверен от страната, което е и във връзка със задължението на органа по чл. 170, ал. 1 от АПК да установи съществуването на посочените в оспорения акт фактически основания, както и изпълнението на законовите изисквания за издаването му.  В тази връзка на административния орган следва да се даде указание да представи превод на съставените на чужд език документи (листи от 15 до 23, както и от 26 до 28 от делото)  най-късно в насроченото съдебно заседание. Органът следва да представи и изготвените от него справки в НБД „Население“ относно жалбоподателя и съпругата му, които са цитирани в оспореното решение, но не фигурират в преписката.

Жалбоподателят следва да установи в процеса своите твърдения, базирани на факти, от които произтичат за него благоприятни последици, по аргумент от чл.154 ал.1 ГПК, във връзка с чл.144 АПК. В тази връзка следва да му се укаже, че е необходимо да представи доказателства, че центърът на интересите му (чл. 11, § 1 от Регламент № 987/2009) се намира в страната и по конкретно да установи доколко е постоянен характерът на жилищното му положение в България и Германия и къде е устроено семейството му.

Във връзка с гореизложеното и на осн. чл. 154, ал. 1, 157, ал. 1  и чл. 163 АПК съдът

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И  :

 

НАСРОЧВА съдебно заседание за 18.12.2023 г.  от 14. 00 часа, за която дата да се призоват следните страни:

Жалбоподател: В.М.К. с ЕГН – ********** ***;

Ответник по жалбата: Директор на ТП на НОИ – Силистра.

 

ПРЕПИСИ от настоящото разпореждане да се връчат на страните по реда на чл.138, вр. с чл.137 АПК, като ответният административен орган има право на писмен отговор и посочване на доказателства в 14-дневен срок от съобщаването.

 

ЗАДЪЛЖАВА административния орган най-късно в насроченото съдебно заседание да представи превод на български език на документите, съставени на немски език, посочени по-горе в мотивите на разпореждането.  В противен случай приложените на чужд език документи няма да се допуснат като доказателства по делото.

 

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на страните най-късно в насроченото съдебно заседание да посочат и да представят нови доказателства, съобразно указанията по чл. 163, ал. 3 и чл. 170 АПК, съдържащи се в мотивите на настоящото определение.

 

РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на оспорване.

 

                                                                    СЪДИЯ: