Решение по дело №118/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 171
Дата: 17 май 2019 г. (в сила от 17 май 2019 г.)
Съдия: Роман Тодоров Николов
Дело: 20191700500118
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 26 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 171     

17.05.2019 г.   гр. Перник

В ИМЕТО НА НАРОДА

ОКРЪЖЕН СЪД ПЕРНИК Гражданска колегия, в открито заседание на 20.03.2019 г., IІI-ти въззивен състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Милена Даскалова

ЧЛЕНОВЕ: Кристиан Петров

Роман Николов

като разгледа докладваното от съдия Николов в.гр.д. № 118 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е  по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба от адвокат К.П., процесуален представител на П.В.П., против Решение № 1544 от 03.01.2019 г. по гр. д. № 4693 по описа на Районен съд – Перник за 2018 г., с което, съдът е отхвърлил предявения иск от П.В.П. срещуМини Открит Въгледобив“ ЕАД, гр. Перник за сумата 1069.60 лева, представляваща обезщетение по чл. 222, ал. 2 КТ в размер две брутни работни заплати, ведно със законната лихва върху главницата от 20.04.2018 г. до окончателното изплащане на сумата, като неоснователен и недоказан. С Решението П.П. е осъден да заплати направените от „Мини Открит Въгледобив“ ЕАД разноски в първоинстанционното производство.

Оплакванията в жалбата са за неправилност на обжалваното решение, поради неправилно прилагане на материалния и процесуални закони. Липсват конкретни и обосновани възражения и мотиви. Иска се отмяна на решенето, като въззивният съд постанови друго, с което исковете да бъде изцяло отхвърлени. Претендират се разноски пред въззивната инстанция.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК въззиваемата страна е подала отговор на жалбата, в който излага съображения за нейната неоснователност и за потвърждаване на обжалваното решение. Претендират се разноски пред въззивната инстанция.

Окръжен съд Перник, след като обсъди доводите на страните намира за установено следното:

При извършената по реда на чл. 269, изр. 1 ГПК служебна проверка, съдът счита, че обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо.

Съдът при въззивния контрол за правилност на първоинстанционния съдебен акт в рамките, очертани във въззивната жалба, след като прецени събраните по делото доказателства и като взе предвид доводите и възраженията на страните, намира от фактическа и правна страна следното:

От приложените по първоинстанционното дело документи е безспорно установено, че ищецът се намирал в трудово правоотношение с ответното дружество като е изпълнявал длъжността „***“. Със Заповед № *** трудовото правоотношение е прекратено на основание чл. 327, ал. 1, т. 1 от КТ. Като причина е посочено невъзможност да изпълнява възложената му работа поради заболяване. В заповедта е отбелязано, че трудовото правоотношение се прекратява  по молба с вх. № 0101/0212 от 05.07.2016 г. и приложено към нея  експертно решение № ***, както и, че му се дължи обезщетение по чл. 222, ал. 2 от КТ в размер на две БРЗ. Видно от приетия препис от трудовата книжка, ищецът има трудов стаж в „Мини открит въгледобив“ ЕАД – 4 г. и 11 дни за периода от 26.06.2012 г. до 07.07.2016 г. От Удостоверение изх. № *** издадено от „СК-13 Трансстрой“ АД се установява, че П.П. е работил в посоченото дружество от 03.04.1981 г. до 19.03.1993 г., с обща продължителност от 11 години, 4 месеца и 9 дни. За изясняване на обстоятелствата по делото е назначена съдебно – счетоводна експертиза, която е депозирала писмено заключение. От приетото неоспорено заключение на вещото лице се установява, че брутното трудово възнаграждение за пълен отработен месец, предхождащ прекратяването на трудовия договор е в размер 551.04 лв. Изчислено е, че размерът на обезщетението по чл. 222, ал. 2 от КТ е 1102.08 лв. С обжалваното решение РС Перник е отхвърлил предявеният установителен иск, като е приел в мотивите си, че при условията на пълно и главно доказване ищецът не е успял да докаже твърденията си изложени в исковата молба поради което и искът е отхвърлен като неоснователен и недоказан.

При извършената по реда на чл. 269, изр. 1 ГПК служебна проверка, съдът счита, че обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо.

Съдът при въззивния контрол за правилност на първоинстанционния съдебен акт в рамките, очертани във въззивната жалба, след като прецени събраните по делото доказателства и като взе предвид доводите и възраженията на страните, намира от фактическа и правна страна следното:

Предявеният иск е с правна квалификация чл. 124, вр. чл. 415 от ГПК, вр. чл. 222, ал. 2 от КТ. Чл. 222, ал. 2 от КТ регламентира правото на обезщетение, което работодателят дължи на служителя при прекратяване трудовото правоотношение поради болест (чл. 325, ал. 1, т. 9 и чл. 327, ал. 1, т. 1 КТ). Правото на това обезщетение е обусловени и от две допълнителни предпоставки: наличие на определен трудов стаж – не по-малко от 5 години и неполучаване обезщетение на посоченото основание през последните 5 години.

В настоящия казус спорният въпрос се свежда до това имал ли е ищеца необходимия трудов стаж и получавал ли е обезщетение по този ред през последните 5 години преди прекратяване на трудовото правоотношение с ответното дружество.

Не се спори между страните, че процесното трудово правоотношение е било прекратено по молба на ищеца на основание чл. 327, ал. 1, т. 1 от КТ. Неправилно Районният съд е приел, че ищецът не е доказал продължителността на трудовия си стаж, като е приел, че П.П. има само трудовия стаж отбелязан в трудовата му книжка от последния му работодател, а именно ответното дружество. От събраните в първоинстанционното производство доказателства се установява, че ищецът има повече от 5 години трудов стаж. От приложеното копие на трудова книжка се установява, че П.П. има 4 години и 11 дни трудов стаж при ответника като „***“. От Удостоверение изх. № *** издадено от „СК-13 Трансстрой“ АД, на основание чл. 40 от Наредба за пенсиите и осигурителния стаж, се установява, че ищецът има трудов и осигурителен стаж в предприятието издател 11 години, 4 месеца и 9 дни и общ трудов стаж 15 г. 4 м. и 20 дни. Разпоредбата на чл. 222, ал. 2 от КТ казва, че работодателят дължи на служителя при прекратяване трудовото правоотношение поради болест обезщетение ако има най-малко 5 години трудов стаж, като никъде в закона не е въведено изискването този трудов стаж да е само при работодателя, с който се прекратява ТПО, важното е лицето да има общ трудов стаж повече от 5 години. На основание изложеното по-горе настоящият състав на въззивната инстанция счита, че е доказана първата предпоставка, а именно работникът, претендиращ обезщетение по реда на чл. 222, ал. 2 от КТ да има минимум 5 г. трудов стаж.

Относно втората предпоставка визирана в 222, ал. 2 от КТ, а именно през последните 5 години трудов стаж работникът да не е получил обезщетение на същото основание въззивният съд приема, че неправилно Районният съд е приел, че не е доказана. Видно от Заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение е, че заболяването на ищеца е документирано с експертно решение № *** Ответникът, както в отговора на исковата молба, така и в отговора на въззивната жалба не твърди и не сочи доказателства П.П. да е имал заболяване преди тази дата, а още по-малко да му прекратяване трудово правоотношение поради заболяване. Не се навеждат твърдения и не са ангажирани доказателства, от които да е видно, че през последните пет години ищецът е получил обезщетение на същото правно основание, за да имат причина да откажат изплащане на предвиденото в закона обезщетение. При това положение се налага извод, че ищецът за първи път е получил заболяване водещо до прекратяване на ТПО на датата посочена в експертно решение, описано в Заповедта за прекратяване на ТПО, посочена по-горе от 2016 г. и съответно до този момент не би могъл получи обезщетение за прекратяване на трудово правоотношение поради заболяване. Ето защо искът за заплащане на обезщетение по чл. 222, ал. 2 от КТ се явява основателен. По отношение на размера, видно от приетото неоспорено заключение на вещото лице се установява, че брутното трудово възнаграждение за пълен отработен месец, предхождащ прекратяването на трудовия договор е в размер 551.04 лв. В заключението е посочено, че  размерът на обезщетението по чл. 222, ал. 2 от КТ е 1102.08 лв. Съдът следва да се съобрази с искането формулирано в исковата молба, където е посочена сумата от 1069.60 лева, ведно със законната лихва върху тази сума от 20.04.2018 г. до окончателното изплащане на сумата. Следователно обезщетението, което му се дължи е в размер на 1069.60 лв.

Въззивната жалба е основателна, а решението е неправилно и като такова следва да бъде отменено.

При този изход на спора съдът дължи произнасяне и по разноските, направени в заповедното, в първоинстанционното исково и във въззивното производство.

Жалбоподателят – ищец претендира и доказва разноски общо в размер на 700 лв., от които 350 лв. – адвокатско възнаграждение в заповедното производство и 350 лв. – заплатено адвокатско възнаграждение в първоинстанционното производство (съгласно представените доказателства), които му се дължат от ответното дружество.

Пред настоящата инстанция жалбоподателят не доказва разноски, поради което и такива не му се дължат.

Водим от гореизложеното Окръжен  съд Перник

Р  Е  Ш  И:

ОТМЕНЯ Решение № 1544 от 03.01.2019 г. по гр. д. № 4693 по описа на Районен съд – Перник за 2018 г., с което е отхвърлен предявения от П.В.П. с ЕГН: ********** *** иск срещу „Мини Открит Въгледобив“ ЕАД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. „Св. Иван Рилски“ за сумата 1069.60 лева, представляваща обезщетение по чл. 222, ал. 2 КТ в размер две брутни работни заплати, ведно със законната лихва върху главницата от 20.04.2018 г. до окончателното изплащане на сумата, като неоснователен и недоказан, както и с което е осъден да заплати на „Мини Открит Въгледобив“ ЕАД, направените по делото разноски и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, че „Мини Открит Въгледобив“ ЕАД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. „Св. Иван Рилски“ дължи на П.В.П. с ЕГН: ********** *** сумата 1069.60 лева, представляваща обезщетение по чл. 222, ал. 2 КТ в размер две брутни работни заплати, ведно със законната лихва върху главницата от 20.04.2018 г. до окончателното изплащане на сумата.

ОСЪЖДА „Мини Открит Въгледобив“ ЕАД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. „Св. Иван Рилски“ ДА ЗАПЛАТИ на П.В.П. с ЕГН: ********** *** сумата от 700 лв. (седемстотин лева) разноски, направени в заповедното и в първоинстанционното исково производства.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на касационно обжалване, съгласно чл. 280, ал. 3, т. 1, пр. първо от ГПК.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                   ЧЛЕНОВЕ: 1.                         2.